اعزام ۱۰۰ هزار نیروی کار به خارج کشور اعزام در برنامه پنجم توسعه

معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیش بینی شده است که در برنامه پنجم،۱۰۰ هزار نیروی کار به خارج کشور اعزام شود.

محمدحسین فروزان مهر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بیان کرد: هدف گذاری شده است که در سال جاری نیز پنج هزار نیروی کار به خارج کشور اعزام شوند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از کاریابی‌های بین‌المللی که زیر مجموعه وزارتخانه هستند، از ابتدای امسال حدود دو هزار و۸۰۰ نیروی متخصص به شش تا هفت کشور هدف مانند کانادا و استرالیا اعزام شده‌اند.

فروزان مهر با ذکر اینکه بند ششم سیاست‌های ابلاغی اشتغال توسط مقام معظم رهبری، تاکید بر مبادله نیروی کار دارد اظهار کرد: شاید تمرکز و توجه خیلی زیاد به بازار کار داخل موجب غفلت از مزیت رقابتی در اعزام نیروی کار به خارج کشور شده است.

وی افزود: بعضا برخی از افراد انجام این کار را به اسم فرار مغزها تداعی کرده‌اند، در صورتیکه این طور نیست.

معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: سعی ما براین است که این کار به صورت مدیریت شده و متناسب با کنوانسیون بین المللی از روی حمایت‌های قانونی صورت گیرد تا اجحافی در حق این افراد نشود.

وی ادامه داد: همچنین از این طریق بتوانیم زمینه ارز آوری را به مملکت فراهم کرده و قسمت کوچکی از تقاضای بیکاران و جویای کار را جوابگو باشیم.

فروزان مهر گفت: اکنون همجواری ما با کشورهایی که نیروی کار ارزان دارند و همچنین تبلیغات سوئی که علیه نظام صورت می گیرد، نسبت به نیروی کار ایرانی، تاحدودی اعزام نیروی کار را دچار مشکل کرده است.

وی در خصوص مشاغل خانگی اظهار کرد: در حال حاضر سیستم بانکی۲۰ هزار میلیارد ریال منابع قرض الحسنه برای اجرای قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی اختصاص داده است.

فروزان مهر اظهار امیدواری کرد: با توجه به مصوبه شورای عالی اشتغال تا پایان بهمن ماه سال جاری منابع را به متقاضیان اختصاص دهیم.

وی با اشاره به موضوع اعتبار سنجی گفت: یک سامانه ملی رصد وجود دارد که تمامی استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی با تقریبا ۱۰ هزار کاربر می توانند به این سامانه مرتبط شوند و اطلاعات مربوط به اشتغال ایجادی را متناسب با سقف تعهداتی که در نظر گرفته شده به آن وارد کنند.

فروزان مهر با بیان اینکه این کار در سال گذشته نیز صورت گرفته است افزود: مجددا این کار در قالب نمونه گیری که کاملا علمی است، از ابتدای دی ماه جاری با مشارکت و همکاری ادارت کل آمار و اطلاعات استانداری‌های کشور در حال اجرا است.

وی اظهار امیدواری کرد: تا پایان دی ماه موضوع جمع آوری اطلاعات و استخراج صورت گیرد و نتایج را در جلسه شورای اشتغال مطرح کنیم.

معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آمار قطعی در بهمن ماه سال جاری برحسب صلاحدیدی که در شورای اشتغال مطرح است ارائه می شود.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها