کمبود شدید معلم در سال ۹۹ آموزش و پرورش را از پا در می‌آورد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, اسفندیار چهاربند امروز در نشست خبری به مناسبت هفته معلم، اظهار کرد: ۱۲ اردیبهشت به استقبال بزرگداشت هفته مقام معلم می‌رویم و تلاش شده براساس سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش امسال در هفته معلم رویکرد موثرتری را در اجرای برنامه‌ها داشته باشیم که جهت‌گیری اصلی پاسخگویی به سوالات معلمان است.

وی افزود: معلمان در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود با چالش‌هایی مواجه هستند که امسال درباره این چالش‌ها و مسئولیت هر یک از دستگاه‌ها در برابر آن گزارشی را به صورت شفاف وصادقانه به معلمان ارائه می‌دهیم و نواقص باید بدون اغماض و پرده پوشی اعلام شود.

رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش گفت: در مواجهه با تحولات سریع در حوزه‌های مختلف علمی, فناوری و اقتصادی آیا جایگاه و نقش معلم پررنگ‌تر می‌شود یا کمرنگ؟ برخی فکر می‌کنند با وجود فضای مجازی نقش معلم کمرنگ می‌شود که این تصور نادرست است.

چهاربند ادامه داد: کشورهای پیشرفته پیش از آنکه به این درجه از توسعه برسند ابتدا تربیت معلم و بهبود زندگی حرفه‌ای و شخصی معلم برایشان مطرح بود و توسعه جامعه در سایه توسعه نظام تعلیم و تربیت اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه باید مراقب باشیم در هر مقطعی از تاریخ که دچار عقب ماندگی شدیم به نظام تعلیم و تربیت بی‌توجه بودیم, افزود: ساده انگاری در نظام تعلیم و تربیت بهای سنگینی برای آن جامعه خواهد داشت و تصور می‌کنند با انتقال دانش و فناوری مشکلات کشور را حل خواهند کرد.

رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: اقتدار نظام تعلیم و تربیت مشروط به کیفیت در زندگی شخصی و حرفه‌ای معلمان است و با وعده وشعار هم محقق نمی‌شود و می‌توان سال‌ها شعار داد و تجلیل کرد اما اگر در عمل در زندگی معلمان تغییری رخ ندهد، اتفاقی نمی‌افتد و نتیجه آن بی اعتمادی معلمان به حاکمیت است و حفظ این اعتماد مشروط است به تحقق شعارها و وعده‌ها.

چهاربند با بیان اینکه امید است در هفته معلم مسائل و مشکلات معلمان از تریبون‌های نماز جمعه بازگو شود، گفت: از روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت هفته معلم آغاز می‌شود و این روز با عنوان “معلم, ولایت مداری و سلوک معلمی” نامگذاری شده است. “معلم و تکریم اجتماعی” و  “معلم, توسعه اجتماعی و انسجام ملی”  عناوینی است که برای روزهای سه شنبه و چهارشنبه  ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت انتخاب شده است.

قانون مدیریت خدمات کشوری بن بستی برای تحول در آموزش و پرورش

وی بیان کرد: ۱۵ اردیبهشت معلم و پیشکسوتان است که از سال آینده تعداد شاغلین و بازنشسته‌ها برابر می‌شود و تاسال ۱۴۰۱ تعداد یک میلیون و ۱۵۰ هزار بازنشسته و ۸۳۰ هزار نیروی انسانی خواهیم داشت و در این روز مطالبات در این حوزه را اعلام خواهیم کرد, تا زمانی که سرنوشت اداری و استخدامی فرهنگیان به قانون مدیریت خدمات کشوری گره خورده است تحولی در نظام تعلیم و تربیت رخ نمی‌دهد و بزرگترین بن بست در تحول زندگی معلمان این قانون است که کارمند محور بوده و معلم محور نیست.

قانون مدیریت خدمات کشوری آموزش و پرورش را در عصر پیکان نگه داشته است

رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش افزود: مجلس که در حال دائمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری است باید آموزش و پرورش را استثناء در نظر بگیرد تا این وزارتخانه قانون اداری و استخدامی خاص خود را ارائه کند. این قانون آموزش و پرورش را در عصر پیکان نگه داشته و موجب تبعیض در این حوزه شده است و این قانون موجب نهادینه شدن تبعیض در آموزش و پرورش شده است و برای اثبات آن احکام آموزش و پرورش را با سایر ادارات مقایسه کنید.اصلاحاتی که برای دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری هم ارائه شده است به هیچ عنوان پاسخگوی معلمان نیست.

چهاربند ادامه داد: ۱۶ اردیبهشت معلم, مسئولیت پذیری و هدایت انقلابی است. در مهر ۹۷ حدود ۳۰۰ هزار نفر کمبود نیروی انسانی خواهیم داشت و باید براساس شاخص‌ها و معیارها و انتظارات از آموزش و پرورش برای آن نیروی انسانی در نظر گرفت، اما هم اکنون اینگونه نیست. ۱۹۴ هزار نفر از این کمبود از طریق ندادن نیرو به مدارس باید پشت سرگذراند.

با کمبود فعلی معلم باید بنای یادبود دوره ابتدایی و فعالیت‌های پرورشی را بنا کنیم

وی افزود: طبق قانون احیای امور تربیتی به ازای هر ۴ نفر دانش‌آموز باید یک ساعت معلم تربیتی داشته باشیم و نیاز به ۱۲۳ هزار مربی پروشی برای دانش‌آموزان مدارس دولتی داریم اما فقط ۱۸ هزار مربی به مدارس  اختصاص می دهیم و در این شرایط  از آموزش و پرورش انتظار داریم در سبک زندگی و امور  فرهنگی اقدام کند.کجا باید سهمیه استخدام و منابع مالی آن را تامین کند؟ اگر شدت کمبودها به این شکل ادامه یابد دو سال دیگر باید بنای یادبود به ویژه در حوزه فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی و آموزش ابتدایی برای آموزش و پرورش بسازیم و بیشترین کمبودها را بعد از معلم پرورشی در دوره ابتدایی داریم که موجب افزایش تراکم کلاس‌های درس می شود و تهدید دیگر دوره ابتدایی تامین آموزگار برای ۲۰ هزار مدرسه‌ای است که کمتر از ۲۴ دانش آموز دارد و عمدتا در مناطق روستایی و عشایری هستند.

رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: با کمبود آموزگار در دوره ابتدایی امکان بازماندگی از تحصیل دانش‌آموزان وجود دارد و تا سال ۱۴۰۱ خروج نیرو از آموزش و پرورش خارج از عرف متداول است. در سال ۹۷ حدود ۶۵ هزار نفر مشمول بازنشستگی هستند که پیش بینی می‌کنیم ۵۵ هزار بازنشسته شوند و اگر بدین صورت که تا امروز بوده واکنش نشان داده شود شدت کمبود نیرو تا سال ۱۳۹۹ آموزش و پرورش را از پا در می‌آورد و هر نهادی با این آمار مخالفت دارد مستندات خود و راه حل‌های عملیاتی را ارائه دهد.

چهاربند گفت: وزارت آموزش و پرورش, دولت و مجلس در برابر تعهدات خود به معلمان مسئول هستند و کارنامه‌ای از عملکرد دولت و مجلس ارائه خواهیم کرد و مجلس دو کارنامه بودجه ۹۷ و قانون برنامه ششم‌توسعه را دارد که باید ببینیم در این قانون معلم چه جایگاهی و به عنوان مثال پرداخت پاداش بازنشستگان چه مکانیسم مطمئنی در بودجه دارد. یکی از مظلومیت‌های معلمان این است که تشکل و نظام صنفی فراگیر که زبان گویای آنها باشد را ندارند.

رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: از اواسط سال ۹۵ تهیه برنامه نیروی انسانی آموزش و پرورش را شروع کردیم و جداول مربوط به دانش‌آموز و شاخص‌های مربوط به نیازها در آن لحاظ شده است بر این اساس مجموعه شاخص‌هایی که جداول نیاز را مطرح می‌کند مشخص شده است و یکی از دعواهای قدیمی اختلاف بر سر این شاخص‌ها بود و هم اکنون نسبت معلم به کلاس اساسی‌ترین شاخص است به عنوان مثال یک کلاس در دوره متوسطه اول ۱.۲۵, متوسطه دوم ۱.۴۶ و در فنی و حرفه‌ای ۲ است، اینکه می‌گویند در شاخه فنی و حرفه‌ای سطح پوشش دانش‌آموزان را افزایش دهید این موضوع بار نیروی انسانی را به همراه خواهد داشت.

چهاربند اضافه کرد: شاخص دوم نسبت دانش‌آموز به معلم است و ۲۲ درصد مدارس دولتی زیر ۲۴ نفر هستند که سه درصد دانش‌آموزان را پوشش می‌دهند و اولین روش برای ارائه خدمات به دانش‌آموزان این است که پوشش تحصیلی را افزایش ندهیم، اما طبق قانون اساسی ارائه آموزش رایگان به تمام افراد الزامی است.

وی اضافه کرد: یکی از اقتضائات برنامه‌ریزی نیروی انسانی آموزش و پرورش متغیر بودن نیاز است و در مهر ۹۷ از ۳۰۰ هزار نفر کمبود ۸۴‌هزار نفر را در قالب حق‌التدریس و خرید خدمات تامین خواهیم کرد و مابقی این نیاز را تامین نمی‌کنیم، کجای این مسئله با عدم بهره‌وری همخوانی دارد، در حالی که سالهاست در این بخش سیاست انقباضی داریم؟!

رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: نرخ بهره وری بر مبنای عوامل تولید خدمات ۱۰۰ درصد است. عوامل تولید در آموزش و پرورش فضا و معلم است. هم اکنون در بحث منابع انسانی ۳۰۰ هزار کمبود داریم و در بحث فضای آموزشی ۶۰ درصد نیازمند نوسازی و تخریب و بازسازی است.

چهاربند گفت: باید سرجمع نیاز دستگاه و مصرف آن را در نظر بگیریم ممکن است از ۵۵ درصد نیروی زن ۲.۷ درصد به دلایل مختلف به کار گرفته نشده باشند دستگاه‌هایی که می‌گویند آموزش و پرورش نیروی مازاد دارد کمبود را چگونه پرداخت می‌کنند.

وی عنوان کرد: طبق آمار مستند و مصوب ما نیروی مازاد نداریم و بهره وری نیروی انسانی و فضا در آموزش و پرورش ۱۰۰ است و نتایجی که براساس قانون مدیریت خدمات کشوری ارائه می‌دهند را رد می‌کنیم. هم اکنون ۵ روش برای تربیت معلم داریم که نخست دوره چهارساله تعهد دبیری است و برای چهارسال آینده به کمک ما نمی‌آید, برای امسال ۲۵ هزار درخواست برای جذب دانشجو معلم داده‌ایم، اما تا سال ۱۴۰۰ چه باید کرد؟

روش‌های جبران کمبود معلم

رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش افزود: در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان دوره یک سال پیش بینی شده است و برای چهارسال آینده نسخه برون رفت از بن بست دوره یک ساله است و اصرار داریم که از این روش استفاده کنیم و استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها را نیز مدنظر داریم و تا ۴ سال آینده باید سالانه ۵۰ هزار نیرو به این دستگاه بدهیم تا بازنشسته‌ها را تامین کنیم. آقای فانی می‌گفت به ۷۵۰ هزار نیرو نیاز داریم و آن را می‌پذیریم، اما امسال به این رقم رسیده‌ایم و خروجی در حال پیشی گرفتن از ورودی است و سطح ۷۵۰ هزار تا را قبول داریم، اما هم اکنون بازنشستگی این رقم را تهدید می‌کند و سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱۰ هزار نفر مشمول بازنشستگی هستند.

تمام راه‌ها را رفته‌ایم اما به استخدام نیرو نیاز داریم

چهاربند تصریح کرد: برای جبران معلم در دوره ابتدایی از روش ۲+۲ استفاده می‌کنیم یعنی کاردانی می‌گیریم و برای دوره فنی و حرفه‌ای نیز کاردانی پیوسته گرفته و دوره یک ساله آموزش معلمی را طی خواهد کرد و چاره‌ای نداریم برای خروج از این حالت روش‌های مختلف تامین نیرو را در نظر بگیریم.اگر از استخدام صحبت می‌کنیم یعنی تمام راه‌‌ها را برای حل این مسئله رفته‌ایم، از حق التدریس بیشترین استفاده را کرده‌، خرید خدمات را به کار برده‌ و تراکم کلاس‌های درس را افزایش داده‌ایم و چاره‌ای جز استخدام نداریم. تمام نیازها و کمبودهای خود را اعلام کرده‌ایم و در حال پیگیری آن هستیم هر چند ممکن است این پیگیری‌ها به بداخلاقی تعبیر شود، اما این حق معلمان و نظام تعلیم و تربیت است.

وی اضافه کرد: در بحث سنجش صلاحیت حرفه‌ای مدیران کار نهایی شده است و شورای عالی آموزش و پرورش نیز در حال تدوین سنجش صلاحیت حرفه‌ای معلمان است که رتبه بندی باید براساس آن انجام شود و هم اکنون در حال تهیه نظام نامه آن هستند که ساختار اجرایی را مشخص می‌کند و تلاش می‌کنیم این دو موضوع به معیشت معلم گره نخورد و سنجش صلاحیت حرفه‌ای باعث ارتقای کیفیت شود.

رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تجلیل از ۳۷ نفر از معلمان فداکار در هفته معلم و در نشست صمیمی با وزیر آموزش و پرورش، گفت: ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای برگزاری مراسم هفته معلم در نظر گرفته شده است.

چهاربند در خصوص وضعیت کمبود نیرو در مهر ۹۷ گفت: مهر ۹۷ با توجه به شاخص‌ها نیازهایی داریم که ۳۰۰ هزار نفر کمبود معلم خواهیم داشت و ۱۹۴ هزار نفر را از طریق کم کردن شاخص‌ها و کاستن از نیازها جبران می‌کنیم، مثلا می‌گوییم به ازای هر ۲۰۰ دانش‌آموز یک مربی می‌دهیم و اصل صورت مسئله را که نیاز است دستکاری می‌کنیم و از ۳۰۰ هزار نفر ۱۹۴ هزار نفر را جبران می‌کنیم یعنی به جای اینکه بگوییم به جای هر ۲۰ دانش‌آموز ابتدایی یک معلم می‌گوییم به جای هر ۲۵ دانش‌آموز ابتدایی یک معلم.

وی اضافه کرد: ۳۵ سال است که در آموزش و پرورش با شاخص‌های نیاز توافق نکرده‌ایم و این دولت و آن دولت ندارد. مشکل ما در آموزش و پرورش این است که مسائل را با عینک سیاسی می‌بینیم و باید فارغ از گرایش‌های حزبی و سیاسی باید به نیازهای این دستگاه توجه داشت. برخی دوستان سفارش می‌کنند برخی از این آمارها را نگویید اما چرا نباید بگوییم باید واقعیت‌های آموزش و پرورش را شفاف بگوییم اگر قرار است ۳۷۰ هزار نفر تا سال ۱۴۰۰ بازنشسته شوند اقتضائات تامین آن بر عهده ما نیست و این افراد به حجم بار صندوق بازنشستگی اضافه می‌شوند از سوی دیگر استخدام نیروی جدید بار مالی را به همراه خواهد داشت.

عبور از آستانه تحمل در آموزش و پرورش; زنگ خطر بحران کیفیت

رئیس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش گفت: چاره‌ای نداریم در مهر ۹۷ اینگونه عمل کنیم, ۹ هزار و ۲۰۰ معلمی که از دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش می‌شوند, شاعلان موجود و ۱۵ هزار کارمند مأموری که به سایر دستگاه رفته‌اند و در چرخه خدمت ما نیستند، اما جزو آمارهای استخدامی محسوب می‌شوند. در هر صورت مجموع موجود ما برای سازماندهی در نظر گرفته می‌شود و نیاز را بر اساس تعدیل شاخص‌ها به آن نزدیک می‌کنیم و اگر نیازی باقی ماند با خرید خدمات و حق التدریس جبران می‌کنیم و مهر ۹۷ از ۳۰۰ هزار نیرو ۱۹۴ هزار نفر را با تعدیل شاخص‌ها تامین می‌کنیم یعنی مدرسه‌ای که دو معاون نیاز دارد یک معاون به آن اختصاص می‌دهیم که این مسئله پیامدهایی دارد و کیفیت را کاهش می‌دهد و باقی مانده که ۱۰۶ هزار نفر است را از طریق سایر روش‌ها از جمله حق التدریس, نیروی خرید خدمات و سرباز معلم جبران می‌کنیم.

برای مهر ۹۸ باید تمام دستگاه‌های مسئول به تامین نیازهای آموزش و پرورش متعهد شوند

چهاربند افزود: چگونه می‌شود با تعدیل شاخص‌ها و نیازها انتظار کیفیت را داشت و این زنگ خطر است و دیگر نمی‌پذیریم که بحران کیفیت را به ما هشدار دهند و آستانه تحمل را طی کرده‌ایم و هیچ دستگاهی نمی‌تواند ۱۹۴ هزار نفر کمبود نیرو را از داخل خود تامین کند. اگر قرار است الکترونیکی کردن خدمات بدنه دولت را کاهش دهد این مسئله در آموزش و پرورش نمی‌تواند اتفاق بیفتد و آموزش الکترونیک نمی‌تواند جای آموزش معلم را بگیرد.

وی درباره استخدام معلمان حق التدریس بیان کرد: قانون تعیین تکلیف استخدام معلمان حق التدریس برای دهمین بار است که اصلاحیه به آن می‌خورد در سال ۸۸ آموزش و پرورش هر چه نیروی حق التدریس داشت استخدام کرد و چند سال بعد گفتند مربیان پیش دبستانی را حق التدریس کنید و بعد گفتند آنها را تعیین تکلیف کنید و ما مقاومت کردیم و اولین بار است که در برابر چنین قانونی آنقدر مقاومت شده است و این قانون ۵ ماه در کمیسیون بررسی شد و سه شرط داشت برگزاری آزمون, حدنصاب آزمون که توسط آموزش و پرورش تعیین می‌شود و تعداد که توسط سازمان امور اداری و استخدامی تعیین می‌شود اما هنگامی که در صحن مجلس در حال بررسی بود گفتند آزمون را حذف کنید و مجلس رای داد تا دوباره به کمیسیون باز گردد.

تدریس خصوصی آیلتس

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها