نوبخت: یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی تازه در راه است

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره اشتغالزایی در سال ۹۷ گفت: برای سال آینده رشد اقتصادی شش درصدی و یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی در نظر گرفته شده است.

نوبخت بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور به دستور رئیس جمهور خود را متعهد می‌داند تا با نظارت و از طریق دستگاه‌های مختلف در سال جدید یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

رئیس سازمان برنامه گفت: به این منظور در طرح‌های تولیدی و عمرانی سرمایه‌گذاری خواهیم کرد که در این راستا ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های تولیدی و ۲۵۴ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی تخصیص داده شد.

نوبخت گفت: در طرح‌های تولیدی ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل حامل‌های انرژی ، ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی، ۳۵ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات حساب بانکی و شش هزار میلیارد تومان دیگر از قانون حمایت از توسعه و اشتغال پایدار تامین می‌شود که در مجموع ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های تولیدی اختصاص خواهد یافت.

وی افزود: در سال ۹۷ متقاضیان جدید بازار کار  ۸۳۸ هزار نفر خواهند بود که از این تعداد ۶۸۶ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند. ۷۰ درصد جمعیت کشور از جوانان تحصیل‌کرده‌ای هستند که به زودی وارد بازار کار خواهند شد و بدین منظور باید به سمتی حرکت کرد که فرصت‌های شغلی برای افراد تحصیلکرده پاسخگو باشد.

نوبخت گفت: در طرح‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل، مسکن، صنایع دستی و گردشگری و اشتغال‌های خرد سرمایه‌گذاری شده است. در سال ۹۷ برای احیای بافت فرسوده ۱۲ برنامه در نظر گرفته‌ایم که با ساخت ۱۰۰ هزار واحد جدید ۲۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همچنین با ساخت مسکن حمایتی و اجتماعی و مسکن روستایی ۶۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود. ضمن آن که سرمایه‌گذاری در حوزه حمل و نقل درون شهری ۲۴ هزار و ۴۰۰ فرصت شغلی و در حمل و نقل برون شهری ۲ هزار و ۷۵۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: با سرمایه‌گذاری در حوزه میراث فرهنگی ۱۷۳ هزار فرصت شغلی و در زمینه اشتغال خرد ۱۲۱ هزار فرصت شغلی در خصوص سیاست‌های فعال بازار کار ۲۲۱ هزار فرصت شغلی و صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی ۷۴ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد شد که در مجموع برای سال ۹۷ حدود یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی جدید در نظر گرفته شده است.

نوبخت افزود: برای احیای بافت فرسوده بازسازی ها براساس نقشه‌های شهری انجام خواهد شد که برای آن ۶۰ درصد وام با سود ۹ درصد در نظر گرفته شده که برای مسکن روستایی سود آن ۵ درصد خواهد بود.

وی با بیان اینکه هر سال نیازمند بازسازی یک میلیون واحد جدید هستیم گفت: ما برای شروع کار ۱۰۰هزار واحد در هر سال در نظر گرفتیم که در مجموع ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در این حوزه به وجود خواهد آمد.

وی گفت: دولت برای تعویض زیرساخت‌ها هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته ضمن آنکه ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت وجوه ارائه شده خواهد بود. همچنین برای بهبود وضعیت محیط زیست و هوا ۲۵ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود که در دو زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل درونشهری و برونشهری خواهد بود که از این میزان ۲۲ هزار و ۳۸۰ فرصت شغلی حمل و نقل درونشهری و ۲هزار و ۷۵۰ فرصت شغلی حمل و نقلی برونشهری ایجاد خواهد شد.

نوبخت در خصوص بخش کشاورزی نیز گفت: ۶۷ هزار فرصت شغلی برای این حوزه دیده شده که در سه بخش گلخانه‌ای با ۳۳ هزار فرصت شغلی، پرورش ماهی در قفس با ۱۴ هزار فرصت شغلی و در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی ۲۰ هزار فرصت شغلی در نظر گرفته شده است.

وی در مورد تخصیص سود سهام عدالت گفت: با توجه به این که ۲۹۰ نماینده در مجلس حضور دارند و هر کدام دارای سلایق مختلفی هستند هنوز رای‌گیری‌ها صورت نگرفته اما آنچه عنوان شده که از روز گذشته پرداخت شود، قانونی است.

وی در خصوص جذب نیرو در دولت گفت: در قانون مدیریت خدمات کشوری بند ب و ج به دولت اجازه داده شده تا در ازای هر سه نفر بازنشسته یک نفر جذب کند و این موضوع منع قانونی ندارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها