آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۶

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها

در این صفحه آخرین اخبار تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها در اسرع وقت منتشر خواهد شد

 

 

۱ اردیبهشت ۹۶ – اجرای مصوبه‌های برنامه ششم توسعه پس از ابلاغ به سازمان نظام وظبفه

خبرگزاری دفاع مقدس : سردار «موسی کمالی» رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی دفاع پرس، در خصوص مصوبه‌های جدید در رابطه با خدمت سربازی و معافیت، اظهار داشت: در برنامه پنجم و ششم توسعه مواردی وجود دارد که پس ابلاغ بررسی خواهد شد و پس از آن اجرا خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به خرید خدمت سربازی خاطرنشان کرد: کسانی که بیش از هشت سال غیبت یا فرار دارند یا جمع غیبت و فرار آنها تا پایان سال ۹۶ به هشت سال خواهد رسید می‌توانند برای پرداخت جریمه اقدام کنند و ثبت نام جدید به زودی اعلام می‌شود.


 

۳۰ فروردین ۹۶ – فراخوان اعزام به خدمت فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها دراردیبهشت‌ماه ۹۶

خبرگزاری فارس: سازمان وظیفه عمومی ناجا، کلیه مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها را که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ هستند، به خدمت سربازی فراخواند.
به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری پلیس، سازمان وظیفه عمومی ناجا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کلیه مشمولان فارغ التحصیل دوره های کارشناسی و بالاتر و همچنین مشمولان گروه پزشکی سراسر کشور که برگ آماده به خدمت از سازمان وظیفه عمومی ناجا به تاریخ دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ دریافت داشته‌اند، برای اعزام به خدمت فراخوانده شدند.
براساس این گزارش، کلیه مشمولان فوق، موظف هستند روز شنبه دوم اردیبهشت ماه ۹۶،در محل و ساعتی که توسط این سازمان در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند، عدم حضور به موقع در زمان و محل های تعیین شده غیبت محسوب می شود.
لازم به ذکر است، آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح نشده اند، می توانند به نزدیکترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) مراجعه و پس از دریافت برگ مذکور، بر اساس اطلاعات مندرج در آن، اقدام کنند.
مشمولان باید برگ های مربوط به اعزام به خدمت از جمله برگ آماده به خدمت، برگ واکسیناسیون، برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح و سایر مدارک مورد نیاز مانند شناسنامه ، کارت ملی و … را در هنگام مراجعه و اعزام به خدمت به همراه داشته باشند.

 


 

۲۹ فروردین ۹۶ – ایثارگران بدانند؛ معافیت و کسر خدمت ایثارگران

همشهری : برابر ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولانی که پدر و مادر یا فرزند یا برادر و خواهر آنان در راه به‌ثمررسیدن انقلاب اسلامی و استمرار آن شهید، جانباز، اسیر یا جاوید‌الاثر شده یا بشوند به شرح زیر، از انجام خدمت سربازی معاف می‌شوند:
۱- کلیه فرزندان ذکور شهدا و جاویدالاثران (مفقودین) از انجام دوره ضرورت معاف هستند.
۲- به ازای هر شهید یا آزاده با حداقل ۲۴ ماه سابقه اسارت یا جانباز با حداقل ۲۵درصد جانبازی یا جاویدالاثر (مفقود) فاقد فرزند ذکور یک نفر از برادران آنها از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند.
۳- به ازای هر ۲۴ ماه آزادگی، ۲۵درصد جانبازی و ۳۰ ماه سابقه حضور در جبهه یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان معاف می‌شود. امتیازات بند ۳ قابل جمع است و در مورد معافیت کسانی که مدت جانبازی یا حضور در جبهه یا مدت آزادگی آنها درحد معافیت یک فرزند آنان نیست، تجمیع سوابق درصد جانبازی، جبهه و مدت آزادگی ممکن است.
۴- کلیه مشمولان جانباز دارای حداقل ۱۰درصد جانبازی از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند.
۵- یک فرزندخوانده قانونی ذکور جانبازی که برابر گواهی بنیاد شهید و امور ایثارگران صاحب فرزند نمی‌شود، از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شود.
۶- مشمولانی که با جانبازان اناث دارای درصد جانبازی ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج کنند، به صورت موقت از انجام خدمت دوره ضرورت معاف می‌شوند و پس از گذشت ۵ سال از معافیت موقت آنان در صورت استمرار ازدواج، معافیت موقت به معافیت دائم تبدیل می‌شود.
قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب ۱۰/۲۲/۹۵ مجلس شورای اسلامی که به دلیل استکاف رئیس جمهور از ابلاغ آن به دستگا‌ه‌های اجرایی در مهلت قانونی، دستور انتشار آن توسط رئیس مجلس به روزنامه رسمی کشور صادر شد، در تاریخ ۲۰/۱/۹۶ در این روزنامه به چاپ رسید.
در تبصره۲ ماده ۳۳ این قانون، صدر بند ۳ ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی اصلاح و یک تبصره به آن ملحق شده است. در این اصلاحیه که در صورت تایید فرماندهی کل قوا اجرایی خواهد شد، مدت زمان آزادگی از ۲۴ ماه آزادگی به ۱۲ ماه آزادگی، ۲۵ درصد جانبازی به ۱۰ درصد جانبازی و ۳۰ ماه سابقه حضور در جبهه به ۱۲ ماه سابقه حضور در جبهه برای معافیت فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان کاهش پیدا کرده است.
علاوه برآن، فرزندان شهدا مشابه جانباز ۵۰ درصد در موضوع معافیت فرزندان محسوب شده‌اند. این تبصره به این معنی است که ۵ نوه شهید می‌توانند از خدمت نظام وظیفه معاف شوند. در همین زمان قانون برنامه ششم توسعه کشور در تاریخ ۵/۱۲/۹۵ به تصویب مجلس می‌رسد و این قانون نیز به‌دنبال استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی، با دستور رئیس مجلس در تاریخ ۲۱/۱/۹۶ در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود.
قانون قبلی هنوز مقدمات خود را طی نکرده است که به فاصله یک روز بند د ماده ۸۸ به موضوع کسر خدمت فرزندان ایثارگران می‌پردازد، موضوعی که تا به‌حال در گردشکارهای مصوب ستاد کل نیروهای مسلح و موافقت فرماندهی کل قوا با آن، اعمال می‌شده است.
در این مصوبه مجلس، متن زیر به عنوان بند۷ به انتهای ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی الحاق می‌شود:
فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هرماه حضور، یک ماه کسر خدمت
فرزندان آزادگان به ازای هرماه اسارت، یک ماه کسر خدمت
فرزندان جانبازان به ازای هر درصد جانبازی یک ماه کسر خدمت.
ضمنا درصدهای کمیسیون‌های عالی پزشکی نیروهای مسلح یا بنیاد برای بهره‌مندی فرزندان جانبازان از کسر خدمت معتبر است. لذا توصیه می‌شود فرزندان جانبازان از درصد کمیسیون‌های پزشکی نیروهای مسلح برای این منظور استفاده کنند. در انتهای بند د ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه، حکم این بند برحکم تبصره ۲ ماده ۳۳ که هنوز جوهر تصویب آن خشک نشده است، حاکم می‌شود. یعنی کاهش سنوات آزادگی، درصد جانبازی و سابقه جبهه که برای فرزندان ایثارگران به تصویب رسیده بود با حکم بند د ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه که برای کسر خدمت به تصویب رسیده است، بی‌اثر می‌شود و قابلیت اجرایی خود را از دست می‌دهد. با این مصوبه همطرازی فرزندان شهدا با جانبازان ۵۰درصد، معافیت فرزندانشان از خدمت نیز منتفی می‌شود.

 

 


۲۸ فروردین ۹۶ – چگونه برای سربازی امریه بگیریم؟

خبرگزاری میزان : می دانید که مشمولان وظیفه در نیروهای مسلح خدمت می کنند. یعنی: ارتش، سپاه و یا نیروی انتظامی. براساس قوانین و براساس ضوابط خاصی ادارات دولتی هم می توانند از نیروهای وظیفه استفاده کنند.
عضویت در خانواده ایثارگران و تأهل هر کدام جزو امتیازات برتری است که توسط آن می توان امریه سربازی گرفت. اگر امریه داشته باشید بعد از گذراندن دوره دو ماه آموزشی خود را به سازمان مربوطه معرفی کرده و با لباس شخصی و مثل یک کارمند عادی دوره خدمت خود رادر محل کذایی خواهید گذراند.
البته شما نیروی وظیفه خواهید بود و حقوقتان در همان حد و اندازه باقی وظیفه ها پرداخت می شود مراکز دولتی هم از طریق اعلامیه های رسمی امریه می گیرند هم از طریق غیررسمی. بهتر است شما ننشینید و منتظر که چشمتان به یک آگهی در روزنامه بخورد. با توجه به رشته تحصیلی تان یک اداره مرتبط را انتخاب کنید.
معمولاً در مراکز دولتی در بخش های مرتبط با کارگزینی یک نفر هم مامور گرفتن سرباز امریه است. شرایط امریه گرفتن را پرس و جو کنید. قانعشان کنید که به تخصص شما نیاز دارند. قول و قرارتان را بگذارید تا لحظه ای که برگه سبز دستتان رسید کپی آن را همراه مدارک مورد نیاز آن اداره تحویلشان دهید.
باید خیالتان راحت باشد که وقتی شما به آموزشی رفتید کارهای اداری تان درست، به موقع و دلسوزانه انجام می شود. روزپایان آموزشی که موقع تقسیم نیروهاست برگه امریه شما باید برسد. ولی هیچ چیز صددرصد نیست. سعی کنید از ۲ تا نهاد همزمان واسه امریه اقدام نکنید چون ممکنه بعدا کارتون به مشکل اداری بخوره

مراحل گرفتن امریه سربازی چیست
١- حداقل باید ۲ الی ٣ ماه پیش از تاریخ اعزام برای امریه اقدام کنید
٢- نباید در خدمت غیبت داشته باشید
٣- در برخی از سازمان ها کسری خدمت پذیرفته نیست (بیش از ۳ ماه) ولی بعضیی ها می پذیرن.
۴- انتخاب محلی خدمت با سازمان مربوطه است ، مگر اینکه از محل مورد نیا ز خود نامه ای مبنی بر نیاز آنها به سازمان ارائه دهید در غیر این صورت انتقال بعدی بسیار مشکل است
۵- مدت زمان امریه جزو سوابق استخدامی شما محسوب می شود
۶- امکان انصراف از امریه بعد از پذیرفته شدن آن وجود ندارد
٧- حقوق پرداختی به کارمندان امریه حقوق سربازی است شاید کمی هم بیشتر
٨- امریه شدن در یک سازمان تعهدی به استخدام آینده شما در آن ایجاد نمی کند ولی آن را تسهیل خواهد کرد
٩- اعتبار دانشگاه و محل تحصیل از نظر آزاد یا سراسری بودن تفاوتی در پذیرش امریه ندارد
١٠- ساعات کاری در محل امریه مثل ساعت کاری برای سایر کارمندان آن اداره است

مدرک تحصیلی لازم برای امریه
بستگی به نیاز سازمان از دیپلم تا دکتری قابل پذیرش می باشد
در محیط زیست دیپلم هم میپذیرند
در آموزش و پرورش فوق دیپلم و بالاتر…
برخی هم فوق لیسانس به بالا مانند سازمان بازرسی کل کشور
هر مدرک تحصیلی باید به سازمان مرتبط با رشته خود رجوع کند مگر رشته های کامپیوتر و حسابداری که اکثر مراکز آنها را می پذیرند.


 

۱۶ فروردین ۹۶ – فراخوان مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم در فروردین ماه سال ۹۶

خبرگزاری مهر: سازمان وظیفه عمومی ناجا در اطلاعیه‌ای کلیه مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم فروردین ماه ۱۳۹۶ را به خدمت سربازی فراخواند.
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن فراخوان کلیه مشمولان غایب و غیرغایب متولد ۱۳۵۵ تا پایان فروردین ماه ۱۳۷۸برای انجام خدمت دوره ضرورت، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کلیه مشمولان کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم سال‌های مذکور که برگه آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۶دریافت کرده‌اند، می‌بایست در ساعت و محلی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند.
مشمولان ساکن تهران بزرگ
کلیه مشمولان کاردانی، دیپلم، زیردیپلم غایب و غیر غایب دارای برگه آماده به خدمت به تاریخ فروردین ماه سال ۱۳۹۶، می‌بایست راس ساعت ۶ صبح روز شنبه مورخ ۹۶/۱/۱۹ به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
مشمولان ساکن سایر استان‌های کشور
کلیه مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم غایب و غیر غایب دارای برگه آماده به خدمت به تاریخ فروردین ماه سال ۱۳۹۶، می‌بایست راس ساعت ۷ صبح شنبه مورخ ۹۶/۱/۱۹ به محل و مراکزی که توسط سازمان وظیفه عمومی ناجا در برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح اعلام شده، حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.
لازم است ذکر شود، عدم حضور به موقع در زمان و محل‌های تعیین شده غیبت محسوب می‌شود.
گفتنی است، آن دسته از مشمولانی که به هر دلیل تاکنون موفق به دریافت برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نشده‌اند، می‌توانند به نزدیکترین دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه و نسبت به دریافت برگ مذکور اقدام و بر اساس اطلاعات درج شده در آن اقدام کنند.


 

۱۶ فروردین ۹۶ – اعزام مشمولان خدمت سربازی در گیلان

خبرگزاری فارس: معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی گیلان از اعزام مشمولان کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم دارای برگ آماده به خدمت در ۱۹ فروردین‌ماه جاری در این استان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از رشت به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی پلیس گیلان، سیدحسن صدر ممتاز اظهار کرد: ۱۹ فروردین‌ماه جاری مشمولان زیر دیپلم، دیپلم و فارغ‌التحصیلان کاردانی دانشگاه‌ها به مراکز آموزش خدمت سربازی اعزام می‌شوند.
وی، اعزام مشمولان مذکور را طبق مکان و زمان مشخص شده در برگ‌های اعزام عنوان کرد و افزود: طبق ماده ۵۸ قانون وظیفه عمومی برای مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنها تا سه ماه باشد، سه ماه اضافه خدمت محاسبه شده و برای مشمولانی که غیبت اولیه آنها بیشتر از سه ماه باشد شش ماه اضافه خدمت لحاظ می‌شود.
معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی گیلان با بیان اینکه مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنها بیش از یک‌سال باشد به غیر از شش ماه اضافه خدمت فراری محسوب شده و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند، تصریح کرد: در اجرای دستورالعمل صادر شده از طرف سازمان وظیفه عمومی ناجا، سربازان متأهل پس از سپری کردن دوره آموزشی رزم مقدماتی در مراکز آموزش ناجا ادامه خدمت خود را در استان محل سکونت سپری می‌کنند.

 


۶ فروردین ۹۶ – احتساب دوران سربازی به عنوان سوابق پرداخت حق بیمه

خبرگزاری میزان : احتساب دوران سربازی به عنوان سوابق پرداخت حق بیمه در شرایط خاصی لحاظ می شود.
سربازی به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، به استناد قانون اصلاح تبصره ماده ۱۴ قانون کار و الحاق یک تبصره به آن مصوب ۳۰ فروردین ۸۳ و استفساریه قانون مذکور مصوب ۲۸ خرداد ۸۵ مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی مربوطه مصوب ۸ تیر ۸۴ هیئت وزیران، احتساب مدت خدمت نظام وظیفه و حضور داوطلبانه در جبهه مشمولین قانون تامین اجتماعی با دارا بودن شرایط مقرر قانونی در شرایط خاص لحاظ می شود.
در این شرایط فرد باید در زمان ارائه تقاضا و داشتن ۲ سال سابقه بیمه و همچنین پرداخت حق بیمه متعلق وفق ضوابط مقرر در ماده ٣ آئین نامه اجرایی مذکور به نسبت ۷ سی ام سهم بیمه شده و بیست و سه سی ام سهم دولت امکانپذیر است.
چگونه می توان مدت خدمت سربازی را جزو سوابق بیمه ای محسوب کرد؟
متقاضی چنانچه در زمان درخواست در ردیف بیمه شدگان سازمان قرار داشته باشد و قبل از آن نیز دارای دو سال سابقه پرداخت حق بیمه باشد می تواند با مراجعه به شعبه محل پرداخت حق بیمه تقاضای خود را مبنی بر احتساب سوابق خدمت نظام وظیفه ارائه نمایند


 

آرشیو آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها ۹۵

دیدگاه ها (۹۶)

 1. حسی می‌گه:

  سلام
  من فوق لیسانس دارم ، الان هم تصمیم دارم برم سربازی ولی بهم میگی برج ۶ اعزامی . من ۷ ماه غیبت دارم آیا باید ۶ ماه اضافه بکشم ؟
  ایا بخاطر مدرکم از سربازی کم نمیکنن؟
  الآن مهندس it هستم ایا هنگام پر کردن دفترجه سوابق و مهارتهام رو بنویسم بهش اهمیت میدن ؟

 2. Iman می‌گه:

  با سلام
  اینجانب در دوره اموزشی در سال ۹۴ به دلیل بیماری از خدمت سربازی فرار کردم و الان که بخش نامه معافیت رزمندگان اعلام شد پدر من دارای ۲۹ ماه جبهه می باشد
  من با این فرارم تکلیفم چی میشه ؟!
  میتونم استفاده کنم از معافیت ؟

 3. محمد می‌گه:

  من سرباز مرزبانی هستم ۵۷ روز غیبت دارم…آیا رضایت خدمتی شامل حال من میشود یاخیر؟
  حداقلش باید سه برابر اضاف بکشم…احتمال جریمه فقط همون روز رو بکشم چقدر است..
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 4. مرتضی می‌گه:

  سلام به دوستان .پدرم سه ساله فوت شده و من با مادرم و یک خواهر صغیر و برادر صغیر زندگی میکنیم و مستمری بگیر تامین اجتماعی هستیم تازه لیسانسمو گرفتم و کارهای خدمتمو کردم و برگ سبزم هم دستمه و اول دی ۱۳۹۵ اعزامم.یک برادر بزرگتر از خودم دارم. خودمم ۲۴سال دارم که برادرم خدمتش را چند سال است که تمام کرده و اذدواج کرده و دو فرزند دارد و دارای بیماری بواسیر و یبوست است و کبدش هم چرب هست.به من گفتن اگر زیر پوشش کمیته امداد بریم معاف میشم …شمارو به امام حسین کمک کنید و منو از بلاتکلیفی در بیارین …من اگه برم خدمت خانواده ام خیلی اذیت میشن از طرفی هم با عروسمون مشکل داریم…چی کار کنم؟راهنمایی لطفا

 5. مهرداد می‌گه:

  سلام سایت وظیفه پلیس زده کسانی که فراری هستن از تاریخی که باید به سربازی میرفتنو نرفتن یعنی ١٨سالگی و از ١٨ تا ٩۵ ٨ یا بیشتر از ٨ سال میگذره میتونه معاف بشه درسته ؟؟

 6. ح م می‌گه:

  سلام فرزند اول من پسر هست ومتولد ۱۱/۶/۷۵ هست وداری چشمان ضعیف هست که یکیش ۵/۵ویکی ۳/۵ودچارمشکل آلرژی ریه هست وخودم هم چشم راستم رو ازدست دادم آیا معافیت خدمت شامل حال فرزند من میشه

 7. SPL7 می‌گه:

  سلام ببخشید این اعلام وضیعت نظام وظیفه تو ثبت نام اینتنتی دانشگاه چیه؟ من ۱۸ سالمه امسال پیش دانشگاهی رو تموم کردم باید بزنم مشمول یا معافیت تحصیلی؟

 8. احمد سام می‌گه:

  اخرین مدرکمم میشه دیپلم چون به کاردانی نرسید

 9. احمد سام می‌گه:

  سلام، من ورودی سال ۸۶ هستم ولی به دلایل…سال ۸۹ سنوات درسیم تموم شد و گفتند سرباز هستی ولی هنوز نرفتم تسویه کنم، ایا خرید خدمت یا همون پرداخت جریمه شامل من میشه؟ فکر کنم تاریخ انصرافم میشه همون ۸۹، ممنون میشم راهنمایی کنید متولد ۶۵ هستم

 10. Ali می‌گه:

  س.من دانشجو هستم.ما پنج برادریم دوتا بزرگتر از خودم رفتن سربازی وپایان خدمتشون رو گرفتن ودوتا دارن خدمت میکنن من دانشجوی پیام نورم.پدرم ازسال۸۱به رحمت خدا رفته.الان فقط من ومامانم زندگی میکنیم معافیت دایم مشمولم میشه لطفا ج بدین ممنون.

 11. علي می‌گه:

  س.من دانشجو هستم.ما پنج برادریم دوتا بزرگتر از خودم رفتن سربازی وپایان خدمتشون رو گرفتن ودوتا دارن خدمت میکنن من دانشجوی پیام نورم.پدرم ازسال۸۱به رحمت خدا رفته.الان فقط من ومامانم زندگی میکنیم معافیت دایم مشمولم میشه لطفا ج بدین ممنون.

 12. محمد می‌گه:

  سلام
  من و برادرم هر دو در حال خدمت هستیم و یک خواهر دانشجو هم دارم
  من ۱۹ و برادرم ۲۳ ساله هست. او در مشهد نیرو انتظامی و من در اصفهان پدافند هستم . مادر و پدر مان به مدت ۵ سال است که جدا شدند.
  آیا امکان معافی برای هیچکدام از ما هست؟
  لطفا راااااااهنمایی کنید
  در ضمن من ۴ ماه هست که دارم خدمت میکنم و بردارم ۳ ماه
  آیا در حین خدمت هیچکدام از ما میتوانیم معاف شویم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 13. میلاد می‌گه:

  سلام من٢۰سالمه دو حدود ٢ساله دیپلم گرفتم ولی دانشگا نرفتم میخام بدونم اگخ دفترچه بفرستم و دانشگاه ازادم ثبت نام کنم ایا میتونم ایست خدمت گرفته و ادامه تحصیل بدم؟؟؟؟لطفا حتما جوابمو بدین بشدت ب کمکتون نیاز دارم

 14. علی می‌گه:

  سلام من دوتا برادرهام ارتش خدمت کردن و سومی برادرمم دانشجودانشگاه افسری شهید ستاری هستو من برادر چهارم هستم و بابام هم ۶۰سال سن دارد میخواستم بدونم معاف سه برادری یا معافیت دیگه میتونم بگیرم یا چه جوری میتوانم معاف از خدمت بشوم ?

 15. عباس می‌گه:

  سلام.من متولد۶۸هستم تاکنون بخاطر داشتن سه خواهرو شرایط سخت خانواده نتونستم برم هرسه خواهرم ازدواج کردن و امسال کلیه چپ پدرم ازکارافتاد و درش اوردن و دیگه توانایی کارکردن رو نداره با وجود این شرایط پدرم ایا درخاست معافیت بدم باتوجه به چندسال غیبتم معافم میکنن یا نه .پدرم هم متولد۴۵هستش.باتشکرلطفا جواب بدین ممنون.

 16. امید می‌گه:

  سلام
  خداوکیلی جواب مارو یکی بدد
  من دوتا برادر بزرگتر دارم که بخدمت رفتن
  ویه برادر بزرگتر دیگه دارم که معلولیت ذهنی داره و تحت نظر بهزیستی هست
  پدرم شصت و نه سالشه و از کار افتاده شده ایا من میتونم معافیت کفالت پدرم رو بگیرم
  خواهش میکنم جواب بدین

 17. مهدی می‌گه:

  سلام.
  پدرمن۶۵سالشه و دوتا برادر داشتم که یکیشون فوت شد.برادر دیگمم توو شهرستان زندگی میکنه و۳۵سالشه دو تا بچه داره و ب زور زندگی خودشو میچرخونه
  به نظرتون معاف میشم من

  باید چیکارکنم…

 18. مصطفی یوسفی می‌گه:

  سلام خدمت تمام بزرگوارانی ک در این سایت بزرگ ارتش اسلامی نظرات و مطلب گویای خودتون را میگذارید بسیار تشکر وقدر دانی دارم.بنده۲۲سال دارم وخدمت خود را به اتمام نمودهام شماهم برین خدمت فکر نکنین سخته یا دچار مشکل میشین ماهم میگفتیم سخته ولی تموم شد برین خداوکیلی مسخره بازی هم درنیارین بیخودی نگین مامانم مریضه یابابام لگنش خورد شده موفق باشین دوستان عزیز

 19. امیر می‌گه:

  چرا تو این قانوناتون ی فکری به حال ما دوقلو های بیچاره نمیکنین. من پدرم فوت شده مادرم از کار افتادست من و بردار دوقلوم مجبوریم همزمان بریم سربازی و مادر تنها میشه. یا یکیمون ۴ سال الاف بشه. آخه این عدالته!!؟؟

 20. مجید می‌گه:

  سلام بنده متولد سال۱۳۵۸هستم حدود۱۵سال پیش ازدواج کردم ودارای یک پسر ۱۲ساله هستم چند ماهه که ازهمسرم جداشدم وسرپرستی بچمو ب عهده دارم بااین وضعیت نمیتونم برم سربازی کسی هم ندارم که بچمو بسپرم بهش لطفا راهنمایی کنید چکارکنم

 21. ارش می‌گه:

  ایا کم کاری تیروئید شامل معافیت پزشکی میشه؟

 22. هدايت می‌گه:

  با سلام،من متاهلم و ی فرزند دارم،آموزشی ارتش افتادم شهر ما هم ارتش نداره یعنی میتونم خدمتم رو تو سپاه یا نیرو انتظامی تو شهرم خدمت کنم؟لطفا راهنماییم کنید

 23. فرهاد می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید بنده پدرم فوت کرده و برادر بزرگتر دارم ک ازدواج کرده ایا من میتونم کفالت مادرم بگیرم ممنون میشم اگر جواب بدید……

  • ایمان شکوه می‌گه:

   اگه برادر بزرگت که ازدواج کرده نتونه خرج مادرتو بده اره معافی ولی اگه دستش به دهنش میرسه و میتونه خرج بده معاف نیستی وباید خدمت کنی

 24. میلاد می‌گه:

  سلام
  دوستان من۰۶/۰۱ پادگان خاتمی یزد اعزام می شوم. کارنت سبز ۴۵ روزه هم دارم. دوره آموزشی رو باید کامل بگزرونم یا اینکه ترتیب اثر میدن؟

 25. younes می‌گه:

  باسلام من درحال خدمتم ۱۰ماه خدمت کردم ومیخوام اگه میشه بقیه خدمتمو بخرم متولد۷۲هستم ایا میشه . لطفا اگه میشه شرایطشو لطف کنید بگید

 26. امين می‌گه:

  سلام
  من تابستان ٩۴ دوره ٣٠ روزه تکمیلی بسیج گذروندم، از فروردین ٩۵ منتظرم دوره ١٨ روزه برم ولی اجرا نشده، امریه هم هستم. حق ما پایمال شد …
  اعزام شهریور از فارس

 27. مصيب می‌گه:

  من بابام سال ۶١ تا ۶٣ سرباز بوده ک افتاده زاهدان و علاوه بد دو سالش ۶ ماهم بعنوان ضرورت بیشتر خدمت کرده،، حالا هیچ کسری ب من تعلق میگیره؟؟ لطفا جواب بدین

 28. بهمن می‌گه:

  حق بیمه از سربازان جبهه ای ۸ سال دفاع مقدس اخذ نشود تا روحیه ایثارگری در جامعه حفظ شود . و خدایی خارج از انصاف است .

 29. Yazdan می‌گه:

  پدر من ۲۴ ماه جبهه داره و من متولد ۷۳ و تک پسرم آیا معافیت شامل من میشه؟؟؟

 30. فرهاد می‌گه:

  با سلام.

  خبر بسیار کامل و خوب بود

  تشکر

 31. محمد می‌گه:

  شرایط هیئت علمی بجا یسربازی چیه؟

 32. علی می‌گه:

  چرا درمورد طرح سربازی بعنوان هیئت علمی صحبت نشده؟ من چجوری میتونم توی این طرح شرکت کنم بجای سربازی؟

 33. آرش می‌گه:

  سلام خبر افزایش مدت خدمت سربازی درسال۹۵ و ۹۴می خواستم

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها