جذب نیروی ماهر بدون توجه به مدرک تحصیلی

نشست خبری اولین آزمون استخدامی شرکت های خصوصی و دانش بنیان، با محوریت بررسی جامع آزمون وبا حضور دبیر شورای سیاستگذاری وسرپرست اجرایی آزمون،معاون توسعه فناوری پارک فناوری، دوشنبه ۱۳شهریور،در سالن کنفرانس معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری برگزار شد.
در ابتدای نشست، مهندس حسین صابری، معاون توسعه پارک فناوری پردیس ،سخنان خود را با ارائه گزارشی از وضعیت اشتغال در جامعه آغاز کرد و در این باره گفت:تصور غالب جامعه هم در میان مردم وهم درمیان مسئولین، این است که ما مشکل جدی بیکاری داریم. اما ما که سر وکارمان با بنگاه ها و شرکت ها است، در میان آن ها این تصور برعکس است،یعنی آن ها دنبال نیروی کار می گردند اما پیدا نمی کنند.مثالی که این استدلال را ثابت کند،آگهی های استخدام روزنامه ها و حتی سایت های مجازی است.
ایشان در ادامه افزود: این تقاضای نیروی کار از سوی شرکت ها و بنگاه ها نشان دهنده این است که بنگاه های تولیدی، در همه بخش های خود(مثل خدماتی ، فنی، مهندسی وآموزشی و..) به نیروی کار فراوان نیاز دارند. نکته اصلی این جاست که چرا با وجود این همه تقاضا هم از سوی شرکت ها و هم از سوی متغاضیان کار، باز هم مشکل بیکاری در جامعه وجود دارد؟
مهندس صابری در رابطه با شکافی که میان متقاضیان کار و شرکت ها وجود دارد گفت: علت این چالش در جامعه ما، نبود سازو کارهای مناسب و کافی برای پاسخگویی به این نیاز ها است. به خاطر وجود چنین کمبودی، تقریبا سالهاست که شرکت فن آورد به فعالیت در این حوزه پرداخته است. منظورم مسابقه های فن آورد یا همان مهارت سنجی است که چندسالی است، برگزار می شود.
معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس، درباره مزیت های این آزمون گفت: فرایندی که شرکت ها و بنگاه ها برای جذب نیرو طی می کنند، بسیار گران و زمان بر هستند. هزینه هایی مثل:سفارش آگهی استخدام به روزنامه ها و مؤسسات کاریابی که هزینه های گزافی است. یکی از مزیت های این آزمون کاهش هزینه و زمان برای فرایند استخدام است.
ایشان از متقاضیان کار هم گله ای کرد و افزود: علاوه بر همه این مشکلات و مسائل، یکی از مهمترین مشکلات ما در رابطه با مسئله کاریابی واستخدام، ندانم کاری های برخی متقاضیان است. برای مثال، خیلی از آن ها نمی دانند، چگونه باید یک رزومه درست و کافی از کار خودشان ارائه بدهند که این به مراتب کار شرکت ها و بنگاه ها را سخت تر می کند.
مهندس صفایی با تاکیید بر این مسئله که دانش عمومی متقاضیان درباره فرایند استخدام باید افزایش یابد، خاطر نشان کرد: از همه متقاضیان کار، خواهشمندم، قبل از اقدام به استخدام، اطلاعات خود را درباره فرایند ثبت نام و استخدام،افزایش دهند.مهمترین این اطلاعات خودشناسی و دانستن علایق خود است تا هم شرکت ها و هم مردم به نتیجه مطلوب برسند .
صفایی درباره هدف آزمون و شرکت فن آورد، گفت: فن آورد می خواهد افراد ماهر و با استعداد را طی یک آزمون چند مرحله ای و در زمان محدود شناسایی کند تا بتواند در نهایت تقاضای شرکت های صنعتی و دانش بنیان را پوشش دهد.
صفایی، سخنان خود را اینگونه به پایان رساند: من بازهم تاکیید می کنم هدف این آزمون جذب نیروی ماهر و نگرش و دیگاه اصلی آن عدم توجه به مدرک گرایی است. چیزی که در بسیاری از آزمون های استخدامی متداول است، مدرک گرایی و توجه به مدرک تحصلی، بدون در نظر گرفتن توانایی های افراد است. امیدوارم، این آزمون، فرصتی باشد تا همه علاقه مندان به کار و افراد با استعداد،بتوانند توانایی های خود را اثبات کنند.
دومین سخنران این نشست خبری، مهندس محمد حسین قمری،دبیر شورای سیاستگذاری وسرپرست اجرایی آزمون، توضیحی اجمالی درباره فرایند طرح این آزمون، ارائه کرد و گفت: احساس نیاز و فرایند طرح این آزمون از سال ۱۳۸۵ آغاز شد. در واقع از زمانی که فن آورد شروع به کار کرد. رفته رفته، تقاضای شرکت های دانش بنیان بیشتر شد و ما هم برای هدایت نیروی کار و پوشش تقاضای شرکت ها، تصمیم به بازطراحی فن آورد، گرفتیم.
مهندس قمری در این باره افزود: فن آورد به آن شکلی که در گذشته و با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف، برگزار می شد، پاسخگوی این حجم گسترده از نیاز شرکت های دانش بنیان نبود. به همین دلیل، طرح برگزاری این آزمون به صورت همگانی از همان زمان شکل گرفت. درواقع این آزمون،شکل گسترده فن آورد است.
ایشان درباره فرایند شکل گیری این آزمون گفت: ابتدا، شورایی تحت عنوان “شورای سیاستگذاری آزمون” تشکیل شد. در این شورا، سعی براین بوده که همه نهاد های مرتبط با این حوزه حضور داشته باشند، نهادهایی مثل:ستاد توسعه فرهنگ علم،فن آوری واقتصاد دانش بنیان، پارک فناوری پردیس،ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و…. که طرح ابتدایی آزمون در این شورا تصویب شد.
قمری درباره مراحل برگزاری آزمون نیز توضیح مفصلی داد وگفت:آزمون در چند مرحله انجام می شود. ثبت نام داوطلبان از فردا به صورت اینترنتی آغاز می شود وتا ۲۶ شهریور ادامه دارد. داوطلبان، بعد از انجام ثبت نام می توانند از میان ۲۶۶ عنوان شغلی، شغل مورد نظر خود را انتخاب بکنند.مرحله اول آزمون، اینترنتی است که از هفته آخر مهرماه شروع می شود و تا اواخر آبان ادامه دارد. بعد از اینکه نتایج مرحله اینترنتی مشخص شد، پذیرفته شدگان که برآورد آن ها بین ۲۰ تا۳۰ هزار نفر است، به مرحله حضوری دعوت می شوند.
وی در ادامه افزود: مرحله حضوری آزمون، به صورت مهارت سنجی است و با حضور اساتید آزمون و نمایندگان شرکت ها وبنگاه ها،برگزار می شود.مرحله دوم به صورت منطقه ای انجام میشود که قرار است در ۵ منطقه کشور به علاوه تهران صورت گیرد. مناطقی مثل: استان های خراسان رضوی،آذربایجان،اصفهان،هرمزگان و خوزستان. در انتها،افرادی که در این مرحله قبول می شوند، برای فعالیت معرفی می شوند.
دبیر شورای سیاستگذاری آزمون، در رابطه با این که«چند نفر برای کار به شرکت ها معرفی می شوند» گفت: درحال حاضر با توجه به ارتباطات ما با شرکت ها می توان گفت، ۵۰۰۰ نفر در پایان این آزمون، به شرکت ها معرفی خواهند شد.
ایشان درباره شرایط شرکت در این آزمون، گفت: این آزمون هم مثل دیگر آزمون های استخدامی، شرایط خود را دارد. اینکه داوطلبان طبق قانون کار باید بالای ۱۷سال سن داشته باشند. باتوجه به این که این آزمون دو مرحله ای است( مرحله اول : دانش افراد ومرحله دوم : مهارت افراد) داوطلب باید بتواند در هر دو مرحله توانایی خود را اثبات کند. همچنین، داوطلبان باید شرایط عمومی مورد نیاز برای استخدام یک فرد را داشته باشند.
سرپرست اجرایی اولین آزمون استخدامی درباره برخی ویژگی ها و مزیت های این آزمون افزود: مهمترین مزیت این آزمون این است که برخلاف اکثر آزمون های استخدامی به مدرک تحصیلی افراد توجه زیادی ندارد واین را بدانید که در درجه اول توانایی فرد برای ما مهم است. پس داوطلبان خیلی نگران مدرک خود نباشند. علاوه براین، این ۲۶۶ عنوان شغلی از میان مشاغل پرتکرار و مورد نیاز شرکت ها انتخاب شده اند و چینش آن ها براساس تجانس آن ها است.
مهندس قنبری، مژده ای هم به افرادی که در این آزمون قبول نمی شوند داد و گفت: افرادی که در این آزمون قبول نشدند، رها نمی شوند، بلکه توسط مشاورین شغلی، راهنمایی می شوند تا بتوانند شغل مناسب خود را انتخاب بکنند.
ایشان درباره ۲۶۶ عنوان شغلی مطرح در این آزمون توضیح مفصلی ارائه داد و گفت: این ۲۶۶ عنوان شغلی در این آزمون در ۸ دسته مجزا تقسیم بندی شده اند، که عبارتند از: ۱. اجرایی وفنی(راننده ،تعمیرکار وسایل فنی و کارگرها و..) ۲. بهداشت و درمان(۲۱ عنوان شغلی مثل: بهیار، پرستار، کارشناس محیط زیست و…) ۳. خدماتی و رفاهی( آموزشی مثل: مترجمی و خدماتی مثل: آشپز و..) ۴. طراحی رسانه ای(فروشنده ،بازاریاب، فیلمبردار و صدابردار و..) ۵. فناوری اطلاعات (طراح سایت، طراح نرم افزار و…) ۶. کارشناسی و مهندسی( ۷۶ عنوان شغلی مثل :مهندس عمران، مهندس برق و مهندس کشاورزی و…) ۷.مالی،حقوقی واداری( منشی دفتر ، مسئول دفتر و…) ۸. مدیریتی ( ۲۲ عنوان شغلی مثل : مدیر فروش و مدیر اجرایی و..)
وی افزود: در این آزمون همه از حقوق برابر برخوردارند. یعنی ما برای اعضای بنیاد ملی نخبگان مزیت یا محدودیتی در نظر نگرفته ایم، آن ها هم مثل بقیه آزمون می دهند.
دبیر شورای سیاستگذاری آزمون استخدامی، در پاسخ به سوال خبرنگار سیناپرس، مبنی بر اینکه« آیا عدم توجه به مدرک گرایی در همه این ۲۶۶ عنوان شغلی لحاظ شده است، یانه ؟ » گفت: بله! درتمام آنها. الان زمانی است که اکثر شرکت ها به این بلوغ فکری رسیده اند که مدرک تحصیلی به تنهایی کافی نیست، توانایی فرد هم تعیین کننده است.
مهندس قنبری، سخنان خود را اینگونه به پایان رساند: هم مردم و هم شرکت ها برای حل مشکل بیکاری به اینگونه آزمون ها نیاز دارند. امیدوارم اولین آزمون استخدامی شرکت های خصوصی و دانش بنیان در کشورمان، به نحو احسن برگزار شود و مورد استقبال مردم قرار گیرد.

دیدگاه ها (۱)

  1. فرید گفت:

    باسلام
    برای ثبت نام اینترنتی در چه سایتی ثبت نام کنیم.ادرس سایت و زمان و مکان ازمون برای خوزستانی ها کجاست؟ ممنون

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها