جدول حقوق مدیران و کارگران در سال ۹۱

جدول حقوق مدیران و کارگران در سال ۹۱


براساس مصوبه شورای‌عالی کار، هر مدیر مشمول قانون کار در سال ۹۱ می‌تواند به میزان ۲۷۲۷۹۰۰ تومان حقوق دریافت کند که با حداقل ۳۸۹۷۰۰تومانی کارگران، ۲۳۳۸۲۰۰ تومان اختلاف دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از استفاده‌های جانبی مصوبه حداقل دستمزد سالیانه کارگران و مشمولان قانون کار که معمولا در یکی دو ماه پایانی هر سال ارائه می شود، تعیین حداکثر حقوق مدیران مشمول قانون کار و همچنین تعیین حداقل دستمزد سایر سطوح مزدی (آنهایی که حداقل حقوقی بیشتر از مصوبه سالیانه قانون کار دریافت می کنند)، است.

هرچند مدیران و مشمولان دریافت بالاترین حقوقها در بنگاه ها و واحدهای مختلف اقتصادی کشور، کمتر از ۱۰ درصد کل مشمولان قانون کار را تشکیل می دهند اما فراهم بودن امکان دریافت تا ۷ برابر حداقل دستمزد مصوب سالیانه کارگران، شکاف قابل توجهی را در این بخش به وجود آورده است.

براساس قوانین موجود هر مدیر می تواند در سال تا ۷ برابر حداقل دستمزد یک کارگر را دریافت کند که طبق مصوبه ۳۸۹۷۰۰ تومانی سال جاری کارگران، این مبلغ در سالجاری برای مدیران ۲ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان است.

البته درست است که طبق مصوبه شورای عالی کار برای سال ۹۱ مدیران مشمول قانون کار می توانند مبلغ ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را در بهترین وضعیت دریافت کنند، اما این مبالغ در بنگاه های مختلف تفاوت دارد و بر اساس وظایف مدیران، نوع کار تخصصی مدیر و همچنین توافق با مدیران ارشد بنگاهها می تواند به مراتب بیشتر و تا ۲ برابر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نیز باشد.

به صورت کلی، برای سال جاری هر مدیر حداقل بگیر که البته در قانون حداکثر دریافتی ذکر شده است، از افزایش ۴۱۵ هزار و ۸۰۰ تومانی حقوق خود برخوردار خواهد شد.

مبلغ دریافتی مدیران در سال جاری نسبت به کارگران و سایر سطوح مزدی مشمول قانون کار، به میزان ۲ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان اختلاف دارد و به عبارتی به نسبت حداقل دستمزد ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومانی کارگران؛ هر مدیر بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اضافه تر دریافت می کند.

مبلغ دریافتی مدیران مشمول قانون کار در سال گذشته ۲ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان بوده است که به نسبت حداقل دستمزد ۳۳۰ هزار و ۳۰۰ تومانی کارگران؛ یک شکاف ۱ میلیون و ۹۸۱ هزار و ۸۰۰ تومانی در مورد اختلاف حقوق کارگران و کارفرمایان وجود داشته است.

به صورت کلی میزان حداکثر دریافتی مدیران مشمول قانون کار در هر ماه از سال ۸۵ تا ۹۱ به میزان ۱۶۰ درصد افزایش یافته است و از ۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان به ۲ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. همچنین افزایش ۱۹۱هزار و ۸۵۶ تومانی حقوق سال ۸۵ مدیران به ۴۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان در سال ۹۱ بالغ شد.

اما در این مدت میزان حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار به میزان ۶۱ درصد افزایش یافته است و مبلغ آن نیز از ۱۵۰ هزار تومان در سال ۸۵ به ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان در سال ۹۱ رسیده است. میزان رشد دریافتی سالیانه حداقل حقوق کارگران در سال ۸۵ نیز ۲۷ هزار و ۴۰۸ تومان بود که در سال ۹۱ به ۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

علی دهقان کیا در گفتگو با مهر با اعلام اینکه در سال جاری مدیران مشمول قانون کار شاغل در واحدهای مختلف اقتصادی و بنگاه ها می توانند تا ۷ برابر حداقل دستمزد سال جاری کارگران دریافت کنند، سقف نهایی آن را ۲ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان دانست.

عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، اظهار داشت: کمتر از ۱۰ درصد و چیزی بین ۵ تا ۱۰ درصد از کل افراد مشمول قانون کار کشور در این ردیف دریافتی قرار می گیرند.

دهقان کیا فرمول محاسبه حقوق مدیران را مصوبه شورای عالی کار اعلام کرد و بیان داشت: هر ساله میزان دریافتی و رشد حداکثر دریافتی مدیران پس از تصویب میزان حداقل دستمزد سال آینده کارگران مشخص و قابل اعمال می شود.

جدول ۷ ساله تغییرات حقوق کارگران و مدیران مشمول قانون کار

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها