کار مفید روزانه فقط ۱ساعت و ۴دقیقه!

ایران در رده سوم کمترین ساعات کار مفید سالیانه در جهان پس از کویت با ۶۰۰ ساعت و عربستان با ۷۲۰ ساعت کار مفید قرار دارد.

دادنا: پایین بودن میزان ساعات مفید کاری روزانه در ادارات دولتی و بخش خصوصی کشور، سهم کار مفید هر روز را به ۲۲ دقیقه کاهش داده، در حالی که سهم ناهار خوردن، تلفن کردن و چای نوشیدن از انجام کار مفید بیشتر است!
به گزارش مهر؛ پس از ابلاغ سیاستهای کلی اشتغال در ۱۳ بند توسط مقام معظم رهبری بار دیگر لزوم توجه به حل مسئله اشتغال، فرهنگ کار و ساعات مفید کار در کشور مورد تاکید ایشان قرار گرفته است.

دولت نیز موضوع مربوط به حل معضل اشتغال و بیکاری را طی سال ای گذشته در دستور کار خود قرار داده و برای امسال نیز به دنبال تحقق هدف بزرگ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری در اشتغال زایی است.

تاکیدات ویژه مقام معظم رهبری بر حل مسائل اساسی و پایه ای در اشتغال از جمله رفع بیکاری، گسترش فرهنگ کار و بهبود وضعیت ساعات مفید کار، در واقع معرفی آسیبهایی است که امروز بازار کار و اشتغال کشور نیاز دارد تا برای حل آن، برنامه ریزی های مناسبی صورت را انجام شود.

آسیب شناسی در بازار کار

بر اساس آمار به دست آمده و گزارشهایی، میزان کار مفید هفتگی در ایران هم اکنون ۶ تا ۷ ساعت است، همچنین متوسط کار روزانه مفید در بخش دولتی ایران یک ساعته و چهار دقیقه و در بخش خصوصی دو ساعت و شش دقیقه است.

براساس آمارها ساعت کار مفید هفتگی در ژاپن هم اکنون ۴۰ تا ۶۰ ساعت و در کره جنوبی ۵۴ تا ۷۲ ساعت است. علاوه بر این، آمارها نشان می دهد که سرانه کار مفید در ایران سالیانه ۸۰۰ ساعت است.

بنابراین ایران در رده سوم کمترین ساعات کار مفید سالیانه در جهان پس از کویت با ۶۰۰ ساعت و عربستان با ۷۲۰ ساعت کار مفید قرار دارد.

ایران مقام سوم کمترین ساعات مفید کاری!

این میزان در ژاپن ۲ هزار و ۴۲۰ ساعت، در کره جنوبی ۱۹۰۰ و در چین هزار و ۴۲۰، آلمان هزار و ۷۰۰، در آمریکا هزار و ۳۶۰، در ترکیه هزار و ۳۳۰، در پاکستان هزار و ۱۰۰ و در افغانستان ۹۵۰ ساعت است.

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با بیان اینکه ریشه اصلی پایین بودن ساعات کار مفید و ضعیف بودن فرهنگ کار در ایران وابستگی به اقتصاد نفتی است، گفت: هرچقدر وابستگی مردم به اقتصاد دولتی و وابستگی دولت به نفت ادامه یابد، وضع ساعات کار مفید درست نخواهد شد.

 

نماینده سابق کارگران در هیئت حل اختلاف با اشاره به اینکه تاکنون بخش خصوصی واقعی در کشور شکل نگرفته است، بیان داشت: بیشتر بنگاه های خصوصی خود را وابسته به یک ارگان و بخش دولتی می دانند و از این طریق نیروی انسانی آن نیز در اکثر موارد فکر می کند باید به میزان دلخواه خود کار کنند.

ضربه‌های اقتصاد نفتی

حاج اسماعیلی، ادامه داد: دولت باید در این زمینه تلاش کند تا مردم را از وابستگی به اقتصاد نفتی جدا کند. در تعریف فرهنگ کار باید رابطه بین مساعدت و همکاری در محیط های کاری و بهره وری مشخص شود.

وی خاطر نشان کرد: اینکه نیروی کار و کارفرما فکر می کنند دارای منافع متضاد با یکدیگر هستند خود مانعی بر سر راه افزایش ساعات کار مفید و بهبود بهره وری بنگاه ها خواهد بود.

این فعال کارگری، بیان داشت: هم اکنون دولت خود به عنوان کارفرمای بزرگ در بازار کار نقش بازی می کند و اگر بخواهد به عنوان یک داور بیطرف بین کارگر و کارفرما وارد شود، باید روند حضور خود را در بازار اشتغال کشور اصلاح کند.

به گفته حاج اسماعیلی، تاکنون به نقش آموزش نیروی کار نه تنها در بنگاه ها توجه خاصی نشده است بلکه دولت نیز اقدامات مناسبی را در این زمینه انجام نداده است.

افزایش سهم ناهار و تلفن در کار روزانه

نماینده سابق کارگران در هیئت حل اختلاف، تاکید کرد: خوشبختانه با ادغام وزارت تعاون در کار و رفاه اجتماعی می توان امیدوار بود که تعاونی ها بتوانند نقش آموزش را در بنگاه ها و واحدهای تولیدی کشور بر عهده گیرند.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه بسیاری ازافراد در بخش دولتی و خصوصی هستند که تلاش می کنند تا ساعات غیرمفیدی کاری خود را در روز افزایش دهند!

حاج اسماعیلی گفت: در شرایط فعلی که سهم کار مفید در بنگاه های دولتی کمتر از ۲ ساعت است، می توان گفت که سهم روزانه چای خوردن، تلفن زدن، مرخصی ساعتی گرفتن و نهار خوردن از کار مفید بیشتر است و اینگونه نمی توان به بهبود بهره وری و افزایش ساعات مفید کاری امیدوار بود.

این فعال کارگری همچنین از بیان برخی دیدگاه ها در زمینه لزوم افزایش تعطیلات هفتگی به دو روز و از این طریق کاهش یافتن ساعات کاری و حضور نیروی انسانی در تولید انتقاد کرد و افزود: میزان تعطیلات سالیانه کشور نیزدر مقایسه با کشورهای دارای بهره وری بالا و مناسب، به مراتب بیشتر است.

به نقل از وبسایت خانواده سبز

http://www.ksabz.net/usersLinks.aspx?id=50542

تدریس خصوصی آیلتس

برچسب ها:

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها