حل مشكلات استخدام در طرح مهرآفرين

حل مشكلات استخدام در طرح مهرآفرينReviewed by MODIR on Feb 2Rating:

در ماه‌هاي گذشته زمان اعلام نتايج و يا برگزاري آزمون‌هاي استخدامي سازمان‌هاي دولتي تبديل به يك علامت سوال بزرگ در ذهن بسياري از متقاضيان اين استخدام‌ها در استان‌هاي مختلف كشور شده است. سؤالي كه هر روز از سوي بسياري از خوانندگان نشريه بازاركار مطرح مي‌شود و ما نيز پاسخ آن را از معاون راهبردي منابع انساني معاونت رياست‌جمهوري جويا شديم كه وي ابلاغ طرح مهرآفرين را پاسخي به همه اين سؤال‌ها دانست.
وي با اشاره به اينكه در گذشته فرآيند استخدام كارمندان در سازمان‌هاي دولتي پيچ و خم‌هاي زيادي داشت و مشكلات زيادي ايجاد مي‌كرد گفت: با مصوبه هيئت‌وزيران در قالب طرح مهرآفرين تمامي اين مشكلات برطرف شده است.

بازگشت به آخرین اخبار درباری طرح مهر آفرین
تحريري نيك‌صفت با بيان اينكه در اين مصوبه كه به امضاي رئيس‌جمهور رسيده، اختيارات برگزاري آزمون‌هاي استخدامـي به استانداران تفويض شده است ادامه داد: در طرح مهرآفرين تمامي فرآيند استخدام با مديريت استانداري‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي در يك بستر الكترونيك يعني سامانه كارمند ايراني انجام مي‌گيرد.

مجوزهاي استخدامي به استانداري‌ها ابلاغ شد
وي در پاسخ به اين سوال ما كه اين فرآيند چه زماني عملياتي مي‌شود گفت: پس از تصويب اين مصوبه در روز چهارشنبه 6 دي‌ماه كليه آئين‌نامه‌ها و مجوزهاي استخدامي استان‌ها روز شنبه 9 دي ماه از طريق سامانه كارمند ايراني به استانداري‌ها ابلاغ شده است.
معاونت راهبردي منابع انساني معاونت رياست‌جمهوري با اشاره به اينكه مجوز استخدامي دستگاه‌هاي اجرايي نيز طي روزهاي آينده ابلاغ مي‌شود افزود: هم‌اكنون در حال برگزاري دوره آموزشي براي دستگاه‌هاي اجرايي در رابطه با چگونگي اجراي اين مصوبه هستيم و در چند روز آينده سهميه استخدامي آن‌ها نيز ابلاغ مي‌گردد.
پيش‌بيني تمامي فرايند استخدام در سامانه كارمند ايران
وي در ادامه با اشاره به ويژگي‌هاي طرح مهر‌آفرين افزود: در سامانه كارمند ايران تمامي فرآيند استخدام پيش‌بيني شده و حتي نمونه فرم‌هاي مربوطه نيز در اختيار استانداري‌ها و دستگاه‌هاي ملي قرار داده شده است.
تحريري نيك‌صفت با اشاره به اينكه نمونه آگهي استخدام را نيز در سامانه كارمند ايران قرار داديم عنوان كرد: در سامانه توضيح داده شده كه براي استخدام هر پست سازماني چه مداركي نياز است و چه مراحلي بايد سپري شود.
وي با اعلام اينكه تمامي فرآيند استخدام از سوي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهوري تفويض شده است ادامه داد: ما فقط از طريق سامانه بر كليه فرآيند نظارت داريم.
معاون راهبردي منابع انساني معاونت رياســـت جمهوري در ادامه با اشاره به فوايد اين طرح گفت: طرح مهرآفرين چندين فايده دارد، اول اينكه نياز نيست فرد به خاطر يك كار اداري ساده به تهران بيايند و مي‌توانند تمامي امور را در استان خود پيگيري كنند.
وي افزود: از طرف ديگر اگر همه به تهران مراجعه كنند فشار كاري سبب مي‌شود كه ما نتوانيم به موقع جواب متقاضيان را بدهيم.
تحريري نيك‌صفت با بيان اينكه با تقسيم كار انجام گرفته مردم زودتر به نتيجه مي‌رسند ادامه داد: از طرف ديگر يكسري امور اضافي نيز در روند استخدام بود كه حذف شده است و اين موضوع هم رضايت دستگاه و هم مردم را به دنبال دارد.

زمان انتشار آگهي و اعلام نتايج آزمون استخدامي
معاونت راهبردي منابع انساني معاونت رياست‌جمهوري در پاسخ به اين سوال خبرنگار ما كه براساس اين مصوبه نتايج آزمون‌‌هايي كه برگزار شده چه زماني اعلام مي‌شود و استان‌هايي نيز كه آزمون برگزار نكرده‌اند چه زماني اقدامات لازم را انجام مي‌دهند؟ گفت: با ابلاغ مجوزهاي استخدامي در روز 9 دي ماه عملاً كارها شروع شده و بايد هر چه زودتر نتايج اعلام شود.
وي با اشاره به اينكه هم‌اكنون استانداري‌ها مشكلي جهت انتشار آگهي استخدام و برگزاري آزمون ندارند افـــزود: اين موضـــــوع به سرعت عمل استانداري‌ها بستگي دارد، اما من به آن‌ها توصيه مي‌كنم در حداقل زمان و قبل از به پايان رسيدن دولت دهم كليه فرآيند را انجام دهند و از مجوزهاي در نظر گرفته شده استفاده كنند.
معاون معاونت رياست‌جمهوري ادامـه داد: در رابطه با عـدم اعلام نتايج و يا برگزاري آزمون نبايد بهانه آورده شود كه كارهــــــا در معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني معطل مانده است زيرا با ابلاغ مجوزهاي لازم ديگر موانعي بر سر راه اعلام نتايج وجود ندارد.
وي افزود: با اين روش يك وحدت رويه‌اي در فرآيند استخدام ايجاد شده و به پذيرفته‌شدگان آزمون‌ها بلافاصله كد استخدامي داده مي‌شود و آن‌ها مي‌توانند پس از گزينش مشغول به كار شوند.

استخدام‌هاي جديد مشكل بودجه‌اي ندارند
تحريري نيك‌صفت در پاسخ به سوال ديگر ما مبني بر اينكه برخي از مسئولان پيش‌بيني نشدن بودجه را دليلي براي عدم استخدام‌هاي جديد نام مي‌بردند و آيا هم‌اكنون اين مشكلات برطرف شده است گفت: اين مصوبه با پيشنهاد رئيس‌جمهور و به تائيد وي و كليه هيئت‌دولت رسيده است و با اين اوصاف منابع مالي آن نيز پيش‌بيني شده است، زيرا استخدام بدون بودجه عملياتي نمي‌شود.
نحوه نظارت بر فرآيند استخدام‌هاي دولتي
معاون راهبردي منابع انساني معاونت رياسـت‌جمهوري در پاسخ به اين سوال كه نحوه نظارت بر فرآيند اســتخدام و پيگيري مشكلات به چه صورت است گفت: با اين روش نظـارت معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياســت‌جمهوري بيش از گذشته شده و مي‌توانيم از طريق سامانه كارمند ايراني كليه فرآيند استخدام را بدون دخالت رصد كنيم.
وي با اشاره به اينكه ما در موارد لزوم فقط فرم‌ها را تائيد مي‌كنيم ادامه داد: با اين روش ديگر نياز به نامه‌نگاري نيست و ما حضور فيزيكي نخواهيم داشت.
تحريري نيك‌صفت با اشاره به اينكه جهت نظارت بر درست اجرا شدن مصوبه با دستور رئيس‌جمهور يك ستاد راهبري در معاونت توسعه و سرمايه انساني تشكيل شده است ادامه داد: من مسئوليت اين ستاد را بر عهده دارم و مقرر شده تا هر هفته تشكيل جلسه دهد و به مشكلات رسيدگي كند.
وي افزود: همه كساني كه در زمينه اجراي مصوبه مشكل دارند (چه مردم و چه دستگاه‌ها) مي‌توانند با ستاد مذكور مكاتبه كنند تا به مشكلات رسيدگي شود.

تعداد مجوزهاي استخدامي براساس نياز سازمان‌ها

معاون معاونت رياست جمهوري در ادامه سخنانش پيرامون تعداد مجوزهاي استخدامي گفت: مجوزهاي استخدامي با رعايت قانون به تعداد نيازهاي سازمان‌هاي ابلاغ شده است.
وي در پاسخ به اين سوال كه براي بخش‌هايي كه به دليل فعاليت‌هاي توسعه‌اي همانند بخش بهداشت و درمان چه تمهيداتي انديشيده‌ايد؟ گفت: با توجه به اعلام نياز مسئولان بخش بهداشت درمان سعي شده تا با پيش‌بيني سهميه خوبي نيازهاي آن‌ها برطرف شود.
تحريري نيك‌صفت در پايان سخنانش ابراز اميدواري كرد كه اجراي اين طرح سبب رضايت مردم شده و نشاط و شادي را در جامعه به دنبال داشته باشد.
لازم به ذكر است كه هيئت وزيران در جلسه مورخ 29/9/1391 بنا به پيشنهاد و تاييد رئيس جمهور، وزراء و معاونين رئيس جمهور به استناد اصول 126 و 127 و 138  قانون اساسي و به استناد مواد 181 و186 و بند «ه» ماده 224 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه و بند 112 قانون بودجه سال 1391 كل كشور «طرح مهر آفرين» را تصويب كرد.
بر اساس اين مصوبه بالاترين مقام دستگاه اجرايي و استانداران و معاونين توسعه مديريت و منابع انساني آنان و يا عناوين مشابه علاوه بر دارا بودن اختيارات و مسئوليت‌هاي اصل 126 قانون اساسي به عنوان نماينده ويژه رئيس جمهور موضوع اصل 127 قانون اساسي براي اعمال اختيارات رئيس جمهور و هيئت‌وزيران در امور اداري و استخدامي و نيز امور برنامه و بودجه مربوط به امور اداري و استخدامي دستگاه مربوط موضوع قوانين و مقررات تعيين شدند.
همچنين دستگاه‌هاي اجرايي و استانداري‌ها موظفند با رعايت موارد پيش‌بيني شده راسا و بدون نياز به هيچ امر ديگري از سوي هر مرجع يا مقامي از قبيل موافقت، پيشنهاد، تاييد، صدور مجوز و اعطاي شماره مستخدم يا ابلاغ و بدون الزام به رعايت ابلاغيه‌هاي صادره قبلي از سوي مقامات نسبت به تبديل وضعيت استخدامي و به‌كار گيري و جذب و استخدام افراد اقدام و شماره مستخدم را نيز اختصاص دهند .

بازگشت به آخرین اخبار درباری طرح مهر آفرین

دیدگاه ها (8)

 1. reza palangمی‌گه:

  منم همینطور

 2. مهدیمی‌گه:

  حدیث (23) رسول اكرم صلى‏ الله ‏عليه ‏و ‏آله :
  ما مِن اَحَدٍ يَكونُ عَلى شَى‏ءٍ مِن اُمورِ هذِهِ المَّةِ قَلَّت اَم كَثُرَت فَلا يَعدِلُ فيهِم اِلاّ كَبَّهُ اللّه‏ُ فِى النّارِ؛
  هر كس كارى از كارهاى كوچك و يا بزرگ اين امت را در دست بگيرد و در ميانشان عدالت را اجرا نكند خداوند او را به رو ، در آتش خواهد افكند.
  مستدرك على الصحيحين، ج 4، ص 90

 3. سامانمی‌گه:

  تو این آزمونا قرار نیست کسی رو از بیرون بگیرن چون بودجه ندارن حقوقشونو پرداخت کنن . فقط قصدشون تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی هست که دارن مثل نیروی پیمانی و رسمی بهشون حقوق میدن . بنابراین نباید آگهی استخدامی بزنن و با احساسات جوانان بیکار و جویای کار بازی کنند .

 4. ایتمی‌گه:

  با سلام.اول لطفا وخواهشن جواب بدید دوم مگه وزارت نیرو جزء دولت شما نیست.اگه هست پس تبدیل وضعیتش با کیه.اگه ما جزئی از این کشور هستیم و حقی داریم پس کو.

 5. مرجانمی‌گه:

  همه رومسخره خودشون کردن. آزمون 21دی ماه که استان فارس برگزارکرد من شرکت کردم من با اطمینان 100 درصد مطمئن بودم قبول میشم وقتی هفته پیش نتیجه روزدن کاشف به عمل اومدهمه قراردادی های خودشون رومیخوان بگیرن

 6. سجادمی‌گه:

  فعلا که همش شده بازی سیاسی این میگه مورد تاییده فردا اون یکی میگه رد شده
  خدا رو هم در نظر بگیرید چقدر ما جوونا رو مایوس میکنید
  خدایا به دادمون برس

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Document
بانکی