نکات طلایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی

مرحله مصاحبه در روند جستوجوی شغلی از اهمیت بهسزایی برخوردار است. در مدت زمان کوتاه مصاحبه شغلی میتوانید شانس استخدام خود را تقویت کرده یا از بین ببرید.

بسیاری از اشتباهاتی که در روند مصاحبه شغلی رخ میدهند قابل پیشبینی و اصلاح هستند، لذا هر کس میتواند نحوه مصاحبه خوب را بیاموزد.

در ادامه به تعدادی از فنون برتر مصاحبه شغلی اشاره میشود که رعایت آنها میتواند به موفقیت شما کمک کند.

چند نسخه کپی از رزومهتان را در جلسه مصاحبه همراه داشته باشید

هیچ‌چیزی بهتر از این بیانگر عدم آمادگی شما نیست که نسخه دیگری از رزومه درخواست شود و شما نداشته باشید. چندین نسخه کپی از رزومه‌تان را همراه داشته باشید. شاید مجبور شوید با چندین نفر مصاحبه کنید و این امر،همراه داشتن کپی بیشتر، میزان آمادگی شما را نشان می‌دهد.

رسمی و با توجه و محتاط لباس بپوشید

می‌توانید خود را به طرق مختلفی اثبات کنید، اما نحوه پوشش چیز دیگری است. حتی می‌توانید برای ملاقات با افراد مختلف از پوشش‌های مشابه استفاده نمایید.

ارتباط غیرکلامی را دستکم نگیرید

هوشیار و پرانرژی بوده و بر صحبت‌های مصاحبه‌کننده تمرکز کنید. از ارتباطات غیرکلامی از قبیل برقراری ارتباط چشمی استفاده نمایید که بیانگر توجه و علاقه شماست.

اهمیت اولین و آخرین تأثیر

پنج دقیقه اول و آخر مصاحبه مهم‌ترین بخش‌های مصاحبــه به حساب می‌آیند. در طی این زمان است که اولین و آخرین تأثیر اعمال شده و مصاحبه‌کننده تصمیم می‌گیرد شما فرد مورد نظرش هستید یا خیر. طی پنج دقیقه اول رفتار مثبتی از خود ارائه داده و مطمئن شوید پس از ترک آن مکان در خاطر مصاحبه‌کننده می‌مانید.

حتی اگر رزومه دارید، فرم درخواست شغل

شرکت را به طور کامل پر کنید

حتی اگر رزومه‌تان را به همراه دارید بسیاری از شرکت تمایل دارند داوطلب فرم را به طور کامل تکمیل نماید. تکمیل کامل فرم از جانب شما نشانه‌ای مبنی بر حرفه‌ای بودن شما و قدرت پیگیری شماست.

به یاد داشته باشید هدف هر مصاحبهای دریافت پیشنهاد است

باید آنقدر مصاحبه‌کننده را تحت تأثیر قرار دهید که پیشنهاد شغل نماید. در پایان مصاحبه مطمئن شوید که قدم بعدی چیست و کارفرما چه زمانی تصمیم‌گیری خواهد نمود.

نیازهای کارفرما را بشناسید

خود را طوری معرفی کنید که نشان دهد واقعاً برای شرکت ارزشمند خواهید بود و با فضای کاری هماهنگ خواهید شد.

مشتاق و پرانرژی باشید

مشتاق باشید. کارفرمایان تمایل به استخدام اشخاصی دارند کــــه به راحتی بتوانند با آنان ارتباط برقرار نموده و کنار بیایند و شخص مورد نظر به کار و شرکت‌شان علاقه‌مند باشند. علاقه و انرژی خود را نشان دهید.

مطمئن شوید مهارتهای مورد نظر را دارا هستید

رقبای خود را بشناسید. در خصوص تحصیلات، تجربه، آموزش، حقوق و پیشرفت شغلی چگونه با سایرین مقایسه می‌شوید. به مواردی اشاره نمایید که واقعاً نحوه انجام آن‌ها را می‌دانید. نکات کلیدی برای شغل بعدی شما به حساب می‌آیند.

توانایی سختکوشی خود را برای دستیابی به اهداف سازمان نشان دهید

تصور نمایید اگر مصاحبه کنندگان تمایل به انتخاب افرادی دارند که از جوانب فردی و سازمانی به راحتی با سازمان هماهنگ شوند. باید تاکید کنید که چنین فردی هستید و مزایای بی‌شماری برای سازمان به ارمغان می‌آورید.

تمام نقاط قوت خود را بروز دهید

قابلیت‌های عملی، مهارت‌های کلی و تجربیات به همراه ویژگی‌های فردی ارائه نمایید. استخدام کنندگان به دو مورد توجه می‌کنند،گواهی‌نامه و شخصیت.

 می‌توانید کار را مطابق عملکرد اجرایی گذشته خود انجام داده و با فرهنگ حاکم هماهنگ شوید. درخصوص ویژگی‌های مثبت شخصیتی خود صحبت کرده و با ذکر مثال نشان دهید چگونه هر ویژگی‌ در رورند کار بروز پیدا می‌کند.

پاسخهای قطعی و صریح و نتایج خاص ارائه دهید

هرگاه که درمورد قابلیت‌ها و دستاوردهای خود ادعایی می‌کنید قابل قبول‌تر و بهتر خواهد بود که برای اثبات ادعای خود مثالی ذکر نمایید. نحوه به کار بردن موفقیت‌آمیز مهارت مورد نظر                                                                                        را در موقعیت شغلی برای مصاحبه‌کننده شرح داده و نتیجه حاصل شده را نیز ارزیابی نمایید. سعی کنید تاخاص باشید.

از اقرار و پذیرفتن اشتباه خود نهراسید

کارفرمایان تمایل دارند بدانند شما مرتکب چه اشتباهاتی شده‌اید و چگونه از اشتباهات خود درس گرفته‌اید. از اقرار به اشتباهات گذشته خود نگران نباشید، اما همواره نگران ویژگی‌های مثبت خود باشید و اینکه چگونه نتایج منـــــفی را به نتایج مثبت بدل نمودید.

موضوعات و مثالهایی را مطرح کنید که بازگوکننده تجربه گذشته شما باشد

عملکرد گذشته بهترین معیار برای سنجش عملکرد آینده است. اگر در یک شرکت موفق بوده‌اید به احتمال زیاد می‌توانید در شرکت دیگری نیز موفق باشید. خود را برای ارائه مهارت‌ها و عملکرد در جلسه مصاحبه آماده نمایید.

قبل از جلسه مصاحبه همه چیز را در مورد کارفرمای مورد نظر بدانید

تا حد امکان پاسخ‌های خود را با نیاز کارفرما مطابقت داده و پاسخ‌های هماهنگ با نیاز کارفرما ارائه دهید. این امر مستلزم آن است    که قبل از مصاحبه در مورد شرکت، مشتریان، جایگاه مورد نظرتان به طور کامل تحقیق کنید. به زبان کارفرما صحبت کنید.

قبل از مصاحبه بر روی سؤالات مصاحبه تأمل کنید

قبل از حضور در جلسه مصاحبه نوع سؤالاتی را که احتمال می‌دهید از شما پرسیده شود، بررسی نمایید. حتی اگر نتوانید تمام سؤالات را پیش‌بینی نمایید، فکر کردن به این امر می‌تواند از استرس شما کاسته و شما را آماده‌تر نماید.

نحوه پاسخگویی به سؤالات دشوار را بیاموزید

اکثر سؤالات مصاحبه قابل پیش‌بینی هستند، اگرچه موارد استثناء هم وجود دارند که بررسی کننده عملکرد شما در شرایط دشوار و تحت فشار چگونه خواهد بود. بهترین استراتژی این خواهد بود که خود را آماده نمایید، متمرکز باشید، آرامش خود را حفظ کنید و تا حد امکان شفاف پاسخ دهید.

نقاط قوت، دستاوردها و فعالیتهای خود را مطابق با نیازهای کارفرما بیان کنید

بی‌شک دارای نقاط قوت و مهارت‌های مرتبط با جایگاه مورد نظر هستید لذا بر مزایایی که می‌توانید به کارفرما ارائه دهید تاکید نمایید. از هر موقعیتی استفاده نمایید تا با زبان مناسب همان صنعت، نقاط قوت مرتبط با موقعیت مورد نظر را شرح دهید.

نقاط قوت خود و آنچه از انجامش لذت میبرید را بشناسید

مهارت‌هایی که برایتان لذت‌بخش هستند جزو مواردی هستند که برای کارفرما اهمیت دارند. قبل از مصاحبه این دسته از مهارت‌ها را شناسایی کنید و بدانید چه مزایایی برای شما و کارفرما به همراه دارند.

نحوه ارتباط گفتاری را با سایرین بیاموزید

مهارت‌های ارتباط گفتاری موثر و قوی به شدت برای کارفرما ارزشمند هستند. علایم فردی تحصیل‌کرده و با استعداد است. نحوه ارتباط با سایرین را تمرین کنید تا به بهترین شکل ممکن خود را معرفی نمایید.

زودتر از موعد مقرر

در محل مصاحبه حاضر شوید

هر چند هم که مصاحبه‌کننده با شما احساس همدردی کرده و تصادف ناخواسته در اتوبان را بپذیرد، اما نمی‌توان احساس منفی اولیه را نادیده گرفت. زمانی را برای اتفاقات ناخواسته درنظر بگیرید و زودتر از موعد در محل حاضر شوید.

نحوه برخورد با تمام افراد حائز اهمیت است

در برخورد با تمام افراد فرقی نمی‌کند چه کسی هستند یا در چه جایگاهی قرار دارند،‌تواضع و احترام را رعایت نمایید. نظر تمام افراد در روند مصاحبه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

سؤالات را با جملات کامل و البته مستند پاسخ دهید

توجه داشته باشید مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند چه مستنداتی را به شرکت و جایگاه ارائه می‌دهید. از پاسخگویی با «بله» یا «خیر» ساده اجتناب کنید. با جملات کامل میزان دانش مرتبط با الزامات شغلی را نشان دهید و بدین صورت کارفرما نیز شما را بهتر خواهد شناخت.

با کمک روشهای کاهش استرس، بر اضطراب خود غلبه کنید

روش‌های بسیاری برای کاهش استرس وجود دارند که سخنوران بسیاری از آن‌ها استفاده می‌کنند، شما نیز می‌توانید برای حضور در مصاحبه از این روش‌ها استفاده نمایید.

 از کارهای آرامش‌بخش مانند نفس عمیق استفاده نماییـــد. هر چه آرامش بیشتری داشته باشید، احساس راحتی بیشتری می‌کنید و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

پرسیدن سوال را فراموش نکنید

خود را برای پرسش سؤالات متعدد درخصوص شغل، کارفرما و سازمان آماده نمایید. هدف از مطرح نموده این سؤالات این است که به شما در تصمیم‌گیری برای شغلی متناسب با علایق، هوش و اشتیاق کمک نماید.

ترجمه: الناز طالب زاده

تدریس خصوصی آیلتس

دیدگاه ها (۱۰)

 1. MAHMOOD گفت:

  به نظرتون وقتی که اخر محاصبه به ما وقت میدن تا سوالاتی بپرسیم … چه سوالاتی بهتر است بپرسیم (فرض کنید که شغل مورد نظر برنامه نویسی باشه )
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین …

 2. جهانگیر گفت:

  سلام دوستان فقط دعا کنید ما به جای پارتی خدارو داشته باشیم به نظرم در اینصورت همه چیزمون حله حتی اگر بیکار بمانیم

 3. نازنین گفت:

  فردا مصاحبه دارم ، مطالبتون خیلی مفید بود و بهم کمک کرد
  ممنون

 4. مسعود گفت:

  سپاس از مطلب کاربردی و عالی که نگارش کردید
  فردا میخوام برم مصاحبه شغلی
  البته با مدرک لیسانس مکانیک و به عنوان کارگر ساده در خط تولید تو شرکت صنایع غذایی
  فکر میکنم زیادی سخت گرفتم مصاحبه اش رو
  مگه از یه کارگر چه انتظاراتی میتونن داشته باشن

 5. یاشار گفت:

  سلام ممنون از لطفتون به مطالب خیلی مفیدی اشاره کردید

 6. ali گفت:

  یک دنیا ممنونم خیلی کمکم کرد

 7. ابوذر گفت:

  فراوان سپاس

 8. میلاد گفت:

  عالی عالی عالی بود مطالب…و امیدوارم من و همه ی جوون های ایران عزیزمان موفق بشویم.باتشکر.

 9. میلاد گفت:

  عالی عالی عالی بود مطالب…و امیدوارم من و همه ی جوون های ایران عزیز موفق بشوند.باتشکر.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها