بانک‌ها توافق کردند/ نرخ سود سپرده‌ها ۱۸درصد شد/ اجرا از اول اسفند

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی خبر داد، با توافق بانک‌های دولتی و خصوصی نرخ سود سپرده‌های یک‌ساله از ۲۰درصد به ۱۸درصد کاهش یافت.

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی   اظهار داشت: با توافق بانک‌های دولتی و خصوصی نرخ سود سپرده‌های یک‌ساله از 20 درصد به 18 درصد کاهش یافت.

وی گفت: بانک‌ها قول داده‌اند از اول اسفند این توافق را اجرایی کنند.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و خصوصی در پاسخ به این پرسش “آیا اجرای این توافق نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار ندارد؟” گفت: قرار گذاشتیم که نرخ‌ها را کم کنیم و این موضوع را به اطلاع بانک مرکزی هم رسانده‌ایم.

همتی البته درباره توافق بانکی‌ها در خصوص نرخ سود سپرده‌های روزشمار (کمتر از سه ماه) هم گفت: بنا شد نرخ 10 درصد برای سپرده‌های کوتاه‌مدت باقی بماند.

به گزارش تسنیم،‌ در متن توافق بانکهای دولتی و خصوصی آمده است: “در اجرای بخشنامه شماره 94.314931 در تاریخ 30 دی ماه 1394 بانک مرکزی ج‌.ا.ا. که با تأکید بر مفاد ماده پنج «دستورالعمل نحوه محاسبه و تقسیم سود مشاع» موضوع بخشنامه 94.69383 در تاریخ 20 خرداد 1394 و مواردی از «ضوابط ناظر بر حداقل استانداردهای شفافیت و انتشار عمومی اطلاعات توسط مؤسسات اعتباری» که مقرر نموده است: «بانک‌ها باید قبل از شروع سال‌های جدید نرخ سود مورد انتظار سپرده‌های سرمایه‌گذاری را محاسبه و به‌گونه‌ای تعیین نمایند که سود علی‌الحساب پرداختی طی دوره همواره کمتر از نرخ سود قطعی پایان دوره باشد» و با توجه به پیش‌بینی عدم امکان اجرای مقرره فوق و براساس نرخ‌های سود علی‌الحساب پرداختی فعلی (حداکثر 20 درصد) و ایجاد تمهیدات برای حسن اجرای دستورالعمل مذکور، کاهش نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری از حداکثر 20 درصد به کمتر از حداکثر 18 درصد برای سپرده‌های یک‌ساله و متناسباً کاهش نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از سه ماه به کمتر از 10 درصد ضروری است. با توجه به این‌که این تصمیم به‌منظور تسهیل در اجرای بخشنامه فوق‌الذکر بانک مرکزی ج.ا.ا. اتخاذ شده، مراتب به بانک مرکزی نیز اعلام خواهد شد تا به‌نحوی که مصلحت باشد نسبت به نحوه اجرای این اقدام توسط بانک‌ها اعمال نظارت نماید. ضمناً حسب تصمیم قبلی شورای هماهنگی بانک‌ها و شورای عالی کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی در این زمینه نیز پایش صورت خواهد پذیرفت.

ــ اجرای موضوع فوق‌الذکر از اول اسفند ماه 1394 می‌باشد”.

به گزارش تسنیم، شورای پول و اعتبار اردیبهشت ماه امسال نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت را حداکثر 20 درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای را نیز حداکثر 21 درصد تعیین کرد. البته شورا در آن مقطع تصمیم گیری برای تعیین سپرده‌های کمتر از یک سال را به بانک‌ها واگذار کرد.

بر همین اساس و بعد از توافق بانکی‌ها، بنا شد که نرخ سود سپرده روزشمار کمتر از سه ماه حداکثر 10 درصد، نرخ سود سپرده روزشمار 3 ماه تا 6 ماه 14 درصد، نرخ سود سپرده روزشمار 6 ماه تا 9 ماه 16 درصد، نرخ سود سپرده روزشمار 9 ماه تا 12 ماه 18 درصد باشد.

دیدگاه ها (1)

 1. رامین می‌گه:

  با سلام خسته نباشی
  امیدوارم که نرخ تهسیلات هم کاهش پیدا کنه
  متلا بنده میرم وام بگیرم 27درصد است تا متوجه موصوع میشم بالای 27درصد شده
  امیدوارم به این موصوعات هم رسیدگی بشه
  با تشکر

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها