crm didar

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۷

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها

برای دریافت آخرین اخبار تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها عضو کانال استخدام شوید

خبر ۲۹ مهر ۹۷ – احتمال به تعویق افتادن اعزام به خدمت سربازان محقق

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح از احتمال به تعویق افتادن اعزام به خدمت سربازان محقق خبر داد.

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح در گفتگو با خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با مشمولانی که پروژه تحقیقاتی خود را با درصد قابل توجهی انجام دادن، ولی به خدمت اعزام شده اند، اظهار کرد: پیش از این در جلسه‌ای وضعیت این افراد بررسی و توافق شده بود کسانی که تا زمان اعزام به سربازی تحقیق‌شان به اتمام نمی‌رسد، ۶ ماه اعزام آنها به تعویق بیافتد.

وی ادامه داد:، اما اخیرا مطلع شدیم که تعدادی از این افراد به خدمت سربازی اعزام شده اند. در صورتی که مقرر شده بود تا به کسانی که پروژه را تمام نکرده و وارد خدمت شده اند در صورت پیشرفت ۵۰ درصدی کار، اجازه داده شود کار را تمام کنند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: در ارتباط با اعزام به خدمت افرادی که درصد قابل توجهی از پروژه تحقیقاتی را انجام داده، اما هنوز تکمیل نکرده اند، به نیرو‌های مسلح ابلاغ شد که در اسرع وقت مشخصات این افراد را برای بررسی به بنیاد نخبگان نیرو‌های مسلح ارسال کنند.

وی یادآور شد: بنابراین همه کسانی که قبلا پروژه خود را شروع و درصد قابل توجهی از آن را انجام داده، ولی به خدمت اعزام شده اند در اسرع وقت به مراکزی که تحقیق را برای آنجا انجام داده اند مراجعه و پیگیر ارسال مشخصات خودشان به ستاد کل نیرو‌های مسلح شوند تا مشکل‌شان برطرف شود.

سردار کمالی در رابطه با انجام پروژه تحقیقاتی به جای خدمت سربازی اظهار کرد: برابر مقررات، مشمولان کارشناسی ارشد و بالاتر می‌توانند پروژه تحقیقاتی در مورد مسائل دفاعی و امنیتی انجام دهند و این پروژه به عنوان مدتی از خدمت سربازی آنان محاسبه می‌شود.

وی در ادامه افزود: مدت فوق به عنوان خدمت در کارت درج می‌شود. توجه داشته باشیم که انجام پروژه تحقیقاتی کسری خدمت نبوده و این روش رویکرد جدیدی از نحوه خدمت است.

سردار کمالی در پاسخ به این سوال که مشمولان چه زمانی می‌توانند پروژه تحقیقاتی را انتخاب و انجام دهند؟، گفت: باید سعی شود پروژه در زمان دانشجویی یا همان ابتدای فراغت از تحصیل انتخاب شود تا افراد فرصت کافی برای تحقیق داشته باشند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره نحوه انتخاب پروژه تصریح کرد: سربازان برای انجام پروژه تحقیقاتی باید به یکی از دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی نیرو‌های مسلح و یا به سایت این مراکز مراجعه کنند.

سردار کمالی در ادامه افزود: افراد باید توانایی انجام پروژه را داشته باشند و اگر نتوانند پروژه را انجام دهند، زمانی به عنوان مدت خدمت برای آنان محاسبه نخواهد شد.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح با تاکید بر ثبت پروژه در سامانه وظیفه عمومی گفت: افراد پس از انتخاب پروژه، حتما به مرکزی که پروژه را از آن دریافت کرده اند، تاکید کنند تا موضوع پروژه در سامانه وظیفه عمومی ثبت شود.

سردار کمالی درباره تعداد پروژه‌هایی که هر فرد می‌تواند انجام دهد، بیان کرد: هر فرد حداکثر دو پروژه می‌تواند انجام دهد و اگر فردی دوپروژه انتخاب کرد، هر دو باید برای یک نهاد نظامی باشد.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح با تاکید بر اینکه انتخاب پروژه در حین خدمت ممنوع است، گفت: اصل بر این است که مشمول قبل از تاریخ اعزام مندرج در برگ اعزام، پروژه‌های خود را به اتمام برساند، اما در موارد خاص ممکن است با تشخیص سازمان بکارگیرنده، تقاضای تعویق اعزام مشمول مورد موافقت قرار گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: تقاضای تعویق اعزام باید حداقل یک ماه مانده به اعزام صورت گیرد.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره انتخاب موضوعات تحقیقی تصریح کرد: تحقیق یک کار تخصصی است، لذا موضوع تحقیق باید متناسب با رشته تحصیلی آن‌ها باشد. کسانی که برای سازمانی پروژه انجام دادند حتما باید در همان سازمان خدمت کنند.
سردار کمالی گفت: کسانی که اقدام به دریافت پروژه کرده‌اند نباید برای دریافت امریه به دستگاه‌های غیر نظامی مراجعه کنند، مگر اینکه سازمان امریه را بپذیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


خبر ۲۴ مهر ۹۷  – امکان تازه برای مشمولان قبل از اعزام به سربازی

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از فراهم شدن امکان مشخص کردن تاریخ اعزام به سربازی برای مشمولان فارغ‌التحصیل خبر داد.

سردار موسی کمالی در گفت وگو با ایسنا درباره مهلت مجاز و مناسب برای تعیین تکلیف مشمولان سربازی پس از پایان تحصیل، اظهار کرد: مشمولان وظیفه حداکثر تا یک سال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارند تا تکلیف سربازی خود را مشخص کنند و در غیر اینصورت وارد غیبت شده و امکان استفاده از یکسری از تسهیلات سربازی برایشان وجود نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه برخی به دلایلی همچون ادامه تحصیل در مقطع بالاتر ، دریافت امریه و پروژه تحقیقاتی و… دیرتر برای اعزام به سربازی اقدام می کنند، گفت: این موارد سبب می شود تا افراد دیر برای تعیین تکلیف سربازی خود اقدام کرده و بعضا با مشکلاتی مواجه شده و حتی وارد غیبت شوند.
کمالی با بیان اینکه بهتر است مشمولان در همان آغاز مهلت یکساله برای تعیین تکلیف سربازی اقدام کنند، به ایسنا گفت: برابر تصمیمات اتخاذ شده اگر مشمولان در همان ابتدای مهلت یک ساله برگ اعزام خود را دریافت کنند می توانند زمان اعزام خود را در طول سال خودشان تعیین کنند.
رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به مزایای این اقدام گفت: این کار چند حسن دارد به عنوان مثال اگر فردی قصد شرکت در مراسم اربعین در عراق را داشته باشد می تواند به راحتی مجوز خروج از کشور را دریافت کند، همچنین می توانند به راحتی برای دریافت کسر خدمت سربازی پروژه تحقیقاتی انتخاب کند.
کمالی ادامه داد: همچنین مشمولان می توانند برای دریافت امریه نیز در همین مدت اقدام کرد و تا زمان اعزام به سربازی نیز بدون دغدغه می توانند برای شرکت در کنکور بعدی خودشان را اماده کنند.
به گفته وی همچنین آن دسته از افرادی که تقاضای معافیت از سربازی دارند هم می توانند سر فرصت تقاضای خود را ثبت کرده و بدون آنکه وارد غیبت شوند، به آن رسیدگی شود.
رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح به مشمولان و خانواده هایشان توصیه کرد که هرچه زودتر اقدام به تعیین تکلیف سربازی خودشان کرده و در ابتدای مهلت یک ساله با مراجعه به دفاتر پلیس بعلاوه ۱۰ آن را ثبت کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا


خبر ۱۶ مهر ۹۷ – حجم بالای تقاضای مشمولان برای خروج از کشور در اربعین حسینی

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت:حجم بالای تقاضای مشمولان برای خروج از کشور را برای اربعین حسینی در پیش داریم که با به کارگیری سامانه اینترنتی خروج از کشور،توانسته ایم تسریع در رسیدگی به درخواست آنان را فراهم کنیم .

به گزارش ایسنا، بهرام نوروزی با بیان این مطلب که هفته نیروی انتظامی فرصت مغتنمی است برای نمایش اقتدار پلیس و ارتقاء جایگاه آن در جامعه، اظهارکرد: خدمات دهی به مردم یک فرصت و نعمت الهی است و سازمان وظیفه عمومی ناجا همواره تلاش می‌کند در این مسیر، به بهترین شیوه ممکن پاسخگوی مردم باشد.

وی گفت: کارکنان این سازمان پیوسته در انجام وظایف خود پویا بوده و به دنبال تکریم ارباب رجوع و تسریع در رسیدگی به درخواست های آنان است.

سردار نوروزی بیان کرد: با ایجاد بسترها و پیگیری های مداوم، شاهد تحولات چشمگیری در تسهیل فرآیندهای سازمان وظیفه عمومی و شیوه خدمت رسانی به مردم هستیم؛ به نحوی که در نیمه نخست سال ۹۷ شاهدکاهش مراجعه کنندگان حضوری و افزایش رضایت مردم از خدمات این سازمان بوده ایم.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا ادامه داد: تلاش ما بر این است که در زمینه های مختلف، خدمات به نحوی ارائه شود که مشمولان بدون نیاز به مراجعه حضوری به وظیفه عمومی و از طریق سامانه اینترنتی بتوانند درخواست خود را ثبت و پیگیری کنند.

وی بیان کرد: هرساله در ایام اربعین حسینی(ع)، حجم بالای تقاضای مشمولان برای خروج از کشور را در پیش داریم که با به کارگیری سامانه اینترنتی خروج از کشور،توانسته ایم کاهش فرآیند صدور مجوز خروج از کشور و در نهایت تسریع در رسیدگی به درخواست مشمولان برای زیارت را فراهم کنیم .

بر اساس گزارش سایت پلیس، سردار نوروزی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات چشمگیر در ارائه مشاوره به مشمولان و خانواده های آنان در زمینه قوانین و مقررات خدمت وظیفه عمومی، گسترش بستر اینترنتی خدمات مشاوره ای پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی به نشانیwww.vazifeh.police.ir می باشد که موجب رفع ابهامات مشمولان و خانواده های آنان در اسرع وقت و بدون نیاز به مراجعه حضوری شده است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در خاتمه گفت: همچنین مشمولان در سراسر کشور می توانند از طریق سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ به صورت شبانه روزی از قوانین و مقررات خدمت وظیفه عمومی مطلع شده و درصورت نیاز به مشاوره تخصصی، از طریق سامانه مذکور در ساعات اداری با کارشناسان وظیفه عمومی تماس حاصل کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا


خبر ۴ مهر ۹۷ – جریمه ۵ میلیونی بکارگیری مشمول غایب در صنوف و چگونگی تردد مشمولان مقیم خارج کشور

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص ورود و خروج مشمولان مقیم خارج از کشور، آخرین جزئیات طرح کسر خدمت فرزندان ایثارگران، چگونگی رفع غیبت مشمول بعد از فرا رسیدن تاریخ اعزام، جریمه ۵ میلیونی بکارگیری سرباز غایب و اجرای ماده ۱۰ برای مشمولان غایب خبر داد.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام این مطلب که شماره تلفن ۰۹۶۴۸۰ تلفن مشاوره سازمان نظام وظیفه در ساعات اداری است، اظهار داشت: هموطنان می‌توانند سوالات خود را در خصوص نظام وظیفه و سربازی از طریق سامانه پیامکی ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ و همچنین پایگاه اطلاع‌‌رسانی سازمان وظیفه عمومی جویا شوند.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص طرح جریمه مشمولان غایب، تصریح کرد: در این طرح تا کنون ۶۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند که ۴۴۴ هزار نفر با ثبت‌نام و واریز پول موفق به دریافت کارت معافیت شده‌اند.

وی با اشاره به این مطلب که امسال آخرین فرصت ثبت‌نام در طرح جریمه مشمولان غایب است، به غایبان توصیه کرد: از این فرصت طلایی استفاده کنند چرا که قطعاً سال آینده چنین طرحی اجرا نخواهد شد.

این مقام ارشد نیروی انتظامی در خصوص محرومیت‌های اجتماعی و قانونی کسانی که به خدمت سربازی نروند، گفت: طبق ماده ۱۰ محدودیت و محرومیت‌هایی برای افرادی که به خدمت سربازی نروند و یا فراری باشند اعمال خواهد شد؛ طبق تفاهم‌نامه‌ای که با بانک مرکزی امضاء شده این افراد نمی‌توانند تسهیلات بگیرند؛ این موضوع در یک سال اخیر اجرایی شده است.

وی ادامه داد:‌اگر صنفی سرباز غایب را استخدام کند، برای بار اول باید جریمه‌ای به مبلغ ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بپردازد؛ اگر بار دوم این تخلف را انجام دهد باید هزینه سه سرباز را بپردازد یعنی ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان.

سردار کریمی ادامه داد: هم اکنون با وزارت کار توافق شده که به صورت سیستمی سربازان غایب و فراری به نظام وظیفه معرفی شوند؛‌ یعنی از طریق سامانه‌ای که کارگران بیمه می‌شوند و از طریق سیستم بیمه استعلام صورت می‌گیرد و دیگر پلیس به صنوف مراجعه نمی‌کند.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان این مطلب که طبق قانون تعقیب، شناسایی و دستگیری مشمولان غایب پیش‌بینی شده است تصریح کرد: سال گذشته ۴.۵ میلیون پیامک برای مشمولان غایب ارسال شد؛ به آنها اعلام کردیم که ما شما را می‌شناسیم و البته به آنها فرصت دادیم تا تعیین تکلیف کنند.

وی تصریح کرد: افرادی که ۸ سال غیبت سربازی دارند باید تعیین تکلیف کنند؛ یا طرح جریمه غیبت ثبت‌نام کرده و با واریز وجه کارت پایان خدمت بگیرند یا اینکه به سربازی بروند؛‌ می‌توانند یک سوم هزینه جریمه را پرداخت و مابقی را به صورت قسطی تا پایان سال تسویه کنند.

این مقام ارشد نظام وظیفه عمومی ناجا در خصوص مشمولانی که در خارج از کشور حضور دارند اعلام کرد: مصوبه‌ای وجود دارد که تا سال ۱۴۰۰ مشمولان غایبی که غیبت‌شان به ۸ سال نرسیده است در یک پروسه سه ماهه یعنی در دو نوبت بتوانند به کشور وارد و خارج شوند.

سردار کریمی تشریح کرد: اگر این مشمولان مقیم خارج به ۸ سال غیبت برسند، در لحظه ورود به کشور باید پول جریمه را پرداخت کرده و وارد شوند؛ اگر در لحظه خروج ۸ سال غیبت‌شان تکمیل شود نمی‌توانند خارج شوند مگر اینکه جریمه را پرداخت کنند.

وی در پاسخ به پرسش فارس در این خصوص که تکلیف دانشجویان خارج از کشور با توجه به اتمام طرح جریمه غیبت سربازی تا پایان سال، چه می‌شود،‌گفت: چون مصوبه مورد نظر تا سال ۱۴۰۰ را شامل می‌شود در حال بررسی هستیم که در خصوص مشمولان مقیم خارج از کشور چه کنیم.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا ادامه داد:‌ضمانت خروج از کشور در کوتاه‌مدت ۱۵ میلیون تومان است که این مبلغ در درازمدت و برای تحصیل به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد.

این مقام ارشد نظام‌وظیفه در خصوص غیبت‌های کوتاه‌‌مدت مشمولان اعلام کرد: قانون‌گذار برای همه افراد زمانی را تعیین کرده که می‌توانند حداقل در یک کنکور شرکت کنند؛‌اگر فرد تاریخ اعزامش برسد و به مدت ۵ تا ۱۰ روز یا نهایت یک ماه به دنبال کارهای اداری رفته و دچار غیبت شود، می‌تواند به پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و با درخواست توجیه غیبت و ارائه مدارک، غیبت خود را رفع اثر کند، اما اگر فرد مدت طولانی غیبت کند و مدارک مستندی ارائه ندهد، غیبتش رفع نمی‌شود.

وی ادامه داد: اگر فردی باید سال ۹۹ به خدمت سربازی می‌رفته و غیبت کرده و امسال دکترا هم قبول شده باشد اجازه تحصیل ندارد و باید به خدمت سربازی برود چرا که قانون‌گذار به طور مساوی برای همه افراد فرصت شرکت در کنکور را قائل شده است.

سردار کریمی در خصوص برخی استثنائات غیبت سربازی گفت: اگر فردی تاریخ اعزامش فرا رسید و خدایی ناکرده پدرش فوت کرد یا اینکه پدرش دچار بیماری شد یا اصلاً مراسم ازدواجش همزمان شد می‌تواند در خصوص غیبت خود اقدام کرده و با توجه به موارد قانونی آنها را رفع کند.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص طرح ایثارگری اعلام کرد: بنابر قانون هر کسی که والدینش ۳۰ ماه جبهه یا ۲۴ ماه آزادگی یا ۲۵ درصد جانبازی داشته باشد، از انجام خدمت سربازی معاف است؛ سال گذشته کسانی که والدین‌شان ۲۸ و ۲۹ ماه ایثارگری داشتند نیز در صف معافیت قرار گرفتند که این مسئله تا سقف ۲۰ هزار نفر، امسال نیز اجرایی می‌شود که تا این لحظه ۸ ـ ۷ هزار نفر در این طرح معاف شده‌اند.

وی به روند ثبت‌نامی سال گذشته از ایثارگران کشور اشاره و اعلام کرد: بعد از ثبت‌نام به اختلاف آماری شدید رسیده‌ایم که در ادامه با مذاکراتی که با مجلس انجام شد، مقرر شد که ازای هر درصد جانبازی یا یک ماه آزادگی یا یک ماه جبهه به فرزندان ایثارگران ۱۲ روز کسر خدمت تعلق گیرد؛ بر همین اساس فرزندان این ایثارگران با این شرط که در حال خدمت سربازی باشند می‌توانند به یگان‌ خدمتی والدین‌شان مراجعه کرده و بعد از پر کردن فرم مربوطه و ثبت در سامانه نسبت به دریافت کسری مورد نظر اقدام کنند.

سردار کریمی در پاسخ به سوالی در خصوص تقسیم سنوات ایثارگری بین چند فرزند گفت: یک پدر نمی‌تواند سنوات خود را بین چند فرزند تقسیم کند اما چون این قانون کسری ۱۲ روزه با تاخیر اجرا شد، در برخی موارد شاهد هستیم که فرزند ایثارگر به پایان خدمت خود نزدیک شده و از ایثارگری پدرش بهره نمی‌برد؛ در این صورت هر چقدر از ایثارگری که برای فرزند اول لحاظ نشده برای فرزند بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد که این هم یک استثنا است.

وی به الکترونیکی شدن سامانه‌های نظام وظیفه پرداخت و خاطرنشان کرد: با وزارت بهداشت در خصوص ارسال پرونده پزشکی افراد به صورت الکترونیکی همکاری‌هایی صورت گرفته است؛ با الکترونیکی شدن اقدامات مانع از امکان جعل در حوزه کارت پایان خدمت یا بسیاری از اقدامات مرتبط شده‌ایم.

منبع: خبرگزاری فارس


خبر ۲۶ شهریور  ۹۷ – کسری خدمت ۲ تا ۱۹ ماهه برای مشمولان دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به جزییات کسری خدمت مشمولان دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر گفت: هر یک از این مشمولان می‌توانند، بین ۲ تا ۱۹ ماه کسری خدمت دریافت کنند، محدودیتی هم برای انتخاب پروژه وجود ندارد، اما موضوعی که انتخاب می‌کنند باید متناسب با رشته و تخصص‌شان باشد.

سردار موسی کمالی (رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره جزییات کسری خدمت مشمولان دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر گفت: پروژه کسری خدمت تا اوایل سال جاری به صورت متمرکز در ستاد کل و بنیاد علمی نخبگان انجام می‌شد و مراجعه افراد برای این منظور مشکلاتی را ایجاد کرده بود.

وی با بیان اینکه در سال جاری برای استفاده بهتر از خدمت این افراد پروژه کسری خدمت این دسته از مشمولان از حالت متمرکز خارج شد، گفت: در حال حاضر مسئولیت کار به ارتش، سپاه، ناجا و وزارت دفاع محول شد و ستاد کل نیز امور اجرایی پروژه‌هایی در خصوص روش‌های عالی دفاع ملی را قبول و اجرا می‌کند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به افراد واجد شرایط تصریح کرد: افراد واجد شرایط شامل کسانی است که یا دانشجوی کارشناسی ارشد هستند یا فارغ‌التحصیل شده‌اند، این افراد در طول یک سالی که قبل از اعزام به خدمت فرصت دارند باید برای دریافت این نوع از کسری خدمت اقدام کنند، چراکه پروژه تحقیقاتی در حین خدمت ارائه نمی‌شود.

سردار کمالی ادامه داد: این افراد می‌توانند به یکی از مراکز تحقیقاتی نیروهای مسلح مانند جهاد خودکفایی ارتش، دانشگاه امام حسین(ع) سپاه، مراکز تحقیقاتی وزارت دفاع و … مراجعه و پروژه‌های تحقیقاتی خود را انتخاب کرده و مسیر اجرا و دریافت کسری خدمت هم از سوی هریک از نیروهای مسلح انجام خواهد شد. روشهای دریافت پروژه نیز در همه نیروهای مسلح نزدیک بهم است، اما مسئولیت تشکیل کمیسیون و بررسی پرونده‌ها در هر یک از نیروهای مسلح به طور مستقل انجام می‌شود.

وی به مدت زمان کسری خدمت فارغ‌التحصیلان دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر اشاره کرد و گفت: هر یک از این مشمولان می‌توانند؛ بین ۲ تا ۱۹ ماه کسری خدمت دریافت کنند. محدودیتی هم برای انتخاب پروژه وجود ندارد، اما موضوعی که انتخاب می‌کنند، باید متناسب با رشته و تخصص‌شان باشد.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره کسری خدمت فرزندان ایثارگران که چندی قبل اعلام شده بود، گفت: کسری خدمت فرزندان ایثارگران شامل افرادی می‌شود که در حال حاضر شاغل هستند و اعزام به خدمت شده‌اند. به یگان‌ها نیز دستور داده شده که رسیدگی به پرونده افرادی که تقاضای کسری خدمت می‌کنند و در اواخر خدمت هستند را در اولویت قرار دهند.

سردار کمالی با بیان اینکه به طور متوسط روزانه ۲ هزار الی ۲۵۰۰ مراجعه کننده برای دریافت کسری خدمت فرزندان ایثارگران وجود دارد، خاطرنشان کرد: در گذشته به دلیل اینکه طرح کسری خدمت فرزندان ایثارگران نبود این افراد به خدمت اعزام شده‌اند و از همین‌رو با یک حجم سنگین از پرونده‌ها روبرو هستیم، اما در آینده قطعا هر کسی در زمان اعزام مراجعه کند، همان موقع هم به پرونده‌اش رسیدگی می‌شود و تعداد کاهش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: کسری خدمت فرزندان ایثارگران شامل بیش از ۹۸ درصد از افرادی که مراجعه کرده‌اند، می‌شود اما ممکن است در خصوص زمان ایثارگری تفاوت‌هایی وجود داشته باشد به طور مثال فرد مدعی شود که ۲۰ ماه ایثارگری داشته، اما پس از بررسی مشخص شود؛ ۱۵ ماه سابقه ایثارگری داشته است.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه طرح کسری خدمت ایثارگران شامل فرزندان ۵ گروه ایثاگر می‌شود، تصریح کرد: این طرح شامل فرزندان همه ایثارگران بسیج، کارکنان رسمی نیروهای مسلح، سربازان، کارکنان دولت می‌شود که در زمان جنگ در مناطق جنگی حضور داشتند و عشایر که در آن زمان در جبهه همکاری داشتند.

منبع : خبرگزاری ایلنا


خبر ۱۹ شهریور ۹۷ – جذب نیرو طرح خدمت سربازی(امریه) در صداوسیما و اداره کل نوسازی مدارس

صداوسیمای مرکزقم و اداره کل نوسازی مدارس استان به منظور تامین بخشی از نیازهای واحدهای خود به نیروی انسانی از دانش آموختگان برای انجام طرح خدمت سربازی(امریه) دعوت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز قم ، این مرکز درنظردارد به منظور تامین بخشی از نیازهای واحدهای سازمان به نیروی انسانی متخصص در مشاغل تخصصی فنی (تصویربردار، کمک مهندس فرستنده، مهندس سخت افزار وشبکه) از خدمات دانش آموختگان دانشگاههای روزانه دولتی برای انجام طرح خدمت سربازی(امریه) در عناوین شغلی ذیل استفاده کند شرایط احراز بدین شرح است:
افراد (مشمول دانش آموختگان دانشگاههای روزانه دولتی) مدت خدمت سربازی خود را با رعایت قوانین و مقررات نیروهای مسلح، بخشنامه و دستورالعمل های صادره از سوی ستاد کل نیروهای مسلح و دفتر سیاستگذاری و نظارت راهبردی حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح انجام می دهند.
مشمولین مورد درخواست نباید از بستگان نسبی و سببی کارکنان شاغل در سازمان صداوسیما باشند. افراد مشمول خدمت سربازی می بایست فاقد اضافه خدمت، سابقه انجام خدمت قبلی درمراکز نظامی و انتظامی، عدم قصد ادامه تحصیل، گرفتن معافیت کفالت و پزشکی بوده و حداقل دارای شش ماه فرصت برای ارسال دفترچه اعزام به خدمت باشند و در مراحل پذیرش مورد تایید حراست مرکزی، کمیته تخصصی، گزینش، بهداشت و درمان، سوء پیشینه و تاییدیه مدرک تحصیلی قرار گیرند. این مرکز درنظر دارد با توجه به نیاز در مشاغل تخصصی ذیل ، نسبت به جذب دانش آموختگان دانشگاه های دولتی ساکن در استان(بومی)با معدل بالای ۱۵ و برای انجام طرح خدمت سربازی اقدام نماید، بدیهی است باعنایت به ظرفیت محدود، بکارگیری افراد جذب شده بصورت مامور طرح خدمت سربازی در سازمان مستلزم بررسی و انجام فرایندها وتشریفات اداری توسط اداره کل منابع انسانی سازمان صداوسیما و هماهنگی با ستادکل نیروهای مسلح خواهدبود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما


خبر ۱۵ شهریور ۹۷ – فراخوان مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم درشهریور ۹۷

سازمان وظیفه عمومی ناجا، همه مشمولان دارای مدرک تحصیلی؛ کاردانی، دیپلم و زیردیپلم که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ شهریور را دریافت کرده اند به خدمت سربازی فراخواند.

خبرگزاری فارس: به نقل از پایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: همه مشمولان دارای مدرک تحصیلی کاردانی، دیپلم و زیردیپلم که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ شهریور ۹۷ دریافت کرده‌اند، باید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)، برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش را دریافت کرده و برابر اطلاعات مندرج در آن اقدام کنند.

در این اطلاعیه آمده است، مشمولان ساکن تهران بزرگ باید ساعت ۶ صبح روز دوشنبه مورخ ۱۹ شهریورماه ۱۳۹۷ و مشمولان ساکن سایر استان‌ها نیز ساعت ۷ صبح تاریخ ذکر شده، در محل و مراکزی که در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیرو‌های مسلح اعلام شده است، حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.

گفتنی است، عدم حضور به موقع در زمان و محل‌های تعیین شده، غیبت محسوب شده و برابر ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، محرومیت‌های اجتماعی را برای آنان در بر خواهد داشت.

شایان ذکر است: همه مشمولان مذکور می‌توانند با مراجعه به پایگاه فرهنگی سرباز به نشانی www.vazifeh.ir مدارک و وسایل مورد نیاز جهت ارائه به مراکز آموزش را رویت و در موعد اعزام همراه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس


خبر ۱۲ شهریور ۹۷ – جزئیات و نکات مهم از کسرخدمت‌های ایثارگری سربازی

رییس اداره سرمایه‌ انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح به پرسش‌ها و ابهامات درباره کسرخدمت‌های جدید ایثارگری پاسخ داد.

سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اجرای قانون کسرخدمت‌های جدید ایثارگری اظهارکرد:‌ همانطور که در خبرهای قبلی آمده است، بالاخره بعد از جلسات مختلف میان نمایندگان مجلس و مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح این قانون تعیین تکلیف شد و بر اساس آن به ازای هر یک ماه اسارت و رزمندگی و همچنین هر یک درصد جانبازی والدین، فرزندان سربازشان می‌توانند ۱۲ روز کسر خدمت دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در قانون مصوب سال‌گذشته مصوب شده بود که سهمیه ۲۰ هزارنفری برای متقاضیان در هرسال در نظر گرفته شود، اظهارکرد: اما با توجه به شرایط و سهمیه تعیین شده این کسر خدمت تنها برای افراد دارای ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی، اسارت و جانبازی قابل اجرا بود و دیگر افراد نمی‌توانستند از کسرخدمت‌های ایثاگری استفاده کنند که در همین راستا قانون جدید در مجلس تصویب شد تا بر اساس آن سربازان به ازای هر ماه آزادگی و رزمندگی و نیز به ازای هر درصد جانبازی والدین خود ۱۲ روز کسر خدمت دریافت کنند.

کمالی درباره اینکه آیا با اجرای قانون جدید کسرخدمت‌های ایثارگری، قانون قبلی لغو خواهد شد یا خیر؟، اظهارکرد:‌ این قانون همچنان برای افرادی که والدینشان دارای ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی و آزادگی و نیز ۲۸ یا ۲۹ درصد جانبازی هستند اجرا خواهد شد و براساس آن این افراد از انجام خدمت سربازی معاف خواهند شد.

او در پاسخ به اینکه آیا این‌دسته از افراد در دوره آموزشی سربازی حاضر می‌شوند؟ هم گفت: از آن دسته از افرادی که معاف شده‌اند تعهد گرفته می‌شود تا هر زمانی که لازم شد برای انجام دوره آموزشی سربازی فراخوان شوند، اما در حال حاضر به این دوره اعزام نخواهند شد.

رییس اداره سرمایه‌انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره اینکه این قانون تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ اظهارکرد:‌ این مقررات مربوط به برنامه ششم توسعه است و لذا تا پایان برنامه ششم توسعه اجرای آن ادامه خواهد داشت و پس از آن دوباره در مورد اجرای این قانون تصمیم‌گیری خواهد شد.

کمالی در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان ایسنا درباره اینکه آیا فرزندخوانده می‌تواند از این مقررات بهره‌مند شود؟ تصریح کرد: اگر قوانین و مقررات ارث و سجل به فرزندخوانده تعلق بگیرد، امکان استفاده از این کسر خدمت‌ها نیز برایش وجود خواهد داشت و در غیر اینصورت خیر.

وی درباره متقاضیان دارای غیبت از سربازی نیز به ایسنا گفت:‌ در مقررات جدید غیبت مانع استفاده از کسرخدمت‌های ایثارگری است و اگر فردی وارد غیبت شده باشد، امکان استفاده از این کسرخدمت‌ها را نخواهد داشت.

رییس اداره سرمایه‌انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح درباره آن دسته از سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از آن که تا ۱۹ آذر ۹۶ به سربازی اعزام شده و دارای کسر خدمت ایثارگری بودن نیز گفت: در آن مقررات اگر سرباز دارای غیبت نیز بود امکان استفاده از آن کسرخدمت‌ها برایش وجود دارد، بنابراین آن دسته از سربازان متولد سال ۷۲ و قبل از آن که دارای کسرخدمت بوده و تا پیش از ۱۹ آذر ۹۶ به سربازی اعزام شده‌اند اگر غیبت هم داشته باشند به ازای هر یک ماه سابقه رزمندگی و اسارت و نیز هر یک درصد جانبازی ۹ روز کسرخدمت با شرایط وقت را دریافت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: البته افرادی که دارای این شرایط بوده و اما غیبت نداشته‌اند می‌توانند کسرخدمت خود را به روزرسانی کنند و به ازای هر یک ماه یا یک درصد ۱۲ روز کسرخدمت دریافت کنند.

کمالی درباره اینکه آیا می‌توان غیبت از سربازی را توجیه کرد؟ اظهارکرد:‌ به‌طورکلی غیبت مانع بهره‌مندی از کسرخدمت‌های ایثارگری است و اگر فردی وارد غیبت از سربازی شده باشد، نمی‌تواند از این تسهیلات بهره‌مند شود. درباره توجیه غیبت از سربازی نیز ، سازمان وظیفه عمومی ناجا این موضوع را بررسی خواهد کرد. فرد متقاضی باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ رفته و درخواست توجیه غیبت بدهد، پس از آن اگر دلایل فرد برای غیبت از سربازی موجه باشد، آنوقت فرد متقاضی می‌تواند نسبت به دریافت کسرخدمت ایثارگری اقدام کند.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره افرادی که اضافه خدمت ناشی از غیبتشان بخشیده شده یا تا تاریخ قبل از ۲۲ بهمن ۹۶ به سربازی رفته‌اند نیز گفت:‌ ما اعلام کردیم که اضافه خدمت افرادی که تا قبل از ۲۲ بهمن ۹۶ وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند بخشیده خواهد شد و این به هیچ عنوان به معنای بخشودگی اصل غیبت و تبعات ناشی از آن نیست. بنابراین این دسته از افراد نیز مشمول دریافت کسر خدمت ایثارگری نمی‌شوند.

کمالی در مورد امکان تجمیع کسرخدمت‌های مختلف باکسر خدمت ایثارگری و نیز امکان تجمیع سوابق والدین برای دریافت کسرخدمت نیز گفت:‌ سه نوع تجمیع وجود دارد که تمامی آنها ممکن است: یکی تجمع سوابق آزادگی، جانبازی و رزمندگی افراد است که قابل تجمیع است، دیگر تجمع سوابق والدین با یکدیگر است که آن هم قابل جمع است و دیگر تجمیع کسرخدمت‌های دیگر با کسرخدمت ایثارگری است که در این مورد نیز مشکلی وجود نداشته و امکان تجمیع وجود دارد.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره اینکه آیا تنها افرادی که سال گذشته در دفاتر پلیس+۱۰ ثبت نام کرده بودند، می‌توانند از این کسرخدمت‌ها بهره‌مند شوند؟ گفت:‌ تمامی افرادی که دارای سابقه رزمندگی، اسارت و جانبازی هستند می‌توانند از این مقررات بهره‌مند شوند و ربطی به ثبت‌نام سال گذشته در دفاتر پلیس+۱۰ ندارد.

وی درباره کارمندان مناطق جنگی و عملیاتی نیز گفت:‌ افرادی که از طریق سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به جبهه ها و مناطق جنگی فرستاده شده باشند، باید به سازمان محل خودشان رفته و از آنجا به بسیج مستضعفین معرفی شوند تا نسبت به صدور کسر خدمت برای فرزندانشان اقدام شود.

کمالی درباره اینکه آیا این کسرخدمت‌ها به افرادی غیر از فرزند مانند همسر، برادر ، داماد و … نیز قابل انتقال است یا خیر؟ گفت:‌ این کسرخدمت‌ها تنها برای فرزندان رزمندگان، آزادگان و جانبازان است و افراد دیگری نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان ایسنا مبنی بر اینکه آیا امکان تقسیم سوابق ایثارگری میان دو فرزند پسر وجود دارد یا خیر؟ اظهارکرد: اول اینکه آندسته از افرادی که قبلا با استفاده از سوابق خود برای فرزندانشان کسر خدمت گرفته و دوران خدمت فرزندانشان نیز به پایان رسیده است، نمی‌توانند حالا دوباره برای ما به تفاوت روزها کسرخدمت جدید بگیرند، به عنوان مثال اگر فردی با ۸ ماه سابقه مطابق با قوانین قبلی برای فرزندش کسرخدمت گرفته و خدمت فرزندش نیز تمام شده باشد، دیگر نمی‌تواند ما به تفاوت سه روز به ازای هر ماه را برای فرزند دیگرش دریافت کند.

وی افزود:‌ اما ممکن است فردی در ماه‌های پایانی خدمت خود باشد و با چهار ماه از سابقه پدرخود سربازی‌اش به اتمام برسد، در این صورت باقی‌مانده ماه‌های سابقه ایثارگری پدر به فرزند دیگرش خواهد رسید.

کمالی همچین به سربازان امریه و اینکه آیا امکان اعطای کسرخدمت به سربازان امریه وجود دارد؟ یا خیر نیز گفت:‌ سربازان امریه اگر تعهد زمانی برای خدمت داشته باشند نمی‌توانند از این کسرخدمت‌ها بهره‌مند شوند اما اگر تعهدی نداده باشند این کسرخدمت‌ها شامل حال آنان نیز خواهد شد.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره اینکه آیا کسرخدمت‌ها بر اضافه خدمت‌های سربازان نیز موثر است یا خیر؟ گفت: سربازان غایب که بطورکلی شامل این مقرات نمی‌شوند، اما اگر فردی به دلیل دیگری به جز غیبت اضافه خدمت دریافت کرده باشد، این کسرخدمت‌های ایثارگری می‌تواند بر اضافه خدمتش تاثیر بگذارد.

وی درمورد یگان‌هایی که ممکن است این قوانین را اجرا نکنند هم گفت:‌ تخلف از ابلاغیه ستادکل نیروهای مسلح جرم است، اما ممکن است در برخی از یگان‌ها ابلاغیه دیر به دست فرمانده برسد که به همین دلیل تاخیر یکی دو هفته‌ای در اجرای قانون ممکن است رخ دهد اما اگر یگانی این ابلاغیه را اجرا نکند، حتما با فرمانده آن برخورد خواهد شد، چرا که مرتکب تخلف شده است.

کمالی در پایان تاکید کرد که در قوانین مربوط به کسرخدمت‌های ایثارگری جدید، شرط بهره‌مندی از این کسرخدمت‌ها سرباز بودن افراد یا دریافت برگه اعزام سربازی است و امکان پیش ثبت‌نام برای آن وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا


خبر ۱۱ شهریور ۹۷ – جزئیات اجرای قانون جدید کسر خدمت ایثارگری

جانشین سازمان وظیفه عمومی گفت: به ازای یک ماه جبهه، یک درصد جانبازی و یک ماه اسارت والدین، ۱۲ روز کسر خدمت به مشمولان تعلق می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار ابراهیم کریمی افزود: دستورالعمل اجرایی بند(د) ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه به سازمان وظیفه عمومی ابلاغ و به ازای یک ماه جبهه،یک درصد جانبازی و یک ماه اسارت والدین ،۱۲ روز کسرخدمت به مشمولان تعلق می گیرد.
وی افزود: در راستای اجرای این قانون، طبق مصوبه قبلی که با هماهنگی مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، سالانه بیست هزار نفر از واجدین شرایط کسرخدمت ایثارگری که دارای امتیاز ۲۸و ۲۹ می باشند،با مراجعه به دفاترخدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) و ارائه مدارک مربوطه، امکان بهره مندی از معافیت را خواهند داشت اما با توجه به تعداد بالای ایثارگران، با پیگیری های صورت گرفته از مجلس شواری اسلامی،امکان اینکه تمامی ایثارگران بتوانند از قانون کسرخدمت ایثارگری بهره مند شوند فراهم شد.
جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا بیان کرد: به منظور تسریع در استفاده از کسرخدمت برای سربازان در حال خدمت،اولویت بهره مندی از این امتیاز با مشمولان حین خدمت می باشد و سایر واجدین شرایط در صورت ورود به خدمت سربازی می توانند از کسرخدمت استفاده کنند.
وی با بیان اینکه سربازان حین خدمت می بایست برای بهره مندی از امتیاز ایثارگری به یگان های خدمتی خود مراجعه کنند،افزود: این امتیاز برای فرزندان همه ایثارگران به جزء مشمولان غایب، بدون هیچ گونه محدودیتی از لحاظ زمانی ، سنی و … قابل اجراست.
سردار کریمی اضافه کرد: مشمولان واجد شرایط کسرخدمت ایثارگری با امتیاز ۲۸ و ۲۹،تا سقف بیست هزار نفر همچنان می توانند برای ثبت درخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰ ) مراجعه کنند.
ی خاطرنشان کرد: متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir،سامانه تلفن گویا به شماره۰۹۶۴۸۰ و یا سامانه پیامک به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوند.

منبع: خبرگزاری مهر


خبر ۱۰ شهریور ۹۷ – برخورداری ۵۶۰۰ سرباز کرمانی از مهارت‌های فنی و حرفه‌ای

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌های زیادی با نهادهای مختلف از جمله پادگان‌ها، صنایع و دانشگاه‌ها برای مهارت‌آموزی جامعه هدف در استان کرمان امضا شده است گفت: ۵ هزار و ۶۰۰ نفر سرباز تعهد آموزشی ما در سال ۹۷ است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، محمدرضا جهانگیری صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با بیان اینکه در شرایط خاصی در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستیم اظهارداشت: در بعضی از این هجمه‌ها صداقتی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه وزارت کار متولی اشتغال در کشور است گفت: در سال‌های اخیر کارهای بسیار بزرگی در جهت اشتغال انجام شده و تصور اینکه ظرف مدت کوتاهی بتوان مشکل اشتغال کشور را حل کرد اشتباه است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه برای ایجاد اشتغال در کشور نیاز است که همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها همکاری کنند افزود: طرح‌های مختلفی در جهت اشتغالزایی در استان انجام شده است.
وی با بیان اینکه ۵ هزار و ۶۰۰ نفر سرباز تعهد آموزشی ما در سال ۹۷ است بیان کرد: بحث مهارت‌آموزی در استان کرمان بسیار جدی است وافزایش مهارت‌آموزی در اولویت برنامه‌های ما در استان است.
جهانگیری با اشاره به اینکه اعتقاد داریم که جامعه‌ای موفق است که نیروی انسانی ماهر و متخصص داشته باشد گفت: تفاهم‌نامه‌های زیادی با نهادهای مختلف از جمله پادگان‌ها، صنایع و دانشگاه‌ها برای مهارت‌آموزی جامعه هدف در استان کرمان امضا شده است.
وی با بیان اینکه در حاشیه شهر کرمان و حتی سکونتگاه‌های غیرمجاز، دوره‌های آموزشی برای ارتقای سطح مهارت‌آموزی افراد برگزار می‌کنیم افزود: این آموزش‌ها در سکونتگاه‌های غیرمجاز نتیجه‌بخش بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم


خبر ۱۸ مرداد ۹۷ – استخدام رسمی و معافیت از سربازی برای داوطلبان دانشگاه فرهنگیان

سرپرست دانشگاه فرهنگیان معتقد است که تحصیل داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان مزایایی دارد از جمله استخدام رسمی و حذف سربازی پسران.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور ۹۷ اقدام به جذب ۲۵ هزار دانشجو می‌کند.

در همین باره حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: ۱۷ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ اساسنامه داشگاه فرهنگیان و از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش‌وپرورش می‌شوند همچنین ۲۵ هزار نفر از طریق کنکور به دانشگاه فرهنگیان راه می یابند.

وی افزود: افرادی که از طریق آزمون استخدامی جذب آموزش و پرورش می‌شوند باید دوره یک ساله مهارت آموزی را در دانشگاه فرهنگیان طی کنند تا با فنون تدریس، روانشناسی تربیتی و تعلیم و تربیت آشنا شوند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان بیان کرد: افردی که در کنکور سراسری دانشگاه فرهنگیان را انتخاب می‌کنند باید بدانند که برای آنها فرصت اشتغال رسمی فراهم است و آنها از مزایایی برخوردار هستند از جمله اینکه سربازی پسرهاحذف می‌شود و دوران تحصیل که ۴ سال است جزو سوابق کاری افراد محسوب شده و حین تحصیل حقوق دریافت می‌کنند.

خنیفر بیان کرد: داوطلبان کنکور برای انتخاب دانشگاه فرهنگیان باید ویژگی‌هایی داشته باشند از جمله معدل ۱۵ به بالا در دوره متوسطه دوم حداکثر سن ۲۲ سال و پذیرش نیز به صورت بومی است.

وی در پایان بیان کرد: آموزش و پرورش برای مهر امسال ۷۸ هزار معلم کمبود دارد البته راه‌های جبران آن را نیز پیش بینی کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم


خبر ۶ مرداد ۹۷- معاف فرزندان ۶۰ خانوار مددجو در قزوین از خدمت سربازی

معاون حمایت و سلامت اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) قزوین گفت: طی سال جاری فرزندان حدود ۶۰ خانواده مددجوی واجد شرایط این نهاد در استان از خدمت مقدس سربازی معاف می شوند.

محمد صیادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این معافیت شامل یکی از فرزندان زنان سرپرست خانوار فوتی و یا مطلقه است.
وی یادآور شد: فرزندان خانواده های تحت پوشش کمیته امداد با هدف توانمند سازی خانواده ها از تسهیلات معافیت سربازی و یا انتقال به نزدیکترین پادگان محل سکونت بهره مند می شوند.
این مسئول همچنین گفت: این طرح بر اساس ماده ۴۴ قانون خدمت وظیفه عمومی به تصویب رسیده و یکی از سرفصل های حمایتی کمیته امداد به جامعه هدف است.
معاون حمایت و سلامت اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) قزوین اضافه کرد: مطلقه ها با سپری شدن سه سال از زمان طلاق و برخوردار بودن به مدت دو سال از تحت حمایت امداد می توانند از این تسهیلات برای فرزندان خود بهره مند شوند.
صیادی ادامه داد: افرادی که خواهان استفاده از طرح هستند توسط مددکار تایید و با پیگیری مستمر فرد معاف شده باید کمک حال مشکلات خانواده باشد.
معاون حمایت و سلامت اداره کل کمیته امداد قزوین اضافه کرد: مهم ترین هدف از اجرای این طرح توانمند سازی خانواده ها و کاهش مشکلات خانواده های تحت حمایت است.
صیادی تصریح کرد: فرزندان تحت حمایت پس از معافیت در صورت عدم اشتغال به تحصیل به واحد اشتغال خودکفایی نهاد معرفی و با آموزش در مشاغل مورد نظر به مراکز کاریابی معرفی و شغل مورد علاقه خود را دنبال خواهد کرد.
این مسئول یادآور شد: سال گذشته ۶۲ نفر از فرزندان خانواده های تحت پوشش کمیته امداد قزوین از خدمت سربازی معاف و ۸۶ نفر نیز به نزدیکترین پادگان محل سکونت انتقال داده شدند.
به گفته وی پیش بینی می شود در سال جاری نیز به همین میزان فرزندان خانواده های تحت حمایت از این تسهیلات ویژه بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری ایرنا


خبر ۳۱ مرداد ۹۷ – نتیجه کسرخدمت جنجالی فرزندان ایثارگران سه شنبه مشخص می‌شود

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح با اعلام خبر برگزاری جلسه‌ای درباره نتیجه مذاکرات ستادکل با کمیته دفاعی مجلس در روز سه شنبه اعلام کرد: اگر توافق شود از طریق ستاد کل، پیگیری شود، انشاءلله در مرداد، امکان اجرای آن فراهم خواهد شد.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، سردار موسی کمالی در صفحه اینستاگرام خود در خصوص آخرین وضعیت کسرخدمت ایثارگران اعلام کرد: سه‌شنبه دوم مرداد، نتیجه مذاکرات ستاد نیروهای مسلح و کمیته دفاعی در خصوص مقررات کسری خدمت فرزندان ایثارگر در کمیسیون امنیت به بحث گذاشته می‌شود.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه با تشریح نتایج این جلسه تصریح کرده: در صورت توافق نهایی، دو حالت دارد؛ اگر بنا شود موضوع از طریق مجلس تصویب شود که موضوع به نوبت صحن علنی و تایید شورای نگهبان می‌رود و سیر ابلاغ آن مدتی به طول خواهد انجامید که زمان دقیق آن را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

وی خاطرنشان کرد: ولی اگر توافق شود از طریق ستاد کل، پیگیری شود، انشالله در مرداد، امان اجرای آن فراهم خواهد شد.

منبع : خبرگزاری تسنیم


خبر ۲۵ تیر ۹۷- معافیت فرزند خانوارهای مددجو از سربازی

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان کرمانشاه گفت: ۱۳۵ فرزند خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد استان در سه ماهه نخست سال ۹۷ از تسهیلات معافیت، انتقال و کاهش تعرفه سربازی بهره مند شده اند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه؛ کیومرث رحمتی پور معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان کرمانشاه گفت: ۱۳۵ فرزند خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد استان در سه ماهه نخست سال ۹۷ از تسهیلات معافیت، انتقال و کاهش تعرفه سربازی بهره مند شده اند.

وی با بیان اینکه ۲۱ نفر از این مددجویان از خدمت سربازی معاف شده اند، عنوان کرد: بر اساس قانون یکی از پسران زنان سرپرست خانوار و تنها فرزند پسر خانوارهای مددجویی که دارای سه خواهر باشد از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

رحمتی پور ادامه داد: همچنین از ابتدا تا پایان خرداد ماه سال جاری ۱۱۲ مددجو کرمانشاهی به نزدیکترین یگان خدمتی محل سکونت و دو نفر نیز از تسهیلات کاهش تعرفه صدور کارت پایان خدمت برخوردار شده اند.

کیومرث رحمتی پور با اشاره به اینکه تسهیلات این نهاد طی تفاهم نامه های منعقد شده بین کمیته امداد و سازمان نظام وظیفه به مددجویان مشمول سربازی ارائه می شود، تاکید کرد: هدف از ارائه تسهیلات سربازی به فرزندان پسر خانوارهای مددجو توانمندی اقتصادی این خانوارها است.
رحمتی پور بیان کرد: فرزندان برخوردار از معافیت، کاهش تعرفه و انتقال محل خدمت می توانند از تسهیلات اشتغال این نهاد نیز برای ایجاد فرصت های شغلی و درآمدزایی پایدار بهره مند شوند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


خبر ۵ تیر ۹۷  – امریه سربازی در سمن ها امسال اجرایی می شود

معاون جوانان وزیر ورزش و جوانان با اشاره به امضای تفاهم نامه مربوط به حضور سربازان امریه در تشکل های غیردولتی (سمن ها)گفت: این دستورالعمل تا پایان شهریور ماه تهیه ، تدوین و تا پایان امسال اجرایی می شود.

محمدمهدی تندگویان روز دوشنبه در دیدار با دبیران سازمان های مردم نهاد جوانان آذربایجان شرقی در تبریز افزود: بر اساس این تفاهم نامه کسانی که در داخل تشکل های کارآفرین فعالیت می کنند، می توانند از امریه برای گذراندن دوره پایان خدمت در همان تشکل استفاده کنند.
وی اظهار داشت: البته کسر خدمت در بحث امریه تشکل های غیردولتی مطرح نیست و بر اساس آن فرد می تواند ۶ ماه از دوره پایان خدمت خود را در داخل تشکل خدمت کند.
وی اضافه کرد: بحث یاس و ناامیدی در بین جوانان مطرح است ولی من آن را در بین جوانان نمی بینم، به جوانان امیدوارم و از آنها امید می گیرم.
معاون وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: هر حرفی که در جمع جوانان زده می شود با گوش جان شنوا هستیم، و آماده دریافت نقد درست آنان در جهت ارتقا هستیم.
وی گفت: من خود را نماینده جوانان در دولت می بینم و هر حرفی که در نشست های مختلف با جوانان مطرح می شود برای همه آنها برنامه ریزی می کنیم تا بتوانیم این حوزه را سامان دهیم.
وی افزود: سعی می کنم مطالبات جوانان را مطرح و پیگیری کنم و تا آنجا که می شود به گوش مسوولان برسانم و در هر سطحی که نیاز باشد به عنوان نماینده جوانان آن را پیگیری می کنم.
تندگویان با اشاره به موضوع سیاسی شدن تشکل ها گفت: مگر می شود جوانی در این کشور زندگی کند، ولی مطالبه سیاسی نداشته باشد؛ معتقدم تشکل های ما باید اخلاق را به سیاسیون یاد دهند.
وی اظهار داشت: زمانی اخلاق مداری در کشور حاکم بود و احزاب و گروه های سیاسی اخلاق مدارانه کنار هم کار می کردند، اما امروز اصالت لازم در فعالیت های سیاسی و تشکل ها وجود ندارد و الا ما مخالف تشکل ها نیستیم.
وی یادآور شد: اوایل انقلاب، احزاب و تشکل ها در کنار هم، با وحدت و انسجام کار می کردند و امروز باید به این وحدت و انسجام برگردیم و زمینه ای فراهم کنیم که به هدف اصلی خدشه وارد نشود.
معاون وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه تشکل های ما احزاب نیستند و نباید فعالیت حزبی انجام دهند، گفت: مطالبه گری سیاسی با فعالیت حزبی متفاوت است و ما با مطالبه گری تشکل ها مشکلی نداریم.
وی افزود: مشکل اصلی که گریبان کشور را گرفته، بحث اشتغال است؛ اگر جوان درآمد و اشتغال نداشته باشد، نمی تواند مطالبه گری اجتماعی داشته باشد؛
تشکل ها باید به سمتی بروند که اشتغال زایی در بین جوانان به خصوص در روستاها را گسترش دهند؛ تشکل ها باید از مهاجرت های نادرستی که در کشور رخ می دهد، جلوگیری کنند.
وی تشریح کرد: تشکل های غیردولتی امروز در جامعه شکل گرفته اند و رو به افزایش اند، ولی وقتی دستاورد مشخصی در حوزه های تخصصی وجود نداشته باشند، رکود احساس می شود و تشکل ها از بین خواهند رفت.
وی تاکید کرد: شبکه سازی کشوری اگر شکل بگیرد، تشکل ها بی نیاز از حمایت های دولت خواهند شد و این دولت خواهد بود که نیازمند تشکل های مردمی می شود.
تندگویان اضافه کرد: هدف از ایجاد تشکل ها این بود که بتوان با استفاده از استعدادها و اعتبارات مردم کارهایی انجام داد که به دولت کمک شود و در نهایت به خودکفایی در این حوزه برسیم.
وی گفت: در گذشته در بسیاری از حوزه ها اقتصاد سنتی داشتیم، ولی امروز جوانان از طریق استارت آپ ها تحولات نوین ایجاد کرده اند و بازار سنتی کشور دچار تحول شده است.
وی افزود: در آینده دولت مجبور خواهد شد در همه حوزه ها با شبکه جوانان به توافق برسد، چون جوانان دسترسی به اطلاعات و علم روز دارند، دارای جسارت هستند و مانند دولتی ها محدودیت ندارند.
وی با اشاره به افتتاح خانه جوان در آذربایجان شرقی اظهار داشت: این محل باید پایگاه و مامنی برای جوانانی باشد که به بسیاری از اماکن مذهبی، علمی و فرهنگی و یا اجتماعی نمی روند؛ این خانه باید مکانی برای جذب همه جوانان باشد.
معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: همچنین اعتبارات به صندوق کارآفرینی امید پرداخت و مقرر شده ادارات کل ورزش و جوانان استان ها، طرح های کارآفرین تشکل ها را دریافت، بررسی و به صندوق معرفی کنند.
وی خاطرنشان کرد: با بانک رسالت هم برای پرداخت تسهیلات به جوانان صحبت شده است که بر اساس آن تشکل ها بتوانند در عین حال که وام می گیرند، وارد فرآیند کامل تولید و اشتغال شوند.
تندگویان اضافه کرد: بحث نخبگان اجتماعی از موضوعات مهمی است که پیگیر آن هستیم تا ثابت کنیم جوانانی که هیچ نوع تخصص دانشگاهی ندارند، ولی کارآمد و سرآمد هستند، نیاز کشورند.
وی گفت: مدرک گرایی بدون پایش عملیات یکی دیگر از مشکلات کشور است و به صورت بی رویه تولید مدرک در کشور انجام و جوانان ما دچار مشکل شده اند؛ نیاز به نخبگان اجتماعی داریم که در حوزه های مختلف ورود پیدا و اشتغال زایی ایجاد کنند.
وی ادامه داد: آذربایجان شرقی سرآمد در حوزه جوانان است و اقدامات بسیار خوبی در این استان در حوزه جوانان رخ داده و شکل گیری شبکه تخصصی گردشگری در آذربایجان شرقی کار بزرگی است.
وی افزود: تشکل های غیردولتی ما با ایجاد شبکه ها به سندیکای ملی تبدیل می شوند، البته هنوز در ابتدای راه هستیم و زمان خواهد برد که به نتیجه برسیم.
معاون امور جوانان مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی نیز گفت: ۴۸ طرح از سوی سازمان های مردم نهاد جوانان استان به صندوق کارآفرینی امید ارسال شده است.
امیر تقی زاده با اشاره به اینکه تسهیلات ارائه شده بین ۴۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ ۴ درصد است، گفت: در حال حاضر ۲ میلیارد و ۷۰ میلیون تومان در حساب صندوق کارآفرینی استان وجود دارد که به دنبال جذب آن هستیم.

منبع : بازارکار


۲۰ خرداد ۹۷ – تکلیف مشمولان استخدامی باید روشن باشد

هوشنگ زندی معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه گفت: طبق ماده ۶۲ قانون وظیفه عمومی باید تکلیف خدمت سربازی کلیه افرادی که به استخدام دولت و یا مراکز و موسسات در می آیند روشن باشد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه سرهنگ هوشنگ معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه زندی امروز تکلیف مشمولان استخدامی باید روشن باشدشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن بیان برخی محدودیت‌ها برای بکارگیری مشمولان غایب نظام وظیفه اظهار داشت: طبق ماده ۶۲ قانون وظیفه عمومی کلیه افراد به کارگیری در ارگان‌ها باید تکلیف خدمت سربازی آنها روشن باشد.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان افزود: بر اساس ماده ۶۳ قانون وظیفه عمومی، استخدام کنندگان مشمولین غایب در وزارت خانه ها، موسسات دولتی و ارگانها برای بار اول ۶ میلیون و ۵۰۷ هزار تومان و برای بار دوم و سوم سه برابر این قیمت جریمه خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: کسانی که به نحوی مشمولین غایب را در موسسات دولتی یا غیر دولتی از قبیل کارخانه ها، شرکت ها، آموزشگاه ها، کارگاه ها و غیره به کارگیری کنند، توسط نیروی انتظامی و وزارتخانه تعاون به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

سرهنگ زندی در ادامه به میزان جریمه مشمولین غایب نیز اشاره کرد و افزود: در این راستا افراد زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان، لیسانس ۲۵ میلیون تومان، فوق لیسانس ۳۰ میلیون تومان، دکترای عمومی ۳۵ میلیون تومان، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون تومان، دکترای تخصصی پزشکی ۴۵ میلیون تومان، پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان است.

سرهنگ زندی تصریح کرد: مشمولانی که به مدت ۸ سال غیبت دارند در طرح خرید جریمه مشمولان غایب با مراجعه به پلیس بعلاوه ۱۰ مراجعه کنند و ۳۰ درصد از جریمه را به صورت نقدی و مابقی را تا پایان سال به صورت اقساط پرداخت کنند.

وی از امتیازات ویژه برای مشمولان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد خبر داد و بیان داشت: در این خصوص شیوه نامه ای تنظیم شده است که پس از تایید به اطلاع مردم خواهد رسید.

سرهنگ زندی با بیان اینکه مشمولان غایبی که بیش از ۸ سال غیبت داشته باشند به ازای هر سال جریمه آنها ۱۰ درصد بیشتر می شود، گفت: مشمولان غایب برای پرداخت جریمه به ازای همسر ۵ درصد و به ازای هر فرزند ۵ درصد بخشوده می شوند.

وی افزود: کلیه شرایط معافیت و دیگر سوالات ممکن بر روی سایت www.vazifeh.pollice.ir بارگزاری شده است و همچنین متقاضیان می توانند با شماره ۰۹۶۴۸ با قید کد استان تماس بگیرند و نیز سامانه پیامکی ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ آماده پاسخگویی به مشمولان است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما


خبر ۱۷ خرداد ۹۷ – مشمولان کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم به خدمت فراخوانده شدند

سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی تمامی مشمولان فوق دیپلم، دیپلم و زیردیپلم که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹خرداد ماه را دریافت کرده اند به خدمت سربازی فراخواند.

به گزارش ایرنا ازپایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا روز یکشنبه طی اطلاعیه ای اعلام کرد: تمامی مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم متولد ۱۳۵۵ تا پایان خرداد ماه ۱۳۷۹ که برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ خرداد ۹۷ دریافت کرده اند، می بایست با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)، برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش را دریافت و برابر اطلاعات مندرج در آن اقدام کنند.
در این اطلاعیه آمده است، مشمولان ساکن تهران بزرگ می بایست ساعت ۶ صبح روز شنبه مورخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ و مشمولان ساکن سایر استان ها نیز ساعت ۷ صبح تاریخ یادشده، در محل و مراکزی که در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
عدم حضور به موقع در زمان و محل های تعیین شده، غیبت محسوب شده و برابر ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، محرومیت های اجتماعی را برای آنان در بر خواهد داشت.
تمامی مشمولان یادشده می توانند با مراجعه به پایگاه فرهنگی سرباز به نشانی www.vazifeh.ir مدارک و وسایل مورد نیاز جهت ارائه به مراکز آموزش را رویت و در موعد اعزام همراه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایرنا


۳۱ اردیبهشت ۹۷ -معافیت ۱۱۹ مددجوی کمیته امداد همدان از خدمت سربازی

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان همدان گفت: طی سال گذشته ۱۱۹ مددجوی کمیته امداد همدان از خدمت سربازی معاف شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی کمیته امداد همدان، جعفر هاشمی بابیان اینکه بر اساس قانون یکی از پسران زنان سرپرست خانوار و تنها فرزند پسر خانوارهای مددجویی که دارای سه خواهر باشد از خدمت سربازی معاف می‌شوند، گفت: ۱۱۹ مددجوی همدانی در سال گذشته از خدمت سربازی معاف شدند.
هاشمی هدف از گرفتن معافیت و انتقال فرزندان سرباز خانواده‌های مددجویان به محل سکونت آن‌ها را توانمندسازی و کاهش مشکلات خانواده اعلام کرد و افزود: اگر فرد معاف شده در مشکلات خانواده کمکی نکند و فعالیتی نداشته باشد، سازمان نظام‌وظیفه می‌تواند نسبت به ابطال کارت معافیت وی اقدام کند.
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد استان همدان در ادامه با اشاره به اینکه فرزندان خانوارهای مددجو پس از معافیت می‌توانند برای خودکفایی از تسهیلات اشتغال این نهاد نیز بهره‌مند شوند، گفت: سال گذشته ۷۷ مددجو از کاهش تعرفه صدور کارت پایان خدمت بهره مند و ۱۶۵ مددجو به نزدیک‌ترین یگان خدمتی محل سکونت خود منتقل‌شده‌اند.

منبع : خبرگزاری مهر


۳۰ اردیبهشت ۹۷ – تغییر ضوابط دانشجویان انصرافی در قانون جریمه مشمولان غایب سال ۹۷

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن تشریح ضوابط مربوط به قانون جریمه مشمولان غایب، گفت: کلیه مشمولانی که تا پایان سال ۹۷ بیش از ۸ سال غیبت دارند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ ،نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار ابراهیم کریمی در مورد قانون جریمه مشمولان غایب در سال ۹۷ اظهار داشت: کلیه مشمولانی که تا پایان امسال بیش از ۸ سال غیبت دارند ،می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) و پرداخت مبلغ جریمه، نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اقدام کنند.
وی با اشاره به تغییرات مربوط به ضوابط دانشجویان انصرافی در قانون جریمه مشمولان غایب،افزود: دانشجویان دارای معافیت تحصیلی که تحصیلات خود را به اتمام نرسانده و تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۶ انصراف داده و یا اخراج شده باشند، از تاریخ فراغت از تحصیل در مقطع قبلی غایب محسوب می‌شوند و چنانچه غیبت آن‌ها تا پایان سال ۹۷ به بیش از ۸ سال برسد در شمول این معافیت قرار می‌گیرند.
جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا ادامه داد: مبلغ جریمه تعیین شده در تبصره ۱۱ بند ب قانون بودجه کشور سال ۹۷ به نسبت سال گذشته تغییری نداشته و تنها برای آن دسته از واجدین شرایط که خانواده آنان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و یا سازمان بهزیستی هستند، ۷۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است که دستورالعمل اجرایی آن پس از انجام هماهنگی های لازم تهیه و ابلاغ می‌شود.
وی در خصوص مشمولانی که سال گذشته ثبت نام کرده و تاکنون نسبت به واریز مبلغ جریمه اقدامی نکرده‌اند،گفت: درخواست این دسته از افراد ابطال شده و درصورتی که متقاضی بهره مندی از این قانون هستند، بایدمجدداً برای ثبت نام به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه کنند.
جانشین سازمان وظیفه عمومی خاطر نشان کرد: طبق روال سال گذشته، مشمولانی که بیش از ۸ سال غیبت دارند، باید به ازای هرسال غیبت مازاد،۱۰ درصد جریمه پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: مشمولان واجد شرایط می‌توانند مبلغ جریمه را به صورت نقد و یا اقساط پرداخت کنند که در شیوه اقساطی، باید مبلغ جریمه تا پایان سال ۹۷ به طور کامل تسویه شود.
کریمی در خصوص مقررات مربوط به کارکنان وظیفه فراری عنوان کرد: آن دسته از کارکنان وظیفه که سابقه غیبت اولیه و فرار حین خدمت آنان به بیش از ۸ سال برسد، می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) از قانون جریمه مشمولان غایب بهره مند شوند.
این مقام ارشد انتظامی مطرح کرد: از آنجا که مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور با بیش از ۸ سال غیبت،اجازه تردد به کشور را نخواهند داشت لذا می بایست با انجام خدمت سربازی و یا بهره مندی از این امتیاز وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند.
وی گفت: متقاضیان در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir، سامانه تلفن گویا به شماره۰۹۶۴۸۰ و یا سامانه به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ از آخرین اخبار مربوط به قانون جریمه مشمولان غایب مطلع شوند.

منبع: خبرگزاری فارس


۱۷ اردیبهشت ۹۷ – شرایط بهره مندی از سنوات ارفاقی برای دانشجویان مشمول

معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاهی که در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، درصورت موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه، می‌توانند حداکثر به مدت یکسال از سنوات ارفاقی بهره‌مند شوند.

شرایط بهره مندی از سنوات ارفاقی برای دانشجویان مشمولبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سرهنگ نجف حمیدزاده گفت: دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاهی که در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، درصورت موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه می‌توانند حداکثر به مدت یکسال از سنوات ارفاقی استفاده کنند.
وی درباره شرایط برخورداری از سنوات ارفاقی مشمولان تشریح کرد: این افراد میبایست با توجه به مقطع تحصیلی خود، حداقل تعداد واحد درسی مشخصی را گذرانده باشند که در این صورت با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه، دانشجویان می‌بایست سه ماه قبل از اتمام سنوات اولیه تحصیلی، درخواست خود را از طریق دانشگاه محل تحصیل پیگیری کنند.
سرهنگ حمید زاده خاطرنشان کرد: طبق تبصره ۲ ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی مصوبه هیئت وزیران، دانشگاه‌ها موظف هستند حداکثر ظرف مدت سه ماه از پایان مدت مجاز سنوات اولیه تحصیلی، موافقت خود را برای بهره مندی دانشجویان از سنوات ارفاقی به سازمان وظیفه عمومی اعلام کنند، در غیر این صورت دانشجویان نمی‌توانند از این سنوات بهره‌مند شوند.
وی با تاکید بر این مطلب که دانشجویانی که با بهره مندی از سنوات ارفاقی، فارغ التحصیل می‌شوند، حداکثر یکسال مهلت داشته تا وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند، ادامه داد: این اشخاص در صورت پذیرش در مقاطع بالاتر نیز می‌توانند از معافیت تحصیلی برخوردار شوند و مشمولانی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نشوند، از تاریخ انصراف و یا اخراج از تحصیل یکسال مهلت دارند تا وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند.
معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی ناجا اظهار کرد: دانشجویانی که موفق به بهره مندی از سنوات ارفاقی نشده و در مهلت یکساله تعیین تکلیف وضعیت خدمتی، فارغ التحصیل شوند، طبق ماده ۱۳ آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی، تا پایان خدمت و یا اخذ کارت معافیت، حق ادامه تحصیل نخواهند داشت.
وی بیان کرد: دانشجویانی که نتوانند در مهلت یکساله تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود فارغ التحصیل شوند، وارد غیبت شده و ادامه تحصیل آنان با غیبت مغایر قانون بوده و به هیچ وجه امکان فراغت از تحصیل را نخواهند داشت.دانشجویان سعی کنند با برنامه ریزی مناسب در سنوات تحصیلی در نظر گرفته شده، مقطع تحصیلی خود را به اتمام رسانند تا برای فراغت از تحصیل دچار مشکل نشوند.

منبع:خبرگزاری میزان


۱۶ اسفند ۹۶ – کسر خدمت ۶ ماهه فعالان سازمان‌های مردم‌ نهاد صحت ندارد

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کسر خدمت شش ماهه برا ی فعالان در سازمان‌های مردم‌نهاد صحت ندارد و طبق توافق وزارت ورزش و ستاد کل نیروهای مسلح تعدادی از سربازان تحصیل‌کرده، شش ماه آخر خدمت‌شان را به صورت عملی در وزارت ورزش مهارت‌آموزی می‌کنند.

به گزارش بازارکار سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس در خصوص اعلام خبری مبنی بر کسر خدمت شش ماهه برای فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد، اظهار داشت: کاهش شش ماهه خدمت صحت ندارد.
رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: در رابطه با مهارت‌آموزی سربازان با وزارتخانه‌های مختلفی همچون وزارت ورزش و جوانان توافقاتی صورت گرفته که براساس این تعهدات در خصوص مهارت‌آموزی جوانان، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت ورزش و جوانان متعهد شده‌اند که یکسری اقدامات را انجام دهند.
این مقام ارشد ستاد کل اعلام کرد: از جمله این اقدامات و تعهدات این است که براساس شیوه‌نامه‌ای که تعیین می‌شود تعدادی از سربازان تحصیل‌کرده شش ماه آخر خدمت‌شان را به صورت امریه در وزارت ورزش و جوانان در تخصص و رشته خود به صورت عملی مهارت‌آموزی کسب کنند.
سردار کمالی خاطرنشان کرد: بنابراین کاهش شش ماهه خدمت صحت ندارد و سربازان باید شش ماه آخر خدمت را مهارت‌آموزی کنند.

منبع:بازارکار


۱۴ اسفند ۹۶ – تکلیف ۴ بانک برای پرداخت وام ارزان قیمت به سربازان

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح با اعلام این خبر که سال آینده ۲۰۰ هزار سرباز آموزش‌های مهارتی می بینند، گفت: برای ۴ بانک وابسته به نیروهای مسلح تکلیف شد تا تسهیلات ارزان قیمت در اختیار سربازان قرار دهند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نشست خبری بررسی وضعیت اقتصادی و اشتغال سربازان وظیفه در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
در جریان این نشست، سردار فرحی، فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان نیروهای مسلح، اظهار داشت: زمان سربازی فرصتی طلایی است چراکه امروزه نیروهای مسلح ما نیز غالبا سرباز محور هستند و اولویت دادن به سربازی جهت دفاع از کشور و حفظ تمامیت ارضی نظام مقدس، بسیار حائز اهمیت است.
وی افزود: امروزه ساز و برگ نظام کشور به سمت سلاح‌های پیشرفته رفته است و کشور نیازمند سرباز ماهر است، همچنین جامعه ما با مشکل اشتغال روبه‌رو است؛ اگر سربازان مهارت لازم را ببینند این مشکل پس از خدمت برای آن‌ها حل می شود و معضل اشتغال کشور کمرنگ خواهد شد.
وی با بیان اینکه بانک‌ها از جهت تامین هزینه‌ها و کمک به درآمد اولیه خوداشتغالی سربازان تاثیر بسزایی دارند، افزود: ما به سازمان‌های مربوطه از جمله وزارت ICT امیدوار هستیم که در دوره سربازی، سربازان را آموزش دهند تا بر این اساس، سالانه ۴۰۰ هزار نفر در این طرح ها آموزش بینند و مهارت کسب کنند.
فرحی تصریح کرد: برای اجرای طرح ۲ فرآیند ایجاد کردیم که ابتدا غربالگری و استفاده بهینه مهارت در حین خدمت که این بازه از دوره دبیرستان و قبل از شروع خدمت آغاز می‌شود و داوطلبان سربازی با توجه به علایق و سلایق خود آموزش می‌بینند.
فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان نیروهای مسلح، خاطرنشان کرد: سربازان طبق آموزش های خود و با تکیه بر تسهیلات بانک‌ها به حیطه اشتغال کشور قدم می‌گذارند و در این طرح هر دستگاهی باید بخشی از اقدامات را بپذیرد تا به مهارت و اشتغال سربازان کمک شود.
سردار فرحی گفت: در طرح مهارت آموزی اشتغال به دنبال ایجاد نشاط و جذابیت در کنار تخصص آموزی سربازان هستیم تا جوانان سربازی خود را در محیط بانشاط به اتمام برسانند.
وی تصریح کرد: اساس و پایه ما وزارت کار بوده است و اولین تفاهم نامه خود را با وزارت کار شروع کردیم؛ در هشت ماهه گذشته ۳ بار آزمون برگزار شده است که در مجموع ۲۳۰ هزار نفر از سربازان در دوره‌ها پذیرفته شده و از این تعداد حداقل ۱۰۰ هزار نفر از سربازان گواهینامه مهارتی کسب می‌کنند.
فرمانده قرارگاه مهارت آموزی نیروهای مسلح، افزود: در قانون بودجه سال ۹۷، بودجه مناسبی برای ادامه روند و اجرای این طرح در نظر گرفته شده است و طبق برآوردها سال آینده ۲۰۰ هزار نفر از سربازان گواهینامه مهارتی کسب خواهند کرد؛ همچنین مقرر شد، هزینه مهارت آموزی سربازان را خود نیروهای مسلح پرداخت کنند.
فرحی با بیان اینکه در این طرح از ظرفیت ۱۵ وزارتخانه استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: ۴ بانک وابسته به نیروهای مسلح موظف شده‌اند که پس از اتمام دوره خدمت سربازی تسهیلات ارزان قیمت دراختیار سربازان قرار دهند.

منبع : خبرگزاری فارس


۲۸ بهمن ۹۶ – برخورداری ۲۷۷ فرزند مددجوی کمیته امداد از تسهیلات خدمت سربازی

قائم‌مقام کمیته امداد امام خمینی در همدان از برخورداری ۲۷۷ فرزند مددجوی کمیته امداد از تسهیلات خدمت سربازی خبر داد.

قاسم یارمحمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: دریافت مستمری، وام مسکن، هزینه‌های درمانی، جهیزیه، وام‌های موردی، خدمات فرهنگی و تسهیلات اشتغال‌زایی ازجمله خدماتی است که به خانواده‌های زندانیان تعلق می‌گیرد.
وی گفت: ۸۹۷ خانوار نیازمند که سرپرست آنها در زندان به سر می‌برند، زیرپوشش کمیته امداد قرار دارند، چراکه از مواردی که در کاهش آسیب‌های اجتماعی تأثیرگذار است، رفع نیازهای اقتصادی و معیشتی خانواده‌های زندانیان است.
قائم‌مقام کمیته امداد امام خمینی در همدان ادامه داد: کمیته امداد از خانواده‌های نیازمندی که سرپرست آن‌ها بر اثر انجام جرم و یا خطایی به زندان افتاده‌اند حمایت می‌کند تا زمینه برای ایجاد آسیب‌های اجتماعی افراد خانواده ایجاد نشود.
وی ادامه داد: مستمری، هزینه‌های درمانی، جهیزیه، وام‌های موردی، خدمات فرهنگی و تسهیلات اشتغال‌زایی خدماتی است که به افراد خانواده‌های نیازمندی که زیر پوشش کمیته امداد قرار دارند تعلق می‌گیرد.
یارمحمدی افزود: پس از آزاد شدن سرپرست خانواده از زندان خانواده از حمایت کمیته امداد خارج می‌شوند اما در صورت نیاز همچنان می‌توانند از خدمات موردی کمیته امداد بهره‌مند شوند.
وی گزارشی از تسهیلات خدمت نظام‌وظیفه به مددجویان زیر پوشش کمیته امداد این استان ارائه داد و گفت: امسال به ۲۷۷ مددجوی کمیته امداد تسهیلات خدمت سربازی ارائه‌ شده و ۱۰۳ فرزند مددجوی زیرپوشش نیز از خدمت سربازی معاف شده‌اند.
قائم‌مقام کمیته امداد امام خمینی در همدان با بیان اینکه ۱۱۷ مددجوی سربازی که به نزدیک‌ترین یگان خدمتی محل سکونت خود منتقل‌ شده‌اند اشاره کرد و افزود: امسال ۵۷ فرزند مددجو نیز از کاهش تعرفه صدور کارت پایان خدمت بهره‌مند شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: فرزندان مددجویی که تنها پسر زنان سرپرست خانوار و یا تنها پسر خانواده و دارای سه خواهر باشند می‌توانند از تسهیلات معافیت سربازی استفاده کنند.
یارمحمدی گفت: هدف از گرفتن معافیت و انتقال فرزندان سرباز خانواده‌های مددجویان به محل سکونت آن‌ها توانمندسازی و کاهش مشکلات خانواده است.
وی اظهار کرد: اگر فرد معاف شده در مشکلات خانواده کمکی نکند و فعالیتی نداشته باشد، سازمان نظام‌ وظیفه می‌تواند نسبت به ابطال کارت معافیت او اقدام کند.
قائم‌مقام کمیته امداد امام خمینی در همدان اضافه کرد: اجرای طرح معافیت سربازی فرزندان خانوارهای مددجوی کمیته امداد استان از سال ۸۷ آغاز شده است.

منبع : خبرگزاری فارس


۱۷ بهمن ۹۶- بخشیده شدن اضافه خدمت مشمولانی که تا ۲۲ بهمن خود را معرفی کنند

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کردستان گفت: برابر اعلام ستاد کل نیروهای مسلح، اضافه خدمت سنواتی مشمولان و کارکنان وظیفه‌ای که تا تاریخ ۲۲ بهمن امسال خود را برای انجام خدمت مقدس سربازی معرفی نمایند، بخشیده می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، محمد کولیوند پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، به اقدامات دایره اعزام در سال جاری اشاره و اظهار کرد: برابر اعلام ستاد کل نیروهای مسلح اضافه خدمت سنواتی مشمولان و کارکنان وظیفه‌ای که تا تاریخ ۲۲ بهمن ماه امسال خود را برای انجام خدمت مقدس سربازی معرفی نمایند، بخشیده می‌شوند.
وی در ادامه افزود: با توجه به سررسید تاریخ اعزام متولدین سال ۷۹ این مشمولان تا ۶ ماه پس از تاریخ تولد خود مهلت دارند که خود را برای انجام دوره مقدس سربازی و یا بهره‌مندی از معافیت‌های مندرج در قانون معرفی کنند.
این مقام مسوول اقدامات دایره کفالت را هم بیان کرد و گفت: مشمولانی که یگانه فرزند ذکور خانواده و همچنین فاقد غیبت هستند با داشتن یکی از شرایط (مادر فاقد شوهر، پدر بیمار نیازمند مراقبت، پدر با کهولت سن با ۷۰ سال تمام و برادر یا خواهر صغیر زیر ۱۸ سال فاقد پدر) می‌توانند برای ثبت‌نام به دفاتر پلیس به علاوه ۱۰ مراجعه نمایند.
کولیوند بیان کرد: در معافیت‌های مادر فاقد شوهر( فوت همسر یا مطلقه) باید از زمان فوت یا طلاق ۳۰ ماه بگذرد تا معافیت داین به مشمول تعلق بگیرد.
وی به ماده ۶۰ قانون خدمت وظیفه عمومی اشاره کرد و گفت: کسانی که با ارتکاب اعمالی چون جعل شناسنامه، مهر و امضاء کارت پایان خدمت، کارت معافیت، استفاده از شناسنامه دیگران، اعمال نفوذ، شهادت کذب،گواهی خلاف واقع، مکتوم داشتن حقیقت،اخذ رشوه یا فریب دادن مشمول موجبات معافیت خود یا دیگران را از خدمت وظیفه عمومی فراهم سازند به اتهام آنان در دادگاه رسیدگی شده و با رعایت شرایط و امکانات خاطی، دفعات و مراتب جرم از تهدید به حبس تعزیری از یک سال تا پنج سال محکوم می‌شوند.
معاون وظیفه عمومی نیروی انتظامی کردستان تصریح کرد: با توجه به ماه‌های پایانی سال، مشمولانی که در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت‌نام کرده‌اند و مبلغ جریمه آنان مشخص شده ولی تاکنون هیچ گونه اقدامی نکرده‌اند در صورتی که تا پایان سال جاری هیچ گونه واریزی نداشته باشند درخواست آنان باطل شده و سال آینده ۱۰ درصد به مبلغ جریمه آنان اضافه می‌شود.
کولیوند اذعان کرد: طبق توافق با کمیته امداد امام خمینی(ره) فرزند ذکور خانواده‌هایی که به دلیل طلاق تحت حمایت قرار گرفته‌اند در صورت گذشت حداقل ۳ سال از طلاق مادر و ۲ سال از تحت حمایت قرار گرفتن برای معافیت به سازمان وظیفه عمومی معرفی می‌شوند.
وی ادامه داد: فرزند ذکور خانواده‌هایی که به دلیل طلاق تحت حمایت بهزیستی هستند صرفا در صورت گذشت یک سال از تاریخ طلاق مادر و یک سال از تحت حمایت قرار گرفتن برای معافیت به سازمان وظیفه عمومی معرفی می‌شوند.
این مقام مسوول بیان کرد: در طرح جدید مقررات ایثارگران که در دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ ثبت‌نام خوداظهاری انجام داده‌اند اسامی واجدین شرایط بررسی و کسانی که در شمول معافیت و یا کسر خدمت به آنات تعلق می‌گیرد از طریق پیامک و سایت سازمات وظیفه عمومی به آنان اعلام می‌شود.
کولیوند به اقدامات دایره تحصیلی در سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: برابر تبصره یک ماده ۳۳ خدمت وظیفه عمومی حداکثر معافیت برای دانش آموزانی که به صورت پیوسته مشغول به تحصیل هستند، تا پایان ۲۰ سالگی خواهد بود.
وی افزود: به استناد تبصره ماده۱۳ آیین نامه اجرایی قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولانی که پس از اتمام ۲۰ سالگی موفق به فراغت از تحصیل در مقطع متوسطه یا پیش دانشگاهی شوند مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها نمی‌شوند.
به گفته این مقام مسوول، دانشجو باید در سنوات قانونی موفق به اتمام تحصیل نشوند با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه در خصوص واجد شرایط بودن حداکثر تا دو ترم مجوز سنوات ارفاقی به صورت مرحله‌ای صادر خواهد شد و آن دسته از مشمولانی که در سنوات مجاز تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشوند مجوز یک ترم در مهلت معرفی صادر می‌شود.
کولیوند به شرایط سنوات ارفاقی اشاره کوتاهی کرد و افزود: کسانی که در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ۴۰ واحد،کارشناسی پیوسته ۸۵ واحد، کارشناسی ارشد ناپیوسته ۱۸ واحد، کارشناسی ارشد پیوسته ۱۵۰ واحد و دکترای پیوسته ۱۸۰ واحد پاس کرده باشد و دکترای تخصصی ناپیوسته به شرط آنکه تمام واحدهای نظری را گذرانده و فقط دفاع از رساله باقی مانده باشد.
وی در پایان به شرایط خروج از کشور را بیان کرد و افزود: باید مشمول فاقد غیبت باشد، دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشد، در سنوات اولیه تحصیلی یا ارفاقی دارای مجوز باشد، مشمولانی که تحصیل آنان به پایان رسیده در مهلت یک ساله معرفی شوند، گذاشتن وثیقه لازم و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان از جمله این شرایط است.

منبع:خبرگزاری فارس


آخرین وضعیت معافیت سربازی ایثارگران/ چه کسانی معاف شده اند؟

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح آخرین وضعیت معافیت سربازی فرزندان ایثارگران را تشریح کرد.

آخرین وضعیت معافیت سربازی ایثارگران/ چه کسانی معاف شده اند؟سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفتگو با خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان آخرین وضعیت معافیت از خدمت سربازی فرزندا ایثارگران را تشریح کرد.

وی گفت: مطابق توافقی که با مجلس داشتیم مقرر شد در یک برنامه ۵ ساله هر سال ۲۰ هزار نفر از مزایای ایثارگری بهره مند شوند.

سردار کمالی افزود: در ثبت نامی که تا ۱۰ دی ماه انجام شد، ۲۱۲ هزار نفر با سابقه بالای ۲۴ ماه ایثارگری نام نویسی کردند اما تنها ۲۰ هزار نفر آنها معاف می شوند.

وی با بیان اینکه ۱۲۷ هزار نفر از کسانی که ثبت نام کرده اند یا مشمول هستند یا سرباز گفت: در بررسی هایی که انجام دادیم مشخص شد که معافیت با روند فعلی تنها شامل کسانی می شود که ۲۸ یا ۲۹ ماه به بالا ایثارگری دارند.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: بررسی کردیم دیدیم که با اغماضبرای سال آینده طرح شامل کسانی می شود که ۲۶ یا ۲۷ سابقه ایثارگری ارائه داده اند.

وی با بیان اینکه همه ۲۱۲ هزار نفر انتظار دارند که معاف شوند افزود: همین موضوع انتظاری را در جامعه ایجاد کرده و برای ما سخت است که آنها را ناامید کنیم، بنابراین چند پیشنهاد به مجلس دادیم که مشکل برطرف شود.

سردار کمالی به ۲ مورد از این پیشنهادها اشاره کرد و گفت: پیشنهاد اول ادامه اجرای همین روند فعلی است و معاف شدن تنها ۲۰ هزار نفر و پیشنهاد دوم این است که بیاییم به نسبت کسری خدمت به این افراد بدهیم به این معنی که شبیه گذشته همه به ازای هر ماه ایثارگری، تعداد روز مشخصی از خدمتشان کسر شود.

وی در پایان تاکید کرد: تا زمان تصمیم گیری نهایی همه مشمولانی که تاریخ اعزامشان فرا رسیده باید به خدمت اعزام شوند حتی آنهایی که سابقه ایثارگری والدینشان بیش از ۳۰ یا ۴۰ ماه است، چرا که در صورت غیبت نمی توانند از مزایا بهره مند شوند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


برگزاری دومین آزمون مهارت آموزی سربازان در ۱۴ بهمن

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح گفت: دومین آزمون مهارت آموزی سربازان ۱۴ بهمن همزمان در ۳۱ استان برگزار می شود.

برگزاری دومین آزمون مهارت آموزی سربازان ۱۴ بهمن/ تلاش ستادکل برای تضمین استخدام جوانان بعد از سربازیسرتیپ دوم پاسدار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفتگو با خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: دومین مرحله آزمون مهارت آموزی کارکنان وظیفه ناجا، ارتش، سپاه و وزارت دفاع صبح شنبه(۱۴ بهمن) به صورت همزمان در ۳۱ استان کشور برگزار می شود.

وی افزود: پیش بینی می کنیم از ۷۰ هزار نفری که در این آزمون ثبت نام کرده اند، ۶۵ هزار نفر دز آزمون شرکت کنند.

سردار کمالی با بیان اینکه مشکلاتی که در آزمون اول وجود داشت در آزمون دوم رفع شده است، گفت: در مرحله اول ۷۵ هزار سرباز در آزمون شرکت کردند که ۴۰ هزار نفر به مرحله بعد راه یافتند و در نهایت ۴۵ درصد افراد توانستند گواهینامه بین المللی سازمان فنی و حرفه ای را دریافت کنند.

وی یادآور شد: آزمون مربیان کادر نیز روز جمعه ۱۳ بهمن برگزار می شود.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به این سوال که دریافت چنین گواهینامه هایی چه مزیتی برای سربازان خواهد داشت، گفت: اول اینکه تعدادی از سربازان هم اکنون در یگان خدمتی خود به صورت تخصصی در حال فعالیت هستند، از این رو ستادکل تصمیم گرفته شرایط را برای این سربازان فراهم کند تا علاوه بر تخصص تجربی، مدرک بین المللی نیز دریافت کنند.

وی ادامه داد: دسته دیگر نیز سربازانی هستند که بعد از ورود به یگان خدمتی آموزش می بینند و در کارهای تخصصی از آنها استفاده می شود. این دسته افراد نیز گواهینامه فنی حرفه ای دریافت می کنند.

سردار کمالی در پایان تاکید کرد: ستادکل نیروهای مسلح هم اکنون در حال مذاکره با چند بانک و وزارتخانه است تا با عقد تفاهمنامه، جوانان دارای گواهینامه فنی و حرفه ای، بعد از پایان دوره خدمت در این دستگاه ها استخدام شوند. اگر این تفاهم صورت گیرد، جوانانی که سربازی رفته و گواهینامه بین المللی فنی و حرفه ای دریافت کرده اند، برای استخدام در اولویت خواهند بود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


۳۰ دی ۹۶ – زمان اعلام اسامی ۲۰هزار واجد شرایط کسرخدمت‌های جدید سربازی

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی اعلام کرد که طی یکی دو هفته آینده نتایج افراد واجد صلاحیت برای بهره‌مندی از کسرخدمت‌های ایثارگری، آزادگی و رزمندگی اعلام خواهد شد.

سردار ابراهیم کریمی در گفت وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت افراد ثبت نام کننده در طرح کسرخدمت‌های ناشی از ایثارگری، جانبازی و رزمندگی و اعلام زمان اسامی ۲۰ هزارنفر واجد شرایط اظهارکرد: برابر آمارهای ما در مهلت تعیین شده برای ثبت نام متقاضیان، ۳۵۷ هزار نفر اقدام به ثبت نام کردند که بلافاصله پس از اتمام مهلت ثبت نام عملیات بررسی مدارک و اسناد ارائه شده از سوی این افراد در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر عملیات بررسی مدارک و فرم‌های پر شده توسط این افراد در مراحل پایانی خود قرار دارد، درباره اینکه اسامی افراد واجد شرایط چه زمانی اعلام خواهد شد، گفت: طبق زمان بندی‌های ما، طی یکی – دو هفته آینده اسامی افراد واجد شرایط اعلام خواهد شد و این افراد باید اسناد و مدارک خود را برای تکمیل بررسی‌ها و راستی‌آزمایی به سازمان وظیفه عمومی ناجا ارائه کنند تا پس از تایید صحت اظهارات‌شان از این کسر خدمت‌ها بهره‌مند شوند.

به گفته جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا، در سال آینده نیز ۲۰ هزارنفر دیگر می‌توانند در صورتی که بالاترین امتیاز را کسب کنند از این کسرخدمت‌ها بهره‌مند شوند.

منبع : خبرگزاری ایسنا


۲۰ دی ۹۶ -اسفند ماه آخرین فرصت مشمولان غایب برای تردد به کشور

سازمان وظیفه عمومی اعلام کرد: مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور که بیش از ۸ سال غیبت دارند تنها تا پایان سال ۹۶ حق تردد به کشور را دارند.اسفند ماه آخرین فرصت مشمولان غایب برای تردد به کشور/ مشمولان ایرانی خارج کشور تعیین تکلیف کنندبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: طبق مقررات تردد ایرانیان مقیم خارج از کشور که در سال جاری ابلاغ شده است، مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور که بیش از ۸ سال غیبت دارند تنها تا پایان سال ۹۶ حق تردد به کشور را خواهند داشت لذا باید در فرصت باقی مانده نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اقدام کنند.

در این اطلاعیه آمده است: این دسته از مشمولان باید با استفاده از تسهیلات قانون جریمه مشمولان غایب و یا با انجام خدمت سربازی، وضعیت خدمتی خود را تعیین تکلیف کنند تا در سال آینده نیز براساس مقررات امکان تردد به کشور را داشته باشند.

گفتنی است؛ مقررات تردد ایرانیان مقیم خارج از کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ تمدید شده است و طبق آن کلیه مشمولان غایب ایرانی مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند، می‌توانند حداکثر دو بار در سال و در مجموع به مدت ۳ ماه به کشورتردد کنند.

لازم به ذکر است مشمولان قبل از اولین ورود به کشور می‌بایست به نزدیک‌ترین نمایندگی ایران در کشور محل اقامت مراجعه کرده و مهر ویژه تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور در گذرنامه آنان ثبت شود.

منبع : خبرگزاری میزان


۱۹ دی ۹۶ – ثبت نام ۳۷۵ هزار نفر در طرح کسری و معافیت خدمت ایثارگران

جانشین سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اعلام کرد: ۳۷۵ هزار نفر در طرح کسری و معافیت خدمت ایثارگران نام نویسی کرده اند و بررسی اولویت های این طرح آغاز شده است.

سردار ابراهیم کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: قرار است امسال ۲۰ هزار نفر در طرح کسری و معافیت خدمت ایثارگران تعیین تکلیف شوند براین اساس بررسی اولویت ها آغاز شده و از بین ۳۷۵ هزار نفر، ۲۰ هزار نفر انتخاب خواهند شد.
وی ادامه داد: تعداد ثبت نام شده ها بسیار است در حالی که میزان سهمیه در نظر گرفته شده برای استفاده از کسری و معافیت خدمت در سال جاری (۲۰ هزار نفر) کم است.
سردار کریمی اضافه کرد: باید ۲۰ هزار نفر امسال براساس مقررات تعیین تکلیف شوند تا از قانون کسر و معافیت خدمت ایثارگران بهره مند شوند و بهترین شرایط ایجاد شود تا ایثارگران متضرر نشوند.
سردار کریمی تصریح کرد: البته این در حالی است که هنوز تعدادی ثبت نام نکرده اند و احتمالا برای سال آینده در فرصت دیگری نام نویسی خواهند کرد.
جانشین سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت: از ۱۰ آذر ماه سال جاری طرح ثبت نام معافیت و کسری خدمت فرزندان ایثارگران در سراسر کشور آغاز شد و ۱۰دی ماه به اتمام رسید.
سردار کریمی افزود: تمام مشمولانی که پدر یا مادرشان؛ آزاده، جانباز، ایثارگر و یا رزمنده هستند، از این فرصت بهره مند می شوند.
به گفته وی، بعد از پایان زمان ثبت نام و بررسی یک ماهه، اسامی افرادی که در زمره ۲۰ هزار نفر کسری یا معافیت از خدمت امسال هستند، اعلام خواهد شد، برای سایر افراد نیز بانک اطلاعاتی تشکیل تا در مورد معافیت یا کسری این گروه نیز طی سال های آتی تصمیم گیری شود.

منبع : خبرگزاری ایرنا


۱۰ دی ۹۶- امروز پایان مهلت استفاده از کسر خدمت سربازی ایثارگری

مهلت ثبت نام کسر خدمت سربازی ایثارگری و جانبازی امروز به پایان می رسد.

امروز پایان مهلت استفاده از کسر خدمت سربازی ایثارگری به گزارش خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ امروز (یکشنبه) آخرین روز ثبت نام کسر خدمت سربازی ایثارگری و جانبازی است و مشمولان تا پایان وقت اداری امروز فرصت دارند تا نسبت به ثبت نام در مراکز پلیس +۱۰ اقدام کنند.
پیش از این سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفتگو با خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به پایان زمان نام‌نویسی کسر خدمت رزمندگی، ایثارگی و آزادگی در تاریخ ۱۰ دی ماه، گفته بود: این مهلت به هیچ وجه تمدید نمی شود.
وی خطاب به ایثارگران و جانبازانی که فرزند ذکور هستند گفته بود: این افراد می توانند برای فرزند یک روزه خود نیز ثبت نام کنند و بهتر است فرصت را از دست ندهند.
سردار کریمی، جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا نیز اعلام کرده است که نتایج اولیه بررسی ها تا ۱۰ بهمن اعلام می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


۲۲ آذر ۹۶ – آغاز ثبت‌نام رزمندگان برای کسرخدمت‌های جدید سربازی از امروز

خبرگزاری ایسنا : جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام کرد که از امروز رزمندگان نیز می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ برای ثبت نام کسر خدمت‌های جدید سربازی اقدام کنند.

سردار ابراهیم کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت ثبت نام برای کسر خدمت‌های ایثارگری، آزادگی و رزمندگی اظهار کرد: از شنبه هفته گذشته که ثبت نام از متقاضیان این کسرخدمت‌ها در دفاتر پلیس+۱۰ آغاز شد استقبال خوبی از اجرای این طرح صورت گرفت و طی مدت یک هفته شمار ثبت نام کنندگان از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت.
وی با بیان اینکه ۱۰ روز آغازین از مهلت یک ماهه برای ثبت نام کسر خدمت‌های جدید سربازی مختص به ایثارگران و آزادگان بود، گفت: از امروز رزمندگان نیز می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.
کریمی با بیان اینکه این قانون برابر قانون برنامه ششم توسعه است اظهار کرد: در رایزنی‌های انجام شده میان مجلس، دولت و ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شده است که سالانه ۲۰ هزار نفر امکان بهره‌مندی از این کسر خدمت‌ها را داشته باشند اما متقاضیان باید توجه داشته باشند که فقط امسال باید برای ثبت نام اقدام کنند. بنابراین اگر چنانچه به عنوان مثال فردی فرزندش دو سال دیگر به سن اعزام به سربازی می‌رسد یا موعد اعزامش در آن تاریخ است این فرد نیز باید امسال و در این مهلت ثبت نام کند اما اولویت بندی برای دریافت کسر خدمت فرزندش در همان سال انجام خواهد شد.
کریمی درباره نگرانی برخی از مخاطبان ایسنا مبنی بر اینکه ممکن است افرادی که در سال‌های آتی به سن مشمولیت می‌رسند امسال جزو اولویت ۲۰ هزار نفری باشند، گفت: از این بابت جای نگرانی نیست چرا که هر فرد در همان سال اعزامش در اولویت‌بندی‌ها قرار خواهد گرفت و در حال حاضر علاوه بر طول مدت رزمندگی و آزادگی و همچنین درصد جانبازی سربازان در حال خدمت و افرادی که امسال به سربازی اعزام می‌شوند جزو اولویت قرار دارند.
جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره امکان تمدید زمان ثبت نام نیز اظهار کرد: تا کنون تصمیمی برای تمدید مهلت ثبت نام از متقاضیان گرفته نشده، بنابراین توصیه می‌شود که افراد متقاضی در مدت زمان باقیمانده حتما نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
وی درباره مدارک مورد نیاز برای ثبت نام افزود: در مرحله نخست فرم‌ها بر اساس خوداظهاری افراد تکمیل می‌شود. بنابراین مشخصات فرزندان خود را به همراه داشته و طول مدت رزمندگی یا اسارت و همچنین درصد جانبازی خود را به خاطر داشته باشند چرا در مرحله اول می‌توانند بر اساس خوداظهاری در این طرح ثبت نام کنند.


۹ آذر ۹۶ – برگزاری دوره‌های کوتاه مدت تحت عنوان پودمانی برای سربازان وظیفه

خبرگزاری ایسنا : رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: دوره‌های کوتاه مدتی تحت عنوان پودمانی برای سربازان وظیفه در نظر گرفته شده که حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ ساعت است. سرباز در دوران خدمتش تعدادی از پودمان ها را دریافت می‌کند و بعد از پایان دوران سربازی، پودمان خود را ادامه می‌دهد و سپس از دانشگاه علمی کاربردی مدرک می‌گیرد. این امکان در حال حاضر تنها در دانشگاه علمی کاربردی فراهم است.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد حسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در دیدار با آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان با اشاره به مشکل اشتغال در کشور، گفت: دانشگاه علمی کاربردی به عنوان یک دانشگاه مهارتی این آمادگی را دارد که نیازهای آموزش های مهارتی استان را احصاء کند و بر اساس آنها آموزش طراحی کند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با بیان اینکه این دانشگاه بسیار انعطاف پذیر است، تصریح کرد: ما می توانیم ظرف مدت بسیار کوتاهی یک رشته جدید را دایر کنیم و چند دوره دانشجو بگیریم و بعد آن رشته را تعطیل کنیم و رشته دیگری را جایگزین کنیم.
وی اظهار کرد: ما در ۴ حوزه صنعت، کشاورزی، خدمات و مدیریت و فرهنگ و هنر، دانشجو تربیت می کنیم.
امید در ادامه گفت: در تمامی استان ها تفاهم نامه ای را با استانداری منعقد کردیم تا نیازهای استان را احصاء و ظرفیت های شغلی را پیدا کنیم و بر اساس آن دانشجو تربیت کنیم.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور خاطرنشان کرد: این دانشگاه وابستگی به دولت ندارد و در تمامی مراکز خصوصی و دولتی، دانشجو شهریه را پرداخت می کند.
وی تصریح کرد: استان گلستان پتانسیل های زیادی در بخش های کشاورزی، منابع طبیعی، گردشگری، صنعت و معدن دارد.
در ادامه این دیدار آیت الله سید کاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان اظهار کرد: قرآن کتابی است که ۱۴۰۰ سال قبل بر پیامبر(ص) نازل شده و همواره جریان دارد و کهنه نمی شود.
وی افزود: ما اگر بتوانیم شرایط زمان را درک کنیم و بدانیم امروز چه آیه ای متناسب با این فضا و شرایط است، آیات بسیار موثر تر می شوند.
نماینده ولی فقیه در گلستان با اشاره به اینکه وظیفه دانشگاه علمی کاربردی، تربیت دانشجویان مهارتی است، گفت: دانشجو برای اینکه شغلی پیدا کند، باید مهارت کسب کند.


۳۰ ابان ۹۶ – ثبت‌نام اولیه معافیت و کسری خدمت فرزندان ایثارگران در دهه اول آذر

خبرگزاری فارس : رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام این مطلب که ثبت‌نام اولیه طرح معافیت و کسری خدمت فرزندان ایثارگران در ۱۰ روز اول آذر انجام می‌شود از اعلام قطعی نتایج در دی ماه خبر داد.

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، درباره آخرین جزئیات طرح معافیت و کسر خدمت فرزندان ایثارگران اظهار داشت: طبق توافق ستاد کل نیروهای مسلح با مجلس شورای اسلامی قرار شد که ۲۰ هزار نفر از فرزندان ایثارگران معافیت یا کسر خدمت بگیرند.
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: ابتدا قرار بود در آبان ماه ثبت‌نام اولیه از افراد واجد شرایط انجام شود اما به علت بروز زلزله در مناطق کرمانشاه این ثبت‌نامه به تعویق افتاد.
سردار کمالی در مورد زمان ثبت‌نام اولیه اعلام کرد: احتمالاً در ۱۰ روز اول آذر کار ثبت‌نام افراد واجد شرایط کسر خدمت یا معافیت انجام خواهد شد.
وی گفت: بعد از ثبت‌نام اولیه شرایط ثبت‌نام‌کنندگان سنجیده شده و تصمیم نهایی در خصوص معافیت یا کسر خدمت افراد برگزیده شده در دی ماه اعلام خواهد شد.
این مقام ارشد ستاد کل نیرهای مسلح در مورد خرید خدمت سربازی فرزندان ایثارگران اعلام کرد: پس از ثبت‌نام، تصمیم قطعی گرفته خواهد شد و به نتیجه به اطلاع مردم خواهد رسید.


۲۱ آبان ۹۶ – شناسایی مشمولان غایب آسان شد

باشگاه خبرنگاران جوان : ستادکل نیروهای مسلح با اجرای ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث موافقت کرد و در اطلاعیه ای اعلام داشت که مطابق مصوبه مجلس دریافت گواهینامه نیاز به ارائه مدرکی مبنی بر معافیت یا پایان خدمت ندارد.

بنابراین از ابتدای آذرماه کسانی که برای دریافت گواهینامه رانندگی به مراکز آموزشی و پلیس +۱۰ مراجعه می کنند، نیازی به ارائه مدرکی مبنی بر پایان خدمت و معافیت نخواهند داشت.
اجرای این قانون راه دریافت گواهینامه را تسهیل می کند و مشمولان غایب نیز می توانند جهت دریافت گواهینامه اقدام کنند.
بدین ترتیب مانعی بر سر راه دریافت گواهینامه رانندگی وجود نخواهد داشت و افراد می توانند با گذراندن دوره های آموزشی و قبولی در امتحان مربوطه، گواهینامه خود را دریافت کنند.
اما در این میان شرایط برای مشمولان غایب آنقدرها هم آسان نشده است، چراکه در صورت مراجعه برای دریافت گواهینامه، اطلاعات آن ها به عنوان مشمول غایب در سامانه ثبت می شود و نیروی انتظامی به راحتی می تواند محل زندگی این افراد را شناسایی کند.
در این ارتباط سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح گفت: با مذاکره ای که با مجلس صورت گرفت و در تعامل با آن ها، تصمیم به اجرای ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث گرفته شد، اما این موضوع نافی اجرای ماده ۵۸ مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی نیست.
وی افزود: نیروی انتظامی ضمن اجرای ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث می تواند نسبت به شناسایی و دستگیری مشمولان غایب اقدام کند.
سردار کمالی تاکید کرد: تمامی مشمولان غایب می توانند گواهینامه دریافت کنند، اما با توجه به درج مشخصاتشان، شناسایی و دستگیر می شوند.


۱۶ آبان ۹۶ – مقررات کسر خدمت فرزندان ایثارگران ابلاغ شد

خبرگزاری مهر: ستادکل نیروهی مسلح در اطلاعیه ای، مقررات اجرایی قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران را ابلاغ کرد.

متن اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص ابلاغ اجرای مقررات کسر خدمت فرزندان ایثارگران به شرح ذیل است:

«در اجرای بند «د» ماده ۸۸ قانون پنج ساله ششم توسعه کشور و برابر توافق انجام شده فی ما بین رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، در طول برنامه پنج ساله ششم توسعه هر ساله تعداد حداکثر ۲۰ هزار نفر از فرزندان ایثارگران که دارای بیشترین درصد جانبازی، آزادگی و رزمندگی هستند یا تجمیع امتیاز جانبازی، رزمندگی و آزادگی آنان به بالاترین امتیاز برسد، برابر ضوابط و فرآیند زیر از کسر خدمت بهره‌مند خواهند گردید:
۱ـ برای تعیین افراد واجد شرایط دارای اولویت برای هر سال، کلیه جانبازان، آزادگان و رزمندگان دارای فرزند ذکور خدمت نکرده، اعم از اینکه در سن مشمولیت باشند یا نباشند، در تاریخ و مدت زمانی که به زودی از سوی سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام می‌شود، با مراجعه به دفاتر پلیس ۱۰+ نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
از آنجایی که ثبت‌نام در مرحله مقدماتی صرفاً برای تعیین افراد واجد شرایط و دارای اولویت می‌باشد، لذا افراد بر اساس مدارکی که در دست دارند و در صورت فقدان مدارک، بر اساس خوداظهاری ثبت‌نام نمایند. در این مرحله نیاز به مراجعه افراد به سازمان‌های نیروهای مسلح برای اخذ گواهی معتبر یا تأیید مدارک نیست.
۲ـ پس از ثبت‌نام مقدماتی، تعداد حداکثر ۲۰ هزار نفر که دارای بیشترین درصد جانبازی یا بیشترین مدت آزادگی و رزمندگی هستند یا جمع سابقه ایثارگری آنان به بالاترین امتیاز می‌رسد، برای دریافت کسر خدمت به عنوان اولویت تعیین خواهند گردید که در این مرحله واجدین شرایط؟ بالاترین امتیاز را دارند به ترتیب با کارکنان وظیفه در حال خدمت، مشمولین وظیفه غیرغایب دارای برگ اعزام هر سال و در صورت تکمیل نشدن بخشی از ظرفیت ۲۰ هزار نفر، با مشمولین دارای معافیت موقت تحصیلی، پزشکی و کفالت خواهد بود.
۴ـ مشمولین غایب یا سربازان فراری در اولویت بهره‌مندی از امتیاز کسر خدمت نمی‌باشند.
۵ـ کارکنان وظیفه‌ای که در حال خدمت می‌باشند، در صورت بهره‌مندی از کسر خدمت، کارت پایان خدمت دریافت می‌نمایند و آن دسته از مشمولین واجد شرایط که پدر آنان دارای حداقل ۲۴ ماه سابقه رزمندگی یا آزادگی یا حداقل ۲۴ درصد جانبازی بوده یا تجمیع این امتیازات به عدد حداقل ۲۴ برسد، اگر چنانچه بر اساس امتیازات افراد ثبت‌نام کننده در آن سال، به عنوان اولویت برای بهره مندی از کسر خدمت تعیین شوند، کارت معافیت دریافت نموده و می‌بایست متعهد گردند تا چنانچه ظرف مدت ۵ سال برای طی آموزش رزم مقدماتی نظامی فراخوان شدند، خود را برای طی دوره معرفی نمایند.
۶ـ مشمولین متولد ۱۳۷۲ به قبل که قبلاً از مقررات کسر خدمت (۹ روز به ازای هر اه رزمندگی، آزادگی و یا یک درصد جانبازی) برخوردار شده و هنوز خدمت دوره ضرورت خود را به اتمام نرسانده اند در صورت قرار گرفتن در شمول این مقررات می توانند وضعیت خود را با این مقررات تطبیق و از ضوابط جدید بهره مند گردند.
۷- آن دسته از ایثارگرانی که براساس مقررات ۳۰ ماه رزمندگی، ۲۵ درصد جانبازی و یا ۲۴ ماه آزادگی، یک یا بیش از یک فرزند خود را معاف نموده اند، صرفاً در صورت دارا بودن سابقه ایثارگری ازاد بر موارد استفاده شده قبلی، می توانند در شمول این مقررات قرار گیرند.
۸- از تاریخ ۱۳۹۶/۹/۱۸ کسر خدمت ایثارگری صرفاً در چارچوب مقررات جدید بوده و سایر مقررات قبلی از جمله بهره مندی متولدین ماقبل سال ۱۳۷۳ از ۹ روز کسر خدمت به ازای یک ماه رزمندگی یا آزادگی با ۱ درصد جانبازی ملغی می گردد.

۹ – درخصوص تبصره ۲ ماه ۳۳ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که سقف رزمندگی، آزادگی و جانبازی را برای معافیت فرزندان ایثارگران کاهش داده بود به دلیل این که بند “د” ماده ۸۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور (کسر خدمت ایثارگری) برابر مصوبه مجلس شورای اسلامی بر این ماده حاکم می باشد، لذا این بند در طول برنامه پنج ساله ششم قابلیت اجرایی نداشته و بعد از اتمام برنامه توسعه ششم در این خصوص تصمیم گیری خواهد گردید.
۱۰ – سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن فراهم نمودن ساز و کار اجرایی موضوع، نسبت به اطلاع رسانی لازم درخصوص فرآیند اجرای کار اقدام خواهد نمود، لذا از مردم محترم تقاضا دارد اقدامات خود را صرفا براساس اطلاع رسانی انجام شده از سوی سازمان وظیفه عمومی انجام داده و سوالات و ابهامات خود را نیز از طریق آن سازمان پیگیر باشند.


۱۴ ابان ۹۶ – قول ستاد کل نیروهای مسلح برای اجرای کسر خدمت فرزندان ایثارگر

خبرگزاری فارس : عضو هیأت رئیسه مجلس از قول ستادکل نیروهای مسلح برای اجرایی شدن کسر خدمت فرزندان ایثارگر بعد از اربعین خبر داد.

احمد امیرابادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: به دنبال پیگیری‌های انجام شده و توافقات صورت گرفته با ستاد کل نیروهای مسلح، این ستاد قول داده است تا بعد از اربعین کسر خدمت فرزندان ایثارگران اجرایی شود.
وی با بیان اینکه مقدمات این کار انجام شده است، افزود: طبق برنامه‌ریزی انجام شده با فراخوان سازمان نظام وظیفه فرزندان ایثارگر خود را برای این موضوع به سازمان مذکور معرفی خواهند کرد و سپس با اولویت‌هایی که در نظر گرفته قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر به ترتیب اولویت اجرا خواهد شد.
عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: طبق پیگیری‌های انجام شده مشکل اصل گواهینامه مشمولین غایب نیز مرتفع شد و این موضوع نیز پس از اربعین اجرای آن آغاز خواهد شد.


۲۸ شهریور ۹۶ – غیبت مانع بهره مندی از کسرخدمت ایثارگری نمی شود 

خبرگزاری مهر : رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، گفت: تمامی مشمولان غایب و غیر غایب متولد ۷۲ به قبل می توانند از کسرخدمت ایثارگری بهره مند شوند.
به گزارش خبرگزاری مهر، سردار بهرام نوروزی در خصوص تغییرات مربوط به کسرخدمت ایثارگری والدین اظهار داشت: برابرابلاغیه جدید ستاد کل نیروهای مسلح،مشمولان متولد ۷۲ به قبل که غیبت سربازی دارند، می توانند از کسر خدمت جبهه، جانبازی و آزادگی والدین خود بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه تنها مشمولانی که به خدمت سربازی اعزام می شوند،می توانند از کسرخدمت ایثارگری والدین بهره مند شوند،افزود:کارکنان وظیفه و یا مشمولان دارای برگ آماده به خدمت،می توانند با مراجعه به یگان خدمتی والدین ، گواهی مربوط به کسرخدمت را دریافت و به نیروی انسانی یگان خدمتی خود تحویل دهند.
سردار نوروزی ادامه داد: پیش ازاین، نداشتن غیبت ملاک اصلی برای بهره مندی از کسرخدمت ایثارگری والدین بوده است.
غیبت مانع بهره مندی از کسرخدمت بسیج است
وی در مورد مقررات مربوط به کسر خدمت بسیج اظهار کرد: کسانی که قبل از ورود به غیبت با بسیج همکاری کرده اند، برای مدت عضویت آنان، کسرخدمت محاسبه می شود، اما برای آن دسته از مشمولان که در زمان غیبت در بسیج عضویت داشته اند، کسرخدمت محاسبه نمی شود

 


۲۰ شهریور ۹۶ – ارائه تسهیلات به مشمولانی شرکت کننده در راهپیمایی اربعین حسینی 

خبرگزاری ایسنا : معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: مشمولانی که قصد تشرف به عتبات عالیات در اربعین حسینی را دارند می توانند از اوایل محرم برای دریافت مجوز خروج از کشور اقدام کنند تا با ازدحام مواجه نشوند.
به گزارش ایسنا، سرهنگ نجف حمیدزاده اظهار کرد: به منظور ارائه تسهیلات بیشتر به مشمولان برای شرکت در راهپیمایی معنوی پیاده روی اربعین حسینی، بازه زمانی صدور مجوز خروج از کشور برای این دسته از مشمولان به کشور عراق از ۲۰ روز به ۵۰ روز افزایش پیدا کرد.
وی افزود: با توجه به پیش بینی استقبال بسیار زیاد مشمولان و به منظور جلوگیری از تراکم در فرآیند صدور مجوز، مشمولان می توانند در صورت داشتن شرایط خروج از کشو، از دهه اول محرم نسبت به اخذ مجوز خروج از کشور خود اقدام کنند.
سرهنگ حمید زاده در خصوص نحوه خروج از کشور دانشجویان برای سفر زیارتی کربلای معلی بیان کرد: برابرتفاهم صورت گرفته با ستاد عمره و عتبات بسیج دانشجویی، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به دفاتر ستاد مذکور که در دانشگاه محل تحصیل مستقر هستند، فرم های مربوطه را تکمیل و با ضمانت آن ستاد و بدون نیاز به سپردن وثیقه نقدی ، مجوز خروج از کشور دریافت کنند.
این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: طلاب حوزه های علمیه نیز طبق تفاهم های صورت گرفته، می‌توانند با مراجعه به مراکز مدیریت حوزه علمیه استان‌ها و با ضمانت حوزه های علمیه، بدون نیاز به سپردن وثیقه، مجوز خروج از کشور بگیرند.
وی ادامه داد: مشمولانی که در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت نام کرده اند، درصورت پرداخت حداقل نیمی از مبلغ جریمه، می‌توانند برای کلیه سفرهای زیارتی و سیاحتی با سپردن وثیقه، مجوز خروج از کشور دریافت کنند.
بر اساس گزار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ حمید زاده گفت: در حال حاضرمیزان وثیقه نقدی برای سفرهای زیارتی سه میلیون تومان و سفرهای سیاحتی پانزده میلیون تومان است.


معافیت ۸۰ فرزند مددجوی شادگانی از خدمت سربازی

خبرگزاری مهر : مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شادگان گفت: ۸۰ فرزند مددجوی تحت حمایت کمیته امداد در سال گذشته از خدمت سربازی معاف شدند.

جلیل علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در سال گذشته ۸۰ مورد از افراد تحت حمایت این نهاد با حمایت‌های کمیته امداد خمینی از خدمت سربازی معاف شدند.

وی با اعلام اینکه این تعداد با هماهنگی حوزه نظام وظیفه و همت کمیته امداد از خدمت سربازی معاف شده‌اند، افزود: این نهاد طبق تفاهمنامه‌ای که با سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا منعقد کرده می‌تواند فرزندان مددجویی که سرپرست خانوار ندارند را از خدمت سربازی معاف کند.

مدیر کمیته امداد امام خمینی شادگان با اشاره به اینکه تسهیلات معافیت و کسر خدمت سربازی با داشتن شرایط لازم در این زمینه صورت می‌گیرد، اضافه کرد: بر اساس قوانین تعیین شده در این زمینه فرزندان پسر زنان سرپرست خانوار و فاقد سرپرست و همچنین فرزندان پسری که سرپرست آنها به علت وضعیت جسمی ضعیف و ناتوان است، می‌توانند از خدمات معافیت سربازی استفاده کنند.

علیزاده در پایان گفت: خدمات مربوط به تسهیلات سربازی در کمیته امداد در قالب معافیت سربازی، انتقال به نزدیکترین مرکز محل سکونت و کاهش تعرفه خدمت سربازی به مددجویان مشمول این خدمت ارائه می‌شود.


 

۷ شهریور ۹۶ – صدور ۳۲۰ هزار کارت معافیت سربازی

خبرگزاری مهر: فرمانده نیروی انتظامی گفت: تاکنون بیش از ۱۰ میلیون کارت پایان خدمت قدیمی تعویض شده است.
به گزارش مهر، سردار حسین اشتری‌ در حاشیه نشست معاونان و مدیران سازمان وظیفه عمومی ناجا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز همایش یک روزه مدیران و معاونان سازمان وظیفه عمومی برگزار شد که در این همایش آخرین برنامه ها و تدابیری که از طریق ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شده ، به اطلاع همکاران رسید و انشاءالله در راستای خدمت به سربازان وظیفه فعالتر از گذشته عمل کنیم.
وی با اشاره به برنامه های پیش روی نیروی انتظامی در سازمان وظیفه عمومی افزود: پس از هفته ناجا در سال جاری ، مشمولان عزیزی که درخواست خروج از کشور برای سفرهای زیارتی و یا غیره را دارند همچنین مشمولانی که در حال تحصیل در دانشگاه ها و یا دیگر مراکز علمی کشور هستند، می توانند بدون حضور مستقیم در مراکز و از طریق سامانه اینترنتی درخواست خود را اعلام کنند.
فرمانده نیروی انتظامی در خصوص مشمولان در حال تحصیل، ادامه داد: پس از ثبت و اعلام درخواست این گروه از جوانان ، اطلاعات توسط سازمان وظیفه عمومی برداشت و بعد از پایش اولیه به دانشگاه ها ارسال می شود. در ادامه این روند دانشگاه ها مورد نظر پس از بررسی اطلاعات ارسالی سازمان وظیفه عمومی ، تأییدیه و گواهی تحصیل صادر می کند که این گواهی برای ما کفایت می کند.
وی خاطر نشان کرد: تمامی فرایند ها در راستای تسهیل و تسریع در امور و خدمات انتظامی است، ضمن اینکه در رویکردهای جدید علاوه بر سرعت ، دقت بیشتری نیز وجود دارد.
سردار اشتری در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مشمولان غایب اظهار کرد: افرادی که مرتکب ۳ و ۶ ماه غیبت شدند بنابر تدبیر مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا و همچنین ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح اگر تا ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ به مراکز وظیفه عمومی ناجا مراجعه کنند و آماده خدمت شوند ، این غیبت حذف خواهد شد و اضافه خدمت شامل این گروه نمی شود که فرصت خوبی برای این افراد است.
وی ادامه داد: طبق قانون کسانی که ۸ سال از زمان معرفی شان گذشته است مطابق قانون مصوب مجلس و ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح می توانند به مراکز سازمان وظیفه عمومی مراجعه و در خصوص خدمت خریدشان اقدام کنند که البته این قانون در خصوص افراد با شرایط تحصیلی مختلف ، متفاوت است. فرایند خرید خدمت برای این گروه از افراد نیز می تواند به صورت تقسیطی باشد .
فرمانده نیروی انتظامی بیان کرد: تأکید ما به جوانان عزیز این است که در زمان مقرر برای معرفی خود به سازمان وظیفه عمومی ناجا اقدام کنند و دوره مقدس سربازی را سپری کنند ولی با کسانی که به هر دلیلی مراجعه نمی کنند و طبق قانون ، “غایب” محسوب می شوند نیز برابر ضوابط برخورد می شود که البته این گروه از افراد از یکسری خدمات اجتماعی مانند صدور مجوز خروج از کشور ، استخدام در دستگاه های دولتی و … محروم می شوند.
اشتری تأکید کرد: در مجموع بهترین راه این است که جوانان عزیز در موعد مقرر دوران مقدس خدمت سربازی را طی کنند که البته استقبال جوانان در این خصوص همیشه مطلوب بوده است.
وی در خصوص مشمولان غایب خارج از کشور نیز عنوان کرد: اگر کسانی باشند که تا قبل از ۲۲ بهمن ماه خودشان را معرفی کنند حتما شامل قانون بخشودگی غیبت خواهند شد.
فرمانده نیروی انتظامی همچنین در بخش دیگری از سخنانش در خصوص صدور کارت معافیت اظهار کرد: ۵۳۰ هزار نفر برای صدور کارت معافیت ثبت نام کرده اند که تاکنون برای ۳۲۰ هزار نفر کارت معافیت صادر شده است
وی همچنین از تعویض بیش از ۱۰ میلیون کارت پایان خدمت قدیمی خبر داد وگفت: برای آنان ۱۰ میلیون کارت جدید صادر شده است.
اشتری ادامه داد: اگر کسانی هستند که هنوز برای صدور و دریافت کارت جدید خدمت وظیفه اقدام و مراجعه نکرده اند لازم است هر چه سریع تر اقدام کنند چرا که در آینده ارائه کارت خدمت جدید در تسهیل بسیاری امور کارگشا است. ضمن اینکه اعتبار کارت های قدیمی به پایان رسیده است.

 

 


۶ شهریور ۹۶ – سرگردانی فرزندان ایثارگر با عدم اجرای قانون کسر خدمت 

 

خبرگزاری خانه ملت : عضو هیات رییسه فراکسیون ایثارگران مجلس با انتقاد از عدم ابلاغ قانون اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران وجانبازان، گفت: نمی توان با این توجیه که اجرای قانون نیاز به کار کارشناسی دارد این قانون را مسکوت گذاشت.
ناهید تاج الدین در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص آخرین وضعیت اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران،گفت متاسفانه آئین نامه های اجرایی قوانین مرتبط با معافیت و کسری خدمت فرزندان ایثارگران و جانبازان هنوز از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ نشده و این مسئله باعث سرگردانی خانواده های ایثارگر و جانباز شده است.
نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی، افزود: این آئین نامه ها مربوط به بند (د) ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه و نیز جز ۵ بند (ب) تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۹۶ است، در این بند تاکید شده که فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هرماه حضور یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه، فرزندان آزادگان به ازای هرماه اسارت یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه و فرزندان جانبازان به ازای هردرصد جانبازی یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه را خواهند داشت که اجرای این آیین نامه ها هنوز ابلاغ نشده است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه تصویب قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر فرایند قانونی را طی کرده انتظار می رود، ستاد کل نیروهای مسلح، روند و زمان اجرای این قانون را اعلام کند.
این نماینده مردم درمجلس دهم تصریح کرد: قطعا تصویب قوانین در مجلس به پشتوانه کار کارشناسی و مطالعات مرکز پژوهش های مجلس بوده و نمی توان با این توجیه که اجرای قانون نیاز به کار کارشناسی دارد این قانون را مسکوت گذاشت.
عضو هیات رییسه فراکسیون ایثارگران،گفت: در حال پیگیری هستیم که آئین نامه اجرایی این قانون هر چه زودتر از جانب ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شود و سرگردانی های خانواده ایثارگر و جانباز پایان یابد

 


۳۱ مرداد ۹۶ – لزوم توجه به کسر خدمت فرزندان ایثارگر

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم کرمانشاه در مجلس گفت: ستاد کل نیروهای مسلح به کسر خدمت فرزندان ایثارگر توجه جدی کند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، قاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۳۱ مرداد) پارلمان، در تذکری نسبت به ابلاغ نشدن دستورالعمل‌های قانون برنامه ششم توسعه به دستگاه‌های اجرایی و استانداریها انتقاد کرد و گفت: دستگاه‌ها و استانداری‌ها در رابطه با ابلاغیه برنامه ششم هیچ‌گونه گزارش عملکردی ارائه نمی‌دهند و مردم هم پشت درهای بسته مانده‌اند و کارهایشان پیش نمی‌رود.
وی افزود: یکی دیگر از موضوعات حائز اهمیت این است که معاونت مشمولان نیروی انتظامی توجهی به خرید خدمت ایثارگران و نیز کسر خدمت فرزندان آنها ندارد؛ این معاونت برای آحاد مردم اقدامات لازم را انجام می‌دهد، اما برای فرزندان ایثارگران هیچ‌گونه اقدامی انجام نداده است.
وی تصریح کرد: ایثارگران از نظر کمیت قابل توجه نیستند اما از نظر کیفیت حق آب و گل دارند، اینها افرادی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس در تذکر دیگری از رئیس جمهور خواست که نسبت به سوء مدیریت‌هایی که در هلال احمر وجود دارد اقدامات لازم را انجام دهد.
جاسمی در پایان خاطر نشان کرد: اقدامات غیرمنطقی در هلال احمر استان‌ها در حال وقوع است که از آقای رئیس جمهور می‌خواهیم که به آنها رسیدگی کند.


 

۲۷ مرداد ۹۶ – خالی‌شدن پادگان‌ها از سرباز علت تعلل اجرای کسر خدمت فرزندان ایثارگر 

خبرگزاری خانه‌ملت : حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص آخرین پیگیری های موضوع عدم اجرای قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر توسط ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: فراکسیون ایثارگران مجلس جلسه‌ای با مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح داشتند که به دنبال آن مسائل و علل تعلل ستاد کل نیروهای مسلح برای اجرای قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر مطرح و بررسی شد.

نماینده مردم بهارستان و رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح بر این باورند که با اجرای این قانون به دلیل معافیت یا کسر خدمت تعداد بسیاری از فرزندان ایثارگر، پادگان‌ها خالی از سرباز خواهد شد بنابراین تقاضا کردند آماری مبنی بر مشمولین این قانون ارایه شود.

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: با توجه به تقاضای ستاد کل نیروهای مسلح، ستاد مشترک آمار مذکور را ارایه خواهد کرد البته به نظر می‌رسد آمار مشمولان این قانون تعداد محدودی باشد.


 

۲۵ مرداد ۹۶ – شرایط معافیت از سربازی اعضای خانواده های دارای معلول

خبرگزاری ایرنا : مدیرکل توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور گفت: بر اساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و قانون اصلاح موادی از خدمت نظام وظیفه عمومی، مشمول دارای فرد معلول در خانواده با شرایط و ضوابطی می تواند از معافیت خدمت نظام وظیفه عمومی برخوردار شود.

افروز صفاری فرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هر چند شرایط معافیت از سربازی فرد دارای عضو خانواده معلول سال هاست که اعلام شده اما اغلب مردم از این قوانین اطلاعی ندارند و در مواردی، زمانی متوجه مشمولیت معافیت می شوند که فقط دو ماه از سربازی آنان باقی مانده است.
وی با اشاره به قانون افراد برخوردار از امتیاز معافیت خدمت سربازی ، خاطرنشان کرد: اگر یکی از فرزندان پدر ومادری که معلول باشند یعنی پدر یا مادر معلول شدید یا خیلی شدید باشند می تواند از معافیت خدمت سربازی استفاده کند.البته اگر پدر و مادر بالای ۷۰ سال داشته باشند و ناتوانی آنها ناشی از کهولت سن باشد شامل این بند نمی شوند و نیروی انتظامی طبق مقررات برای آنها تصمیم گیری می کند.انتخاب فرزند برای معافیت نیز بر عهده پدر و مادر است.
مدیرکل توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: همچنین یکی از فرزندان خانواده هایی که دو فرزند معلول شدید یا خیلی شدید یا اینکه دارای همسر معلول شدید یا خیلی شدید یا افرادی که حداقل یک فرزند معلول شدید یا خیلی شدید داشته باشند، می توانند از معافیت سربازی استفاده کنند.
صفاری فرد گفت: تک پسر خانواده ای که حداقل سه فرزند دختر داشته باشد و پدر یا مادر ، مددجوی بهزیستی باشند نیز می تواند از این معافیت استفاده کند البته اعضای معلول خانواده که به واسطه آنها مشمول معاف می شود باید در خانواده نگهداری شوند و در صورتی که در مرکز یا محلی دیگر نگهداری شوند معافیت شامل حال مشمول نمی شود.

**فرد چگونه می تواند برای معافیت اقدام کند؟
مدیرکل توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: در صورتیکه فردی دارای یکی از شرایط بالا باشد می تواند به بهزیستی شهرستان محل سکونت خود مراجعه و درخواست خود را ارائه کند تا مورد رسیدگی قرار گیرد.
صفاری فرد درباره چگونگی فرآیند رسیدگی به درخواست ها، گفت: پس از ارائه درخواست معافیت از سوی فرد به اداره بهزیستی شهرستان و در صورت واجد شرایط بودن وی ،مستندات مربوطه به بهزیستی استان ارسال شده و در شورای معافیت بهزیستی معلولیت فرد بررسی خواهد شد و در صورت تایید به اداره وظیفه عمومی استان معرفی می شود.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اجتماعی ایرنا، صفاری فرد در پاسخ به این سئوال که شدت معلولیت معلول برای رسیدگی به تقاضای معافیت چه اندازه باید باشد، افزود: در مورد اعضای معلول خانواده که معلولیت ذهنی داشته باشند پرونده معلول ذهنی متوسط هم مورد بررسی برای معافیت قرار می گیرد ولی در مورد معلولیت های دیگر حتما باید شدت معلولیت شدید وخیلی شدید باشد.


 

۲۴ مرداد ۹۶ – نحوه پیگیری صدور کارت های پایان خدمت و معافیت از سربازی 

پایگاه خبری پلیس: سازمان وظیفه عمومی ناجا طی اطلاعیه ای نحوه پیگیری صدور کارت های پایان خدمت و یا معافیت از سربازی را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا طی اطلاعیه ای اعلام کرد: در مواردی مشاهده می شود که سربازان و مشمولان به علت عدم آگاهی از روند صدور کارت های پایان خدمت و معافیت از سربازی، برای دریافت کارت خود دچار سردرگمی می شوند.
در این اطلاعیه در خصوص روند صدور کارت های مذکور آمده است:اطلاعات کارکنان وظیفه منقضی خدمت توسط یگان خدمتی، در سامانه مشترک نیروهای مسلح ثبت و سازمان وظیفه عمومی پس از بررسی اطلاعات وتایید آن، کارت هوشمند پایان خدمت را صادر می کند .
لازم به ذکر است ؛ با ورود اطلاعات مربوط به کارت های پایان خدمت یا معافیت از سربازی در سامانه وظیفه عمومی، ظرف مدت یک هفته کارت هوشمند صادر می شود.
گفتنی است همزمان با صدور کارت هوشمند، پیامکی از سوی سازمان وظیفه عمومی مبنی بر آماده شدن کارت، برای متقاضی ارسال می شود، چنانچه حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز پس از دریافت پیامک، کارت مورد اشاره برای شما ارسال نشد ابتدا برای پیگیری به ادارات پست مراجعه ودر صورت نبودن کارت در آن مراکز، می بایست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) ، درخواست ارسال مجدد آن را ثبت کنید.
همچنین افرادی که پیامک صدورکارت از سوی سازمان وظیفه عمومی دریافت نکرده اند، می بایست ازطریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir، سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ و یا سامانه پیامک به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ ازآخرین وضعیت کارت خود مطلع شوند.
در این اطلاعیه آمده است؛ متقاضی برای پیگیری کارت پایان خدمت صادر نشده می بایست به آخرین رده خدمتی خود ویا معاونت نیروی انسانی نیروی مربوطه مراجعه کند و همچنین در مورد کارت معافیت از خدمت می بایست به وظیفه عمومی محل رسیدگی مراجعه شود.
شایان ذکر است در مواردی که فرد پس از بررسی از طریق سامانه های مذکور متوجه شود که کارت پایان خدمت و یا معافیت از سربازی صادر ولی برای متقاضی ارسال نشده، می بایست به دفاترخدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه تا ضمن به روز رسانی اطلاعات مربوط به نشانی محل سکونت و شماره تماس توسط دفاتر مذکور، درخواست ارسال مجدد نیز ثبت شود.

 


 

۲۱ مرداد ۹۶ – رایزنی مجلس برای اجرای قانون اخذ گواهینامه بدون نیاز به کارت پایان خدمت

خبرگزاری خانه ملت: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: پیش بینی ها نشان از موافقت ضمنی ستاد کل با اجرای قانون دریافت گواهینامه بدن نیاز به کارت پایان خدمت دارد.
حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص آخرین پیگیریها برای اجرای قانون اخذ گواهینامه بدون نیاز به کارت پایان خدمت، گفت: به دنبال پیگیری های قبل برای عدم نیاز به ارائه کارت پااین خدمت برای دریافت گواهینامه مشمولان غایب که حدود ۲ تا ۳ میلیون نفر را شامل می شود، روز چهارشنبه (۱۸ مرداد ماه) ریاست مجلس شورای اسلامی مذاکره ای با سرلشکر باقری داشتند.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر مساعد ستاد کل نیروهای مسلح جهت اجرای قانون مذکور، تصریح کرد: بازخورد ستاد کل نیروهای مسلح و گفت و گو با معاون امور مجلس ستاد کل نیروهای مسلح نشان از رفع مشکل دارد، در واقع به نظر می رسد ستاد کل با اجرای قانون بیمه شخص ثالث و بند مربوط به دریافت گواهینامه مشمولان غایب موافقت ضمنی کردند.
وی افزود: اجرای این قانون از زندان رفتن افراد به دلیل نداشتن گواهینامه جلوگیری می شود،خوشبختانه دکتر لاریجانی نیز ضمن موافقت، اصرار بر اجرای قانون داشتند از سوی دیگر پیگیری های رفع این مشکل را پیش بینی می کند لذا امیدواریم با رایزنی های صورت گرفته هر چه سریعتر این قانون اجرا شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: استفساریه برای اجرای این قانون نیاز نیست به همین جهت با رایزنی های صورت گرفته قانون مصوب مجلس اجرایی خواهد شد زیرا در ادامه پیگیری ها پیش بینی می شود ستاد کل نظر موافق با اجرای قانون داشته است.


 

۱۷ مرداد ۹۶ – ضرورت غربالگری روانی قبل از اعزام به سربازی 

خبرگزاری ایسنا : زمان اعزام به سربازی اگر فردی ادعا کند که بیماری روانی دارد، او را تحت یک سری معاینات قرار ‌می‌دهند اما اگر چنین ادعایی نداشته باشد به هیچ عنوان سلامت روان وی پایش نمی‌شود!

به گزارش ایسنا، هفته‌نامه جامعه پویا نوشت: «دکتر ناصر قاسمزاد، روانشناس و دبیر کارگروه سلامت روان استانداری تهران، به سبب تخصص و سال‌ها کار تحقیقاتی، نگاهی منطقی به موضوع سلامت روان در جامعه دارد. به دلیل مسئولیت فعلی‌اش در استانداری و دسترسی‌اش به آمارها با پشتوانه‌ای محکم از ضرورت توجه به این موضوع سخن می‌گوید. گفت‌وگو با او مشخصا حول محور سلامت روان سربازان انجام شد. گر چه در میان بحث گریزی هم به غفلت دستگاه‌های مختلف در این حوزه زده شد اما در نهایت قاسمزاد ‌تأکید داشت در شرایط فعلی حتما باید تما‌می ‌مشمولان سربازی هنگام تعیین تکلیف وضعیت خود تحت غربالگری و تست‌های روانی قرار بگیرند و دولت و نیروهای مسلح به هیچ عنوان نباید از این موضوع غافل شوند.

گفت‌وگوی این هفته نامخ با قاسمزاد را با هم می‌خوانیم:

‌آمارهایی که هر از گاهی از وضعیت سلامت روان ایرانیان منتشر ‌می‌شود، بعضا آمارهای نگران‌کننده‌ای است. با وجود این گویا توجه جدی به موضوع سلامت روان سربازان نشده و خیلی راحت آنان وارد شرایط سربازی می‌شوند.

متأسفانه در کشور ما بحث غربالگری روانی، جز درباره برخی مشاغل خاص صورت نمی‌گیرد و از افراد گواهی سلامت روان درخواست نمی‌شود. خب این ‌مسئله گاهی مشکلاتی ایجاد ‌می‌کند که یکی از آنها هنگام خدمت سربازی است. زمان اعزام به سربازی اگر فردی ادعا کند که بیماری روانی دارد، او را تحت یک سری معاینات قرار ‌می‌دهند اما اگر چنین ادعایی نداشته باشد، به هیچ عنوان سلامت روان وی پایش نمی‌شود. به‌ خصوص این که بعضی از افراد ممکن است دارای اختلال روانی بوده اما از آن بی‌خبر باشند. تشخیص این اختلالات از عهده یک مشاور و روانشناس بر‌‌می‌آید. بنابراین معتقدم ‌باید تمام سربازان هنگام اعزام به سربازی تحت غربالگری قرار گرفته و برایشان پرونده سلامت روان هم تشکیل شود. در‌ غیر ‌این‌ صورت ممکن است حوادثی مانند کار آن جوان سرباز که با تفنگ به هم‌خدمتی‌ها و فرمانده‌اش شلیک کرده بود، تکرار شود. از سوی دیگر پیامدهای اختلالات روانی فقط محدود به تیراندازی و هفت‌تیر‌کشی نمی‌شود. ترویج اعتیاد، بروز آسیب‌های اجتماعی و… هم از مشکلاتی است که با غربالگری روانی ‌می‌توان از آنها جلوگیری کرد.

‌فکر ‌نمی‌کنید اجرای چنین طرحی هزینه زیادی دربرداشته باشد؟

بله هزینه دارد اما راه دیگری نداریم. شرایط ایده‌آل این است که مانند پرونده سلامت و کارت واکسیناسیون نوزادان یک پرونده سلامت روان هم برای افرادی که متولد ‌می‌شوند، تشکیل شده و این پرونده در مقاطع مختلف تحصیل از طریق مشاوران آموزش و پرورش تکمیل شود. در این شرایط هم اختلالات روانی فرد به‌ موقع تشخیص داده و درمان ‌می‌شود و دیگر نیازی نیست هنگام استخدام در نهادی یا اعزام به سربازی گواهی سلامت روان از متقاضی دریافت شود. این شرایط ایده‌آل است و اگر در آینده اجرایی شود، قطعا ‌تأثیر آن را در سلامت روان جامعه و شهروندان خواهیم دید.

‌مشخصا درباره سربازان و در شرایطی که این اتفاق ایده‌آل رخ نداده، چه باید کرد؟

باید از تما‌می ‌آنان تست‌های روانی گرفته و غربالگری شوند و متناسب با شرایط روحی و روانی که دارند یا از سربازی معاف شده یا معاف از رزم شده یا در قسمت‌هایی که لازم است، به کار گرفته شوند.

اما این کار ‌هزینه بالایی دارد.

بله. این وظیفه فقط بر دوش نیروهای مسلح نیست. بخشی از آن را نیروهای مسلح باید ‌تأمین کند و بخشی دیگر را دولت باید بر عهده بگیرد. وزارت بهداشت ‌می‌تواند مشاوران و روانشناسان متخصص را در مراکز اعزام سربازان مستقر کرده و آنان ابتدا غربالگری شده و سپس به خدمت اعزام شوند. منظور از غربالگری هم انجام تست‌های روانشناسی صحیح به وسیله متخصصان است.

‌چنین اقدا‌می ‌برای یک دوره دو ساله سربازی منطقی است؟

چرا منطقی نباشد؟ ما ‌می‌خواهیم اسلحه دست جوانی بدهیم تا از جایی محافظت کند و اگر جنگی هم شد، از کشورش حفاظت کند. این فرد باید سلامت روان داشته باشد. در بسیاری از کشورها سربازی اجباری نیست و در این میان یکی از شروط استخدام و جذب‌ شدن به‌ عنوان سرباز، داشتن گواهی سلامت روان است اما حالا که در کشور ما سربازی اجباری است، باید حداقل به استانداردهای جهانی نزدیک شویم و سربازان تحت پایش روانی قرار بگیرند. ضمن این که بالاخره توجه به موضوع سلامت روان باید از‌ جایی آغاز شود و ‌می‌توان فاز نخست آن را درباره سربازان و با تشکیل پرونده سلامت روان آغاز کرد.

‌در جامعه ما بسیاری از عنوان پرونده سلامت روان وحشت دارند و آن را دارای بار منفی ‌می‌دانند.

این تصور نادرست است که متأسفانه رایج است. حتی همین تصور گاهی باعث ‌می‌شود جوانی که مثلا دچار افسردگی یا سابقه اختلالات روانی است، هنگام اعزام به سربازی حرفی از آن نزند و بعد حین خدمت مشکلش دوباره پدیدار شده و مشکلاتی را ایجاد کند.

‌البته از طرفی هم برخی به دنبال معافیت از سربازی به بهانه اختلالات روانی هستند؟

تعداد این افراد کم است اما ‌نمی‌توان منکر آنها شد. چه بسا ممکن است اگر پرونده سلامت روان اجرایی شود، تعداد چنین افرادی افزایش هم بیابد، اما ‌مسئله اینجاست که چنین افرادی از طریق متخصصان روانشناسی به‌ راحتی شناسایی می‌شوند و اگر فردی تمارض کرده باشد، با چند تست و… می‌توان تشخیص داد.

‌آمارهایی که در خصوص اختلالات روانی ایرانیان منتشر ‌می‌شود، چقدر درست است؟

آمارهای مختلفی منتشر شده که بعضی از آنها صحت دارد. مثلا در همین شهر تهران ۳۴ درصد مردم از داروهای اعصاب استفاده ‌می‌کنند و حدود ۴۰ درصد دچار اختلالات روانی هستند. بالاخره درصدی از اینها را جوانانی شامل ‌می‌شوند که قصد اعزام به سربازی داشته یا در حال خدمت سربازی هستند. اختلال روانی گاهی افسردگی است و منجر به خودکشی ‌می‌شود و گاهی هم ممکن است آسیب به دیگران را به دنبال داشته باشد که همه اینها را می‌توان با یک چرخه صحیح غربالگری پیشگیری کرد.

‌این غربالگری که بر آن ‌تأکید دارید، فقط باید هنگام اعزام به سربازی باشد؟

خیر. در طول خدمت سربازی هم باید روان‌شناسان، مشاوران و روان‌پزشکان متخصص در محل حضور داشته باشند تا هم وضعیت افراد دارای زمینه را بررسی کرده و هم بر دیگر افراد نظارت داشته باشند و با ورود به‌ موقع اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

‌ به نظر شما دیگران نباید تحت چنین غربالگری قرار بگیرند؟

بله. همه باید غربالگری شوند. اتفاقا در بسیاری از کشورها نظامیان در بازه‌های زمانی معین تحت تست‌های مختلف قرار ‌می‌گیرند و سلامت روانشان تأیید می‌شود. در کشور ما هم باید این گونه باشد و دیگران هم باید در بازه‌های زمانی تحت چنین ارزیابی‌هایی قرار گرفته و در صورت بروز اختلال با یک مشاور گفت‌وگو کنند. متأسفانه آمارهایی دارم که نشان ‌می‌دهد فرار از سربازی رو‌ به‌ افزایش است. سربازی که راحت‌تر شده و ساعت دو سرباز را به خانه‌اش ‌می‌فرستند، در نتیجه یکی از دلایل آن همین اختلالات روانی است.

 


 

۱۴ مرداد ۹۶ – اجرای قانون کسرخدمت فرزندان ایثارگر درآینده ای نزدیک

خبرگزاری خانه ملت: عضو فراکسیون ایثارگران درمجلس با اشاره به اینکه درآینده ای نزدیک قانون کسرخدمت فرزندان ایثارگران اجرا می شود، گفت: مصوبات مجلس را نمی توان با هیچ بهانه و دلیلی اجرا نکرد.
امیرخجسته درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص بی توجهی ستاد کل نیروهای مسلح به اجرای قانون کسرخدمت فرزندان ایثارگران،گفت: این موضوع درقانون برنامه ششم توسعه مصوب شد، بنابراین ستاد کل نیروهای مسلح نمی تواند با هردلیلی این قانون را اجرا نکند، اگر نظری داشته باشند می توانند با مقام معظم رهبری مسائل را درمیان گذاشته و به طورحتم ایشان هم نظرمساعدی دراین خصوص دارند.
نماینده مردم همدان و فامنین درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه هرگونه کار کارشناسی ازسوی ستاد کل نیروهای مسلح باید در زمان بررسی قانون مطرح می شد، افزود: بنابراین درخواست می شود که در اسرع وقت این قانون برای اجرا ابلاغ شود؛ تا بیش این خانواده ایثارگران دچار مشکلات بسیارنشوند.
وی با بیان اینکه با پیگیری های صورت گرفته این قانون به زودی اجرایی می شود، تصریح کرد: البته درحال حاضر رایزنی ها و مشورت های بسیاری با ستاد کل نیروهای مسلح برای اجرای این قانون انجام شده و به طورحتم مصوبه مجلس باید اجرایی شود، بنابراین نظرها باید در زمان بررسی قانون درصحن علنی مجلس مطرح می شد.
خجسته با تاکید براینکه عدم توجه به اجرای این قانون آینده فرزندان ایثارگران را دچارمشکل می کند،گفت: اگر اجرای این قانون با تاخیر روبه رو شود، فرزندان ایثارگر برای اعزام به خدمت دچارغیبت می شوند؛ بنابراین باید با اجرای این قانون از ایجاد آسیب برای فرزندان ایثارگران جلوگیری کرد.
عضو فراکسیون ایثارگران درمجلس با اشاره به اینکه مصوبات مجلس باید اجرایی شود،افزود: ازهیات رییسه مجلس تقاضا دارم که پیگیری اجرای این قانون را در دستور کار قرار دهند، البته با رایزنی های صورت گرفته اجرای این قانون درآینده ای نزدیک عملیاتی می شود؛ ضمن اینکه بی اطلاعی مسئولان در بنیاد شهید ازمسائل و مشکلات ایثارگران باعث شده اجرای قوانین به حاشیه رود، به طوری که درحال حاضر به دلیل بی اطلاعی مسئولان اجرای قوانین بسیاری در بنیاد شهید بلاتکلیف مانده است.


 

۲۴ تیر ۹۶ – مهلت یک هفته‌ای برای اجرای قانون گواهینامه بدون سربازی 

همشهری : ناجا هنوز راضی به ارائه گواهینامه بدون همراه داشتن کارت پایان خدمت نشده و اجرای این اقدام را منوط به ابلاغ این قانون از سوی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده است.
حالا سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از پیگیری جدی‌تر این موضوع خبر می‌دهد و به همشهری می‌گوید: «قانون برای همه افراد لازم‌الاجراست و هیچ فرد و ارگانی نمی‌تواند از آن سرپیچی کند. قانون گواهینامه نیز به‌عنوان قانون موخر بر دیگر قوانین مقدم است و باید اجرایی شود.عمل نکردن نیروی انتظامی به این قانون، استنکاف از قانون بوده و چنانچه مسئولان نیروی انتظامی نخواهند به آن عمل کنند نمایندگان مجلس هفته آینده مسئولان این نیرو را برای پاسخگویی به مجلس فرامی‌خوانند.»
این اظهارات حجت‌الاسلام نوروزی را می‌توان واکنشی به آخرین موضع‌گیری فرمانده ناجا در این زمینه تلقی کرد؛ جایی که سردار حسین اشتری آب پاکی را روی دست منتظران اجرای این قانون ریخت و گفت: «به ستادکل آمادگی خود را اعلام کردیم که درصورت تأیید مجموعه قانونگذاری و ستادکل و ابلاغ ستادکل نیروهای مسلح، ما آمادگی اجرای آن را داریم اما هم‌اکنون تغییری در قوانین ایجاد نشده و مشمولان غایب گواهینامه رانندگی دریافت نخواهند کرد.»
سردار اشتری در‌حالی شرط اجرای این قانون را ابلاغ آن از سوی ستاد کل دانست که سال گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اعطای گواهینامه به افراد فاقد کارت پایان خدمت را منوط به‌نظر مجلس دانست.
پیگیری در مجلس
حالا سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در حالی از مهلت یک هفته‌ای به نیروی انتظامی برای اجرای این قانون خبر داده که پیش از این و در ۳۱‌اردیبهشت‌ماه محمد‌اسماعیل سعیدی از اعضای کمیسیون اجتماعی هم گفته بود درصورت اصرار ناجا بر عدم‌اجرای قانون، از وزیر کشور دعوت خواهد شد برای ارائه توضیحات بیشتر در این زمینه در مجلس حضور پیدا کند.
هفته گذشته نیز حسینعلی حاجی‌دلیگانی دیگر نماینده مجلس که این موضوع را پیگیری می‌کند از احتمال ملاقات رئیس مجلس با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خبر داد و گفته بود قرار است در این ملاقات مذاکراتی درباره قانون اخذ گواهینامه بدون نیاز به کارت پایان خدمت انجام شود.آیا پایان این هفته، پایان این اختلاف تازه در اجرای قانون خواهد بود؟

 


 

۱۷ تیر ۹۶ – فراخوان مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم در تیر 

خبرگزاری مهر: سازمان وظیفه عمومی ناجا، تمامی مشمولان کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم تیر ماه ۱۳۹۶ را به خدمت سربازی فراخواند.
به گزارش مهر، سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن فراخوان تمامی مشمولان غایب و غیرغایب متولد ۱۳۵۵ تا پایان تیر ماه ۱۳۷۸ برای انجام خدمت دوره ضرورت، طی اطلاعیه ای اعلام کرد: تمامی مشمولان کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم سال های مذکور که برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم تیرماه ۱۳۹۶ دریافت کرده اند، می بایست در ساعت و محلی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند.

مشمولان ساکن تهران بزرگ
تمامی مشمولان کاردانی، دیپلم، زیردیپلم غایب و غیر غایب دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم تیر ماه سال ۱۳۹۶، می بایست راس ساعت ۶ صبح روز دوشنبه مورخ ۹۶/۴/۱۹ به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
مشمولان ساکن سایر استان های کشور
تمامی مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۹۶، می بایست راس ساعت ۷ صبح دوشنبه مورخ ۹۶/۴/۱۹ به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نشده اند، می توانند به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه و نسبت به دریافت برگ مذکور اقدام و بر اساس اطلاعات درج شده در آن اقدام کنند.
این اطلاعیه با اشاره به این مطلب که عدم حضور به موقع در زمان و محل های تعیین شده غیبت محسوب می شود، افزود : مشمولان می بایست برگ های مربوط به اعزام به خدمت از جمله برگ آماده به خدمت، برگ واکسیناسیون، برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح و سایر مدارک مورد نیاز مانند شناسنامه ، کارت ملی و … را در هنگام مراجعه و اعزام به خدمت به همراه داشته باشند.

 

 


۲۸ خرداد ۹۶ – طرح معافیت همسران معلولین از خدمت سربازی به مجلس ارائه شد 

 

خبرگزاری مهر : عضو اصلی هیات مدیره سازمان جهانی معلولین از ارائه طرح معافیت همسران معلولین از خدمت سربازی به مجلس شورای اسلامی خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، علی همت محمود نژاد در ضیافت افطاری مددجویان بهزیستی شهرستان قرچک طی سخنانی گفت: معلولین شهروندان درجه دو نیستند و نباید با نگاه متکدی به معلولین نگاه کرد.
وی با تاکید بر اهمیت حمایت دولت از معلولین افزود: بایستی حقوق معلولان از بیت المال پرداخت شود، در سالجاری با تلاش های فراوان توانستیم دولت را متقاعد کنیم که یارانه بیشتری برای افراد معلول واریز شود.
عضو اصلی هیات مدیره سازمان جهانی معلولین اضافه کرد: قانون حمایت از معلولین را به مجلس فرستادیم و امیدواریم تا دو ماه آینده تصویب شود، در صورت تصویب این طرح، هر جوانی که با دختر معلول ازدواج کند از خدمت سربازی معاف می شود.
وی با اشاره به لزوم حمایت از معلولین برای تهیه مایحتاج اولیه گفت: داشتن ویلچر و عصا حق هر معلولی است، معلولین فرشته های جامعه ما هستند، فرهنگ جامعه باید برای پذیرش معلولین آماده شود.
محمود نژاد با اشاره به مفاهیم انسان دوستانه قرآن کریم، گفت: بهترین تعابیر حقوق بشری برآمده از قرآن است، همه باید به عامل به قرآن باشیم، قرآن بهترین منبع برای دفاع از حقوق انسان ها است.


 

۷ خرداد ۹۶ – صدور کارت پایان سربازی به شرط گذراندن دوره پیشگیری از اعتیاد

خبرگزاری ایرنا: سخنگو و معاون کاهش تقاضا وتوسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: کارت پایان خدمت سربازی به شرط گذراندن دوره های آموزشی اجباری پیشگیری از اعتیاد صادر می شود.
پرویز افشار روز شنبه در گفت وگو با خبرنگارایرنا به امضای تفاهمنامه ای بین سازمان نظام وظیفه عمومی و ستاد مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: با انعقاد این تفاهمنامه ‌از این پس آموزش پیشگیری از اعتیاد برای سربازان الزامی می شود که بخشی از این دوره آموزشی به بصورت حضوری و بخشی دیگر به صورت مجازی انجام می شود.
وی ادامه داد: ‌سربازان نظام وظیفه پس از گذراندن آموزش ها و برگزاری آزمون مربوطه گواهی کسب می کنند که در پرونده آنان قرارخواهد گرفت و با این گواهی نامه، کارت پایان خدمت آنان صادر می شود.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در همین راستا ، ظهر امروز شنبه ، تفاهمنامه پیشگیری از اعتیاد با سازمان نظام وظیفه امروز امضا شد.
وی تاکید کرد: اگر بیماری اعتیاد سربازی کشف شود ، آن سرباز بر اساس این تفاهمنامه تحت پوشش درمان قرار خواهد گرفت.
افشار اظهار کرد: این تفاهمنامه در راستای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و استفاده از شرکای جدید منعقد می شود و دارای اهمیت بالایی است چرا که سازمان نظام وظیفه عمومی گلوگاه مناسبی در زمینه پیشگیری از اعتیاد و کشف افراد دارای رفتارهای مخاطره آمیز به شمار می آید.
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی عنوان کرد: سالانه ۴۰۰ هزار تن به سازمان نظام وظیفه مراجعه می کنند واز آنجا به وزارت دفاع، سپاه و نیروی انتظامی اعزام می شوند.
به گزارش ایرنا در زمان حاضر یک میلیون ۳۲۵ هزار معتاد در کشور وجود دارد.


۳۱ اردیبهشت ۹۶ – همزمان با سربازی، می‌توان به دانشگاه رفت؟ 

خبرگزاری ایسنا: هفته گذشته بود که رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از امکان تحصیل حین خدمت مشمولان سربازی در این دانشگاه خبر داده و گفته بود که مذاکراتی با مسئولان ذیربط برای تحصیل حین خدمت سربازان در دانشگاه جامع علمی کاربردی انجام شده است. موضوعی که پیگیری‌های ایسنا حاکی از عدم امکان اجرایی شدن آن است.
به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین امید، رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی  هفته گذشته گفته بود مذاکراتی با مسئولان ذی‌ربط برای تحصیل سربازان حین خدمت صورت گرفته است، به دنبال این خبر شماری از مخاطبان ایسنا در تماس با این خبرگزاری پیگیر این موضوع شدند که پیگیری‌های خبرنگار ایسنا حاکی از آن است که امکان اجرای چنین طرحی برای دانشجویان یا سربازان وجود ندارد.
بر اساس قانون یک سرباز یا دانشجو نمی‌تواند همزمان تحصیل کرده و خدمت سربازی خود را نیز پشت سر بگذارد و این دو باید جدا از یکدیگر سپری شوند. به‌عبارتی اگر دانشجویی قصد رفتن به سربازی را داشته باشد باید وضعیت تحصیلی خود را با فارغ‌التحصیلی یا انصراف از تحصیل مشخص کند. اگر سربازی نیز در حین طی کردن سربازی خود باشد و در کنکور قبول شود باید از سربازی مرخص شده و پس از موافقت با معافیت تحصیلی‌اش به دانشگاه برود.
علاوه بر قانون، یکی از مسئولان ستادکل نیروهای مسلح نیز درباره اجرایی شدن چنین طرحی به ایسنا گفته که احتمال اجرای این طرح به دلیل مغایرت با قانون وجود ندارد، البته دانشگاه‌ها و سازمان‌هایی که می‌توانند در راستای خوشایندسازی محیط سربازی و ارائه آموزش به سربازان فعالیت کنند، امکان انتقال طرح‌های خود را دارند.

 


 

۱۹ اردیبهشت ۹۶ – آخرین وضعیت دریافت گواهینامه بدون تعیین تکلیف سربازی

خبرگزاری ایسنا : دریافت گواهینامه رانندگی بدون تعیین تکلیف سربازی مصوبه مجلس شورای اسلامی در اواخر سال ۹۴ است، اما تا کنون در کش‌وقوس‌های میان مجلس و نیروهای مسلح اجرایی نشده است، موضوعی که ایسنا سرانجامش را از رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح پیگیری کرده است.
سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اینکه آیا قانون دریافت گواهینامه بدون تعیین تکلیف سربازی اجرایی می‌شود یا خیر، اظهارکرد: این قانون دارای ابهام است و با مواد ۱۰ و ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی و ماده ۶۱۱ آیین‌ دادرسی کیفری در تعارض است.
وی با بیان اینکه ستادکل نیروهای مسلح به دنبال تعین تکلیف موضوع است، اضافه کرد: ان‌شاالله با تعامل با مجلس وپس از رفع این تناقضات این قانون اجرایی شود.
رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره اینکه این قانون چه زمانی اجرایی خواهد شد، به ایسنا گفت: تاکنون یکی از ابهامات برطرف شده است و با رفع دو مورد باقی‌مانده که در دست بررسی است ، موضوع تعیین تکلیف می شود.

 


 

۱۲ اردیبهشت ۹۶ – اعزام مشمولان خدمت سربازی در گیلان

خبرگزاری فارس : معاون وظیفه عمومی گیلان از اعزام مشمولان دیپلم، زیر دیپلم و فارغ‌التحصیلان کاردانی به خدمت سربازی در ۱۹ اردیبهشت‌ماه جاری در این استان خبر داد.
سید حسین صدرممتاز امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اعزام مشمولان دیپلم، زیر دیپلم و فارغ‌التحصیلان کاردانی به خدمت سربازی در گیلان اظهار کرد: ساعت هفت صبح روز ۱۹ اردیبهشت‌ماه جاری مشمولان مذکور از محل معاون وظیفه عمومی گیلان واقع در بلوار خلیج فارس، کیلومتر سه جاده رشت به تهران جنب راهنمایی و رانندگی اعزام می‌شوند.
وی ادامه داد: طبق ماده ۵۸ قانون وظیفه عمومی برای مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنها تا سه ماه است، مشمول سه ماه اضافه خدمت می‌شوند و مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنها بیش از سه ماه باشد مدت شش ماه اضافه خدمات لحاظ می‌شود.
معاون وظیفه عمومی گیلان با بیان اینکه مشمولان دارای مدت غیبت اولیه بیش از یک‌سال به غیر از شش ماه اضافه خدمت فراری محسوب می‌شوند، تصریح کرد: سربازان متأهل پس از سپری کردن دوره آموزشی رزم مقدماتی در مراکز آموزشی ناجا ادامه خدمت خود را در استان محل سکونت سپری می‌کنند.
*کشف ۸۳۵ اصله چوب قاچاق در آستانه‌اشرفیه
فرمانده انتظامی آستانه‌اشرفیه نیز به گزارش مردمی مبنی بر فروش چوب قاچاق در یکی از کارخانه‌های چوب‌بری این شهرستان اشاره کرد و گفت: ماموران اننظامی موضوع مذکور را به طور ویژه پیگیری کردند.
منوچهر محبوبی افزود: ماموران به همراه کارشناسان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در بازدید از کارخانه چوب‌بری مذکور تعداد ۸۳۵ اصله چوب قاچاق از نوع بلوط، توسکا، اوجا و گردو به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال را کشف و ضبط کردند.
وی با اشاره به اینکه سه نفر متهم پرونده مذکور پس از دستگیری به مراجع قضایی معرفی شدند، بیان کرد: جنگل یک ثروت ملی است و شهروندان به‌ویژه روستائیان هر گونه قاچاق چوب را از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.


 

۱ اردیبهشت ۹۶ – اجرای مصوبه‌های برنامه ششم توسعه پس از ابلاغ به سازمان نظام وظبفه

خبرگزاری دفاع مقدس : سردار «موسی کمالی» رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی دفاع پرس، در خصوص مصوبه‌های جدید در رابطه با خدمت سربازی و معافیت، اظهار داشت: در برنامه پنجم و ششم توسعه مواردی وجود دارد که پس ابلاغ بررسی خواهد شد و پس از آن اجرا خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به خرید خدمت سربازی خاطرنشان کرد: کسانی که بیش از هشت سال غیبت یا فرار دارند یا جمع غیبت و فرار آنها تا پایان سال ۹۶ به هشت سال خواهد رسید می‌توانند برای پرداخت جریمه اقدام کنند و ثبت نام جدید به زودی اعلام می‌شود.


 

۳۰ فروردین ۹۶ – فراخوان اعزام به خدمت فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها دراردیبهشت‌ماه ۹۶

خبرگزاری فارس: سازمان وظیفه عمومی ناجا، کلیه مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها را که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ هستند، به خدمت سربازی فراخواند.
به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کلیه مشمولان فارغ التحصیل دوره های کارشناسی و بالاتر و همچنین مشمولان گروه پزشکی سراسر کشور که برگ آماده به خدمت از سازمان وظیفه عمومی ناجا به تاریخ دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ دریافت داشته‌اند، برای اعزام به خدمت فراخوانده شدند.
براساس این گزارش، کلیه مشمولان فوق، موظف هستند روز شنبه دوم اردیبهشت ماه ۹۶،در محل و ساعتی که توسط این سازمان در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند، عدم حضور به موقع در زمان و محل های تعیین شده غیبت محسوب می شود.
لازم به ذکر است، آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح نشده اند، می توانند به نزدیکترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) مراجعه و پس از دریافت برگ مذکور، بر اساس اطلاعات مندرج در آن، اقدام کنند.
مشمولان باید برگ های مربوط به اعزام به خدمت از جمله برگ آماده به خدمت، برگ واکسیناسیون، برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح و سایر مدارک مورد نیاز مانند شناسنامه ، کارت ملی و … را در هنگام مراجعه و اعزام به خدمت به همراه داشته باشند.

 


 

۲۹ فروردین ۹۶ – ایثارگران بدانند؛ معافیت و کسر خدمت ایثارگران

همشهری : برابر ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولانی که پدر و مادر یا فرزند یا برادر و خواهر آنان در راه به‌ثمررسیدن انقلاب اسلامی و استمرار آن شهید، جانباز، اسیر یا جاوید‌الاثر شده یا بشوند به شرح زیر، از انجام خدمت سربازی معاف می‌شوند:
۱- کلیه فرزندان ذکور شهدا و جاویدالاثران (مفقودین) از انجام دوره ضرورت معاف هستند.
۲- به ازای هر شهید یا آزاده با حداقل ۲۴ ماه سابقه اسارت یا جانباز با حداقل ۲۵درصد جانبازی یا جاویدالاثر (مفقود) فاقد فرزند ذکور یک نفر از برادران آنها از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند.
۳- به ازای هر ۲۴ ماه آزادگی، ۲۵درصد جانبازی و ۳۰ ماه سابقه حضور در جبهه یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان معاف می‌شود. امتیازات بند ۳ قابل جمع است و در مورد معافیت کسانی که مدت جانبازی یا حضور در جبهه یا مدت آزادگی آنها درحد معافیت یک فرزند آنان نیست، تجمیع سوابق درصد جانبازی، جبهه و مدت آزادگی ممکن است.
۴- کلیه مشمولان جانباز دارای حداقل ۱۰درصد جانبازی از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند.
۵- یک فرزندخوانده قانونی ذکور جانبازی که برابر گواهی بنیاد شهید و امور ایثارگران صاحب فرزند نمی‌شود، از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شود.
۶- مشمولانی که با جانبازان اناث دارای درصد جانبازی ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج کنند، به صورت موقت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند و پس از گذشت ۵ سال از معافیت موقت آنان در صورت استمرار ازدواج، معافیت موقت به معافیت دائم تبدیل می‌شود.
قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب ۱۰/۲۲/۹۵ مجلس شورای اسلامی که به دلیل استکاف رئیس جمهور از ابلاغ آن به دستگا‌ه‌های اجرایی در مهلت قانونی، دستور انتشار آن توسط رئیس مجلس به روزنامه رسمی کشور صادر شد، در تاریخ ۲۰/۱/۹۶ در این روزنامه به چاپ رسید.
در تبصره۲ ماده ۳۳ این قانون، صدر بند ۳ ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی اصلاح و یک تبصره به آن ملحق شده است. در این اصلاحیه که در صورت تایید فرماندهی کل قوا اجرایی خواهد شد، مدت زمان آزادگی از ۲۴ ماه آزادگی به ۱۲ ماه آزادگی، ۲۵ درصد جانبازی به ۱۰ درصد جانبازی و ۳۰ ماه سابقه حضور در جبهه به ۱۲ ماه سابقه حضور در جبهه برای معافیت فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان کاهش پیدا کرده است.
علاوه برآن، فرزندان شهدا مشابه جانباز ۵۰ درصد در موضوع معافیت فرزندان محسوب شده‌اند. این تبصره به این معنی است که ۵ نوه شهید می‌توانند از خدمت نظام وظیفه معاف شوند. در همین زمان قانون برنامه ششم توسعه کشور در تاریخ ۵/۱۲/۹۵ به تصویب مجلس می‌رسد و این قانون نیز به‌دنبال استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی، با دستور رئیس مجلس در تاریخ ۲۱/۱/۹۶ در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود.
قانون قبلی هنوز مقدمات خود را طی نکرده است که به فاصله یک روز بند د ماده ۸۸ به موضوع کسر خدمت فرزندان ایثارگران می‌پردازد، موضوعی که تا به‌حال در گردشکارهای مصوب ستاد کل نیروهای مسلح و موافقت فرماندهی کل قوا با آن، اعمال می‌شده است.
در این مصوبه مجلس، متن زیر به عنوان بند۷ به انتهای ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی الحاق می‌شود:
فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هرماه حضور، یک ماه کسر خدمت
فرزندان آزادگان به ازای هرماه اسارت، یک ماه کسر خدمت
فرزندان جانبازان به ازای هر درصد جانبازی یک ماه کسر خدمت.
ضمنا درصدهای کمیسیون‌های عالی پزشکی نیروهای مسلح یا بنیاد برای بهره‌مندی فرزندان جانبازان از کسر خدمت معتبر است. لذا توصیه می‌شود فرزندان جانبازان از درصد کمیسیون‌های پزشکی نیروهای مسلح برای این منظور استفاده کنند. در انتهای بند د ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه، حکم این بند برحکم تبصره ۲ ماده ۳۳ که هنوز جوهر تصویب آن خشک نشده است، حاکم می‌شود. یعنی کاهش سنوات آزادگی، درصد جانبازی و سابقه جبهه که برای فرزندان ایثارگران به تصویب رسیده بود با حکم بند د ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه که برای کسر خدمت به تصویب رسیده است، بی‌اثر می‌شود و قابلیت اجرایی خود را از دست می‌دهد. با این مصوبه همطرازی فرزندان شهدا با جانبازان ۵۰درصد، معافیت فرزندانشان از خدمت نیز منتفی می‌شود.

 

 


۲۸ فروردین ۹۶ – چگونه برای سربازی امریه بگیریم؟

خبرگزاری میزان : می دانید که مشمولان وظیفه در نیروهای مسلح خدمت می کنند. یعنی: ارتش، سپاه و یا نیروی انتظامی. براساس قوانین و براساس ضوابط خاصی ادارات دولتی هم می توانند از نیروهای وظیفه استفاده کنند.
عضویت در خانواده ایثارگران و تأهل هر کدام جزو امتیازات برتری است که توسط آن می توان امریه سربازی گرفت. اگر امریه داشته باشید بعد از گذراندن دوره دو ماه آموزشی خود را به سازمان مربوطه معرفی کرده و با لباس شخصی و مثل یک کارمند عادی دوره خدمت خود رادر محل کذایی خواهید گذراند.
البته شما نیروی وظیفه خواهید بود و حقوقتان در همان حد و اندازه باقی وظیفه ها پرداخت می شود مراکز دولتی هم از طریق اعلامیه های رسمی امریه می گیرند هم از طریق غیررسمی. بهتر است شما ننشینید و منتظر که چشمتان به یک آگهی در روزنامه بخورد. با توجه به رشته تحصیلی تان یک اداره مرتبط را انتخاب کنید.
معمولاً در مراکز دولتی در بخش های مرتبط با کارگزینی یک نفر هم مامور گرفتن سرباز امریه است. شرایط امریه گرفتن را پرس و جو کنید. قانعشان کنید که به تخصص شما نیاز دارند. قول و قرارتان را بگذارید تا لحظه ای که برگه سبز دستتان رسید کپی آن را همراه مدارک مورد نیاز آن اداره تحویلشان دهید.
باید خیالتان راحت باشد که وقتی شما به آموزشی رفتید کارهای اداری تان درست، به موقع و دلسوزانه انجام می شود. روزپایان آموزشی که موقع تقسیم نیروهاست برگه امریه شما باید برسد. ولی هیچ چیز صددرصد نیست. سعی کنید از ۲ تا نهاد همزمان واسه امریه اقدام نکنید چون ممکنه بعدا کارتون به مشکل اداری بخوره

مراحل گرفتن امریه سربازی چیست
١- حداقل باید ۲ الی ٣ ماه پیش از تاریخ اعزام برای امریه اقدام کنید
٢- نباید در خدمت غیبت داشته باشید
٣- در برخی از سازمان ها کسری خدمت پذیرفته نیست (بیش از ۳ ماه) ولی بعضیی ها می پذیرن.
۴- انتخاب محلی خدمت با سازمان مربوطه است ، مگر اینکه از محل مورد نیا ز خود نامه ای مبنی بر نیاز آنها به سازمان ارائه دهید در غیر این صورت انتقال بعدی بسیار مشکل است
۵- مدت زمان امریه جزو سوابق استخدامی شما محسوب می شود
۶- امکان انصراف از امریه بعد از پذیرفته شدن آن وجود ندارد
٧- حقوق پرداختی به کارمندان امریه حقوق سربازی است شاید کمی هم بیشتر
٨- امریه شدن در یک سازمان تعهدی به استخدام آینده شما در آن ایجاد نمی کند ولی آن را تسهیل خواهد کرد
٩- اعتبار دانشگاه و محل تحصیل از نظر آزاد یا سراسری بودن تفاوتی در پذیرش امریه ندارد
١٠- ساعات کاری در محل امریه مثل ساعت کاری برای سایر کارمندان آن اداره است

مدرک تحصیلی لازم برای امریه
بستگی به نیاز سازمان از دیپلم تا دکتری قابل پذیرش می باشد
در محیط زیست دیپلم هم میپذیرند
در آموزش و پرورش فوق دیپلم و بالاتر…
برخی هم فوق لیسانس به بالا مانند سازمان بازرسی کل کشور
هر مدرک تحصیلی باید به سازمان مرتبط با رشته خود رجوع کند مگر رشته های کامپیوتر و حسابداری که اکثر مراکز آنها را می پذیرند.


 

۱۶ فروردین ۹۶ – فراخوان مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم در فروردین ماه سال ۹۶

خبرگزاری مهر: سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای کلیه مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم فروردین ماه ۱۳۹۶ را به خدمت سربازی فراخواند.
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن فراخوان کلیه مشمولان غایب و غیرغایب متولد ۱۳۵۵ تا پایان فروردین ماه ۱۳۷۸برای انجام خدمت دوره ضرورت، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کلیه مشمولان کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم سال‌های مذکور که برگه آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۶دریافت کرده‌اند، می‌بایست در ساعت و محلی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند.
مشمولان ساکن تهران بزرگ
کلیه مشمولان کاردانی، دیپلم، زیردیپلم غایب و غیر غایب دارای برگه آماده به خدمت به تاریخ فروردین ماه سال ۱۳۹۶، می‌بایست راس ساعت ۶ صبح روز شنبه مورخ ۹۶/۱/۱۹ به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
مشمولان ساکن سایر استان‌های کشور
کلیه مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب دارای برگه آماده به خدمت به تاریخ فروردین ماه سال ۱۳۹۶، می‌بایست راس ساعت ۷ صبح شنبه مورخ ۹۶/۱/۱۹ به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
لازم است ذکر شود، عدم حضور به موقع در زمان و محل‌های تعیین شده غیبت محسوب می‌شود.
گفتنی است، آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نشده‌اند، می‌توانند به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه و نسبت به دریافت برگ مذکور اقدام و بر اساس اطلاعات درج شده در آن اقدام کنند.


 

۱۶ فروردین ۹۶ – اعزام مشمولان خدمت سربازی در گیلان

خبرگزاری فارس: معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی گیلان از اعزام مشمولان کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم دارای برگ آماده به خدمت در ۱۹ فروردین‌ماه جاری در این استان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از رشت به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی پلیس گیلان، سیدحسن صدر ممتاز اظهار کرد: ۱۹ فروردین‌ماه جاری مشمولان زیر دیپلم، دیپلم و فارغ‌التحصیلان کاردانی دانشگاه‌ها به مراکز آموزش خدمت سربازی اعزام می‌شوند.
وی، اعزام مشمولان مذکور را طبق مکان و زمان مشخص شده در برگ‌های اعزام عنوان کرد و افزود: طبق ماده ۵۸ قانون وظیفه عمومی برای مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنها تا سه ماه باشد، سه ماه اضافه خدمت محاسبه شده و برای مشمولانی که غیبت اولیه آنها بیشتر از سه ماه باشد شش ماه اضافه خدمت لحاظ می‌شود.
معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی گیلان با بیان اینکه مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنها بیش از یک‌سال باشد به غیر از شش ماه اضافه خدمت فراری محسوب شده و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند، تصریح کرد: در اجرای دستورالعمل صادر شده از طرف سازمان وظیفه عمومی ناجا، سربازان متأهل پس از سپری کردن دوره آموزشی رزم مقدماتی در مراکز آموزش ناجا ادامه خدمت خود را در استان محل سکونت سپری می‌کنند.

 


۶ فروردین ۹۶ – احتساب دوران سربازی به عنوان سوابق پرداخت حق بیمه

خبرگزاری میزان : احتساب دوران سربازی به عنوان سوابق پرداخت حق بیمه در شرایط خاصی لحاظ می شود.
سربازی به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، به استناد قانون اصلاح تبصره ماده ۱۴ قانون کار و الحاق یک تبصره به آن مصوب ۳۰ فروردین ۸۳ و استفساریه قانون مذکور مصوب ۲۸ خرداد ۸۵ مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی مربوطه مصوب ۸ تیر ۸۴ هیئت وزیران، احتساب مدت خدمت نظام وظیفه و حضور داوطلبانه در جبهه مشمولین قانون تامین اجتماعی با دارا بودن شرایط مقرر قانونی در شرایط خاص لحاظ می شود.
در این شرایط فرد باید در زمان ارائه تقاضا و داشتن ۲ سال سابقه بیمه و همچنین پرداخت حق بیمه متعلق وفق ضوابط مقرر در ماده ٣ آئین نامه اجرایی مذکور به نسبت ۷ سی ام سهم بیمه شده و بیست و سه سی ام سهم دولت امکانپذیر است.
چگونه می توان مدت خدمت سربازی را جزو سوابق بیمه ای محسوب کرد؟
متقاضی چنانچه در زمان درخواست در ردیف بیمه شدگان سازمان قرار داشته باشد و قبل از آن نیز دارای دو سال سابقه پرداخت حق بیمه باشد می تواند با مراجعه به شعبه محل پرداخت حق بیمه تقاضای خود را مبنی بر احتساب سوابق خدمت نظام وظیفه ارائه نمایند


 

آرشیو آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها ۹۵

دیدگاه ها (۱۱۰)

 1. نوید می‌گه:

  سلام
  دوستانی که رفتن یا میدونن میشه یکی بگه اموزشی امسال چند ماهه؟
  اینکه سه ماه شده درسته یا نه؟
  لطفا جواب بدین ممنون

 2. فاطمه می‌گه:

  سلام همسرم سرباز لیسانسه حقوقشم ک خودتون مثدونید ناچیزه کرایه رفت وامدش دوسه برابره حقوقشه درخواست داده بود که بدلیل شرایط زندگیه متاهلی براش پست نذارن تابتونه بعدازساعت اداری سربازی جایی مشغول به کاربشه(دوروزدرمیون پسته)ولی موافقت نکرن گفتن سرباز زن نمیگیره!!!چیکار میشه‌کرد واقعا؟؟!!!

 3. عباس می‌گه:

  سلام من ۲۲سالمه ۵خواهردارم وپدرمم ۵۹سالشه خودمم متاهل هستم.میتونم معافیت کفالت بگیرم.

 4. مهدی می‌گه:

  ایا میشه قبل ۱۸ سال رفت خدمت

 5. علی می‌گه:

  من متأهلم و تا ۳۱ شهریور۹۶ در رشته پزشکی عمومی فارغ التحصیل میشوم . ضمنا با استفاده از تسهیلات ازدواج در دستیاری پزشکی (تخصص) قبول شده ام ، و از اول مهر ۹۶ مشغول ادامه تحصیل میشوم. آیا نیاز به دریافت دفترچه آماده بخدمت دارم یا خیر ؟

  • رامین می‌گه:

   داداش وقتی دوره عمومیت تموم بشه دانشگاه یه نامه بهت میده با عنوان لغومعافیت تحصیلی که واسه ارسال دفترچه لازمه با این نامه تا ۱ سال وقت داری ادامه تحصیل بدی یا دفترچه پست کنی حالا شما که تخصص قبول شدی دیگه نیازی نیست کاری کنی موقع ثبت نام مجدد دانشگاه اونا خودشون معافیت تحصیلی واست میزنن

 6. محمدعلی می‌گه:

  سلام تورو خدا یکی جواب مارو بده برام مهم گیر کردم هرساعت یکی یه جواب خراب بهم میده من ۱۹ سالم و پدر مادرم از هم طلاق گرفتن و برادرم سربازی و زیر پوشش کمیته امداد هم هستیم من میتونم معاف بشم فرزند دوم هستم هنوز اضافه خدمت هم نخوردم میتونم معاف بشم

 7. مهدی می‌گه:

  سلام.همین که سایت به روزی دارین جای تشکر داره؛امیدوارم که همیشه به روز باشه.
  سوال :میخواستم بدونم راهی برای ابطال معافیت از رزم چه در حین خدمت و چه بعد از اتمام دوره سربازی و جود داره؟!
  معافیت از رزم من؛به خاطر ضعیف بودن یک چشمم هست!

  دوستان لطف می کنید جواب بدین
  واقعا این مدت خیلی به هم ریختم
  مخصوصا برای استخدام برای بعد از پایان خدمت سربازی.

  دمتون گرم
  یا علی

 8. محمد می‌گه:

  سلام من آموزشیم تمام شده و الان دارم ازداج میکنم آیا میتونم تو شهر خودم بیفتم؟

 9. مجتبی محمدلو می‌گه:

  سلام،من حدود۱۶ماهه خدمت میکنم و۶ماه سنواتی دارم لطفا تکلیف مارو روشن کنین من خدمت خودمو نمیتونم بکنم حالا بیام این۶ماه اضاف رو بکشم انصافتون کجا رفته

 10. سعید فرح انگیز می‌گه:

  سلام.. من ۶ ماه سنوات دارم که الکی ظرفیت کامل بود خدمت افتاد عقب بعد تو برگه اعزام جدید ۶ “ماه اضافه خوردم و الانم اخرای خدمت چیکار باید بکنم تا بخشیده شه؟؟

 11. حسی می‌گه:

  سلام
  من فوق لیسانس دارم ، الان هم تصمیم دارم برم سربازی ولی بهم میگی برج ۶ اعزامی . من ۷ ماه غیبت دارم آیا باید ۶ ماه اضافه بکشم ؟
  ایا بخاطر مدرکم از سربازی کم نمیکنن؟
  الآن مهندس it هستم ایا هنگام پر کردن دفترجه سوابق و مهارتهام رو بنویسم بهش اهمیت میدن ؟

 12. Iman می‌گه:

  با سلام
  اینجانب در دوره اموزشی در سال ۹۴ به دلیل بیماری از خدمت سربازی فرار کردم و الان که بخش نامه معافیت رزمندگان اعلام شد پدر من دارای ۲۹ ماه جبهه می باشد
  من با این فرارم تکلیفم چی میشه ؟!
  میتونم استفاده کنم از معافیت ؟

 13. محمد می‌گه:

  من سرباز مرزبانی هستم ۵۷ روز غیبت دارم…آیا رضایت خدمتی شامل حال من میشود یاخیر؟
  حداقلش باید سه برابر اضاف بکشم…احتمال جریمه فقط همون روز رو بکشم چقدر است..
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 14. مرتضی می‌گه:

  سلام به دوستان .پدرم سه ساله فوت شده و من با مادرم و یک خواهر صغیر و برادر صغیر زندگی میکنیم و مستمری بگیر تامین اجتماعی هستیم تازه لیسانسمو گرفتم و کارهای خدمتمو کردم و برگ سبزم هم دستمه و اول دی ۱۳۹۵ اعزامم.یک برادر بزرگتر از خودم دارم. خودمم ۲۴سال دارم که برادرم خدمتش را چند سال است که تمام کرده و اذدواج کرده و دو فرزند دارد و دارای بیماری بواسیر و یبوست است و کبدش هم چرب هست.به من گفتن اگر زیر پوشش کمیته امداد بریم معاف میشم …شمارو به امام حسین کمک کنید و منو از بلاتکلیفی در بیارین …من اگه برم خدمت خانواده ام خیلی اذیت میشن از طرفی هم با عروسمون مشکل داریم…چی کار کنم؟راهنمایی لطفا

 15. مهرداد می‌گه:

  سلام سایت وظیفه پلیس زده کسانی که فراری هستن از تاریخی که باید به سربازی میرفتنو نرفتن یعنی ١٨سالگی و از ١٨ تا ٩۵ ٨ یا بیشتر از ٨ سال میگذره میتونه معاف بشه درسته ؟؟

 16. ح م می‌گه:

  سلام فرزند اول من پسر هست ومتولد ۱۱/۶/۷۵ هست وداری چشمان ضعیف هست که یکیش ۵/۵ویکی ۳/۵ودچارمشکل آلرژی ریه هست وخودم هم چشم راستم رو ازدست دادم آیا معافیت خدمت شامل حال فرزند من میشه

 17. SPL7 می‌گه:

  سلام ببخشید این اعلام وضیعت نظام وظیفه تو ثبت نام اینتنتی دانشگاه چیه؟ من ۱۸ سالمه امسال پیش دانشگاهی رو تموم کردم باید بزنم مشمول یا معافیت تحصیلی؟

 18. احمد سام می‌گه:

  اخرین مدرکمم میشه دیپلم چون به کاردانی نرسید

 19. احمد سام می‌گه:

  سلام، من ورودی سال ۸۶ هستم ولی به دلایل…سال ۸۹ سنوات درسیم تموم شد و گفتند سرباز هستی ولی هنوز نرفتم تسویه کنم، ایا خرید خدمت یا همون پرداخت جریمه شامل من میشه؟ فکر کنم تاریخ انصرافم میشه همون ۸۹، ممنون میشم راهنمایی کنید متولد ۶۵ هستم

 20. Ali می‌گه:

  س.من دانشجو هستم.ما پنج برادریم دوتا بزرگتر از خودم رفتن سربازی وپایان خدمتشون رو گرفتن ودوتا دارن خدمت میکنن من دانشجوی پیام نورم.پدرم ازسال۸۱به رحمت خدا رفته.الان فقط من ومامانم زندگی میکنیم معافیت دایم مشمولم میشه لطفا ج بدین ممنون.

 21. علي می‌گه:

  س.من دانشجو هستم.ما پنج برادریم دوتا بزرگتر از خودم رفتن سربازی وپایان خدمتشون رو گرفتن ودوتا دارن خدمت میکنن من دانشجوی پیام نورم.پدرم ازسال۸۱به رحمت خدا رفته.الان فقط من ومامانم زندگی میکنیم معافیت دایم مشمولم میشه لطفا ج بدین ممنون.

 22. محمد می‌گه:

  سلام
  من و برادرم هر دو در حال خدمت هستیم و یک خواهر دانشجو هم دارم
  من ۱۹ و برادرم ۲۳ ساله هست. او در مشهد نیرو انتظامی و من در اصفهان پدافند هستم . مادر و پدر مان به مدت ۵ سال است که جدا شدند.
  آیا امکان معافی برای هیچکدام از ما هست؟
  لطفا راااااااهنمایی کنید
  در ضمن من ۴ ماه هست که دارم خدمت میکنم و بردارم ۳ ماه
  آیا در حین خدمت هیچکدام از ما میتوانیم معاف شویم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 23. میلاد می‌گه:

  سلام من٢۰سالمه دو حدود ٢ساله دیپلم گرفتم ولی دانشگا نرفتم میخام بدونم اگخ دفترچه بفرستم و دانشگاه ازادم ثبت نام کنم ایا میتونم ایست خدمت گرفته و ادامه تحصیل بدم؟؟؟؟لطفا حتما جوابمو بدین بشدت ب کمکتون نیاز دارم

 24. علی می‌گه:

  سلام من دوتا برادرهام ارتش خدمت کردن و سومی برادرمم دانشجودانشگاه افسری شهید ستاری هستو من برادر چهارم هستم و بابام هم ۶۰سال سن دارد میخواستم بدونم معاف سه برادری یا معافیت دیگه میتونم بگیرم یا چه جوری میتوانم معاف از خدمت بشوم ?

 25. عباس می‌گه:

  سلام.من متولد۶۸هستم تاکنون بخاطر داشتن سه خواهرو شرایط سخت خانواده نتونستم برم هرسه خواهرم ازدواج کردن و امسال کلیه چپ پدرم ازکارافتاد و درش اوردن و دیگه توانایی کارکردن رو نداره با وجود این شرایط پدرم ایا درخاست معافیت بدم باتوجه به چندسال غیبتم معافم میکنن یا نه .پدرم هم متولد۴۵هستش.باتشکرلطفا جواب بدین ممنون.

 26. امید می‌گه:

  سلام
  خداوکیلی جواب مارو یکی بدد
  من دوتا برادر بزرگتر دارم که بخدمت رفتن
  ویه برادر بزرگتر دیگه دارم که معلولیت ذهنی داره و تحت نظر بهزیستی هست
  پدرم شصت و نه سالشه و از کار افتاده شده ایا من میتونم معافیت کفالت پدرم رو بگیرم
  خواهش میکنم جواب بدین

 27. مهدی می‌گه:

  سلام.
  پدرمن۶۵سالشه و دوتا برادر داشتم که یکیشون فوت شد.برادر دیگمم توو شهرستان زندگی میکنه و۳۵سالشه دو تا بچه داره و ب زور زندگی خودشو میچرخونه
  به نظرتون معاف میشم من

  باید چیکارکنم…

 28. مصطفی یوسفی می‌گه:

  سلام خدمت تمام بزرگوارانی ک در این سایت بزرگ ارتش اسلامی نظرات و مطلب گویای خودتون را میگذارید بسیار تشکر وقدر دانی دارم.بنده۲۲سال دارم وخدمت خود را به اتمام نمودهام شماهم برین خدمت فکر نکنین سخته یا دچار مشکل میشین ماهم میگفتیم سخته ولی تموم شد برین خداوکیلی مسخره بازی هم درنیارین بیخودی نگین مامانم مریضه یابابام لگنش خورد شده موفق باشین دوستان عزیز

 29. امیر می‌گه:

  چرا تو این قانوناتون ی فکری به حال ما دوقلو های بیچاره نمیکنین. من پدرم فوت شده مادرم از کار افتادست من و بردار دوقلوم مجبوریم همزمان بریم سربازی و مادر تنها میشه. یا یکیمون ۴ سال الاف بشه. آخه این عدالته!!؟؟

 30. مجید می‌گه:

  سلام بنده متولد سال۱۳۵۸هستم حدود۱۵سال پیش ازدواج کردم ودارای یک پسر ۱۲ساله هستم چند ماهه که ازهمسرم جداشدم وسرپرستی بچمو ب عهده دارم بااین وضعیت نمیتونم برم سربازی کسی هم ندارم که بچمو بسپرم بهش لطفا راهنمایی کنید چکارکنم

 31. ارش می‌گه:

  ایا کم کاری تیروئید شامل معافیت پزشکی میشه؟

 32. هدايت می‌گه:

  با سلام،من متاهلم و ی فرزند دارم،آموزشی ارتش افتادم شهر ما هم ارتش نداره یعنی میتونم خدمتم رو تو سپاه یا نیرو انتظامی تو شهرم خدمت کنم؟لطفا راهنماییم کنید

 33. فرهاد می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید بنده پدرم فوت کرده و برادر بزرگتر دارم ک ازدواج کرده ایا من میتونم کفالت مادرم بگیرم ممنون میشم اگر جواب بدید……

  • ایمان شکوه می‌گه:

   اگه برادر بزرگت که ازدواج کرده نتونه خرج مادرتو بده اره معافی ولی اگه دستش به دهنش میرسه و میتونه خرج بده معاف نیستی وباید خدمت کنی

 34. میلاد می‌گه:

  سلام
  دوستان من۰۶/۰۱ پادگان خاتمی یزد اعزام می شوم. کارنت سبز ۴۵ روزه هم دارم. دوره آموزشی رو باید کامل بگزرونم یا اینکه ترتیب اثر میدن؟

 35. younes می‌گه:

  باسلام من درحال خدمتم ۱۰ماه خدمت کردم ومیخوام اگه میشه بقیه خدمتمو بخرم متولد۷۲هستم ایا میشه . لطفا اگه میشه شرایطشو لطف کنید بگید

 36. امين می‌گه:

  سلام
  من تابستان ٩۴ دوره ٣٠ روزه تکمیلی بسیج گذروندم، از فروردین ٩۵ منتظرم دوره ١٨ روزه برم ولی اجرا نشده، امریه هم هستم. حق ما پایمال شد …
  اعزام شهریور از فارس

 37. مصيب می‌گه:

  من بابام سال ۶١ تا ۶٣ سرباز بوده ک افتاده زاهدان و علاوه بد دو سالش ۶ ماهم بعنوان ضرورت بیشتر خدمت کرده،، حالا هیچ کسری ب من تعلق میگیره؟؟ لطفا جواب بدین

 38. بهمن می‌گه:

  حق بیمه از سربازان جبهه ای ۸ سال دفاع مقدس اخذ نشود تا روحیه ایثارگری در جامعه حفظ شود . و خدایی خارج از انصاف است .

 39. Yazdan می‌گه:

  پدر من ۲۴ ماه جبهه داره و من متولد ۷۳ و تک پسرم آیا معافیت شامل من میشه؟؟؟

  • محسن می‌گه:

   دونستی به منم خبر بده الان تو یگانم ۴ماهه دارم خدمت میکنم از هرکی میپرسم یه جوابی میده!گیج شدم منم شرایط تورو دارم متولد ۷۳هم هستم

 40. فرهاد می‌گه:

  با سلام.

  خبر بسیار کامل و خوب بود

  تشکر

 41. محمد می‌گه:

  شرایط هیئت علمی بجا یسربازی چیه؟

 42. علی می‌گه:

  چرا درمورد طرح سربازی بعنوان هیئت علمی صحبت نشده؟ من چجوری میتونم توی این طرح شرکت کنم بجای سربازی؟

 43. آرش می‌گه:

  سلام خبر افزایش مدت خدمت سربازی درسال۹۵ و ۹۴می خواستم

  • علی می‌گه:

   سلام
   من اعزامی ۹۵/۶/۱ هستم
   و اعزامی های ۹۶ هم هنوز ۲۱ ماه خدمت میکنن
   اگر میخوای بری خدمت حتما سعی کن نزدیک خونتون پذیرش بگیری
   ترجیحا سپاه یا وزارت دفاع در غیر اینصورت ارتش و ناجا بدترین خاطرات زندگیتو برات رقم میزنن

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها