جزئیات استخدام‌های جدید دولت و تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی

معاونت توسعه رئیس‌جمهور  تشریح کرد
جزئیات استخدام‌های جدید دولت و تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی
کارکنان قراردادی دستگاه‌های اجرایی می‌توانند در چهارچوب قانون و ضوابط تعریف شده اقدام به تبدیل وضعیت کرده که در این صورت با توجه به تفویض اختیارات داده شده به دستگاه‌ها و استانداری‌ها، این تبدیل وضعیت از سوی آن‌ها انجام خواهد شد.
قانون استخدام جدید در دستگاه‌های اجرایی پس از ۷ سال و دقیقا در ماه‌های پایانی عمر دولت دهم احمدی‌نژاد در تاریخ ۳۰ دی ماه سال جاری به تصویب هیئت وزیران رسید و برای اجرا ابلاغ شد که البته تصویب این طرح با شائبه‌ها و مخالفت‌های مختلفی مواجه شد.

برای اطلاع بیشتر از جزییات این طرح استخدامی، در گفتگو با هاجر تحریری نیک صفت؛ معاون راهبردی معاونت توسعه انسانی رئیس‌جمهور و مسئول طرح قانون استخدامی‌های دولت، ابعاد مختلف این طرح را مورد بررسی قرار دادیم.

باشگاه خبرنگاران : به طور کلی این طرح از چه زمانی آغاز و به چه منظوری تدوین شده است؟

نیک صفت: این طرح از ابتدای دولت نهم در مورد بررسی کارشناسان حقوقی و استخدامی و راهبردی قرار گرفت تا بتوانیم مسیر روشنی را در مقابل کارمندان دولت همچنین فارغ‌التحصیلان جوان کشور برای استخدام ایجاد کنیم.

با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در ارتباط با نیاز تحولاتی در نظام، اقداماتی مربوط به استخدام و تبدیل وضعیت نیروها انجام داده‌ایم، هدف ما از ایجاد این طرح (مهر آفرین) و عملیاتی شدن آن ارائه خدماتی در زمینه اشتغال فرزندان و خانواده‌هاست که اکنون مهمترین مسئله در کشور است پرداخته‌ایم.

باشگاه خبرنگاران: آیا اجرای این طرح کمکی به تسریع انجام امور مردم خواهد کرد؟

نیک صفت: نظام اداری ما متاسفانه به گونه‌ای است که همه دستگاه‌ها را به هم وابسته می‌کند در صورتی که کسانی که فعالیت‌های اجرایی در این دستگاه‌ها دارند به شدت به یکدیگر وابسته می‌شوند که این وابستگی مطمئنا بر انجام کار مردم تبعاتی دارد که یکی از آن‌ها طولانی شدن انجام کارها و هم چنین باعث ایجاد کارهای زائد می‌شود.

بازگشت به صفحه استخدام استانداری همه استان ها – اخبار به روز

یکی دیگر از اهداف ما کاهش فرآیندهای زائد و انجام کار مردم در کوتاه‌ترین زمان است زیرا انجام این کار موجب تسریع در تمام فرآیندهای دستگاهها اجرایی خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران: انجام امور این طرح در کشور بر عهده چه کسانی است و معاونت توسعه انسانی رئیس جمهور چه نقشی دارد؟

نیک صفت: با توجه به این که معاونت توسعه و منابع انسانی رئیس‌جمهور دارای نقش تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری و نظارت است متاسفانه به دلیل این وابستگی‌ها نقش اجرایی را به خود گرفته بود و درگیر مسائل اجرایی شده بود؛ با اشاره به اینکه وظیفه دستگاه‌های اجرایی اجرا کردن امور است بنابراین باید به کسانی که در مرحله اجرا قرار دارند اعتماد و از ظرفیت‌های قانونی آن‌ها در انجام برخی قوانین استفاده کرد.

از طرفی ظرفیت‌های قانونی که در برنامه پنجم و هم چنین مواد ۱۸۱، ۱۸۶و ۲۲۴ این اجازه را داده است تا بتوانیم از این فرصت استفاده کرده و فلسفه وجودی طرح مهر آفرین که تفویض اختیارات به دستگاه‌های اجرایی است به طور تمام و قانونی اجرا کنیم.

این تفویض اختیارات به مسئولان اجرایی و استانداری‌ها با ساماندهی و در چهارچوب قانون و نظارتی که معاونت توسعه سرمایه انسانی رئیس‌جمهور انجام می‌دهد صورت می‌گیرد.

باشگاه خبرنگاران: آیا در تدوین این طرح از کارشناسان استفاده شده، فرآیند استخدام‌ها چگونه تعریف شده است؟

نیک صفت: در تدوین طرح مهرآفرین از سرشناس‌ترین افراد حقوقی کشور استفاده شده است زیرا آن‌ها نقش بسیار مهمی را در تدوین این طرح عظیم داشته‌اند تا این طرح با رعایت قانون و در چهارچوب آن به مرحله نهایی برسد.

اقداماتی که مربوط به استخدام‌ها در این طرح اشاره شده در پنج فرآیند انجام می‌شود که این مراحل با نظارت عالی‌ترین فرد اجرایی دستگاه یا مقامی که از سوی وی تفویض اختیار می‌شود و همچنین استانداری‌ها انجام می‌شود.

تمام فرآیندهای استخدامی که در دیگر مراکز انجام می‌شود از طریق سامانه کارمند ایرانی که یک بستر الکترونیکی است قابل رصد شدن است.

باشگاه خبرنگاران: سامانه کارمند ایرانی چیست و دقیقا چه کاری را از طریق آن انجام می شود؟

نیک صفت: سامانه کارمند ایرانی سامانه‌ای الکترونیکی است که تمام مشخصات نیروهای مورد نظر را در انجام امور استخدامی طبق ضوابط قانونی نشان می‌دهد.

سامانه کارمند ایرانی در چهارچوب و ضوابط قانونی طراحی شده و کلیه قوانین مورد نیاز را در خود تعریف کرده است بنابراین با توجه به الزام در اجرای قانون استخدامی‌ها این اقدام از طریق این سامانه با نظارت معاونت توسعه و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور با ضریب امنیتی بالا انجام می‌شود.

باشگاه خبرنگاران: تبدیل وضعیت‌ها در این طرح شامل چه افرادی و توسط چه کسانی انجام می‌شود؟

نیک صفت: در این طرح علاوه بر استخدام‌های جدید از سوی دستگاه‌ها به تبدیل وضعیت نیروها در دستگاه‌های مختلف اجرایی اشاره و تکلیف تبدیل وضعیت نیروها را مشخص کرده است.

تبدیل وضعیت‌ها شامل نیروهای شرکتی و یا افرادی که از مراکز شهرها به شهرستان‌ها و نیروهای پیمانی است که تمام این تبدیل وضعیت‌ها در چهارچوب ضوابط قانونی در اختیار دستگاه‌ها و استانداری‌ها قرار داده شده است.

از طرفی در این طرح به مناطق کم‌تر توسعه یافته طبق سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار گرفته است.

در این بین می‌توانیم با همکاری تمام مسئولان اجرایی و هم چنین نمایندگان مجلس به ۱۰ شماره از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری (شفاف‌سازی، عدالت، تکریم ارباب رجوع، استفاده از دولت الکترونیک، توجه به مناطق کم‌تر توسعه یافته، آشنا شدن افراد با حقوق خود) با اجرایی شدن طرح مهرآفرین به آن‌ها تحقق ببخشیم.

تبدیل وضعیت در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته برای افراد همان منطقه هم اجرا خواهد شد با اجرای این قانون قوت قلبی برای کارمندان برای ماندن در همان منطقه باشند.

تمام اقدامات اجرایی این طرح از سوی بالاترین مقام دستگاه انجام می‌شود لذا اجرای این طرح یک کار اصولی و منطقی است و موجب شادی و نشاط بسیاری از مردم و کارمندان خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران: تبدیل وضعیت نیروهای قرار داردی سرانجام به کجا رسید؟

نیک صفت: از دیگر مجوزهای که در این طرح داده شده است تبدیل وضعیت نیروهای قرار دادی است که این نیروها سالیان سال در دستگاه‌های مختلف بدون هیچ گونه تفاوت کاری با کارمندان رسمی مشغول به کار بودند.

کارکنان قراردادی دستگاه‌های اجرایی می‌توانند در چهارچوب قانون و ضوابط تعریف شده اقدام به تبدیل وضعیت کرده که در این صورت با توجه به تفویض اختیارات انجام شده اختیارات داده شده به دستگاه‌ها و استانداری‌ها این تبدیل وضعیت از سوی آن‌ها انجام خواهد شد.

انجام این نوع استخدام موجب ثبات و امنیت شغلی در جامعه خواهد شد و در این میان تمام نیروها و کارمندها در دستگاه‌ها تکلیف کاری خود را می‌دانند.

برهمین اساس طبق زمان‌بندی‌های در نظر گرفته شده در این طرح ابتدا تبدیل وضعیت نیروهای قرار دادی طبق رعایت برنامه پنج ساله توسعه و قانون برای افرادی که دارای شرایط ذکر شده در این طرح هستند اجرا خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران: آیا در این طرح برای خانواده‌های شهدا و… شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته شده است؟

نیک صفت: در این طرح نیز برای خانواده‌های شهدا، ایثارگران و معلولان، قهرمانان ورزشی و همچنین نخبگان ظرفیت‌هایی را مطابق با توانمندی آن‌ها برای استخدام با شرایطی که در قانون ذکر شده است، اختصاص داده‌ایم.

 

بازگشت به صفحه استخدام استانداری همه استان ها – اخبار به روز

منبع باشگاه خبرنگاران

دیدگاه ها (۲۲)

 1. بیتا می‌گه:

  ماها که بیکاریم چه کنیم از سال ۸۵ با مدرک لیسانس بیکارم و الانم که کارشناسی ارشد پژوهشگری خوندم بازم بیکارم . انگار هرچه تحصیلات میره بالا از شاغل بودن باید ناامید شیم.

 2. ایرانی می‌گه:

  کسانی که تا به حال تغییر وضعیت شده اندیعنی با عرض کمتر از دوهفته احتمالا از نظر اقای جهانگیری معاف شده اند از این دستور العمل ؟؟؟..من در اداره ای هستم که با یکی از همکارانم ۱۱سال پیش از طریق ازمون استخدامی وزارت نیرو استخدام شدیم..فقط به علت بوروکراسی اداری قرار بود نام افراد بااین سابقه در دولیست جداگانه ارسال بشود..با این حساب اوشانس اورد وشربت نوش افرین را خورد وامثال من هم الکی الکی محروم شدیم…این طرح باید یا برای همه باقیمانده ها اجرا شود ویا تمام افراد تبدیل وضعیت شده دریکسال خر دولت دهم هم ملغی شود؟؟وگرنه تاس شانس شطرنج از قوانین ایران قانونمند تر است…

 3. هوشنگ حیدری می‌گه:

  با سلام
  اینجانب فرزند جانباز از کار افتاده کلی غیر قادر بکار که در گمرکات استان حدود ۹ سال است که قراردادی هستم ولی متاسفانه هنوز تبدیل وضعیت نشده ام و حال در آزمون استخدامی هم قبول شده ام ولی هنوز خبری از آن هم نشده است.

 4. بهنام می‌گه:

  بنده درحدود شانزده ساله که در شیلات کارمیکنم تا الان چهاردوره ریاست جمهوری رو ردکردم ودرحدود ۱۰ تا رییس سازمان هم عوض شده که تقریبا همه اونا قول تبدیل وضعیت رو بهم دادن مدرکم فوق لیسانسه ودرکارم هم بسیار ماهرم وبصورت قراردادمشخص مشغولم اما افسوس که صدای مارو کسی نمیشنوه حتی اونیکه اون بالاست وماهمگی عاشقشیم این نوشته هاهم به خاطر خالی شدنه وگرنه ۱۶ سال کم نیست یه عمره ، یه جوونیه که رفت وما اززندگی خیری ندیدیم ……

 5. هسر جانباز 35 درصد اعصاب روان می‌گه:

  ما همسران چشم به انتظار خبراستخدام در اداره ارشاد هستیم هم از همسر جانباز مراقبت می کنیم هم به دولت جمهوری خدمت میکنیم

 6. مهرداد می‌گه:

  سلام من الان نزدیک ۳سال توی دستگاه آب و فاضلاب مشغول کارم قرار دادی با شرکتها تکلیف ما چی میشه تورو خدا فکری برای ماها کنید بخدا خسته شدیم مدرک فوق دیپلمitدارم اما موتورچی چاها هستم با حقوق۴۵۰۰۰۰هزار تومانی داخل کویرم کار میکنم با شرایط سخت سخت زن و بچه ماها چه گناهی کردن حقشونو یکی دیگه باید بجیب بزنه بره

 7. زهرا می‌گه:

  ای بابا من خودم با شش سال سابقه نیرو شرکتیم تو شرکت توزیع برق بوشهر هر کی واسه خودشه طبق قانون من دراوردی خودشون هنوز نوبت من نشده همش دعوا سر پول و جا و مقام خودشونه هممون سر کاریم جز اونایی که پ… دارن

 8. فررانه می‌گه:

  من فوفق لیسانس دارم میخونم از بیکاری کتافه شدم من که بچه جانباز نیستم باید چکار کنم انصراف بدم چون پول شهره ندارم؟

 9. مهدی می‌گه:

  به خدا چقدر باید این تبعیض هارو به خود وخانواده هامون تحمیل منیم حقوق میلیونی کارمندان نیروگاه نیشابور در برابر حقوق ۴۵۰۰۰۰ هزار تومانی کارگران

 10. مهدی می‌گه:

  با سلام در سایت کارمند ایران اسمی از نیروگاه ها برده نشده آیا شامل کارگران نیروگاهها نمی شود

 11. سیاوش می‌گه:

  نویسنده این مطلب کیه؟
  آخه ۳۰ دی ماه سال جاری که هنوز نرسیده چطور هئیت وزیران تو این تاریخ این طرح رو تصویب کرده.حتما منبع این مطلب از خود هیئت هم باید باشه…….!

 12. خوزستانی.اهواز می‌گه:

  با سلام
  خواهش میکنم درمورد تبدیل وضعیت نیروها ی قراردادی بیشتر توضیح دهید.در شرکت بهره برداری سدونیروگاه مسجدسلیمان نیروهای حراست چند سال پیگیرن اما یک نفر هم تبدیل وضعیت نشده.تازه دو نفر هم اخراج شدن.و توزیع برق اهواز هم به این وضع ادامه میده واز توانیر نامه اومده وبایگانی شده.

 13. مهدی می‌گه:

  واقعا نمیدانم تا کی میخوان این قولها را بدن و هیچ اقدام اجرایی صورت نگیره بابا به خدا هنوز توی کلی اداره نیروی شرکتی هست چه برسه به تبدیل وضعیت نیروهای قراردادیشون

 14. جمال می‌گه:

  سلام لطفاً شرکت های درج شده در سامانه کارمند ایرانی هم بصورت مختصر ذکر کنید تا این همه تبلیغات شما در صورت صحیح بودن پیگیری شود وگرنه نمی دانیم امروزه دم خروس را یا قسم حضرت عباس شما را باور کنیم . یا خدای نخواسته اینها شده تفریحات و سر کارها برای قشر جوان

 15. مهدی می‌گه:

  استخدام جدید دولت ! مگه قبلا هم استخدامی داشته . ما که ندیدیم . یه ازمون ۲ سال پیش گرفتن الان ۲ ساله که سر کاریم ، تو کافی نت ها منتظر جوابش هستیم …
  (نمیدونم وقتی نظر هامو ثبت نمیکنین چرا نظر میدم…)

 16. امید م می‌گه:

  خواهشاً دست ازسرنیروهای قراردادی بردارید.ماکه مسخره شمانیستیم که هرروزیه وعده وعیدمیدید.

 17. بهار می‌گه:

  خسته شدم

 18. پرهام می‌گه:

  ایول یعنی ماهایی که فرزند جانباز هستیم دیگه خیالمون راحت باشه دیگه استخدامیم ؟
  خانم نیک صفت

 19. منتظر خوزستانی می‌گه:

  سلام اقای مدیر این طرح کی اجرا میشه؟
  با تشکر

 20. اشکان می‌گه:

  سلام لطفن در هنگام درج اخبار لینک سایتهای مورد بحث را هم درج کنید!به عنوان مثال سامانه کارمند ایرانی و امثال آن.
  سپاس

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها