خنده‌دارترین لطیفه دنیا

دانشمندان دانشگاه هرتفوردشایر خنده‌دارترین لطیفه دنیا را پیدا کردند

خنده‌دارترین جُک دنیا در مورد چیست؟ فکر می‌کنید مردم کشورهای مختلف بیشتر به چه نوع جُک‌هایی می‌خندند؟ یک جُک خوب بهتر است چند کلمه داشته باشد و برای مردم کدام کشور می‌توان راحت‌تر جُک تعریف کرد؟

در صورتی که فرصت کافی برای مطالعه همه متن ندارید فقط جوکهای آن را بخوانید که با فونت بولد شده مشخص هست

خبرآنلاین: جُک تعریف کردن یا لطیفه گفتن، یکی از سرگرمی‌های ساده‌ای است که در زندگی اغلب مردم دنیا معمول است. اما واقعا همه جُک‌ها خنده‌‌دارند؟ فکر می‌کنید خنده‌دارترین جُک دنیا چیست؟ این سوالی است که از سال ۲۰۰۲/ ۱۳۸۱،‌ دانشمندان دانشگاه هرتفوردشایر به دنبال پاسخ آن می‌گردند.

به گزارش دیسکاوری، ریچارد وایزمن، استاد روانشناسی این دانشگاه، ‌برنامه‌ای را تحت عنوان آزمایشگاه خنده آغاز کرد تا پاسخ این سوال را که یکی از پیچیده‌ترین معماهای علمی به حساب می‌آید، پیدا کند. محققین برای پیدا کردن خنده‌دارترین جُک دنیا، می‌بایست خنده‌دارترین جک را بین فرهنگ‌ها، مناطق، مردم و کشورهای مختلف پیدا می‌کردند. این کار به هیچ عنوان ساده نبود!

 

این مطالعه که یک سال به طول انجامید، برنامه مشترکی بین دانشگاه هرتفوردشایر و انجمن علوم بریتانیا بود. در اجرای این مطالعه، مردم نیز مشارکت داشتند. از آن‌ها خواسته شده بود که جُک مورد علاقه خود را برای وب‌سایت آزمایشگاه خنده بفرستند و به جک‌هایی که سایرین فرستاده بودند، امتیاز بدهند.

این مطالعه موفق شد نظر رسانه‌های بین‌المللی را به خود جلب کند. در مجموع، ۴۰ هزار جک برای وب‌سایت ارسال شد و ۱.۵ میلیون بار هم به جک‌ها امتیاز داده شد. حتما برایتان جالب است بدانید بیشترین امتیاز را کدام جُک به دست آورده است.

در بین ۴۰هزار جُک ارسال شده، مورد زیر که توسط گورپال گوسال، روانپزشک ۳۱ ساله از منچستر انگلستان برای سایت فرستاده شده، بیشترین امتیاز را گرفته است:
دو شکارچی اهل نیوجرسی برای شکار به جنگل رفته بودند که یکی از آن‌ها زمین خورد. به نظر می‌رسید که نفس نمی‌کشد، چشم‌هایش هم سفید شده بود. شکارچی دیگر با تلفن همراه خود به اورژانس زنگ زد و بریده بریده گفت:‌ «دوستم مرده. حالا چه‌کار کنم؟» اپراتور اورژانس با خونسردی جواب داد: «فقط آرام باشید. من می‌توانم به شما کمک کنم. بیایید اول مطمئن شویم که دوستتان مرده است.» بعد از لحظه‌ای سکوت، صدای شلیک گلوله به گوش ‌رسید؛ سپس صدای فرد پشت تلفن دوباره شنیده شد: «خب، حالا چه‌ کار کنم؟»

A couple of New Jersey hunters are out in the woods when one of them falls to the ground. He doesn’t seem to be breathing, his eyes are rolled back in his head. The other guy whips out his cell phone and calls the emergency services. He gasps to the operator: “My friend is dead! What can I do?” The operator, in a calm soothing voice says: “Just take it easy. I can help. First, let’s make sure he’s dead.” There is a silence, then a shot is heard. The guy’s voice comes back on the line. He says: “OK, now what?”

این مطالعه، ارتباط بین ملت‌ها در بازی طنزآمیز با کلمات را نشان می‌دهد. همچنین این مطالعه محبوبیت یک جُک را در بین مردمان متعلق به یک ملیت نیز بررسی کرده است.
در ایالات متحده آمریکا، از وقتی که دیو بری روزنامه‌نگار از مردم خواست به جُکی که با جمله‌ای در مورد راسو تمام می‌شد رای بدهند، نتایج سوگیرانه شد و جُک‌هایی که با یک جمله در مورد راسو به پایان می‌رسید، رای بیشتری گرفت. شاید برایتان جالب باشد بدانید ۱۵۰۰ جُک با جمله‌ای در مورد راسو تمام می‌شد! این یکی از بقیه محبوب‌تر بود:

هنگام رژه، سرهنگ متوجه رفتار غیرعادی افراد می‌شود. سرگرد بِری را صدا می‌زند و می‌پرسد: «هیچ معلوم هست بر سر دسته سرجوخه جونز چه بلایی آمده است؟ چرا همه بالا و پایین می‌پرند و به هم می‌پیچند؟» سرگرد لحظه‌ای مکث می‌کند و پاسخ می‌دهد: «به نظر می‌رسد راسو سرجوخه را گاز گرفته است!»

At the parade, the Colonel noticed something unusual going on and asked the Major:
“Major Barry, what the devil’s wrong with Sergeant Jones’ platoon?
They seem to be all twitching and jumping about.”
“Well sir,” says Major Barry after a moment of observation. “There seems to be a weasel chomping on his privates.”

به غیر از جُک‌های حاوی راسو، خنده‌دارترین جُک به نظر مردم آمریکا این جُک بود:
دو مرد برای بازی گلف به زمین گلف منطقه خود می‌روند. درست زمانی که یکی از آن‌ها می‌خواهد به توپ ضربه بزند، متوجه می‌شود که صفی بلند از مردم عزادار همراه با یک تابوت از جاده کنار زمین گلف می‌گذرند تا به مراسم تشییع بروند. مرد دست نگه می‌دارد، کلاه گلف خود را از سر برمی‌دارد، ‌چشم‌هایش را می‌بندد و به نشانه احترام، ‌رو به عزاداران تعظیم می‌کند. دوستش می‌گوید:‌ «وای، این معنادارترین و تاثیرگذارترین حرکتی بود که تا به حال دیدم. تو چه مرد بااحساسی هستی.» مرد پاسخ می‌دهد: «بله،‌ خب به هر حال او ۳۵ سال همسرم بود».

A man and a friend are playing golf one day at their local golf course. One of the guys is about to chip onto the green when he sees a long funeral procession on the road next to the course. He stops in mid-swing, takes off his golf cap, closes his eyes, and bows down in prayer. His friend says: “Wow, that is the most thoughtful and touching thing I have ever seen. You truly are a kind man.” The man then replies: “Yeah, well we were married ۳۵ years.”

بر اساس این مطالعه، مردم ایرلند، انگلستان، استرالیا و نیوزلند، علاقه زیادی به جُک‌هایی نشان دادند که با کلمات بازی می‌کنند، در حالی که آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها بیشتر جُک‌هایی را می‌پسندند که در آن‌ها نوعی نگاه برتری وجود داشته باشد، خواه وقتی یک نفر به نظر احمق برسد یا این که توسط فرد دیگری احمق جلوه داده شود:

یک تگزاسی می‌پرسد: اهل کجایی؟
فارغ‌التحصیل هاروارد پاسخ می‌دهد: من از جایی آمده‌ام که جملات را با حروف اضافه به پایان نمی‌بریم.
تگزاسی دوباره می‌پرسد: باشه، اهل کجایی فلان‌فلان‌شده؟ (جمله را با ناسزا به پایان می‌رساند)

Texan: “Where are you from?”
Harvard grad: “I come from a place where we do not end our sentences with prepositions.”
Texan: “Okay – where are you from, ….?”

علاوه بر جُک‌های متداولی که در مورد انسان‌ها تعریف می‌شوند، محققین می‌خواستند جُک‌های تولیدشده توسط کامپیوتر را هم بررسی کنند. به همین دلیل خودشان ۵ جُک کامپیوتری را وارد جُک‌ها کردند تا نظر مردم را بدانند. در حالی که در بین آنها، مردم به ۴ مورد امتیازهای بسیار کمی دادند، یکی از آن‌ها توانست امتیازی بالاتر از ۳۵درصد جُک‌های انسانی بدست آورد:

سوال: چه نوع قاتلی، شخصیت قوی‌تری دارد؟
پاسخ: قاتلی که برای صبحانه شیر و غلات میل می‌کند (به جای قاتل زنجیره‌ای. Cereal به معنی غلات مناسب صبحانه با شیر شبیه به Serial به معنی زنجیره‌ای تلفظ می‌شود.)
Q: “What kind of murderer has moral fiber
A: “A cereal killer

همچنین در این مطالعه، طول مناسب یک جُک خوب ارزیابی شد: حدود ۱۰۰ کلمه. فکر می‌کنید بهترین موجودی که در جُک‌ها می‌تواند جای انسان‌ را بگیرد، چیست؟ محققین این مطالعه می‌گویند اردک! به علاوه، نتایج مطالعه نشان می‌دهد که آلمانی‌ها طیف شوخ‌طبعی گسترده‌تری دارند. بنابراین اگر خواستید برای کسی جک تعریف کنید، یک آلمانی پیدا کنید، چون به احتمال بیشتری به جک شما خواهد خندید.

به گفته محققین، شوخ‌طبعی برای برقراری ارتباط ضروری است و هر چه بیشتر در مورد نحوه تاثیر فرهنگ و زمینه بر حس شوخ‌طبعی افراد بدانیم، بهتر و موثرتر می‌توانیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم.

برچسب ها:

دیدگاه ها (۱۱۲)

 1. maede می‌گه:

  هه هه هه هه هه هه
  انقد بی مزه بودن خندم گرفت
  کدوم خری واقعا به این جوکا میخنده
  خنده واقعی رو اینجا تجربه کنید

 2. رامین می‌گه:

  یارو میره داروخانه میگه :آقا ببخشید ماست دارید؟؟؟؟
  دارو فروش میگه :نه نداریم.
  بعدا همین یارو میره سوپر مارکت میگه :آقا ماست دارید؟؟؟؟
  فروشنده میگه :بله داریم.

 3. مهرداد می‌گه:

  خیلی الکی بود

 4. رضا می‌گه:

  بزارین یه جک بگم حال کنین: به طرف میگن از قفل فرمونت راضیی…
  میگه آره فقط سرِ پیچا یکم اذیت میکنه!!!!

 5. فهیمه می‌گه:

  خدا انشاا… به همه ما جوونای ایرانی رحم کنه و ما رو از بیکاری دربیا ره ! الهی آمین

 6. فهیمه می‌گه:

  چه جوکهای بی مزه ای! خداییش فقط ایرانیا ذوق و استعداد جوک گویی دارن! ای ول به خودمون

 7. ملیحه می‌گه:

  عجب!!!

 8. سارا می‌گه:

  وقتی بیکاری بیداد میکنه جک نخونیم چکار کنیم

 9. حامد می‌گه:

  سلام به همه همکاران عزیز
  تاحالا باورتون میشه جک به این بیمزه ای نشنیده بودم!!!
  چند تا پ ن پ واسه خارجیا بگین بترکن از خنده…

 10. خسته می‌گه:

  رامبد چند کلاس سواد داری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از کی تا حالا غم رو اونجوری مینویسن!!!!!!!!!!!

 11. rambod می‌گه:

  واااااای،،به درزه دیوار گیر میدینااا ،،ولش کنید،حالا ی مطلبی نوشتن خندیم،حالا نخندیدم اطلاعات گرفتیم،،اینجا فقط شرینگه غمو قصه هاست کشتید مارو از بس زهنیاته منفی داردو بیهالید،،کامنتتون فقط قمه آدمو زیاد میکنه

 12. rana می‌گه:

  وای از خنده ترکیدم…. عجب جک هااییی بودن….ویششششششششش

 13. ياس می‌گه:

  ستاره فکر نمیکنی جای کلماتت رو داخل جملت عوض کنی

 14. ستاره می‌گه:

  خیلی خیلی خیلی واقعا بی مزه بود

 15. ياس می‌گه:

  واقعا که جوک هاشون خیلی خیلی مسخره بود

 16. مهدي می‌گه:

  تا مدرک چی باشه؟

 17. بهناز می‌گه:

  به نظرم اگه به این جوکا میخندن ٰ پس باید خیلی ادمای مودبی باشن.

 18. kنجمه می‌گه:

  اینا واقعا جوک بود؟!

 19. پریا می‌گه:

  اون اهل کجایی اتفاقا به نظرم جالب یود

 20. فاطمه می‌گه:

  اصلا” خنده دار نبودن!

 21. بهنام می‌گه:

  این دانشمندان جک ……نشنیدند

  • admin می‌گه:

   به نظرم خوبی فرهنگ بکار بردن جوک و لطیفه در این کشورها این هست که
   با لطیفه هایی که در آن قومیتهای مختلف کشور مورد تمسخر قرار می گیرد
   خیلی شاد و خوشحال نمی شوند، که ما در کشور خودمان باعث انتشار جوکهای هرچند خنده دار
   مربوط به شهرهای مختلف کشور می شویم

 22. حسین1 می‌گه:

  تفاوت فرهنگ وجود داره اما مردم ایران و فرانسه جزء مردمی هستند که باید جکها در سطح بالائی باشند تا اونها رو به خنده وادار کنه و خب مسلما همچین چکهای آبکی به درد ماها نمی خوره!!

 23. سارا می‌گه:

  خیلی مسخره بود

 24. arash می‌گه:

  پناه بر خدا اینقدر استرس بیکاری و سن از دست رفته دارم که از همه کس و همه چیز نامید شدم آخه چرا خدا منو تو ایران آفریدی؟؟؟ هر روزمون بدتر از دیروز

 25. تشنیزی می‌گه:

  تلاش همیشه چاره سازه با کم کردن توقع وزیاد کردن تلاش می شه به هدف رسید

 26. سجاد می‌گه:

  این خارجیا به چی میخندنا بدبختیو ببین

 27. رضا می‌گه:

  بیان از ما جوک کفتنو یاد بگیرن
  یخ کنن این دانشمنداشون، معلومه کلی فسفر سوزوندن

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها