برنامه‌های جدید و جذب ۷۰۰۰ سرایدار در آموزش و پرورش

طی سالهای گذشته توزیع نامتوازن نیروی انسانی و نبود یکپارچگی در قوانین استخدامی، وضعیت مبهم استخدامی پاره‌ای از معلمان حق التدریسی و وجودتعداد زیادی از نیروهای مازاد به‌ویژه در مراکز استان‌ها و بالاخص شهر تهران، موضوع ساماندهی نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش را به کلافی سردرگم تبدیل کرده است.
همه این مسایل سبب شد تا دو ماه پس از تصدی وزارت آموزش و پرورش توسط دکتر حمید رضا حاجی بابایی او با حضور در جمع پرشور خبرنگاران با تشریح برنامه‌های خود، سیاست‌های این وزارتخانه را در رابطه با جذب نیروی انسانی اعلام کند.
حاجی بابایی که با سابقه ۱۴ سال نمایندگی مجلس از بدنه آموزش و پرورش به عنوان وزیر انتخاب شده است با اذهان به این موضوع که به مشکلات این وزارتخانه آشنایی کامل دارد این نوید را داد که از این به بعد با نیازسنجی برنامه جذب معلمان دنبال می‌شود.
جذب ۷ هزار سرایدار
به گزارش خبرنگار بازارکار حاجی بابایی شنبه گذشته در نشستی صمیمانه با خبرنگاران با اعلام راه‌های ورود به آموزش و پرورش گفت: ورود از طریق تربیت معلم و در صورت نیاز پذیرش نیرو از داوطلبان آزاد با برگزاری آزمون راه‌های استخدام معلمان است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه طبق قانون حداقل مدرک تحصیلی جهت استخدام داشتن مدرک کارشناسی است افزود: برای پست‌هایی خدماتی و سرایداری نیز پیش بینی شده تا از طریق قرارداد کار معین نیرو جذب شود.
حاجی بابایی در این مراسم، خبر از جذب هفت هزار سرایدار در آینده‌ای نزدیک داد و گفت: در سال‌های اخیر کمبود این نیروها مشکلات فراوانی را برای مدارس ایجاد کرده بود.
وی با اشاره به اینکه سرایداران از طریق برگزاری آزمون جذب می‌شوند افزود: با این نیروها آموزش و پرورش قرارداد کار معین امضاء می‌کند و منظور از قرارداد کار معین این است که تا زمانی که آموزش و پرورش به این نیروها نیاز دارد از وجودشان استفاده می‌شود.
حاجی بابایی در تشریح صفات سرایداران گفت: سرایداری پست حساسی است و فرد امینی باید انتخاب شود که به همین دلیل سعی داریم با آزمون وگزینش بهترین افراد را جذب کنیم.
تغییرات شیوه جذب معلمان از طریق تربیت معلم
وی همچنین به تغییرات شیوه جذب معلمان از طریق تربیت معلم اشاره کرد و گفت: از این به بعد تربیت معلم یکسری نیروها را خود تربیت می‌کند و مابقی نیز با مدرک لیسانس وارد این دانشگاه می‌شوند.
وزیر آموزش وپرورش افزود: طبق هماهنگی با آموزش عالی مقرر شده تا علاقه‌مندان با مدرک لیسانس از دانشگاه‌های مختلف کشور بتوانند وارد این دانشگاه شده و با یک دوره کوتاه مدت به تحصیل و تدریس اشتغال یابند و پس از پنج سال مدرک کارشناسی‌ارشد به این معلمان اعطا شود.
وی با اشاره به دایر شدن مرکز نیروی انسانی و فناوری اطلاعات در این وزارتخانه ادامه داد: در نظر داریم در این مرکز با جمع‌آوری اطلاعات موجود و بررسی کمبودها اقدام به جذب معلمان در سال‌های آینده کنیم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه طبق مصوبه مجلس این اجازه را داریم که کمبود معلمان مختلف را از میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها جذب کنیم افزود: با بررسی‌ها کمبودهای معلمان ورزش، مشاوره، بهداشت و … با برگزاری آزمون از میان فارغ التحصیلان مختلف تامین شده که زمان و نحوه به کارگیری این معلمان به زودی اعلام می شود.
وی با بیان اینکه در سامانه جدید مرکز نیروی انسانی و فناوری تمام کمبودها نشان داده می‌شود گفت: با تکمیل این سامانه در هر لحظه قادر خواهیم بود از کمبود نیروها در دورترین نقاط کشور اطلاع یابیم .
حق‌التدریسی‌ها زودتر از موعد  استخدام می‌شوند
تعیین وتکلیف وضعیت حق‌التدریسی‌ها از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست خبری بود که خبرنگاری با انتقاد از این صحبت وزیر که خبرنگاران هر وقت بیکار می‌شوند از حق‌التدریسی‌ها سوال می‌کنند گفت: بسیاری از معلمان با تماس با رسانه‌ها از وضعیت نامعلوم خود گله‌مندند.
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ با بیان اینکه هنوز هم با بسیاری از این معلمان در نقاط مختلف کشور در ارتباط است گفت: در رابطه با وضعیت معلمان حق‌التدریسی باید اطلاع‌رسانی شفافی صورت گیرد تا نگرانی آن‌ها نیز برطرف شود.
وی با بیان اینکه طبق مصوبه مجلس ۶۰ هزار معلم حق‌التدریسی استخدام آموزش و پرورش می‌شوند گفت: مصوب شده این معلمان طی پنج سال به استخدام این وزارتخانه درآیند.
حاجی‌بابایی با بیان اینکه در قانون نیامده که هر سال چه تعداد از این معلمان استخدام شوند اما به حق‌التدریسی‌ها این وعده را داد که از زمان جلوتر بوده و در نظر دارد زودتر از این زمان تعیین شده استخدام این معلمان را عملیاتی کند.
حق‌التدریسی‌های دیپلمه نگران استخدام نباشند
وزیر آموزش و پرورش در رابطه با استخدام حق‌التدریسی‌های دیپلمه نیز به این نکته اشاره کرد که ۶۰ هزار حق‌التدریسی که از طرف مجلس مجوز استخدام آن‌ها صادر شده دارای مدارک تحصیلی مختلف هستند که همه آن‌ها استخدام می‌شوند.
وی افزود: معلمان حق‌التدریسی با مدرک لیسانس از ابتدا به صورت رسمی استخدام می‌شوند و مابقی نیز که دارای مدرک کاردانی  یا دیپلم هستند ابتدا با قرارداد پیمانی مشغول به کار شده و پس از ادامه تحصیل استخدام آن‌ها به قطعی تبدیل خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش سابقه تدریس را در استخدام رسمی این دستگاه بی‌اثر دانست و گفت: استخدام معلم دارای مدرک تحصیلی لیسانس یک قانون بوده و حتی اگر هم معلمی دارای مدرک دیپلم با سابقه تدریس بالاتری نسبت به یک معلم لیسانسه باشد باید طبق قانون معلمی که دارای مدرک تحصیلی لیسانس است، استخدام قطعی و رسمی شود.
حاجی بابایی با اعلان اینکه تحصیلات ویژه‌ای برای ادامه تحصیل معلمان پیش‌بینی شده است گفت: با هماهنگی وزارت علوم معلمان می‌توانند با شرکت در آزمون سراسری و رقابت با سایر معلمان ادامه تحصیل دهند.
وزیر آموزش و پرورش همچنین گفت: ۱۵۰ هزار نیروی شاغل در آموزش و پرورش دیپلم و فوق دیپلم دارند که امسال در آزمونی سراسری رقابت می کنند و هر یک از این دو گروه پس از حضور در دوره های آموزشی پس از دو سال ارتقا تحصیلی می یابند.
وی افزود: در گذشته شرط شرکت در این دوره ها داشتن کمتر از ۲۵ سال سابقه بود اما این شرط حذف شد تا همه فرهنگیان از امکان بهره مندی از ارتقای تحصیلی بهره مند شوند.
استخدام ۷ هزار مربی نهضت
وزیر آموزش و پرورش در پایان این مراسم نیز در پاسخ به سوال خبرنگار بازارکار مبنی بر تعیین و تکلیف وضعیت استخدام مربیان نهضت در آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر فقط مقرر شده همان ۷ هزار مربی نهضتی که مجلس مصوب کرده به استخدام آموزش و پرورش درآیند.
این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش در شرایطی است که معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی هفته گذشته خبر از جذب آموزشیاران نهضت سوادآموزی به جای نیروهای شرکتی  داد و گفت: آموز‌شیاران نهضت سوادآموزی از ابتدای سال آینده به جای ۲۴ هزار نیروی شرکتی جذب می‌شوند.
وی با اشاره به دغدغه‌های آموزشیاران نهضت سوادآموزی کشور گفت: برخی از آموزشیاران در قالب مصوباتی جذب شده‌اند و سایر آموزشیاران نیز در طرح سوادآموزی فعالیت دارند که بنا به نیاز از آنان استفاده می‌شود و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.
لازم به ذکر است که وزیر آموزش و پرورش پیش از این نیز با مخالفت با ادامه همکاری معلمان شرکتی اعلام کرد که از سال آینده از ادامه فعالیت معلمان شرکتی جلوگیری می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش در پایان با بیان این که برخی از واژه‌ها از جمله معیشت فرهنگیان باید بازتعریف شود اعلام کرد که ساماندهی امور مالی یکی از سیاست‌ها و برنامه‌های من است و گفت:تصدی‌گری آموزش و پرورش باید منوط به معلم شود و هر گونه اعتباری که در اختیار وزارتخانه قرار بگیرد باید برای معلم به کار گرفته شود و پیش‌بینی ما این است که ما می‌توانیم شان معلم را در حد و سعمان رعایت کنیم.

دیدگاه ها (۹۴)

 1. میلاد صالحی می‌گه:

  سلام میلاد صالحی هستم دیپلم عمران دارم(ساختمان فنی هنرستان)۲۳سالمه.جویای کار هستم.ممنون میشم برام ی کار پیدا کنید.

 2. بهمن بیانی می‌گه:

  باسلام. من ۲۸سالمه متاهلم دیپلم برق دارم ممنون میشم برام یه کاری پیداکنید

 3. سید علی سلطانی می‌گه:

  بنده سال ۹۱ برای نیروهای خدماتی کار معین در مشهد قبول شدم ومصاحبه هم گرفته شد ودر لیست قبول شدگان قرار گرفتیم ولی هیچ خبری نشد احتمال دارد سال ۹۵ما هم استخدام بشیم

 4. محمود قائمی می‌گه:

  با سلام من دنبال سرایداری هستم ۲۱سال سن دارم ومتاهل هستم و دارای کارت پایان خدمت نیز میباشم ممنون میشم اگه سرایداری مدرسه برام پیدا کنین دوس دارم زود برم سر یک کاری دیگه از کارگری خسته شدم باتشکر

 5. عاطفه می‌گه:

  سلام
  من رشته نقاشی تو دانشگاه ازاد میخونم
  میخوام بدونم
  افرادی که تو دانشگاه آزاد مدرک دارن مورد توجه آموزش پرورش قرار میگیره؟
  اگه مورد توجه ، پس با مدرک لیسانس نقاشی چه سمتی نصیب من میشه

 6. روغنی می‌گه:

  سلام ۵ساله بیکارم دنبال سرایداری مدرسه ام چکار باید کنم کمکم کنید خسته شدم

 7. مجید علی بلندی می‌گه:

  سلام ممنون میشم که هروقت استخدامی سرایداری اعلام شد بهم خبربدین خودم تحصیلاتم سیکل ومدرک خوشنویسی عالی رو دارم به کامپیوتر وفوتوشاپ وکورل ومعرق هم مسلط هستم وتو دانشگاه تهران با ۷سال سابقه مشغول به کار خدماتی میباشم اماچون مسیر تردد تا دانشگاه خیلی طولانیه میخوام یه شغل سرایداری تویه مدرسه دولتی داشته باشم باتشکر

 8. زهرا دائی می‌گه:

  خودم هم دیپلم کامپیوتر تصویر سازی هستم ودر کشیدن نقاشی و طراحی با مداد هم مهارت بالایی دارم لطفا کاری برایم در آموزشو پرورش پیدا کنین ممنون میشمدر ضمن من ۲۵ سالمه

 9. مریم قطب احمدی می‌گه:

  سلام من خودم بازخریدازاداره فرمانداری هستم ولی برای معاش زندگیم واقعامانده ام خیلی هم سعی کردم جاهایی برای کاربرم ولی متاسفانه نتوانستم کاری برای خودم به صورت ثابت داشته باشم ازشما خواهش میکنم که حداقل بذاریدباسرایداری بتونم معاش زندگی خودم روبکنم وهزینه های دانشگاهای فرزندانم روبتوانم بدهم وخودم ازهمسرم ۱۵ سال هست که جداشده ام و واقعابااین هزینه هانمیتوانم ادامه بدم ازشماهاخواهش میکنم یک کارثابت حداقل باسرایداری به من وفرزندانم کمک کنیدممنون

 10. هاجر می‌گه:

  سلام مهین جان
  من لیسانس علومم تربیتی دارم هنوز بدادم نرسیدن اونهمه هزینه کردم جز درس خونا بودم معدلم هفده بود استخدام نشدم یعنی اصلا استخدامی وجود نداره هنوز اونوقت شما چه انتظاری دارین تازه خداتو شکر بکن معلم پایه ششم هم هستید

 11. ایل ناز می‌گه:

  سلام من هروقت تونستم به سایت آموزش پرورش رفتم ولی هیچ اثری از استخدام نیروی آزاد نبود، خودم هم لیسانس حسابداری هستم الان چند سال است درشرکت های خصوصی کار می کنم وآشنا به انواع نرم افزار حسابداری هستم کاش می شد به دانش آموزان حسابداری آموزش نرم افزار می دادم تاوقتی که دیپلم می گرفتن می توتنستند بدون مدرک هم کار کننند ایقدر دونبال مدرک نگردن می خواستم بدون چه طوری متوانم این کار را انجام دهم . بدن توقع می خواستم …..

 12. عقیل می‌گه:

  سرایداری مدرسه رو خیلی وقته دنبالشم مرسی

 13. عقیل می‌گه:

  دنبال یک سرایداری مدرسه هستم ممنون میشم……….

 14. سحر می‌گه:

  سلام من کارشناسی شیمی هستم و میخوام استخدام شم
  اما کی و کجا و چطور ازما استقبال میکنن فقط خدا میدونه
  حیف اون فرصت و هزینه ای که گذاشتم واسه درس بهتر بود بیسواد میموندم و شغل ازاد داشتم پول بیشتر درمیوردم

 15. مریم می‌گه:

  سلام.آیا آموزش و پرورش در سال ۹۳ آزمون استخدامی برگزار میکند.لطفا به ایمیلم جواب بدهید

  • هاجر می‌گه:

   سلام مریم جون
   من خودم خیلی دنبال استخدامی هستم ولی متاسفانه فعلا خبری نیست وقتیم هست فقط از دانشگاه فرهنگیان پذیرش دارن یا فرزندان شهدا و ایثارگران که تعدادشونم زیاده در اولویت قرار دارن عمچنین فرزندان فرهنگیان اگه مث من شامل هیچ یک از موارد بالایی نیسی امید نداشته باش برو دنبال شغل ازاد

 16. fereshteh می‌گه:

  ای کاش میشد یه روزی یه خبر خوش در مورد استخدام اموزش وپرورش بشنویم.

 17. ش . ع از آذربایجان شرقی می‌گه:

  بنده همسر فرهنگی هستم و ۸ سال است با مدرک فوق لیسانس در آموزش از راه دور برای بازماندگان از تحصیل روستاهای محروم همپای معلمان رسمی فعالیت دارم چرا دولت فکری برای استخدام ما نمی کند چون هم مجوز داشتیم هم گزینش دایمی .

 18. جمعی ازمعلمان شرکتی بیکار می‌گه:

  ازجناب اقای حاجی بابایی التماس میکنم که ما معلمان شرکتی مردودی را بدون ازمون جذب منه

 19. اقبال می‌گه:

  سلام ممنون میشم که هروقت استخدامی سرایداری اعلام شد بهم خبردهید.

 20. تخلف گسترده در آذربایجان شرقی می‌گه:

  یکسال پیش عده ای رو بدون آزمون و بنام نیروی قراردا یکساله و برای کار در بخش خدمات استخدام کردند در حالیکه همان زمان هم کار خدماتی انجام نمی دادند و مشغول تدریس بودند.ولی الان بعد از یکسال و بدون هیچ آزمونی برای اینکه آنها را تبدیل وضعیت از قراردادی به پیمانی نمایند ، دوره بدو استخدام برایشان تدارک دیده اند. در حالیکه نیروهاس استخدامی سال ۸۹ که باید امسال تبدیل وضعیت می شدند، وضعیتشان مشخص نیست.

  در آخر چرا این افراد را که اکثرا دیپلم و فوق دیپلم هستند ،را بدون آزمون و… برای تدریس سر کلاس های درس می فرستند؟؟!!!

 21. ااااااااااااااااااااااااااا می‌گه:

  من لیسانس مدیریت دارم الانم دو ساله نهضت طرح فردبه فرد درس میدم.
  یه سوال:این دوسال برام سابقه محسوب میشه واینکه این استخدامی بالاخره کی میاد؟؟؟؟؟

 22. فهیم می‌گه:

  از چه طریقی ماباید استخدام بشیم ایا دوباره باید بریم کنکور بدیم بریم دانشگاه تورو خدا راهنمایی کنید بریم نهضت استخدام میشیم فقط بگین چیکار کنیم ناامید شدیم از زندگی

 23. فهیم می‌گه:

  سلام.خسته شدم بخدا دو سال لیسانس ادبیات گرفتم خسته شدم ازبس رفتم توسایت ازاین اموزش پرورش به اون یکی تورو خدا مارو هم استخدام کنید اخه ما چیکار کنیم که عشق معلمی داشتیم رفتیم ادبیات خوندیم .اقای وزیر خاهش میکنم رسیدگی کنید خیلی ها الان باید بازنشست بشن اما هنوز دارن درس میدن خب ما تا کی باید منتظر بشینیم بابا داریم پیر میشیم.ممنونم

 24. likhc می‌گه:

  اموزش و پرورش جذب نیرو در سال ۹۲ دارد؟زمان ثبت نام ازمون استخدامی کیه؟

 25. رویا می‌گه:

  سلام بابا مردیم از بس انتظار استخدامی آموزش وپرورش .کشیدیم.
  من ۲۵ سالمه لیسانس زمینشناسیم میترسم وفتی نیرو بگیرند که ماشرایط سنی نداشته باشیم.. تورو خدا ۱فکری بحال ما جوونا بکنید.
  من پدرمم بازنشسته آموزش وپرورشه کاش حداقل طرح جایگزینی بود.
  نمیدونم تو این دنیا به جی دلخوش باشممم

 26. مهدی می‌گه:

  پیمانی یا رسمی کنید از قراردادی خسته شدیم

 27. بابک قلی پور می‌گه:

  راستی من میتونم توی نهضت هم تدریش کنم
  بابا حداقل سرایه داری چیزی ….
  ای کاش از اول دنیال یه صنعت آزاد بودم
  خسته شدم بیکاری دیگه نمیتونم تحملت کنم

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها