امیر منصور آریا دستگیر شد + تصویر

امیر منصور آریا دستگیر شد + تصویرReviewed by Admin on Sep 20Rating:

پس از آنکه پورمحمدی از بازداشت تعدادی از عاملان اختلاس بزرگ خبر داد، سخنگوی اقتصادی دولت از دستگیری متهم اصلی اختلاس بزرگ ( امیر منصور آریا) خبر داد.

به گزارش سرویس اقتصادی “انتخاب”؛ سید شمس‌الدین حسینی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه متهم اصلی اختلاس بزرگ دستگیر شده ، گفت: البته من در جریان جزئیات دستگیری افراد نیستم؛ ولی ظاهرا متهم اصلی پرونده اگر همین فرد (امیرمنصور آریا) باشد، دستگیر شده است.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود، بخش عمده‌ای از منابع مذکور متعلق به بانک ملی بوده است که از این بانک خارج شده است، گفت: خیر. توضیحات بیشتری در این خصوص باید ارایه شود، بنابراین در جلسه آینده که با حضور وزیر اقتصاد، وزیر اطلاعات و رئیس کل بانک مرکزی برگزار می‌شود، اطلاعات بیشتری در این زمینه ارایه می‌شود.

حسینی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود بخشی از منابع 3 هزار میلیارد تومانی از کشور خارج شده است، خاطرنشان کرد: این موضوع صحیح نیست و به زودی اطلاع‌رسانی در این خصوص انجام می‌دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص آخرین اقدامات پرونده اختلاس افزود: همانطور که در گفتگوی اخیر خود در رسانه‌ها مطرح کرده‌ام، یکی از کارهایی که باید در این راستا صورت گیرد، کمک تمامی رسانه‌ها و ارکان در شفاف‌سازی این موضوع است.

وی خطاب به رسانه‌ها با تاکید بر اینکه باید موضوع را از باب اطلاع‌رسانی هیجانی خارج کنید، تصریح کرد: باید یک اطلاع‌رسانی شفاف و منطقی در این خصوص صورت گیرد که تصمیم‌گیری در این زمینه انجام شده است.

آریا کیست؟

«امیرمنصور الف.خ» مشهور به «امیرمنصور آریا» یك ایرانی ساكن آلمان بود كه با دریافت چراغ سبز برای فعالیت اقتصادی به ایران بازمی گردد و با سرمایه ای حدود یك میلیون فعالیتی جدید در كشور را آغاز می كند. وی با ایجاد برخی روابط و معاملات، این سرمایه را چند برابر كرده و بار دیگر ایران را به مقصد آلمان ترك می كند و پس از استفاده از این سرمایه در آلمان، بار دیگر به ایران برمی گردد. وی در این مقطع به همراه برادرانش، شركتی تحت عنوان شركت (هلدینگ) توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا (سهامی خاص) را با شماره ثبت 273210 راه اندازی می كند.

این شركت با فعالیت در زمینه های متنوع و گوناگونی نظیر خرید، تاسیس، مشاركت، توسعه، تكمیل، فروش، اداره، واگذاری و اجاره كارخانه ها و واحدها و شركت های فعال در بخش های تولیدی و خدماتی داخل و خارج كشور؛ ارائه خدمات اقتصادی، فنی، مالی و اعتباری؛ حسابرسی، سرمایه گذاری، تبلیغات رسانه ای، بیمه و انجام مطالعات و بررسی های اقتصادی و فنی؛ نظارت و پیگیری اجرای سرمایه گذاری و ایجاد شركت ها و موسسه های مطالعاتی و اجرایی برای تحقق و تكمیل اهداف شركت و خرید و فروش سهام و اوراق بهادار داخلی و خارجی و خرید و فروش كالاهای بازرگانی را با حمایت معنادار برخی باندهای سیاسی و اقتصادی آغاز و فعالیت مشكوك و خزنده خود در اقتصاد ایران را سرعت می بخشد.

شركت امیرمنصور آریا كه به صورت خانوادگی اداره می شود، با دریافت وامهای هنگفت بانكی، خرید شركتهای دولتی با پیش قسط حاصل از وجوه سیستم بانكی و گشایش اعتبارهای مكرر را آغاز و در مدت كوتاهی، حدود 20 شركت اقماری شامل آب معدنی داماش گیلان، مروارید درخشان آریا، پخش امیرمنصور ایرانیان، باشگاه ورزشی داماش ایرانیان، ایمن ترابر آریا، تجارت گستران منصور، داماش ترابر ایرانیان، سامانه های منابع سازمانی كرانه، سبك سازان لوشان، ستارگان امیرمنصور، شفاف شیمی پلاست، صنایع غذایی دریاچه گهر لرستان، گروه صنعتی نمونه منصور گیلان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، ماشین سازی لرستان، مشاوره و مدیریت تدبیر منصور، مهندسین مشاور مدیریت پردازش زمان، نوآوران صنعت الكترونیك قم، خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن و ستاره درخشان درفك را در اختیار می گیرد. واردات گوشت از كشور برزیل، خرید كشتارگاه در این كشور و خرید چند كشتی باری ویژه حمل گوشت از تازه ترین اقدامات این شركت به شمار می رود.

روش «الف.خ» برای دریافت وام و مصون بودن از برخورد در این سالها، به كارگیری افراد بازنشسته و صاحب نفوذ در برخی دستگاههای حساس نظام و استفاده از آنان به عنوان اعضای هیات مدیره بود.این شركت در سالهای 1387 و 1388 با حمایت برخی از پدرخوانده های اقتصادی وابسته به جریان سیاسی منحرف، در ردیف 300 شركت برتر ایران، مورد ارزیابی سازمان مدیریت صنعتی قرار می گیرد. بر اساس این ارزیابی، شركت امیرمنصور آریا با فروش 12هزار و778 میلیارد ریال در سال 1388 بیشترین صعود و بیشترین رشد فروش را در میان شركت های تازه وارد به خود اختصاص می دهد، به طوری كه درصد رشد فروش این شركت در این سال نسبت به سال 1387 از رشد معادل 493 درصد برخوردار بوده است.

البته این رشد فروش منشأ و سرآغازی غیرقانونی داشت و علت اصلی آن، فروش محصولات فولادی زیر قیمت بازار توسط این گروه بود. شركت امیرمنصور آریا، طی دو سال گذشته با استفاده از LCهای داخلی و خارجی و استفاده از خطوط ریفاینانس توانست حجم بالای محصولات فولادی در داخل كشور به فروش برساند و فروش گروه نیز معمولا زیر قیمت بوده است.

نحوه حضور این گروه در بازار آهن به این ترتیب بود كه ابتدا با استفاده از خطوط ریفاینانس، حجم بالایی از فولاد را وارد كشور كرده و با فروش نقدی آن به زیر قیمت، قدرت مالی بالایی به دست آورده و در زمان سررسید اعتبارات اسنادی با همكاری برخی افراد با نفوذ از پرداخت این مطالبات خودداری می كردند.

نحوه تامین مالی شركت توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا از طریق سیستم بانكی نیز خود داستان جالبی دارد كه كم كم با روشن شدن ابعاد ناگفته و انتشار جزییات پنهان آن می تواند راههای نفوذ جریان انحرافی به نظام بانكی كشور را افشا كند.

در واقع یكی از اقدامات عجیب و بی سابقه در نظام بانكی كشور، راه اندازی یك بانك خصوصی با دارایی یك بانك دولتی خصوصی شده است، چنانكه برای احداث بانك آریا، تسهیلاتی از سوی بانك صادرات به شركت سرمایه گذاری «امیرمنصور» و شركت «مه آفرید» كه متعلق به «امیر منصور الف.خ» است واگذار می شود كه در تاریخ بانكداری كشور، بی سابقه بوده است.

البته پیشتر نیز یك بساز و بفروش (ع.الف) كه پس از پیوند با باند انحرافی، در حالی كه تنها در یكی از شعبه های یك بانك دولتی حدود 175میلیاردریال بدهی معوق داشت، با نزدیك شدن به برخی افراد در دولت و اخذ وامی ویژه، مقدمات تاسیس بانكی را فراهم آورده بود.

* توضیح ضروری: تصویری که پیشتر به جای متهم دستگیر شده در این خبر گذاشته شده، متعلق به آقای منصور صادقي اصل معاون استاندار و فرماندار شهرستان ويژه مراغه است که به دلیل استفاده برخی منابع خبری از این تصویر، اشتباهاً در این خبر نیز مورد استفاده قرار گرفته که بدینوسیله از ایشان عذرخواهی می شود.

به نقل از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir)

ظاهراً تصویر منتشر شده مربوط به امیرمنصور الف.خ نبوده و به همین دلیل از وسایت سایت انتخاب حذف شده است.

برچسب ها:

دیدگاه ها (158)

 1. jafarمی‌گه:

  کت رو ول کردیم چسبیدیم به دکمه
  اصل کاریها پشت پرده هستن

 2. امیزمی‌گه:

  مه آفرید امیر حسروی باید وزیر اقتصاد می شد تا وضع اقتصادمون مثل تشکیلاتش رونق میگرفت/ همین که فرار نکرد دمش گرم / افسوس برای مردمی که اینقدر راحت قضاوت میکنند و غافلند از روز قضا . مسلمان زاده میشویم مسلمان باشیم و مسلمان بمیریم

 3. مهدی آریامی‌گه:

  امیر منصور آریا مرد بود-من کارمندش هستم-اختلاس اون وام بود که اشتغال زایی میکرد با اون پول نه اینکه واسه خودش برداره-به تمام کارمنداش هم پول خوب وهم امکانات رفاهی میداد-پس خواهشا کسی که اطلاع نداره حرف بیخود نزنه-این اختلاسی که میگن در برابر پول هایی که هاشمی رفسنجانی و کروبی خوردندو صداش هم در نیاوردن هیچ محسوب میشه

 4. سهیلمی‌گه:

  میگن بیست دیونه هم اتاق بودند. بیست جک بلد بودن دیکه انقدر برای هم تعریف کرده بودن همه حفظ شده بوند. فقط یکی میگفت جوک شماره مثلا ۴ بعد همه می خندیدند. یه روز یکی گفت جوک شماره بیست و هشت. همه ساکت بودند یکی خیلی خندید گفتند چرا می خندی کفت تا حالا این یکی رو نشنیده بودم. این داستان همه ایرانیهاست همه جی رو همه می دانند فقط لازمه اشاره کنید

 5. ترنجمی‌گه:

  دوست دارید در اینه رحیم شایح شوید؟چرا؟

 6. moriمی‌گه:

  شنیم میخوان حذف ۴ تا صفر رو از اختلاس شروع کنن با این حساب ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومن میشه ۳۰۰۰۰۰۰۰تومن

 7. شاکیمی‌گه:

  اینها همه کار امریکا ست
  با هین همه خودی ادم دشمن نمی خواد

 8. بی مزهمی‌گه:

  دمتون گرم از خوندن این جملات نغز کلی حال کردم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 9. حمیدرضامی‌گه:

  سلام
  به نظر من به گفته آقایون(رئیس بانک مرکزی) که میگن ما می دونستیم که آقای…. مشکوکه بهش وام ندین ، خوب وام نمی دادین که اینجوری تو دردسر نیفتین تازه میگه از ما به خاطر اینکه اینو ما کشفش کردیم از ما تشکر کنید!!!!. شما میدونین با این مبلغ می شد جه کارهایی برای این مملکت انجام داد؟ خدا کنه که دیگه از این اتقات نیفته به خدا این ملت گناه دارن به امید سربلندی ایران

 10. بهارمی‌گه:

  سلام
  بابا به جای این حرفا بگید دست مریزاد! این همه دزد! بابا آدم اگه دزدی میکنه اینجوری باحال دزدی کنه مجازاتشم با کلاسه مشهورم میشی!

 11. مینامی‌گه:

  دوستان آدم خوبی هست امیر منصور ریاست شرکت های ما بوده دست و دل باز و لارج بود .

 12. ارشمی‌گه:

  که مدرک بر علیه شون هست را جمع کنیم

 13. ارشمی‌گه:

  بابا دوستان خودتون میدونید که اگه واقعا بخواهیم گناهکاران واقعی که مدرک بر علیه شون هست را جمه کنیم راجع به این پرونده اختلاس بالغ بر هزاران نفر رو باید دستگیر کرد چند نفر دستگیر شدن قبلیها که دستگیر شدن یعنی خیلی ها اصلا دستگیر نشدن طول این سالها رو عرض میکنم چی شدن چی شد هزاران اختلاس گرهای دولتی غیر دولتی که الان هستند چی؟ فعلا که جنگ خانهاست.

 14. ارشمی‌گه:

  بابا دوستان خودتون میدونید که اگه واقعا بخواهیم گناهکاران واقعی که مدرک بر علیه شون هست را جمه کنیم راجع به این پرونده اختلاس بالغ بر هزاران نفر رو باید دستگیر کرد چند نفر دستگیر شدن قبلیها که دستگیر شدن یعنی خیلی ها اصلا دستگیر نشدن طول این سالها رو عرض میکنم چی شدن چی شد هزاران اختلاس گرهای دولتی غیر دولتی که الان هستند چی؟ فعلا که جنگ خانهاست

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بانکی