استخدام سازمان محیط زیست در سال ۹۵ (کلیه اخبار)

استخدام سازمان محیط زیست


خبر ۱۲ بهمن ۹۵ – فرصت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان محیط زیست

خبرگزاری ایسنا : مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست بررسی موانع و راهکارهای اشتغال دانش آموختگان محیط زیست ضمن اشاره به نادیده گرفتن بحران خاک در کشور پیشنهادهایی را به منظور ارتقای فرصت‌های اشتغال برای فارغ التحصیلان رشته محیط زیست ارائه داد.
به گزارش ایسنا، محمد درویش در نشست تخصصی بررسی موانع و راهکارهای اشتغال دانش آموختگان محیط زیست با اشاره به اینکه بزرگترین بحران کنونی محیط زیست کشور بحران خاک است اظهار کرد: این موضوع چندان مورد توجه قرار نگرفته است. در حالیکه دو میلیارد تن خاک در سال از دست می‌دهیم. ارزش هر تن خاک ۲۸ دلار تعیین شده است. بنابراین ۵۶ میلیارد دلار سرمایه در سال از دست می‌رود.
وی با بیان اینکه علت از بین رفتن سرمایه مهم خاک در کشور ما عدم توجه به اصول آمایش سرزمین در توسعه است گفت: تغییر کاربری و کشاورزی در بخش‌های نامناسب از جمله مواردی است که نادیده گرفته می‌شود. واقعیت این است که تلاش می‌کنیم در هر رود دره با احداث سد، آب را برای کشاورزی تهیه کنیم اما از سوی دیگر ۶۵ درصد آبی که وزارت نیرو در اختیار کشاورزی قرار می‌دهد به هدر می‌رود.
مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ درصد محصولات کشاورزی ما قبل از مصرف از بین می‌روند گفت: ۱۱۶ میلیون تن غذای تولیدی در ایران داریم که ۳۵ میلیون تن آن سالانه قبل از استفاده به هدر می‌رود. باید متخصصان محیط زیست در این موضوع ورود کنند و جهت گیری توسعه را تغییر دهند. در این صورت است که اشتغال نیز ایجاد می‌شود.
درویش با بیان اینکه آرمان‌های توسعه را بر مبنای واقعیت‌های اقلیمی تعیین نکرده‌ایم افزود: خودکفایی بحران‌های جدی در خاک و آب برای کشور ما ایجاد می‌کند. در حالیکه بازار اشتغال باید به سمت کسب و کارهای سبز حرکت کند. کسب و کارهایی که کمترین وابستگی را با آب و خاک داشته باشند و بهترین قشری که می‌توانند این مشاغل سبز را معرفی کنند فارغ التحصیلان محیط زیست کشور هستند.
وی در ادامه با بیان اینکه باید در زمینه گردشگری ورود بیشتری داشته باشیم گفت: هر گردشگر ۱۰۰۰ دلار وارد کشور می‌کند و هر پنج توریست یک شغل ایجاد می‌کند. شغل‌هایی که کمترین فشار را به منابع طبیعی کشور وارد می‌کند. زیرساخت‌های تغییر معیشت در کشور ما وجود دارد و ایران جزو پنج کشور برتر جهان به لحاظ گردشگر طبیعی و ۱۰ کشور برتر جهان از لحاظ جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی محسوب می‌شود.
این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در سال گذشته ایران به لحاظ کسب درآمد از محل گردشگری در مقام ۹۷ جهان قرار داشت گفت: امارات متحده عربی که وسعتی به اندازه یکی از استان‌های ما دارد سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار درآمد از محل گردشگری کسب کرد و ترکیه ۳۵ میلیارد دلار درآمد گردشگری داشت. این در حالیست که کل درآمد ایران از این محل به چیزی حدود یک میلیارد دلار محدود می‌شود.
درویش با اشاره به اینکه تربیت یک نسل محیط زیستی از ضروریات حفظ محیط زیست است تصریح کرد: از جمله اقدامات مهم سازمان حفاظت محیط زیست تسهیل گری در زمینه مکتب مدرسه طبیعت است. مدارس طبیعت به کمک بخش خصوصی و با حمایت سازمان محیط زیست تاسیس می‌شوند. واقعیت‌ها حاکی از این است که طی یک سال اخیر تاسیس مدارس طبیعت شتاب خیره کننده‌ای گرفته است. چون اولیاء خود تبلیغ مدارس را عهده دار شدند.
وی با بیان اینکه دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش از مکتب مدرسه طبیعت حمایت جدی داشته است گفت: طبق پیش بینی‌ها اگر برای هر پنج دانش آموز در مدرسه طبیعت یک تسهیل گر داشته باشیم بازار کار خوبی برای محیط زیستی‌ها ایجاد می‌شود. در چشم انداز ۱۰ ساله ۲۰۰ هزار شغل برای فارغ التحصیلان محیط زیست در مدارس طبیعت فراهم می‌شود.
به گفته درویش، سازمان محیط زیست نیز تسهیلات خوبی در این زمینه از جمله ارائه دوره‌های آموزشی برای فارغ التحصیلان محیط زیست و تسهیل گران مدارس طبیعت فراهم کرده است. همچنین طبق تعهدات برای موسسان مدارس طبیعت زمین به طور رایگان ارائه می‌شود.
مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: ماده ۳ آئین نامه اثرات محیط زیستی محمل خوبی برای ایجاد اشتغال دانش آموختگان محیط زیست کشور است. در این ماده تداوم فرآیند ارزیابی محیط زیستی پیش بینی شده است. بنابراین باید اتحادیه‌ای وجود داشته باشد تا به تعهدات کارفرما نظارت کند. این ظرفیت در قانون می‌تواند با فشار محیط زیستی‌ها فرصت ایجاد بدنه استخدامی مستقل و معنی دار را فراهم کند.
وی افزود: در سایت سازمان محیط زیست اطلاعیه‌ای از ستاد بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی در معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری قرار داده شده مبنی بر اینکه هر کسی که بتواند به فرآیند مقابله با پرتی انرژی کمک کند مورد حمایت قرار می‌گیرد. این موضوع بازار کار خوبی است و از تحرکات محیط زیستی حمایت می‌کند.
درویش با اشاره به اینکه ثبت شرکت خدمات انرژی به منظور ارائه راهکارهای مقابله با پرت انرژی و همچنین ثبت شرکت‌های دانش بنیان از جمله راهکارهای اشتغال در حوزه محیط زیست است اظهار کرد: راه برای کسانی که در رشته محیط زیست حرفی برای گفتن دارند باز است. همچنین سازمان حفاظت محیط زیست از تشکل‌های مردم نهادی که برای حل یکی از معضلات محیط زیست کشور پروپزالی ارائه می‌دهند حمایت می‌کند.
وی در پایان تاکید کرد: استحصال انرژی‌های نو نیز یکی دیگر از بسترهای ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان حوزه محیط زیست است.


خبر ۱۸ آبان ۹۵ – استخدام ۵۰ محیط‌بان در تهران

خبرگزاری ایسنا : مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به مغفول ماندن محیط زیست طبیعی این استان، از استخدام ۵۰ محیط‌بان در استان تهران خبر داد.
مهردادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه استان تهران از جمله استان‌هایی است که هم به لحاظ محیط زیست طبیعی و هم محیط زیست انسانی حائز اهمیت است گفت: برخی تصور می‌کنند محیط زیست تهران تنها در ارتباط با محیط زیست انسانی است این در حالیست که مناطق چهارگانه خوبی در این استان وجود دارد پارک ملی لار، پارک ملی سرخه حصار و مناطق حفاظت شده و شکارممنوع مهمی در این استان وجود دارد.
وی با بیان اینکه شاید برخی به این مسئله مهم توجه نداشته باشند که مناطق چهارگانه استان تهران شرایط ویژه‌ای دارد که شاید در بسیاری از این استان‌ها این امتیازات وجود نداشته باشد اظهار کرد: کل، بز و قوچ و میش موجود در تهران به لحاظ جمعیت، وسعت و پراکندگی شرایط ویژه‌ای دارند. این گونه‌های حیات وحش حتی در مناطق آزاد تهران نیز یافت می‌شوند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اینکه توجه بیش از حد به بحث‌های محیط زیست انسانی باعث شده محیط زیست طبیعی تهران در اولویت دوم قرار گیرد افزود: هر دو مقوله محیط زیست طبیعی و انسانی حائز اهمیت است بنابراین باید در استان تهران هر دو را به طور موازی پیش ببریم و از بخش محیط زیست طبیعی غافل نشویم.
مهردادی با اشاره به اینکه برنامه‌هایی را برای جدی گرفتن محیط زیست طبیعی طراحی کرده‌ایم گفت:‌ تعداد محیط بانان استان تهران در قیاس با سایر استان‌ها و با توجه به شرایط طبیعی این استان کم است. در تهران حدود ۱۰۰ محیط‌بان فعالیت می‌کنند و مد نظر داریم ۵۰ محیط‌بان دیگر اضافه کنیم. انتخاب اولیه این محیط‌بانان انجام شده در حال حاضر بحث‌هایی در ارتباط با شاخص‌های مربوط به استخدام آنها مطرح است. فکر می‌کنیم با به کارگیری این تعداد محیط‌بان مشکلات ما تا حدی کاهش پیدا کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان با اشاره به اینکه باید ساختمان‌های محیط‌بانی نیز بیشتر شود اظهار کرد: اگر تجهیزات و امکانات در مناطق حفاظت شده تهران افزایش یابد می‌توانیم شرایطی را ایجاد کنیم که مشکلات محیط زیست طبیعی تا حد چشمگیری کاهش پیدا کند.

 


 

خبر ۷ مهر ۹۵ – کمبود نیروی انسانی در حفظ عرصه‌های طبیعی

خبرگزاری مهر: مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی گفت: هم اکنون با کمبود شدید نیروی انسانی و بودجه برای حفاظت از عرصه های طبیعی استان مواجه هستیم و تنها یک دهم اعتبارات این حوزه تخصیص یافته است.
یوسف یوسفی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم به خوبی از عرصه های طبیعی استان محافظت کنیم و کمتر شاهد آسیب و صدمه به آن باشیم به نیروی انسانی کافی احتیاج هست و در حال حاضر در سطح استان با کمبود حدود ۲۰۰ نیرو در این حوزه مواجه هستیم.
وی افزود: از سوی دیگر کمبود اعتبارات و تخصیص تنها بخشی از اعتبارات مورد نیاز، سبب شده که نتوانیم امکانات و تجهیزات مورد نیاز در این زمینه را فراهم یا برخی طرح های عمرانی منابع طبیعی را به اتمام برسانیم و هم اکنون علاوه بر کمبود نیروی انسانی با کمبود بودجه هم مواجه هستیم.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی بیان کرد: بیش از ۷۰ نقطه از عرصه های طبیعی استان مرکزی طی نیمه نخست سال جاری دچار آتش سوزی شده و در این آتش سوزی ها، یک هزار و ۵۲۰ هکتار از عرصه های طبیعی استان از بین رفته است.
وی وقوع حریق را یکی از اصل ترین مخاطرات نابودکننده عرصه های طبیعی عنوان کرد و گفت: نابودی پوشش گیاهی، از بین رفتن مراتع و فرسایش بادی و آبی از مهمترین تهدیداتی است که به دنبال آتش سوزی در عرصه های طبیعی رخ می دهد.
یوسفی خاطرنشان ساخت: به طور میانگین، سالانه بیش از یک هزار و ۵۰۰هکتار از عرصه های طبیعی استان مرکزی طعمه حریق می شود و طی ۱۰سال گذشته بیش از ۱۵هزار هکتار از عرصه های طبیعی استان مرکزی در آتش سوزی از بین رفته است.
وی همچنین با اشاره به پیگیری های اداره منابع طبیعی در راستای رفع تصرف از اراضی ملی استان اظهار داشت: در حال حاضر ۲۵۸فقره پرونده برای مقابله با تخریب و تصرف شش هزار و ۲۶۰ هکتار از اراضی ملی استان مرکزی در مراجع قضایی در دست بررسی است و به زودی تعیین تکلیف می شود.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: طی نیمه نخست سال جاری ۴۲ مورد پرونده تصرف اراضی ملی در استان مرکزی در مرجع قضایی تعیین تکلیف شده و ۶۵۰ هکتار از اراضی ملی استان از دست متصرفان خارج شده است.
یوسفی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات حفاظت از عرصه های طبیعی استان مرکزی، ورود غیرمجاز دام از مناطق دیگر به مراتع این استان است، بیان کرد: تنها در نیمه نخست سال جاری بیش از ۱۷هزار راس دام به طور غیرمجاز وارد مراتع و عرصه های طبیعی استان مرکزی شده اند که این مساله نیز تهدیدی برای مراتع و عرصه های طبیعی استان است و در این راستا پیگیری های قضایی برای جلوگیری از ورود غیرمجاز دام را در دستور کار قرار داده ایم.


خبر ۱۸ مرداد ۹۵ – کمبود ۱۰۰محیط بان در هرمزگان

باشگاه خبرنگاران جوان: هرمزگان به ۱۰۰محیط بان دیگر نیاز دارد.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بندرعباس، مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: تنها در ۱۲درصد از مساحت استان محیط بانان حضور دارند.
مجید وفادار افزود: اکنون ۴۷محیط بان در مناطق حفاظت شده هرمزگان فعال اند که ۹۰۰هزار هکتار مساحت استان را پوشش می دهد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان افزود: در هر ۱۶۰هزارهکتار یک محیط بان نیاز است که اکنون نزدیک به ۱۰۰محیط بان در استان کمبود است.
وفادار گفت : در شهرستان بشاگرد باگونه های متعدد جانوری مانند بزکوهی، پلنگ ایرانی، خرس آسیایی،کبکو انواع پرندگان تنها یک محیط بان حضور دارد.
هرمزگان ۱۳منطقه حفاظت شده با مساحت ۹۰۰هزارهکتار دارد.


خبر ۱۹ تیر ۹۵ – دولت باید مجوزهای لازم را برای استخدام محیط بانان بدهد

خبرگزاری ایسنا: یک وکیل دادگستری گفت: این موضوع که افرادی متعرض به محیط زیست شوند و به محیط بانان که برای دفاع از حیات وحش این ملت مبارزه می کنند، حمله کرده و آنها را به قتل برسانند و مجازات های متناسب با آنها و شکارچیان و متجاوزین به حیاط وحش و محیط زیست در نظر گرفته نشود، خلاف انصاف و منافع ملی است.

سعید باقری در گفت‌وگو با ایسنا در زمینه حمایت از محیط‌بانان، گفت: مقررات مربوط به محیط زیست و محیط بانان قدیمی است و خاصیت خودش را برای شرایط فعلی از دست داده  و ضروری است که در مقررات مربوط به حمایت از محیط بانان تجدیدنظر شود.
وی افزود: این موضوع که افرادی متعرض به محیط زیست شوند و به محیط بانان که برای دفاع از حیات وحش این ملت مبارزه می کنند، حمله کرده و آنها را  به قتل برسانند و مجازات های متناسب با آنها و شکارچیان و متجاوزین به حیاط وحش و محیط زیست در نظر گرفته نشود و تناسبی با تخلف و جرم و عمل ارتکابی آنها نداشته باشد، خلاف انصاف و خلاف منافع ملی است.
این وکیل دادگستری ادامه داد: زمانی که ما مجازات های نقدی را که در یک زمانی شاید ارزش داشته و تنبیهی بوده است، برای متجاوزین در نظر گیریم اکنون دیگر بازدارنده نیست. به فرض هم اگر شکار غیرمجاز در چندین دهه پیش چند صد ریال بوده اکنون دیگر ارزشی ندارد و بهتر است که مجازات های نقدی متناسب با شرایط روز در نظر گرفته شده باشد و مجازات های کیفری هم به نحوی باشد که بازدارنده باشد.
این وکیل دادگستری با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که ما همیشه با آن مواجهیم، کمبود تعداد محیط بانان است، گفت: ما اگر بخواهیم این موضوع را آسیب شناسی کنیم باید علل تعرض به محیط بانان را بررسی کنیم. دولت هم اگر واقعا می خواهد از چنین موضوعاتی پیشگیری کند، باید مقررات را به روز کند تا با شرایط و مقتضیات روز تناسب داشته باشد و به اندازه کافی هم محیط بان در سازمان محیط زیست قرار دهد.
باقری افزود: متاسفانه محیط بانان تجهیزات لازم را در اختیار ندارند و اگر بخواهیم با این پدیده ناهنجار مبارزه کنیم، باید علت آن را بررسی کنیم. یکی از علل مهم آن سوای آنکه مقررات ما ناقص است و ضعف دارد، کمبود نیروی انسانی است؛ لذا دولت باید مجوزهای لازم را برای استخدام محیط بانان به سازمان محیط زیست بدهد تا تعداد نفراتی که نگهبانی  و محیط بانی می کنند با وسعت محدوده ای که به آنها برای حفاظت واگذار شده، تناسب داشته باشد.
وی در پایان گفت: یکی از مشکلات قانونگذاری در کشور ما تغییرات زودهنگام و مقررات متفرقه و گسترده در قوانینی است که تصویب می کنیم و این باعث یک نوع سردرگمی مردم در مراجعه به قانون می شود و به همین دلیل در چند سال اخیر تصمیم گرفتند که مقررات مختلف تحت عنوان قانون جامع تدوین کنند از جمله لایحه جامع وکالت که در همین راستاست؛ لذا در کنار اصلاح قوانین حتما باید فکری شود که اولا محیط‌بانان تا سر حد امکان تامین جانی داشته و از نظر معیشت تامین باشند و انگیزه ای هم برای کار خود داشته باشند.


خبر ۱۵ اسفند ۹۲ – ۵۰۰۰ نیرو در یگان حفاظت محیط زیست کم داریم

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت:‌ در حال حاضر ۵۰۰۰ نیرو در یگان حفاظت محیط زیست کم داریم که باید برای جذب آنها اقدامات لازم انجام شود.
سرهنگ حمیدرضا خیلدار در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌افزود: به دلیل مشکلات مالی دولت این نیروها باید به صورت سالانه جذب ساختار یگان شوند.
وی ادامه داد: در حال حاضر برخی پاسگاه‌های محیط زیست با یک یا دو نیرو اداره می‌شوند و هر محیط بان ۱۸ شبانه‌روز محل کار است و تنها ۱۲ شبانه‌روز استراحت می‌کند در حالی که سایر نیروهای مسلح ۱۰ شبانه‌روز کار کرده و ۲۰ شبانه‌روز استراحت می‌کنند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: با وجود این میزان کار، محیط بانان باید حقوق بیشتری از سایر نیروها داشته باشند اما حقوق بسیار کمتری دریافت می‌کنند.
سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ سرباز امریه‌ای جذب یگان محیط زیست می‌شود
خیلدار در خصوص جذب نیروهای امریه در سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تعداد سربازان امریه‌ای بسیار کم است که در سال بیش از ۱۰۰ تا ۱۲۰ نیرو نمی‌شوند.
وی تاکید کرد: باید بیشتر به دنبال سرباز سهمیه‌ای باشیم اما چون موالید ذکور کم و حتی به همین دلیل تعدادی از معافیت‌ها نیز حذف شده نمی‌توانیم سربازان سهمیه‌ای جذب کنیم.
وی تاکید کرد: در حال حاضر سربازان سهمیه‌ای به سایر نیروی نظامی مانند سپاه و ارتش و داده می‌شود و سازمان‌هایی مانند سازمان حفاظت محیط زیست باید به جای جذب سرباز، نیرو استخدام کنند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: البته این موضوع کاملا به جا و منطقی است؛ چرا که اگر نیرو استخدام کنیم او را آموزش داده و در نهایت برای خودمان کار می‌کنند اما یک سرباز بعد از دو سال خدمت، رفته و هیچ گاه جای نیروی رسمی را نخواهد گرفت.

 

خبر ۱۴ بهمن ۹۲ -نیاز سازمان جنگل‌ها به ۵ هزار کارشناس و نبود بودجه استخدام

رییس‌ سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در حال حاضر به حدود ۵۰۰۰ نیروی کارشناس در زمینه‌های مختلف نیاز داریم که در صورت مساعدت دولت و اختصاص بودجه مورد نیاز باید استخدام‌ها در این سازمان آغاز شود.
خداکرم جلالی – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهارکرد: یکی از مشکلات کنونی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در زمینه‌های مختلف از حفاظت از منابع طبیعی تا رسیدگی به مسائل حقوقی، کمبود نیروی انسانی و کارشناس در حوزه‌های منابع طبیعی و حقوقی است.
وی افزود: گرچه علیرغم بازنشسته شدن بسیاری از نیروهای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری هیچ اقدامی در چند سال اخیر برای استخدام نیروی انسانی جدید صورت نگرفته اما طی ماه‌های گذشته اقدامات بسیاری برای دریافت مجوز و بودجه مورد نیاز این بخش مذاکرات بسیاری انجام شده تا بتوانیم از وزارت جهاد کشاورزی دستور لازم را اخذ کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: براساس قانون مصوبی که اجازه استخدام ۱۰ هزار نفر نیروی کارشناس از طریق نظام مهندسی کشاورزی را طی سه سال داده است در صدد هستیم بتوانیم سهم مناسبی را به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اختصاص دهیم که البته بستگی به وضعیت مالی دولت دارد.
به گزارش ایسنا، بر اساس قانون اصلاح قانون استخدام مهندسان ناظر تولیدات کشاورزی، دولت موظف است از تاریخ تصویب این قانون و حداکثر ظرف سه سال با رعایت حکم بند (ج) ماده (۲۴) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۸۶ تعداد ۱۰ هزار ناظر بخش کشاورزی و منابع طبیعی با تحصیلات کارشناسی و بالاتر و عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را که از سال زراعی ۸۲ تا زمان تصویب این قانون حداقل دو سال سابقه فعالیت مستمر در زمینه منابع طبیعی و تولیدات محصولات راهبردی و اساسی بخش کشاورزی داشته باشند یا در تعاونی‌های تولید به عنوان مدیر یا کارشناس فعالیت کرده و در مدیریت جهاد کشاورزی استان‌ها، شهرستان‌ها یا مراکز خدمات کشاورزی دارای سوابق مشارکت و نظارت در امور یاد شده باشند یا با معرفی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی‌ یا شرکت‌های خدمات فنی و مشاوره‌ای توسط جهاد کشاورزی استان‌ها اشتغال به کار داشته و به صورت مستقیم بر محصولات اساسی و راهبردی کشاورزی نظارت داشته‌اند، با رعایت ماده (۴۶) قانون مدیریت خدمات کشوری و شرایط عمومی استخدامی کشور در پست‌های عملیاتی و نظارتی جهاد کشاورزی شهرستان‌ها یا مراکز خدمات کشاورزی استخدام کنند.

 

خبر ۷ بهمن – آزمون محیط زیست در سال ۹۱ برگزار می شود – لینک خبر

خبر ۲ دی –  مجوز استخدام ۱۰ هزار نفر در سازمان محیط زیست ابلاغ شد

استخدام سازمان محیط زیست

 به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست حسن شیخ نیا افزود: در حوزه زیر ساخت و زیر بنایی چند اقدام اساسی در سال ۹۰ و ۹۱ پایه گذاری شده است که بخشی از آنها تحقق پیدا کرده است و بخشی از آن در سال‌جاری محقق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی در همه دستگاه‌های اجرایی یکی از دغدغه‌های اصلی است، اظهار داشت: این دغدغه در سازمان حفاظت محیط زیست وجود داشته که خوشبختانه با برنامه‌ریزی و تعامل با بخش‌های مختلف نظام اداری کشور از جمله معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری توانستیم برای برنامه پنجم توسعه مجوز استخدام و به کارگیری ۱۰ هزار نیرو در رده‌ها و بخش‌های مختلف با اولویت استان‌ها را بگیریم.

به گفته شیخ‌نیا در حال حاضر فرایند تصویب این مجوز‌ها انجام و این مجوز‌ها ابلاغ شد.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: با این اقدام بیش از ۴۰ درصد پست‌های بلاتصدی در سازمان حفاظت محیط زیست در سراسر کشور تعیین و تکلیف و امکان جذب و به کارگیری نیروها فراهم شد.

وی افزود: این مجوز با اولویت کادر اجرایی( محیط بان) برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی، حراست از گونه‌های  مختلف و ارتقای شاخص‌های زیست محیطی که نقش بسیار مهمی دارند و همچنین کارشناسان متخصص مرتبط با حوزه محیط زیست در برنامه‌های جذب و به کارگیری اختصاص خواهد یافت.

شیخ‌نیا گفت: توزیع نیروها برای ۳ سال آینده باقی مانده از برنامه پنجم توسعه صورت می‌گیرد و با تعامل و همکاری معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دولت برای تامین منابع بخشی از نیروها در سال‌جاری جذب خواهند شد و مابقی در طی سال‌های ۹۲ و ۹۳ با برگزاری آزمون‌های متمرکز و نیمه متمرکز جذب می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: یکی از برنامه ریزی‌های زیر ساختی که در سال‌جاری در سازمان اتفاق افتاده است، استفاده از فناوری‌های نوین و برتر در جهت پایش، نظارت و کنترل در حوزه‌های مختلف سازمان بوده است.

یه گفته وی در سنوات گذشته بازدیدها از صنعت و معدن و عرصه‌های طبیعی به صورت فیزیکی و توسط نیروی انسانی انجام می‌شد که امروز با استفاده از این تکنولوژی‌ها نیاز به نیروی انسانی کمتر شده که این امر احتمال خطای نیروی انسانی را کاهش می‌دهد.

شیخ نیا افزود: در سال‌جاری منابع و اعتبارات سازمان محیط زیست با همکاری دولت و مجلس به طور کلی بیش از ۷۵ در صد افزایش یافت که این افزایش اعتبار نقش اساسی در تأمین نیاز‌های نرم افزاری و سخت افزاری داشته است.

اطلاعیه ۱۱ آذر ۹۱ :

برنامه سازمان محیط زیست برای استخدام ۷۰۰۰ نیروی جدید اعلام شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، ˈ محمد جواد محمدی زاده ˈ اظهار داشت : بر این اساس نیروهای داوطلب هم در بخش محیط بانی و هم در سطوح کارشناسی و فعالیت های اداری استخدام می شوند.

وی اظهار داشت: در مجموع به ۱۱ هزار نیرو برای انجام ماموریت ها نیاز داریم زیرا در حال حاضر شهرستان های جدیدی ایجاد شده اند که باید اداره محیط زیست در آنها به وجود آید و با توجه به تنوع زیاد فعالیت های زیست محیطی در استانها لازم است که نیروهای زیادی در استان های مختلف به کار گرفته شوند.

معاون رییس جمهوری یادآور شد: از ۷۰۰۰ نیروی استخدامی تنها ۷۰۰ نفر در تهران مشغول به کار می شوند و بقیه در سایر استانها فعالیت می کنند.

به گفته وی مجوز استخدام ۷۰۰۰ نیرو برای سازمان محیط زیست به زودی از سوی معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی رییس جمهوری صادر می شود زیرا توافق نهایی در این زمینه انجام شده است . سازمان محیط زیست پس از دریافت این مجوز نیروهای مورد نیاز را استخدام می کند .

 

 

 

دیدگاه ها (۱,۸۹۵)

 1. شمس می‌گه:

  سلام.چهار سال زحمت کشیدم درس خوندم لیسانس محیط زیستو گرفتم سه ساله بیکارم.از این ببعد تصمیم گرفتم دشمن محیط زیست باشم.

 2. ناشناس می‌گه:

  سلام.چراواسه درس انسان ومحیط زیست از رشته تخصصی محیط زیست نیرو استخدام نمیکنین آخه این چ بی عدالتی هس چراهیشکی بفکر فارغالتحصیلای محیط زیست نیس.ازکارشناسی بگیر تادکتری همه بیکارن چرا استخدامی ندارن الان چن دساله. خواهشم میکنم توروخدا این تدریس درس انسان ومحیط زیست واقعا حق محیط زیستیاهست

 3. علی می‌گه:

  با سلام
  برین دنبال هنر ، البته فکر نکنین نقاشی.
  منظورم
  کار فنیه
  شاگردانم را میبینم
  که بعد هنرستان وارد بازار کار شده و وضع مالی ۲ تا ۳ برابر ما هست. البته با ۴ سال کار . بخدا ما عادت کردیم که کار کار دولتی بگیریم.دیروز شاگردم رو دیدم که یک شرکت تولیدی با وام زده ۱۸ کاگر داره و طی ۲ سال کل هزینه شرکت رو در اورده است

 4. صفا می‌گه:

  سیر تکاملی وعده های دل خوش کننده رو نشون دادید. خسته نباشید

 5. جهانگیر می‌گه:

  سلام دیروز ابلاغم رو برای یکم بهم دادن واسه محیط زیست کرمانشاه (آزمون ۲۶ خرداد۹۱ )
  خدا رو شکر بالاخره نتیجه گرفتیم و به حقمون رسیدیم
  به همتون تبریک میگم و از زحمات یکایک شما عزیزان در این ۳ سال تشکر فراوان میکنم
  انشالله بقیه افراد هم به زودی برن سرکار

 6. حسین می‌گه:

  باسلام خدمت دوستان عزیز آدمایی را استخدام میکنند که مشکل ساز براشون نباشه بخور بخور محیط زیست فروش خودم شخصا هر بار با پرداخت ۴۰۰هزارتومان به حساب محیط باناشون به شکار میرم و هربار ۳ تا چار شکار میزنم اینو بهش میگن بخور بخور

 7. رزبه می‌گه:

  من ۲۸ سالمه و فوق لیسانس محیط زیست و در دوران تحصیلم از مازندران برای رفتن به دانشگاه یزدشبانه با اتوبوس مسافت ۱۳ ساعته رو هر هفته طی میکردم اخرابه حدی که از اتوبوس بدم میومدگفتم پیش خودم اشکال نداره انشاله جذب میشم و خستگی این مدت از سرم خارج میشه و الان ۲ سال از موضوع گذشت و هیچ خبری نیست و الان به جایی رسیدم کارگری مغازه مردم میکنم .مسیولین محترم ترو خودا به درد دلمون گوش کنید

  • سوران می‌گه:

   سلام رزبه خان
   باهات همدردی میکنم ولی فکر میکنی که مسولین الان بخاطر امثال من و شما خوابشان نمیبره
   نه داداش باید رو پای خودت وایسی —– ما همه مثل همیم

 8. علی می‌گه:

  سلام.
  من جزو اقبول شدگان آزمون ۹۰ سازمان محیط زیست هستم. تمام مراحل مصاحبه و گزینش رو با موفقیت گذروندم ولی تا امروز خبری از جذب نیست.چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. سجاد می‌گه:

  تف به این سازمان حفاطت محیط زیست
  تا کی میخوان جوان هارو سر کار بزارن

 10. محمود می‌گه:

  محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه رویکردهای مختلفی پیرامون وظایف محیط بانی وآموزش‌‌‌های مربوط به محیط بانان وجود دارد، گفت: در نظرگرفتن مواردی همچون بومی بودن، جنسیت، شرایط فیزیکی، شرایط تحصیلی و ارتقای شغلی محیط بانان از مهم ترین اولویت های در نظر گرفته شده در تدوین آیین نامه جدید جذب و ادامه فعالیت محیط بانان است.

  درویش افزود: شیوه نامه ای که به صورت پیش نویس ارایه شده ، شامل بخش هایی همچون تعیین استانداردها و شاخص های جذب و گزینش محیط بانان، بازتعریف شرایط ارتقای شغلی محیط بانان، بررسی های روانشناختی ، علایق شخصی و توانمندی های محیط بانان، نحوه ی استفاده از نیروهای بومی در حوزه های محیط بانی، برنامه ریزی به منظور رفع تبعیض از شرایط کاری محیط بانان و توجه به معیشت و ایجاد انگیزه های شغلی در آنها، همچنین ضرورت ارتقای شان اجتماعی، اداری و قانونی محیط بانان به منظور تقویت کارایی وتعامل آن ها با مردم ، نهادهای محلی و مراجع قانونی تأکید دارد.

 11. سوران می‌گه:

  دوشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۳ – ۱۴:۴۳
  همدان – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان گفت: مناطق تحت مدیریت این نهاد با وجود گستردگی با کمترین نیرو حفاظت می شوند که باید این خلاء هر چه سریعتر رفع شود.
  محمدپور بیان کرد: افراد زیادی از طریق آزمون و انجام دیگر فرایندهای مورد نیاز برای فعالیت در مجموعه محیط زیست همدان پذیرفته شدند که با وجود در نظر گرفتن شماره مستخدم برای این افراد تاکنون بودجه ای برای جذب آنان اختصاص نیافته است.

 12. سمیه می‌گه:

  سلام.دوستان ب امید استخدام محیط زیست نباشین.همش کشکه.من الان۳۳سالم شده ولی هنوز استخدام نکردن.با چ امیدی مدرک گرفتیم ولی چیشد.محیط زیست استخدامش شده وعده سرخرمن

 13. مقداد مازندران می‌گه:

  بچه ها سلام من سال۹۱ ازمون استخدامی برای محیطبانی نکا قبول شدمو تمام مراحل استخدامو هم گذروندم اما الان
  >>>>>>>>>بچه ها زیاد جدی نگیرین اینارو

 14. اسماعیل می‌گه:

  هی محیط زیست ایران چه بلایی سرت اومد
  این همه جوان تحصیل کرده و با انگیزه جهت احیای محیط زیست هستند ولی…………..
  بهانه کمبود اعتبار……

 15. مریم موسوی نژاد می‌گه:

  سلام.بنده فارغ التحصیل رشته کشاورزی خاکشناسی گرایش محیط زیست هستم و به دلیل مشکلات زندگی دنبال کار هستم.لطفا من رو راهنمایی کنید که برای کار به کجا اقدام کنم.ممنون میشم

  • سوران می‌گه:

   سلام مریم خانم —-اینو بدونید که اکثرا مثل شما مشکل دارند و دنبال کارند
   در ضمن این آقایی که از جوانرود کامنت داده و ۲ ساله کلیه مراحل استخدامیش به پایان رسیده اما هنوز شروع بکارش ندادن (من تحقیق کردم که راست میگه) حساب کارو دستمان آورده-
   فقط شما از طریق نماینده ( در مجلس مطرح کنه)میتوانید به نتیجه برسید- الان فقط نماینده میتونه برامون کار کنه

   • مریم موسوی نژاد می‌گه:

    سلام عزیزم خوب هستید؟ممنون از اینکه جواب دادید بهم و منو مطلع کردید ببینید من تازه شروع کردم و دنبال کار میگردم.میتونم بپرسم چجوری میتونم با نماینده در ارتباط باشم؟؟

    • سوران می‌گه:

     خوبم مریم خانم تشکر
     الان با توجه به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست شدیدا کمبود نیرو دارد شما اگه یه آشنا داشته باشید که با نماینده دوست باشه (ترجیحا نماینده برش دار) یا با مراجعه حضوری به دفتر نماینده ها (آدرسشون باید تو سایت باشه) و مکاتبه با خانم ابتکار و مجلس انشالله نتیجه میگیرید

 16. جوانرود می‌گه:

  ما که دو سال و اندیه مراحل استخدامیمان به پایان رسیده هنوز شروع بکارمون ندادن در حالیکه اون اداره محیط زیستی هم که قبول شدم فقط یه نیرو داره
  دیگه وای به حال شما که تازه منتظر آزمون هستید- مرد ومردونه خودتونو سر کار نزارید

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها