مواد آزمون استخدامی دولت تعیین شد

شرایط استخدامی تمام داوطلبان استخدامی در سراسر کشور در تمام دستگاه‌های اجرایی و استانی به تفکیک در طرح مهرآفرین مشخص و همچنین شرایط عمومی و تخصصی داوطلبان و مواد آزمون آن نیز تعیین شده است.

 

 

هیات وزیران در  ۲۹ آذر ماه سال جاری بنا به پیشنهاد و تایید رئیس جمهور، وزراء و معاونین رئیس جمهور به استناد اصول ۱۲۶ و۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی و به استناد مواد ۱۸۱ و۱۸۶ و بند ۵ ماده ۲۲۴ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه و بند ۱۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور “طرح مهر آفرین” را تصویب کرد.

بر اساس این مصوبه بالاترین مقام دستگاه اجرایی و استانداران و معاونین توسعه مدیریت ومنابع انسانی آنان و یا عناوین مشابه علاوه بر دارا بودن اختیارات و مسئولیت‌های اصل ۱۲۶ قانون اساسی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور موضوع اصل ۱۲۷ قانون اساسی برای اعمال اختیارات رئیس جمهور و هیات وزیران در امور اداری و استخدامی و نیز امور برنامه و بودجه مربوط به امور اداری و استخدامی دستگاه مربوط موضوع قوانین و مقررات تعیین شدند.

همچنین دستگاه‌های اجرایی و استانداری‌ها موظفند با رعایت و به شرح پیوست که به مهر دفتر هیات دولت تایید شده و جزء لاینفک این تصویب نامه است و بدون نیاز به هیچ امر دیگری از سوی هر مرجع یا مقامی از قبیل موافقت، پیشنهاد، تایید، صدور مجوز صدور و اعطای شماره مستخدم یا ابلاغ و بدون الزام به رعایت ابلاغیه‌های صادره قبلی از سوی مقامات نسبت به همه موارد مندرج در شرح پیوست که به مهر هیات دولت تایید شده است، از جمله نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی و بکار گیری و جذب و استخدام افراد اقدام و شماره مستخدم را نیز اختصاص دهند.

این مصوبه با امضاء محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری و وزارت کشور ابلاغ شده است.

مجوزهای استخدامی دستگاه‌های ملی و استان‌ها

در این میان تعداد مجوزهای استخدامی دستگاه‌های اجرایی و استانی به شرح زیر و با تصویب هیئت وزیران آمده است:

نحوه برگزاری آزمون‌های استخدامی

برای انجام این تعداد استخدام‌ها، شرایطی در نظر گرفته شده که در تصویب‌نامه هیئت وزیران با عنوان شیوه‌نامه برگزاری آزمون و امتحانات و مسابقات استخدامی که شامل ترکیب کمیته در دستگاه‌های اجرایی، ترکیب کمیته در استانداری، شرح وظایف کمیته‌ها، مراحل اجرایی امتحان یا مسابقات استخدامی تشریح شده است.

مشخصات افرادی که نیاز به دادن آزمون استخدامی ندارند


در این مصوبه استخدامی همچنین برای افرادی که دارای ویژگی‌هایی نسبت با سایر افراد دارند شرایطی در نظر گرفته شده است تا این افراد بدون دادن آزمون استخدامی راسا با نظر بالاترین مقام دستگاه اجرایی بتوانند در دستگاه مورد نظر استخدام رسمی شوند.


شرایط عمومی و تخصصی استخدام

و اما شرایط عمومی و اختصاصی استخدام‌ها و مدارک مورد نیاز و همچنین مواد آزمون امتحانی برای افراد داوطلب استخدامی به شرح زیر است:
مدارک مورد نیاز داوطلبان استخدامی در دستگاه‌های اجرایی و استان‌هامواد آزمون استخدامی طرح مهر آفرینلازم به ذکر است که طبق گفته مسئولان اجرایی طرح مهر آفرین با توجه تفویض اختیارات داده شده به دستگاه‌های اجرایی و استانداری‌ها، نوع نحوه ارسال مدارک و مهلت ثبت‌نام و زمان و محل توزیع کارت امتحان از سوی دستگاه‌های استخدامی اعلام می‌شود.

دستورالعمل برگزاری نحوه برگزاری امتحنات عمومی و تخصصی

دستور العمل برگزاری نحوه برگزاری امتحنات عمومی و تخصصی برای به کارگیری افراد در دستگاه‌های اجرایی و همچنین برخی نکات عمومی از جمله نوع امتیازدهی به آزمون‌ها، اعلام جواب آزمون، نوع ارائه کارنامه، مشخص کردن زمان برای اعلام پاسخ از سوی دستگاه‌ها، نوع گزینش افراد و … که در این مصوبه عنوان شده و  باید داوطلبان استخدامی‌ها از آن اطلاع داشته باشند به شرح زیر است:

استخدام رسمی قطعی و پیمانی افرادی که معاف از همه شرایط هستند


اصلاحیه طرح مهر آفرین باید سریعتر ابلاغ شود/۱۴ ایراد به مصوبه ممنوعیت دوشغله‌ها


معاون حقوقی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری با بیان اینکه ایرادات عبارتی و ماهیتی طرح مهرآفرین برطرف شده است گفت: برای جایگزینی این اصلاحیه به جای مصوبه قبلی منتظر امضا و ابلاغ معاون اول رییس جمهوری هستیم.

عبدالعلی تاجی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه پیش نویس اصلاحیه طرح مهر آفرین با مشارکت و اختیارات معاونت توسعه و معاونت حقوقی رییس جمهوری همچنین اختیارات هیات وزیران آماده شده است افزود: به محض تایید و ابلاغ معاون اول رییس جمهوری این مصوبه در دستگاه‌ها اجرا خواهد شد مگر اینکه مجددا به متن بازنگری شده ایراداتی گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه سعی شد تا تمامی اصلاحات ماهیتی و عبارتی اعلام شده انجام شود افزود: یکی از ایراداتی که در بند (۱) و (۷) از سوی رییس مجلس اعلام شد این بود که اختیاراتی که در مورد استخدام و برنامه و بودجه در اصل ۱۲۶ وجود دارد در اصل ۱۲۷ ناظر بر اقدامات اجرایی بودن آن نیز تاکید شده است اما در مهر آفرین اختیارات مطلق بودند و با اصلاحی که انجام شد در کنار اعطای اختیارات اجرایی بودن اقدامات نیز اضافه شد.

تاجی تاکید کرد: مصوبه اصلاح شده باید هرچه سریعتر ابلاغ شود چرا که بخشهایی از آن که مورد ایراد بوده‌اند دیگر قابلیت اجرایی ندارد و دستگاه‌ها برای اعمال آنها منع قانونی دارند.

وی توضیح داد: از ۲۵ بهمن ماه که رییس مجلس ایرادات تصویب نامه مهر آفرین را به رییس جمهوری ابلاغ کرد، هیات وزیران بر اساس قانون نحوه اجرای اصول ۱۳۸ و ۸۵ قانون اساسی تنها ۷ روز برای اصلاح آن مهلت داشت که تا حدود سوم بهمن به پایان رسیده است.

تاجی اضافه کرد: تا قبل از ۷ روز مهلت قانونی برای اصلاح مصوبه هیچ منع قانونی برای دستگاه‌ها جهت اجرای مصوبه حتی ایرادات آن وجود نداشت اما طبق قانون بعد از زمان تعیین شده در صورتی که متن اصلاح شده ابلاغ نشود اجرای بخشهایی که به آن ایراداتی وارد است، خلاف قانون خواهد بود از این رو چند روزی است که دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند مصوبه استخدامی در قالب طرح مهر آفرین را به طور کامل اجرا کنند.

 

تا اجرایی شدن مصوبه ممنوعیت دو شغله‌ها، قانون سال ۷۲ مبنای عمل است

معاون حقوقی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری همچنین درمورد مصوبه ممنوعیت دو شغله‌ها به ۱۴ ایراد اعلام شده از سوی شورای نگهبان به این مصوبه اشاره کرد و افزود: با وجود مغایرتهای قانونی، این مصوبه باید بار دیگر برای اصلاح به مجلس بازگردد و وی نیز مکلف است تا با برطرف نمودن ایرادات، نظر شورای نگهبان را تامین کند.

تاجی با بیان اینکه اصلاح و اجرای مصوبه ممنوعیت دو شغله‌ها پروسه‌ای طولانی و زمان بر است عنوان کرد: ابتدا باید این مصوبه از سوی شورای نگهبان به مجلس بازگردد، اصلاح شود و بار دیگر جهت بررسی و تایید به شورای نگهبان برود که در صورت تایید بار دیگر به مجلس بازگشته و به رییس جمهوری ابلاغ شود، آنگاه ۱۵ روز بعد از انتشار در روزنامه‌های رسمی قابل اجرا است که به زمانی طولانی نیاز دارد، بنابراین تا هنگامی که مصوبه جدید مراحل اجرایی شدن خود را طی می‌کند، مبنای عمل دستگاه‌ها همان قانون مصوب سال ۱۳۷۲ خواهد بود.

وی یادآور شد: به طور یقین یکی از ایراداتی که در مصوبه ممنوعیت دو شغله‌ها برطرف خواهد شد تعمیم این مصوبه به بخش خصوصی است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها