وزارت کار برای بازنشستگان فرصت شغلی مدیریتی ایجاد کرد!

سال گذشته بود که قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان به دولت ابلاغ شد. حالا خبرها حکایت از آن دارد که در زیرمجموعه های برخی نهادها، این قانون زیر پا گذاشته شده است و برخی بازنشستگان به سمت هایی چون مدیرعاملی رسیده اند و در هیئت مدیره عضویت دارند.

به گزارش تابناک اقتصادی، معضل بیکاری در کشور ما معضلی بسیار جدی است و همگان در تلاش هستند تا با راهکارهای مختلف بر این معضل چیره شوند. این معضل در بین جوانان و قشر تحصیلکرده بسیار حادتر است و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله به بالای ۲۰ درصد رسیده است. این شرایط در حالی برای جوانان اتفاق افتاده است که برخی بازنشستگان دوباره در برخی مشاغل به کارگیری می شوند. اگر از میزان کارآیی وکارآمدی این بازنشستگان به سادگی عبور کنیم نمی توانیم از شغلی که مجدد آن ها اشغال نموده اند به سادگی عبور نماییم. شغلی که می توانست توسط یک جوان تحصیلکرده بیکار پر شود.

با اوج گیری بکارگیری بازنشستگان در سال های اخیر، مجلس قانونی را با نام “ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان” به تصویب رساند و این قانون به تایید شورای نگهبان رسید و در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۵ جهت اجرا به دولت ابلاغ شد.

طبق اخبار رسیده بعد از این تاریخ هم در برخی زیرمجموعه های نهادهای وابسته به دولت همچنان بازنشستگان به کار گرفته می شوند و سمت هایی چون مدیرعاملی و عضویت در هیئت مدیره این زیرمجموعه ها را در اختیار دارند. بدتر آن که این زیرمجموعه ها بعضاً زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. وزارتخانه ای که خود باید متولی کار باشد و برای جوانان تحصیلکرده بیکار شغل ایجاد کند، بازنشستگان را دوباره به کارگیری می نماید و قانون را زیر پا می گذارد. از جمله این زیرمجموعه ها می توان به شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات اشاره نمود که جز واحدهای تجاری فرعی موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد است. این صندوق در تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۹۱ به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتقل شده است.

حالا می خواهیم به بررسی وضعیت مدیرعامل و دو تن از اعضای هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات بپردازیم.

در مورخه ۱ شهریور ۱۳۹۶، نوروزی مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، عزیزالله عصاری و عباس کفاش تهرانی را به عنوان دو عضو هیئت مدیره شرکت توسعه معادن و فلزات منصوب گردانید. با صورت جلسه هیئت مدیره، عزیزالله عصاری به جای مجتبی ثمره هاشمی به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت منصوب گردید. عصاری که از مدیران اسبق صنایع فولاد بوده سوابقی چون معاونت سازمان انرژی اتمی، مدیریت هلدینگ شاهد و همچنین معاونت شرکت شستا را در کارنامه خود دارد. عصاری بازنشسته فولاد می باشد. همچنین عباس کفاش تهرانی نیز که به عضویت هیئت مدیره شرکت درآمد بازنشسته تامین اجتماعی است. محمد فاطمیان دیگر عضو هیئت مدیره نیز بازنشسته وزارت صنایع می باشد.

نکته جالب این است که هنگامی که از نوروزی مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد دلیل برکناری مجتبی ثمره هاشمی و جایگزین شدن عزیزالله عصاری را پرسیدند وی گفت: علت این تغییر مدیریتی بازنشسته شدن آقای ثمره هاشمی بوده است.

وزارت کار برای بازنشستگان فرصت شغلی مدیریتی ایجاد کرد!

حال باید منتظر ماند و دید که مسئولین مربوطه با این افراد چه برخوردی را خواهند نمود و آیا آن ها را از کار بر کنار خواهند کرد و یا اینکه این افراد برخلاف قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان همچنان به کار خود مانند گذشته ادامه خواهند داد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها