وضعیت استخدام، اشتغال و کارانه پرستاران تشریح شد

سید کامل تقوی نژاد با بیان اینکه در سال‌های پیش از ۹۲ سالانه به طور میانگین ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی احداث می‌شد اما این رقم اکنون به هر ماه ۱۴۰۰ تخت رسیده است، گفت: همچنین ۶۵ درصد از تخت‌های ویژه بیمارستانی ”آی سی یو“ در دولت فعلی ساخته شده که از این رقم، ۳۵ درصد آن مربوط به سال ۹۹ است.
به گزارش بازارکار، تقوی‌نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به بررسی آخرین وضعیت شیوع کرونا و راهکارهای مقابله با آن پرداخت.
وی در آغاز با اشاره به اینکه نخستین مورد ابتلای رسمی به بیماری کووید ۱۹ در کشور ما در دوم اسفند سال گذشته مشاهده شد، گفت: سال گذشته به محض مشاهده نخستین مورد ابتلا در چین، وزیر بهداشت اعلام کرد که همه تیم‌های درمان در سراسر کشور آماده باش شوند بنابراین پیش از شیوع این بیماری در کشور ما یعنی از حدود ۱۳ ماه پیش مبارزه با این بیماری را در دستور کار قرار دادیم.
تقوی نژاد با بیان اینکه اتفاق های بسیار مهمی برای توسعه تخت‌های بیمارستانی از جمله تخت‌های عمومی و ویژه روی داده است، افزود: حدود ۳۰ درصد از ظرفیت موجود تخت‌های بیمارستانی در دو دولت اخیر انجام شده است.

او ادامه داد: پیش از سال ۹۲، حدود ۹۶ هزار تخت بیمارستانی داشتیم و از ابتدای امسال تا پایان آذر ۳۵۰۰ تخت اضافه کردیم و پس از آن بنا را بر این گذاشتیم که هر ماه تا پایان این دولت، حدود ۱۴۰۰ تخت اضافه کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال‌های پیش از ۹۲ در هر سال میانگین ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی احداث می‌شد اما این رقم اکنون به هر ماه ۱۴۰۰ تخت رسیده است، گفت: همچنین ۶۵ درصد از تخت‌های ویژه بیمارستانی ”آی سی یو“ در دولت فعلی ساخته شده که از این رقم, ۳۵ درصد آن مربوط به سال ۹۹ است.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه بخش‌های «آی سی یو» در بهبود بیماران بسیار موثر است، افزود: حدود ۳۵ درصد آی سی یوهای موجود در سال جاری اضافه شدند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه به وضعیت بیمارستان‌های کشور اشاره کرد و گفت: بیمارستان‌های کشور از نظر فرسودگی و مقاومت در برابر زلزله و دیگر حوادث، ارزیابی دقیقی شده اند و بیشتر اصلاحاتی که لازم بود در این بخش انجام شده و از نظر مقاومت، زیبایی و فضاهای استاندارد در برنامه قرار گرفته است.

وی افزود: اکنون ۲۹۸ طرح داریم که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که از این تعداد، ۸۷ طرح بیمارستان هستند.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه در پایتخت بیمارستان‌هایی وجود دارند که نیازمند جدی بازسازی هستند، گفت: اکنون نهضت بیمارستان سازی در کشور در حال اجراست و بزرگترین بیمارستان تاریخ نظام سلامت در تهران با هزار تخت در حال ساخت است که امیدواریم در پایان این دولت به بهره برداری برسد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه همچنین در این دولت توسعه فضاهای بهداشتی را از ۴۴ متر به ازای هر هزار نفر به ۷۵ متر رساندیم، ادامه داد: اکنون حدود ۱۵ هزار تخت در بخش دولتی در حال ساخت داریم که اگر این تعداد ساخته شود به افق چشم انداز سال ۱۴۰۴ نزدیک می‌شویم.

وی تصریح کرد: بیشتر تخت‌های بیمارستانی که اضافه کردیم در مناطقی بوده است که از نظر جمعیت یا دچار تراکم و یا مناطق محروم بوده است.

او با تاکید بر اینکه ایجاد تخت‌های ویژه بیمارستانی و افزایش تجهیزات، سرمایه گذاری برای آینده کشور است، گفت: همچنین درباره دستگاه‌های اکسیژن ساز، کارهای اساسی انجام شد.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هر بیمار نیازمند دریافت حدود ۵ لیتر اکسیژن در دقیقه است، افزود: توان مان در تامین اکسیژن برای بیماران در سال ۹۲ حدود ۹۶ هزار لیتر در دقیقه بود اما اکنون این رقم به ۳۲۶ هزار لیتر در دقیقه افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه حدود ۶ تا ۷ سال پیش می‌توانستیم همزمان ۲۰ هزار بیمار را اکسیژن رسانی کنیم اما اکنون توانایی رساندن اکسیژن مورد نیاز برای ۶۵ هزار بیمار را همزمان داریم، گفت: خوشبختانه تاکنون حدود هزار میلیارد تومان اعتبارات از محل‌های مختلف برای تامین دستگاه‌های اکسیژن ساز از طریق شرکت‌های داخلی، تامین شده است و اکنون کمتر بیمارستانی در کشور داریم که دچار کمبود تامین اکسیژن باشد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه به بحث تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی که قرار بود در دوران کرونا به نظام سلامت اختصاص داده شود اشاره کرد و افزود: زمانی که بحث تامین اعتبار از محل صندوق پیش آمد، بلافاصله دستور از سوی رهبر معظم انقلاب در این باره صادر شد و یک میلیارد دلار به صورت ارزی از طرف صندوق توسعه ملی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در این مدت کمتر از ۷۰۰ میلیون یورو در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است، گفت: در حکم رهبر معظم انقلاب برای بیمه بیکاری هم صراحتی وجود داشت و بنابراین شاید بخشی از این اعتبار در آن جا هزینه شده باشد.

او ادامه داد: ابتدا ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان طرح تعریف و در قالب ۱۵ بسته با سازمان برنامه و بودجه تفاهم کردیم و در مرحله بعدی این عدد با توجه به تغییر نرخ ارز باید به ۲۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کرد اما عددی که تاکنون در اختیار ما قرار گرفته است حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: رئیس جمهوری به بانک مرکزی دستور داده است تا پایان بهمن، بقیه مبلغ تسویه شود که بانک مرکزی در تلاش برای این کار است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه به تلاش های کادر درمان در دوران کرونا اشاره کرد و با تاکید براینکه فعالیت‌های همکاران ما در این مدت با معیارهای مادی قابل ارزش گذاری نیست، گفت: جانفشانی‌های این عزیران یادآور ایثارگری‌های دوران دفاع مقدس است و این موضوع مورد تاکید چند باره رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

تقوی نژاد همچنین درباره میزان کمبود پرستار در کشور نیز افزود: درباره پرستاران در ابتدا سعی کردیم با تامین نیروی انسانی مورد نیاز اقداماتی را انجام دهیم و با جدا کردن اضافه کار از کارانه برای پرستاران قدم‌هایی برداشته شده که از اسفند ۹۸ انجام شده است، همچنین پرداخت مطالبات پرستاران انجام شد که متوسط مطالبات آنان حدود ۱۶ تا ۲۰ ماه بوده است.

او ادامه داد: در این مدت وصول مطالبات از شرکت‌های بیمه‌ای از حدود ۱۴ ماه به ۴ ماه رسیده و همچنین پرداخت مطالبات پرستاران نیز اکنون حدود ۴ ماه است.

تقوی نژاد همچنین درباره میانگین دریافتی یک پرستار در دوران کرونا، گفت: حقوق پرستاران ما در حال حاضر نسبت به پایان سال ۹۷ حدود ۱۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است و تلاش کردیم حقوق پرستاران را متناسب با شرایط فعلی افزایش دهیم که این مختص حقوق همکاران رسمی و پیمانی است.

وی افزود: با تدبیری که در وزارت بهداشت اندیشیده شد، مبلغ ۲۱۰۰ میلیارد تومان سختی کار تعریف کردیم که آن دسته از دانشگاه‌هایی که درآمدهای آنها به شدت کاهش پیدا کرده است اجازه ندهند کارانه همکاران نسبت به دوران قبل کاهش پیدا کند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: ما گروه‌های مختلف کاری از قبیل قرارداد کار معین، شرکتی و خدماتی داریم که پرداخت حقوق آنها از قوانین خاص خودش پیروی می‌کند، به عنوان مثال پرداخت نیروهای شرکتی بر اساس قانون کار است اما اینجا از اختیارات هیات امناء و وزیر بهداشت استفاده کردیم و حقوق آنها را به درصدی از حقوق همکاران رسمی رساندیم.

تقوی نژاد با بیان اینکه ما حقوق همکاران قراردادی را به حدود ۸۰ درصد و شرکتی‌ها را هم به حدود ۷۰ درصد همکاران رسمی رساندیم، افزود: همچنین در این مدت برای تبدیل وضع همکاران شرکتی تلاش‌هایی انجام شده است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه ورود کارکنان به سیستم اداری با آزمون انجام می‌شود، گفت: ما ادعا می‌کنیم همکاران ما تحت عنوان شرکتی آزمون خود را در دوران کرونا پس دادند و قبول هم شده اند و اکنون زمان آن رسیده است که مجوز ساماندهی این افراد صادر شود.

او ادامه داد: همچنین ما تلاش کردیم افزایش حقوق همکاران ما در همه بخش‌ها انجام شود از جمله اینکه کارانه همکاران نه تنها نسبت به دوران قبل از کرونا کاهش پیدا نکند بلکه افزایش هم داشته باشد و در این مدت ۷۱۰۰ میلیارد تومان اعتبارات برای کارانه در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دادیم و کارانه مطابق با فرمول‌های تعریف شده، پرداخت می‌شود.

وی همچنین به آزمون استخدام وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: در سال گذشته تاکنون حدود ۵۲ هزار نفر استخدام کرده ایم که حدود ۱۵ هزار نفر شروع به کار کرده‌اند و آزمونی در ۲ روز گذشته برای احراز ۳۹ هزار پست سازمانی برگزار کردیم که ۲۲۰ هزار نفر رقابت داشتند و در یک ماه آینده نتیجه آن را اعلام خواهیم کرد.

تقوی نژاد گفت: در این آزمون امکان حضور نیروهای شرکتی هم بود که بر این اساس، افرادی که در ایام کرونا در بخش بهداشت و درمان کار کردند به ازای هر ماه فعالیت مستقیم در بخش کرونا ۲ امتیاز برای آن‌ها لحاظ شده است که در ۱۰ ماه ۲۰ امتیاز به آن‌ها افزوده خواهد شد و امیدواریم بخش عمده قبولی آزمون از همکاران با سابقه فعالیت در بخش‌های کرونایی باشد.

منبع : بازار کار

تدریس خصوصی آیلتس

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها