عاقبت کشف بزرگترین معدن سنگ آهن دنیا در یزد به کجا رسید؟

شهریور سال نود و شش مدیران صنعتی و معدنی استان یزد در خبری از کشف بزرگترین معدن سنگ آهن جهان در استان یزد خبر دادند. چند روز بعد هم مقامات ملی همچون وزیر صمت نیز اخبار را تایید کردند. روز سیزدهم شهریور ۹۶  خبرگزاری صدا وسیما به نقل از وزیر صنعت معدن و تجارت نوشت: بیش از دو میلیارد تن ذخیره سنگ آهن جدید در یزد کشف شد که معادل کل ذخیره شناسایی شده در کشور است.

 وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه درباره این کشف باید اقدامات دیگری نیز انجام شود، افزود: این اقدام ارزشمند که معادل کل ذخیره شناسایی شده سنگ آهن را در کشور به ارمغان آورده نقطه امیدی برای فعالیت های معدنی کشور است.
مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان یزد گفت: این معدن در اردکان قرار دارد و از لحاظ ذخیره و عیار در کشور و دنیا بی نظیر است.
علمدار افزود: آنومالی ۲۱ آ، توده ای ژئوفیزیکی با برداشت ۸۴۰۰ نقطه ژئوفیزیکی درسه مورد مطالعه شده است.
رئیس صنعت معدن وتجارت استان افزود: توده عظیم مغناطیسی گستره طولی ۷.۵ کیلومتر و عرض ۱.۵ کیلومتر و عمق ۱.۵ تا ۳.۵ کیلومتر رانشان می دهد.
علمدار خاطرنشان کرد: توده مورد نظر از عمق ۱.۵ کیلومترشروع می شود به ضخامت، ۱.۵ کیلومتر می رسد و بیشترین عمق حفاری اکتشافی که تاکنون صورت گرفته است حفاری کمتر از ۷۰۰ متر بوده است.
وی افزود: با خرید جدیدترین تجهیزات حفاری برای اولین بار درکشور در اعماق ۲۰۰۰ متر دربازه زمانی سیزده اسفند تا بیست مرداد ۹۶ درمجموع  ۱۹۰۰ متر حفاری گزارش  شد.
وی خاطرنشان کرد: ازنتایج اولیه حفاری نتایج مثبتی از وجود کانسنگ سنگ آهن و ذخایر بیش از ۲ میلیاردتن مورد انتظار است.
به گزارش یزدی نیوز  بعد از انتشار این خبرها، برخی فعالان معدنی در این اخبار را تشکیک کردند و در خصوص نتیجه آزمایشات و نحوه اطلاع رسانی آن انتقاداتی وارد کردند.
اکنون با گذشت بیش از  ماه ها دیگر خبری از این ثروت عظیم در کشور منتشر نشد.
به نظر می رسد دست یابی ایران به چنین ذخیره عظیم معدنی در دنیا می بایست با جدیت بیشتری مورد توجه افکار عمومی باشد ولی مشخص نیست چرا بعد از ” انتقادات” دیگر مسئولان صمت کشور و استان یزد، اظهار نظری نکرده و این خبر در آرشیو رسانه ها جا خوش کرد.

تدریس خصوصی آیلتس

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها