امیر منصور آریا دستگیر شد + تصویر

پس از آنکه پورمحمدی از بازداشت تعدادی از عاملان اختلاس بزرگ خبر داد، سخنگوی اقتصادی دولت از دستگیری متهم اصلی اختلاس بزرگ ( امیر منصور آریا) خبر داد.

به گزارش سرویس اقتصادی “انتخاب”؛ سید شمس‌الدین حسینی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه متهم اصلی اختلاس بزرگ دستگیر شده ، گفت: البته من در جریان جزئیات دستگیری افراد نیستم؛ ولی ظاهرا متهم اصلی پرونده اگر همین فرد (امیرمنصور آریا) باشد، دستگیر شده است.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود، بخش عمده‌ای از منابع مذکور متعلق به بانک ملی بوده است که از این بانک خارج شده است، گفت: خیر. توضیحات بیشتری در این خصوص باید ارایه شود، بنابراین در جلسه آینده که با حضور وزیر اقتصاد، وزیر اطلاعات و رئیس کل بانک مرکزی برگزار می‌شود، اطلاعات بیشتری در این زمینه ارایه می‌شود.

حسینی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود بخشی از منابع ۳ هزار میلیارد تومانی از کشور خارج شده است، خاطرنشان کرد: این موضوع صحیح نیست و به زودی اطلاع‌رسانی در این خصوص انجام می‌دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص آخرین اقدامات پرونده اختلاس افزود: همانطور که در گفتگوی اخیر خود در رسانه‌ها مطرح کرده‌ام، یکی از کارهایی که باید در این راستا صورت گیرد، کمک تمامی رسانه‌ها و ارکان در شفاف‌سازی این موضوع است.

وی خطاب به رسانه‌ها با تاکید بر اینکه باید موضوع را از باب اطلاع‌رسانی هیجانی خارج کنید، تصریح کرد: باید یک اطلاع‌رسانی شفاف و منطقی در این خصوص صورت گیرد که تصمیم‌گیری در این زمینه انجام شده است.

آریا کیست؟

«امیرمنصور الف.خ» مشهور به «امیرمنصور آریا» یک ایرانی ساکن آلمان بود که با دریافت چراغ سبز برای فعالیت اقتصادی به ایران بازمی گردد و با سرمایه ای حدود یک میلیون فعالیتی جدید در کشور را آغاز می کند. وی با ایجاد برخی روابط و معاملات، این سرمایه را چند برابر کرده و بار دیگر ایران را به مقصد آلمان ترک می کند و پس از استفاده از این سرمایه در آلمان، بار دیگر به ایران برمی گردد. وی در این مقطع به همراه برادرانش، شرکتی تحت عنوان شرکت (هلدینگ) توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا (سهامی خاص) را با شماره ثبت ۲۷۳۲۱۰ راه اندازی می کند.

این شرکت با فعالیت در زمینه های متنوع و گوناگونی نظیر خرید، تاسیس، مشارکت، توسعه، تکمیل، فروش، اداره، واگذاری و اجاره کارخانه ها و واحدها و شرکت های فعال در بخش های تولیدی و خدماتی داخل و خارج کشور؛ ارائه خدمات اقتصادی، فنی، مالی و اعتباری؛ حسابرسی، سرمایه گذاری، تبلیغات رسانه ای، بیمه و انجام مطالعات و بررسی های اقتصادی و فنی؛ نظارت و پیگیری اجرای سرمایه گذاری و ایجاد شرکت ها و موسسه های مطالعاتی و اجرایی برای تحقق و تکمیل اهداف شرکت و خرید و فروش سهام و اوراق بهادار داخلی و خارجی و خرید و فروش کالاهای بازرگانی را با حمایت معنادار برخی باندهای سیاسی و اقتصادی آغاز و فعالیت مشکوک و خزنده خود در اقتصاد ایران را سرعت می بخشد.

شرکت امیرمنصور آریا که به صورت خانوادگی اداره می شود، با دریافت وامهای هنگفت بانکی، خرید شرکتهای دولتی با پیش قسط حاصل از وجوه سیستم بانکی و گشایش اعتبارهای مکرر را آغاز و در مدت کوتاهی، حدود ۲۰ شرکت اقماری شامل آب معدنی داماش گیلان، مروارید درخشان آریا، پخش امیرمنصور ایرانیان، باشگاه ورزشی داماش ایرانیان، ایمن ترابر آریا، تجارت گستران منصور، داماش ترابر ایرانیان، سامانه های منابع سازمانی کرانه، سبک سازان لوشان، ستارگان امیرمنصور، شفاف شیمی پلاست، صنایع غذایی دریاچه گهر لرستان، گروه صنعتی نمونه منصور گیلان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، ماشین سازی لرستان، مشاوره و مدیریت تدبیر منصور، مهندسین مشاور مدیریت پردازش زمان، نوآوران صنعت الکترونیک قم، خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن و ستاره درخشان درفک را در اختیار می گیرد. واردات گوشت از کشور برزیل، خرید کشتارگاه در این کشور و خرید چند کشتی باری ویژه حمل گوشت از تازه ترین اقدامات این شرکت به شمار می رود.

روش «الف.خ» برای دریافت وام و مصون بودن از برخورد در این سالها، به کارگیری افراد بازنشسته و صاحب نفوذ در برخی دستگاههای حساس نظام و استفاده از آنان به عنوان اعضای هیات مدیره بود.این شرکت در سالهای ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ با حمایت برخی از پدرخوانده های اقتصادی وابسته به جریان سیاسی منحرف، در ردیف ۳۰۰ شرکت برتر ایران، مورد ارزیابی سازمان مدیریت صنعتی قرار می گیرد. بر اساس این ارزیابی، شرکت امیرمنصور آریا با فروش ۱۲هزار و۷۷۸ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۸ بیشترین صعود و بیشترین رشد فروش را در میان شرکت های تازه وارد به خود اختصاص می دهد، به طوری که درصد رشد فروش این شرکت در این سال نسبت به سال ۱۳۸۷ از رشد معادل ۴۹۳ درصد برخوردار بوده است.

البته این رشد فروش منشأ و سرآغازی غیرقانونی داشت و علت اصلی آن، فروش محصولات فولادی زیر قیمت بازار توسط این گروه بود. شرکت امیرمنصور آریا، طی دو سال گذشته با استفاده از LCهای داخلی و خارجی و استفاده از خطوط ریفاینانس توانست حجم بالای محصولات فولادی در داخل کشور به فروش برساند و فروش گروه نیز معمولا زیر قیمت بوده است.

نحوه حضور این گروه در بازار آهن به این ترتیب بود که ابتدا با استفاده از خطوط ریفاینانس، حجم بالایی از فولاد را وارد کشور کرده و با فروش نقدی آن به زیر قیمت، قدرت مالی بالایی به دست آورده و در زمان سررسید اعتبارات اسنادی با همکاری برخی افراد با نفوذ از پرداخت این مطالبات خودداری می کردند.

نحوه تامین مالی شرکت توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا از طریق سیستم بانکی نیز خود داستان جالبی دارد که کم کم با روشن شدن ابعاد ناگفته و انتشار جزییات پنهان آن می تواند راههای نفوذ جریان انحرافی به نظام بانکی کشور را افشا کند.

در واقع یکی از اقدامات عجیب و بی سابقه در نظام بانکی کشور، راه اندازی یک بانک خصوصی با دارایی یک بانک دولتی خصوصی شده است، چنانکه برای احداث بانک آریا، تسهیلاتی از سوی بانک صادرات به شرکت سرمایه گذاری «امیرمنصور» و شرکت «مه آفرید» که متعلق به «امیر منصور الف.خ» است واگذار می شود که در تاریخ بانکداری کشور، بی سابقه بوده است.

البته پیشتر نیز یک بساز و بفروش (ع.الف) که پس از پیوند با باند انحرافی، در حالی که تنها در یکی از شعبه های یک بانک دولتی حدود ۱۷۵میلیاردریال بدهی معوق داشت، با نزدیک شدن به برخی افراد در دولت و اخذ وامی ویژه، مقدمات تاسیس بانکی را فراهم آورده بود.

* توضیح ضروری: تصویری که پیشتر به جای متهم دستگیر شده در این خبر گذاشته شده، متعلق به آقای منصور صادقی اصل معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه است که به دلیل استفاده برخی منابع خبری از این تصویر، اشتباهاً در این خبر نیز مورد استفاده قرار گرفته که بدینوسیله از ایشان عذرخواهی می شود.

به نقل از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir)

ظاهراً تصویر منتشر شده مربوط به امیرمنصور الف.خ نبوده و به همین دلیل از وسایت سایت انتخاب حذف شده است.

برچسب ها:

دیدگاه ها (۱۵۸)

 1. jafar می‌گه:

  کت رو ول کردیم چسبیدیم به دکمه
  اصل کاریها پشت پرده هستن

 2. امیز می‌گه:

  مه آفرید امیر حسروی باید وزیر اقتصاد می شد تا وضع اقتصادمون مثل تشکیلاتش رونق میگرفت/ همین که فرار نکرد دمش گرم / افسوس برای مردمی که اینقدر راحت قضاوت میکنند و غافلند از روز قضا . مسلمان زاده میشویم مسلمان باشیم و مسلمان بمیریم

 3. مهدی آریا می‌گه:

  امیر منصور آریا مرد بود-من کارمندش هستم-اختلاس اون وام بود که اشتغال زایی میکرد با اون پول نه اینکه واسه خودش برداره-به تمام کارمنداش هم پول خوب وهم امکانات رفاهی میداد-پس خواهشا کسی که اطلاع نداره حرف بیخود نزنه-این اختلاسی که میگن در برابر پول هایی که هاشمی رفسنجانی و کروبی خوردندو صداش هم در نیاوردن هیچ محسوب میشه

 4. سهیل می‌گه:

  میگن بیست دیونه هم اتاق بودند. بیست جک بلد بودن دیکه انقدر برای هم تعریف کرده بودن همه حفظ شده بوند. فقط یکی میگفت جوک شماره مثلا ۴ بعد همه می خندیدند. یه روز یکی گفت جوک شماره بیست و هشت. همه ساکت بودند یکی خیلی خندید گفتند چرا می خندی کفت تا حالا این یکی رو نشنیده بودم. این داستان همه ایرانیهاست همه جی رو همه می دانند فقط لازمه اشاره کنید

 5. ترنج می‌گه:

  دوست دارید در اینه رحیم شایح شوید؟چرا؟

 6. mori می‌گه:

  شنیم میخوان حذف ۴ تا صفر رو از اختلاس شروع کنن با این حساب ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومن میشه ۳۰۰۰۰۰۰۰تومن

 7. شاکی می‌گه:

  اینها همه کار امریکا ست
  با هین همه خودی ادم دشمن نمی خواد

 8. بی مزه می‌گه:

  دمتون گرم از خوندن این جملات نغز کلی حال کردم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!۱

 9. حمیدرضا می‌گه:

  سلام
  به نظر من به گفته آقایون(رئیس بانک مرکزی) که میگن ما می دونستیم که آقای…. مشکوکه بهش وام ندین ، خوب وام نمی دادین که اینجوری تو دردسر نیفتین تازه میگه از ما به خاطر اینکه اینو ما کشفش کردیم از ما تشکر کنید!!!!. شما میدونین با این مبلغ می شد جه کارهایی برای این مملکت انجام داد؟ خدا کنه که دیگه از این اتقات نیفته به خدا این ملت گناه دارن به امید سربلندی ایران

 10. بهار می‌گه:

  سلام
  بابا به جای این حرفا بگید دست مریزاد! این همه دزد! بابا آدم اگه دزدی میکنه اینجوری باحال دزدی کنه مجازاتشم با کلاسه مشهورم میشی!

 11. مینا می‌گه:

  دوستان آدم خوبی هست امیر منصور ریاست شرکت های ما بوده دست و دل باز و لارج بود .

 12. ارش می‌گه:

  که مدرک بر علیه شون هست را جمع کنیم

 13. ارش می‌گه:

  بابا دوستان خودتون میدونید که اگه واقعا بخواهیم گناهکاران واقعی که مدرک بر علیه شون هست را جمه کنیم راجع به این پرونده اختلاس بالغ بر هزاران نفر رو باید دستگیر کرد چند نفر دستگیر شدن قبلیها که دستگیر شدن یعنی خیلی ها اصلا دستگیر نشدن طول این سالها رو عرض میکنم چی شدن چی شد هزاران اختلاس گرهای دولتی غیر دولتی که الان هستند چی؟ فعلا که جنگ خانهاست.

 14. ارش می‌گه:

  بابا دوستان خودتون میدونید که اگه واقعا بخواهیم گناهکاران واقعی که مدرک بر علیه شون هست را جمه کنیم راجع به این پرونده اختلاس بالغ بر هزاران نفر رو باید دستگیر کرد چند نفر دستگیر شدن قبلیها که دستگیر شدن یعنی خیلی ها اصلا دستگیر نشدن طول این سالها رو عرض میکنم چی شدن چی شد هزاران اختلاس گرهای دولتی غیر دولتی که الان هستند چی؟ فعلا که جنگ خانهاست

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها