نوبخت : ۸۱۹ هزار نفر سال ۹۶ جذب بازار کار شدند

ه گزارش خبرنگار ایرنا ، محمدباقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مازندران که در محل سد هراز در شهرستان آمل برگزار شد ، افزود : با اشتغال آفرینی برای این تعداد نیروی کار ، نرخ بیکاری هم به میزان ۲ دهم درصد کاهش یافت .
وی توضیح داد : نرخ بیکاری از ۱۲ و ۳ دهم درصد در سال ۹۵ ، در پایان سال گذشته بر اساس گزارش مرکز آمار ایران به ۱۲ و یک دهم درصد رسید .
معاون رئیس جمهوری گفت : در سال گذشته دولت ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در اعتبارات هزینه ای و اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای عملکرد هزینه داشت که ۱۳ درصد بیشتر از سال ۹۵ بود.
وی افزود : همچنین پارسال ۵۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی هزینه شد و نظام بانکی حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان برای ۲۶هزار بنگاه کوچک و متوسط تسیهلات پرداخت کرد.
نوبخت گفت : محصول مجموعه اقدامات مالی صورت گرفته در سال ۹۶ این بود که نزدیک به یک و نیم درصد رشد سرمایه گذاری نسبت به سال ۹۵ محقق شد ، اقتصاد کشور با نفت به اندازه چهار و چهار دهم درصد رشد کرد و رشد تولید بدون نفت هم چهار و هفت دهم درصد بود.
** اشتغال آفرینی ، هدف نخست در بودجه سال ۹۷
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر این که دولت سال گذشته در زمینه تولید و اشتغال به عنوان مهم ترین دغدغه کشور موفقیت نسبی داشت ، تاکید کرد : ولی این مقدار ناکافی بود و آن قدر زیاد نبود که به جز افرادی که شاغل شدند و یا از دیگر برنامه ها و اقدامات مالی بهره مند شدند ، همه جامعه رفاه ناشی از آن را در سفره اشان احساس کنند .
وی کاهش نرخ بیکاری و اشتغال آفرینی را مهم ترین هدفگیری بودجه سال ۹۷ دانست و توضیح داد : سال گذشته ۸۳۶ هزار نفر وارد بازار کار شدند ولی با همه اقدامات صورت گرفته باز هم ۱۷ هزار نفرشان به جمع بیکاران قبلی اضافه شدند که در سال جاری باید تلاش کنیم تا از بیکاری انباشته شده هم کم شود .
نوبخت آمار بیکاران کشور را سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت : در بخش تسهیلات بانکی در بودجه سال ۹۷ با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی رقم ۱۸ هزار میلیارد تومان سال ۹۶ به ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت تا مشکل بیکاری با شتاب بیشتری حل شود.
وی افزود : دولت در بودجه سال جاری ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی را هدف قرار داده است و همه استان ها باید تلاش کنند تا از طریق جذب سهمشان از ارقام بودجه در بخش های مختلف ، برای کاهش بیکاری و توسعه منطقه خودشان رقابت کنند.
معاون رئیس جمهوری با تاکید بر نوآوری ایجاد شده در لایحه بودجه سال ۹۷ از جمله تغییر ساختار و عملیاتی شدن آن ، گفت : تمرکز را هم در بودجه سال جاری کم کردیم و قرار شد از منایع صندوق توسعه ملی هم برای کمک به بخش خصوصی استفاده شود .
نوبخت ، تحقق اهداف بودجه سال ۹۷ را نیازمند تلاش تمامی مدیران در سطوح مختلف در استان ها دانست و تاکید کرد : سازمان برنامه و بودجه کشور طبق قانون مسئولیت راهبری و رصد توسعه کشور را دارد و توسعه در کشور امکان ناپذیر است مگر این که هر یک از استان ها سهم و نقشی در جغرافیای منطقه خودشان برای توسعه داشته باشند.
وی بر استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی برای توسعه استان ها تاکید کرد و افزود : مدیران استان ها باید مطالبات استان خود را پیگیری و با یکدیگر رقابت کنند و از این طریق می توان مدیران را مقایسه کرد .
معاون رئیس جمهوری با اظهار این که استان مازندران برای دولت بسیار حساس است و به همین دلیل مدیر کشوری برای استانداری آن اعزام شده است ، گفت : مطالبات استان را استاندار به صورت بسته تحویل داد و برگزاری نشست شورای برنامه ریزی استان هم در جائی که چند طرح بزرگ در حال اجراست ، حاوی پیام ویژه است .
وی با اشاره به نقش و اهمیت سد هراز برای استان مازندران ، افزود : نه تنها سد هراز باید تکمیل شود بلکه باید برای تکمیل ۳۷ کیلومتر باقی مانده از طرح تعریض جاده هراز هم تسریع شود برای این که این جاده بیش از آن که برای رفاه حال شهروندان مازندرانی باشد ، برای تسهیل گری در سفر گردشگران و مسافران به این استان است .
معاون رئیس جمهوری پیش از نشست شورای برنامه ریزی مازندران ، از سد در دست ساخت هراز و جاده جایگزین هراز بازدید کرد.
نوبخت عصر امروز از طریق جاده هراز وارد مازندران شد .

تدریس خصوصی آیلتس

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها