کمبود ۱۰ هزار معلم در خراسان‌رضوی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،مرکز خراسان رضوی،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: ۶۰۰ نفر براساس ماده ۲۸ و هزار  معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان به بدنه آموزش و پرورش اضافه می‌شوند که کمتر از ۲ هزار نفر بوده و این درحالی است که نیاز استان حداقل ۱۲ هزار معلم برای تدریس است.

قاسم‌علی خدابنده افزود: در سال ۹۷، ۵ هزار و ۲۰۰ نفر از نیروهای آموزش و پرورش استان شرایط بازنشستگی را دارند و سعی بر این است با استمرار خدمت ۲۵ درصد نیروهای بازنشسته موافقت شود و ۴ هزارنفر بازنشسته شوند.

وی افزود: در حال حاضر استان به ۵ هزار نفر نیروی آموزشی نیاز دارد و در سال آینده ۴ هزار نفر نیروی بازنشسته به این نیاز اضافه می‌شود که مجموعا ۹ هزار نیرو فقط برای تدریس نیاز است وعلاوه بر این با استقرار پایه دوازدهم در سال آینده ۳ هزار و ۸۰۰ نفر نیرو برای تدریس در پایه دوازدهم مورد نیاز است که به ۹ هزار نفر اضافه می‌شود و به ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر نیرو می‌رسد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی درباره تعداد نیروهای استخدامی فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان و ماده ۲۸ در سال جاری بیان کرد: براساس ماده ۲۸ حدود ۶۰۰ نفر سهمیه استان است که به بدنه آموزش و پرورش اضافه می‌شوند همچنین هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان مشغول تحصیل هستند که خرداد و تیرماه فارغ‌التحصیل می‌شوند و از اول مهر به مدارس استان ورود پیدا می‌کنند.

وی افزود: بنابراین کمتر از ۲ هزار نفر ورودی ما برای سال آینده است و این در حالی است که حداقل نیاز ما حدود ۱۲ هزار نیرو برای تدریس خواهد بود که این غیر از نیروهای است که برای خدمات ، انبارداری، سرپرست بخش ، سرپرست کارگاه و همچنین برای مشاوره، مراقبین سلامت مورد نیاز است.

خدابنده به راهکارهای آموزش و پرورش برای جبران کمبود نیرو اشاره کرد و گفت: برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز راهکارهایی پیش بینی شده است که استمرار خدمت بازنشسته‌ها و خرید خدمات آموزشی از جمله این راهکارها است و برای خرید خدمات آموزشی در مناطق محروم که با کمبود نیرو مواجه است با کمک موسسین مدارس غیر انتفاعی و پرداخت شهریه توسط دولت بخشی از دانش آموزان را می‌توان از این طریق پوشش داد و نیروی انسانی را تامین کرد که در حال حاضر ۳۲ هزار دانش آموز در سطح استان از طریق خرید خدمات با به کارگیری هزار و ۳۰۰ نیرو در استان وجود دارد که برای سال آینده این ظرفیت افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: سومین راهکار از طریق برون سپاری است که با استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها، ادارات، وزارتخانه‌های مختلف، شرکت‌های دولتی و خصوصی، شرکت های تعاونی، سازمان‌های فنی و حرفه ای، شهرداری، آتش‌نشانی و بخش‌های مختلفی که امکان ارائه خدمات آموزشی برای هنرجویان فنی و حرفه ای و کار و دانش را دارند که با بستن قرارداد و امضای تفاهمنامه بخشی از آموزش فنی و مهارتی را این افراد به عهده می‌گیرند که این اتفاق در سال جاری برای ۱۰ هزار دانش‌آموز در سطح استان اجرایی می‌شود.

خدابنده ادامه داد: همچنین استفاده از تکمیل ظرفیت هنرستان‌ها و کارگاه‌ها راهکار دیگری است که در شیفت بعد از ظهر و نوبت عصر بتوانیم با حق التدریس این بخش را پوشش دهیم و در حال حاضر ۱۲۴ هزار ساعت حق‌التدریس در استان داریم که برآورد می‌شود این مقدار به دو برایر افزایش یابد یعنی به ۲۵۰ هزار ساعت حق‌التدریس می‌رسد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی تصریح کرد: مسیر بعدی استفاده از ظرفیت مدارس غیرانتفاعی و توسعه مشارکت‌ها است ، با خرید صندلی و کلاس‌های آموزش از موسسین غیر انتفاعی برای پر کردن ظرفیت این کلاس‌ها و افزایش ثبت نامی بتوانیم بخشی از دانش آموزان را به مدارس غیر انتفاعی هدایت کنیم همچنین استفاده از نیروی حق‌التدریسی استان و ۶ ساعت تدریس موظف معاونین مدارس و معاونین پرورشی راهکاری دیگری برای جبران کمبود نیرو در استان است.

خدابنده متذکر شد: از اولویت‌های کاری وزارتخانه و اداره آموزش و پرورش خراسان‌رضوی کیفیت و عدالت آموزشی است و برنامه‌های خوبی برای کیفیت بخشی در مدارس و مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم اجرا می‌شود و در تلاش هستیم کیفیت آموزشی کلاس‌ها با برگزاری کلاس‌های مهارت آموزی و دوره‌های آموزش ضمن خدمت حفظ شود تا نیروها به روز شوند و کیفیت آموزشی لطمه نبیند.

تدریس خصوصی آیلتس

دیدگاه ها (۱)

  1. آیلر گفت:

    با سلام لطفا رشته های مدیریت بیمه رو هم پذیرش کنید ماهم آدمیم

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها