تفویض اختیارات استخدامی طرح مهرآفرین به استانداران ابلاغ شد.

مصوبه جامع هیأت وزیران در رابطه با تفویض اختیارات اداری و استخدامی با عنوان طرح مهرآفرین به استانداران و دستگاه‌های ملی ابلاغ شد.

بر اساس این مصوبه بالاترین مقام دستگاه اجرایی و استانداران و معاونین توسعه مدیریت و منابع انسانی آنان و یا عناوین مشابه علاوه بر دارا بودن اختیارات و مسئولیت‌های اصل ۱۲۶ قانون اساسی به عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور موضوع اصل ۱۲۷ قانون اساسی برای اعمال اختیارات رئیس‌جمهور و هیأت وزیران در امور اداری و استخدامی و نیز امور برنامه و بودجه مربوط به امور اداری و استخدامی دستگاه مربوط، موضوع قوانین و مقررات تعیین شدند.

بازگشت به صفحه استخدام استانداری همه استان ها – اخبار به روز

همچنین دستگاه‌های اجرایی و استانداری‌ها موظفند رأسا و بدون نیاز به هیچ امر دیگری از سوی هر مرجع یا مقامی از قبیل موافقت، پیشنهاد، تأیید، صدور مجوز، صدور و اعطای شماره مستخدم یا ابلاغ و بدون الزام به رعایت ابلاغیه‌های صادره قبلی از سوی مقامات نسبت به همه موارد از جمله نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی و به کارگیری و جذب و استخدام افراد اقدام و شماره مستخدم را نیز اختصاص دهند.

اما اینکه این مصوبه تا چه میزان با قوانین و مقررات انطباق دارد بحث مفصلی می‌طلبد که باید در جای خود مورد بررسی قرار گیرد.در اینجا از منظر حقوقی که برای ایثارگران در قوانین و مقررات به تصویب رسیده است این طرح را بررسی می‌کنیم.در اصل ۱۲۶ و ۱۲۷ قانون اساسی رئیس‌جمهور مسئولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور را مستقیما برعهده دارد و می‌تواند اداره آنها را به عهده دیگری بگذارد و در موارد خاص بر حسب ضرورت یا تصویب هیأت وزیران نماینده یا نمایندگان ویژه با اختیارات مشخص تعیین کند. در این موارد تصمیمات نماینده یا نمایندگان مذکور در حکم تصمیمات رئیس‌جمهور و هیأت وزیران خواهد بود.

با توجه به اختیاراتی که حسب طرح مهرآفرین به بالاترین مقام‌های دستگاه‌های اجرایی، استانداران و نمایندگان آن تفویض شده است، این مقامات بهانه‌ای برای عدم اجرای قوانین موجد حق ایثارگران ندارند، به ویژه که در همین طرح بر اجرای دقیق قوانین ایثارگران تاکید شده است و دستگاه‌های اجرایی مکلف به اجرای آن شده‌اند. به عبارتی در هر استان، استاندار با اختیاراتی که کسب کرده است مانند رئیس‌جمهور می‌تواند در تمام شئون اداری و استخدامی ورود پیدا کند و ایثارگران و دستگاه‌های متولی ایثارگران با پیگیری قانونی می‌توانند حقوق قانونی ایثارگران را تضمین و تامین کنند.

در فصل اول این طرح با موضوع وظایف و اختیارات تفویضی، ۲۸ وظیفه و اختیار با قدری اختلاف، به بالاترین مقام دستگاه اجرایی، استانداران و نمایندگان آنان واگذار شده که تاکنون سابقه نداشته است. اختیاراتی از قبیل اتخاذ تصمیم، تایید و موافقت با صدور مجوزهای استخدامی، مدیریت و راهبردی و مسئولیت اجرای آزمون‌های استخدامی و تایید و اعلام نتایج آنها، استخدام و تبدیل وضعیت، استخدام معلولین، تشخیص و تایید ماموریت و انتقال کارکنان به کلانشهرها در موارد خاص،اتخاذ تصمیم و موافقت با به‌کارگیری بازنشستگان، اجرای احکام دیوان عدالت اداری، استخدام کارمند مستعفی، تخصیص شماره مستخدم از طریق سامانه کارمند ایران، حذف واحدهای سازمانی در تمام سطوح سازمانی، حذف پست‌های سازمانی یا تغییر عنوان پست و ایجاد آن و ادغام واحدهای سازمانی، بخشی از اختیاراتی است که به این مقامات واگذار شده است. اما وظایف و اختیاراتی که در حوزه قوانین ایثارگری به این مقامات به‌صورت خاص واگذار شده است عبارتند از:

الف- استخدام و تبدیل وضع مشمولین قانون اصلاح بند(و) ماده(۴۴) قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و بند (الف) ماده یاد شده و ماده(۴۸) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و سایر موارد مشمول تکالیف قانونی (اعم از قانون و مقررات) مطابق پیوست مربوط.

این اختیارات در سطح ملی به بالاترین مقام دستگاه اجرایی و در استان‌ها به استانداران و نمایندگان آنها واگذار شده است. این اختیارات به اندازه‌ای گسترده است که ایثارگران در تحقق حقوق قانونی خود با هیچ مشکلی مواجه نخواهند شد.بند(و) ماده(۴۴) قانون برنامه پنجم توسعه در دو نوبت به تاریخ‌های۹۰٫۱۱٫۱۸ و ۹۱٫۷٫۵ توسط مجلس شورای اسلامی اصلاح شده است.

برابر آخرین اصلاح صورت گرفته، تمامی دستگاه‌های اجرایی مکلفند حداقل ۲۵درصد نیازهای استخدامی خود را از میان جانبازان، آزادگان، فرزندان و همسران شهدا، فرزندان و همسران جانبازان ۲۵درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان یک سال و بالای یک سال اسارت از محل مجوزهای مربوط و پست‌های بدون متصدی برطرف کنند و پنج‌درصد سهمیه استخدامی را به رزمندگان با سابقه حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زیر۲۵درصد و فرزندان آزادگان کمتر از یک‌سال اسارت و خواهران و برادران شهدا اختصاص دهند.

برابر تبصره یک این اصلاحیه بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است در بین فرزندان ایثارگران ابتدا فرزندان شاهد، سپس فرزندان جانبازان را براساس درصد جانبازی و سپس فرزندان آزادگان را براساس مدت اسارت معرفی کند. ضمنا رزمندگان با حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان، آزادگان و همسران شهدا، همسران جانبازان و همسران آزادگان، فرزندان شاهد،‌ فرزندان جانبازان و فرزندان آزادگان از شرط جنسیت برای استفاده از سهمیه استخدامی معاف و دستگاه‌های اجرایی موظفند بدون الزام به رعایت شرط سنی،‌ تحصیلی، معدل و آزمون و با احراز شرایط عمومی گزینش از ابتدا آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام کنند. ضمنا پس از تعیین تکلیف سهمیه ایثارگران دستگاه‌های اجرایی می‌توانند اقدام به جذب سایر نیروها بکنند و اقدام بر خلاف این قانون تخلف محسوب می‌شود.

بازگشت به صفحه استخدام استانداری همه استان ها – اخبار به روز

دیدگاه ها (۴۲)

 1. خاطره می‌گه:

  اگه خیلی حسرت وعدهای پوچ وشنیدهای الکی تون هستین باباهای شماهم میرفتن شهید میشدن تا طعم خوش این حسرتارو میکشیدین

 2. احمد می‌گه:

  چرا طرح مهر آفرین در استانداری تهران اجرا نمی شود ؟

 3. فهیمه می‌گه:

  من پدرم رزمنده هست ۴سال درجبهه حضور داشته وخودم کارشناسی منابع طبیعی _محیط زیست هستم لطفا نحوه ی ثبت نام تاریخ شرایط ازمون وبرام میل کنید.ممنون

 4. زینب می‌گه:

  طرح مهر آفرین چی هست
  ثبت نام آن کی هست چه رشته هایی میخوان خواهشا جواب بدین

 5. علی می‌گه:

  من فرزند جانباز ۳۰درصدم با مدرک فوق لیسانس الکترونیک سربازی هم رفتم ۲۷ سلمه چون پارتی ندارم بیکارم .تواین زمونه پارتی حرف اول و میزنه خود شهید هم باشی پارتی نداشته باشی ول معطلی. والسلام

 6. نیما می‌گه:

  اینکه اعلام کردن تمامی امور استخدامی واگذار به استانداری شده دروغ محض من قبولی سال ۹۰ خراسان رضوی هستم الان ۶ماه منتظر کدمستخدمی از استانداری هستم تازه مدارک ما برای تایید به تهران ارسال شده و فکر کنم ۶ماه دیگه بایستی منتظر بود درضمن سهمیه خراسان ۳۷۰۰اعلام شدکه به گفته مسولین۲۰۰۰نفر جذب شدند حالا چرا اکنون این مسایل رسانه ای شد نوش دارو پس از مرگ سهراب

 7. افسانه می‌گه:

  با سلام تاریخ آزمون ؟؟؟

 8. آرام می‌گه:

  خجالت از خدا! هر چی می کشیم به خاطره خجالت نکشیدن از خداس بنده خدا

 9. الهه می‌گه:

  چرا نظر منو تایید نکردی

 10. زنده می‌گه:

  خوش به حال مرده ها

 11. حمید می‌گه:

  الان چند سال هست که آزمون استخدامی پشت سر هم برگزار میشه و دیگه سوالها برامون تکراری شده در آخر هم نتیجه که اعلام میشه یا مردود هستی یا سهمیه های … دیگه مجالی نمیده برای ما. ما که دستمون به جایی بند نیست ولی انشاله خدا خودش اینجا حاکمه………

 12. جلال می‌گه:

  استانداری سیستان و بلوچستان شماره مستخدم آزمون ۲۶/۱۲/۹۰ را اعلام نمود

 13. فرزانه می‌گه:

  من فرزند شهیدم.بهترین دانشگاه کشور درس خوندم.بهترین رشته با معدل نسبتاخوب.و ۲سال است بیکارم.به هرجایی هم برای کار سر زدم.پس کو این مزایایی که شما حسرتش را میخورید؟

 14. الهه می‌گه:

  بخداخودم دیدم که همکلاسیام که
  اشنا داشتن بصورت قراردادی رفتن سرکار حالاهم همونارو تغییر وضعیت میدن ومیشن استخدام رسمی!واقعا این انصافه!پس حق ماهاچی میشه اصلا کسی به حرف ما توجه داره؟دیگه از کامنت گذاشتن خسته شدم

 15. خبر چین می‌گه:

  خیلی از قاون ها تو ایران فقط رو برگه می مونه . گفته توقانون ایثارگران از شرط سن.جنسیت .تحصیلی معاف اند اما این فقط حرفه در عمل باید تمام شرایط بالا رو داشته باشی به علاوه بومی همون شهرستان البته اینم بگم دستکاهها نمی تونند۲۵ درصد رو رعایت نکنند ولی حداکثر و حداقل نداره ۲۵درصد بی کم وزیاد یه چیز دیگه این ۲۵ درصد در ۹۸درصد مواقع توسط فرزندان شهید پر میشه وبقیه واقیعتش سر کارید (تواستان ما اینجوریه)پس اگه فرزند شهیدهستید وتمام شزایط سنی .تحصیلی .جنسیت و.. رو دارید وگزینش هم مشکلی نداریدوبا کارمندهای بنیاد شهید هم رابطه تون خوبه!!!!(در انتخاب فرزند شهید پارتی بازی نکنند) به احتمال۱۰۰ا۰ستخدامی که می تونی حالش ببریی ااین وگفتم که بقیه افراد شامل این قانون زیاد دلخوش نباشند وافراد عادی مثل خدمون زیاد نارحت!! خدا همیشه بزرگه دوستان

 16. بيكار می‌گه:

  مدیر عزیز میشه جواب بدین. کل استخدامیا توی این ۵ ماهه انجام میشه یا ؟
  بعد آقایان حکومتی،لطفا به فکر فرزندان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) باشید

 17. s می‌گه:

  ۳۹ ساله ومهندس عمران هستم وهنوزبیکار، خودبخوانیدحدیث مفصل اراین مجمل

 18. serve می‌گه:

  تقدیم به کسی که
  هر وقت ازش می پرسیدم چیکار میکنی؟
  دنبال کار میگشت!!

 19. sasan می‌گه:

  تا کی میخواین مردمو خیلی ببخشید جوانها را ……..کنید؟

 20. nima می‌گه:

  بالاخره معلوم نشد چه وقت تاریخ آزمونشه؟؟؟

 21. fd;hv fd;hv می‌گه:

  فرزند جانباز هستم ولی بیکار جانیازی که هم شیمیایی و هم موجی. قسم میخورم که تا به امروز از هیچ سهمیه ای استفاده نکردم چون انصاف نیست برای اینکه پدرم برای اعتقادهای خودش رفته و من هم برای اعتقادهای خودم در این شرایط که دشمن در کمین است تلاش میکنم و توکل

  • دكتر نيما می‌گه:

   پیامبر گرامی اسلام فرمودند:هر آنچه برقوم بنی اسراییل گذشته است به همان گونه برای امت من روی خواهد داد.آنان به هفتاد و دو گروه تقسیم شدند و شما به هفتادو سه گروه متفرق می شوید،یکی بیشتر از آنان.همهء این گروه های مسلمان ،در آتش جهنم هستند جز یک گروه،اصحاب گفتند : ای رسول خدا! آن یک گروه کدام است؟ پیامبر(ص) فرمودند: آن گروهی که برروش امروز امروز من و اهل بیتم باشند.

 22. فرشته می‌گه:

  واقعا ما مردم ایران رو اینقد از نظره فکری سطح پایین میدونن که همه استخدامیاشونو گذاشتن واسه قبل انتخابات؟

 23. هادی می‌گه:

  آقایون خانومهااین عزیزا از قبل معلوم هستند انتخاب شده ها رو میگم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 24. m می‌گه:

  در استخدام نباید سهمیه بازی و پارتی بازی شود.
  باید برای فرزندان ایثارگران تسهیلات و کلاسهای آموزشی رایگان گذاشته شود تا در کنکور و استخدام ،موفق باشند .. نه اینکه بدون داشتن سواد و ناعادلانه ، سر کار بروند و حق دیگران را بخورند

 25. یک بیکار می‌گه:

  چرا دست بردارند؟
  اولا تو مگه چند سالته که راجع به بیست سال قبل که جنگ بود نظر میدی؟
  دوما : اون موقعی که خیلیا راحت زندگیشونو کردن پیش خانوادشون اینا رفتن کشور و از دست بیگانه نجات دادند که الان شدیم اینی که هستیم.
  حق بچه هایی که پدر نداشتن یا پدر مریض داشتند تو این چند وقت چی میشه؟
  ۳۰ درصد سهمیه برای کسایی که ۱۰۰ درصد زندگیشونو گذاشتن وسط و رفتن جبهه خیلی زیاده؟
  اگه یه خورده انصاف داشته باشیم میبینیم حقشونه.نوش جونشون
  البته نه تا این حد که نوه هاشون هم بتونن ازین سهمیه استفاده کنند(پیرو خبر منتشرشده دراین سایت در دیروز)

  • re6 می‌گه:

   بیش از ۲۰ سال هست که از سهمیه ها استفاده می کنند.
   ۳۰ درصد که بنیاد شهید معرفی می کنه، در ۷۰ درصد دیگه هم سهمیه دارند. سربازی هم که لازم نیست برن. توی کنکور هم سهمیه داشتند. حقوق و مزایا هم دارند.
   پس با این حساب، اگه هدف از حضور در جبهه، ملی نبوده و مادی و مالی بوده که دیگه منتی بر سر ما ندارند چون در قبالش، حسابی از امتیازات اجتماعی استفاده کردند.

  • هیوا می‌گه:

   پس اونان برای خودشون جنگیدند و فداکاری و ایثار و از این حرفا یعنی کشک!

  • علي می‌گه:

   البته نظر شما درسته ولی بعضی از رشته هایی که مثل پزشکی یا داروسازی که با جون مردم سرو کار داره باید
   استثنا بشه از نظر علمی انتخاب بشن

  • younes می‌گه:

   برو بابا ………………………

  • سحر می‌گه:

   ایثارگرا برای رضای خدا رفتن جنگیدن، برای آسایش همه مردم نه فقط برای خانواده های خودشون……جامعه باید براساس شایسته سالاری اداره بشه نه اینکه بدون **و صرفا بخاطر سهمیه ایثارگری یه پست خوب بهت بدن!!ااین عین حق خوری و بی عدالتیه یه که من یکی توی اون دنیا از باعث و بانیش نمیگذرم

 26. هادی می‌گه:

  آیا برای استخدام دهیاران هم فکر اساسی شده است .

 27. بی پارتی می‌گه:

  استاندارا هر چی قوم و خیش دارن میارن سرکار. حداقل از اقوام استاندار نشدیم!!!!!!!

 28. ویدا می‌گه:

  سلام چرا راجع به آزمون هیچ کدوم از استخدامی ها جایی گفته نمیشه؟؟؟

 29. هوشی می‌گه:

  صبح بخیر!

 30. reza می‌گه:

  خواهشا از این سهمیه بازیها دست بردارید
  این است عدالت
  ااز خدا خجالت بکشید

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها