الزام وزارت آموزش و پرورش به استخدام مربیان پیش دبستانی غیرقانونی است

هیات عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص دادخواهی برخی مربیان پیش‌ دبستانی به خواسته الزام به استخدام و به طرفیت وزارت آموزش و پرورش که به صدور آرای متعارض از شعب این مرجع قضایی منجر شده بود، رای وحدت رویه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن رای شماره ۹۱۸-۹۱۷-۹۱۶ هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این زمینه به شرح زیر است:

« اولا- تعارض در مدلول آرای مذکور محرز است.

ثانیا- نظر به این‌که مطابق تبصره ۵ ماده واحده قانون بکارگیری معلمین حق‌التدریس بر اساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۸/ ۶/ ۱۳۸۳، استخدام یک هزار نفر از مربیان کودک با اولویت سابقه خدمت و بدون آزمون از محل بند الف قانون در آموزش و پرورش مورد حکم مقنن قرار گرفته است و برابر بررسی‌های انجام شده استخدام مزبور صورت گرفته است و به استناد تبصره ذیل ماده ۵۱ قانون مدیریت خدمات کشوری که هر گونه بکارگیری نیروی انسانی در دستگاه‌های اجرایی خارج از مجوز قانونی را ممنوع اعلام کرده است، تکلیف به استخدام مربیان پیش دبستانی به استخدام، بدون مجوز قانونی منطبق با قانون نیست.

از این جهت دادنامه‌های شماره ۳۲۴۰- ۱۴/ ۱۱/ ۱۳۸۸ و۴۰۰۴۱۶- ۲۵/ ۲/ ۱۳۹۰ شعبه چهارم و شماره ۴۰۶۲- ۱۶/ ۱۰/ ۱۳۸۸ شعبه دهم که مبنی بر رد شکایت صادر شده است، صحیح و موافق موازین قانونی است.

این رای به استناد بند ۲ ماده ۱۹ و ماده ۴۳ قانون دیوان عدالت اداری برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری مربوط در موارد مشابه لازم‌الاتباع است.»

دیدگاه ها (۶)

 1. یک فرهنگی می‌گه:

  وقتی مجلس قانونی را به دولت ابلاغ کند ، آن قانون لازم الاجراست.
  بنا به تصویب مجلس شورای اسلامی مربیان پیش دبستانی قرار است ظرف دو سال از طریق برگزاری آزمون به استخدام آموزش و پرورش در آیند.
  تمام.

 2. فاطمه می‌گه:

  سلام پس همکارهای ما که سال ۹۱ استخدام شدند بدون آزمون وتبصره شانس آوردن یا … ما که بخیل نیستیم ولی خیلی هاشون دیپلمه بودن .قابل توجه!!!

 3. هیچ کس می‌گه:

  از بچه هایی که الان مربین کسی بهم بگه کی وچه جوری جذب شدن ؟

 4. -=- می‌گه:

  اینهمه وقته میگن استختام استختام این بود آخرش؟

 5. غریبعلی حسنی سرملی می‌گه:

  با عرض سلام
  و تشکر از مطلبی که در خصوص مربیان پیش دبستانی آورده شده است
  قرار نیست خلاف موازین عمل شود
  بنا به تصویب مجلس شورای اسلامی مربیان پیش دبستانی قرار است ظرف دو سال از طریق برگزاری آزمون به استخدام در آیند و اگر کسی شکایت کرده که باید فوری و بدون آزمون استخدام شود خوب به نظر می رسد که رأی دادگاه برای آن دسته می باشد.
  با تشکر

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها