استخدام رسمی فرزندان شهدا

استخدام رسمی فرزندان شهداReviewed by Admin on Jul 7Rating:
فرزندان شهدا استخدام رسمی می‌شوند

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در برنامه پنجم، دستگاه‌های اجرایی موظف هستند تا فرزندان شهیدان را از همان ابتدا به صورت رسمی استخدام كنند.
جبار كوچكی‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به نتایج بررسی برنامه پنجم در كمیسیون تلفیق افزود: دیروز و امروز بخش‌هایی از برنامه در كمیسیون تغییر كرد.
وی ادامه داد: محیط زیست، فناوری و ایثارگران از بحث‌های مورد بررسی برنامه پنجم در كمیسیون تلفیق بود كه در بخش محیط زیست ساماندهی امر حفاظت، بهره‌وری پایدار، تنوع زیست‌محیطی حساس و شكننده كشور مورد تاكید دولت قرار گرفت.
* مدیریت یكپارچه سواحل كشور
كوچكی‌نژاد با اشاره به وظایف دولت در بحث محیط زیست اظهار داشت: دولت موظف شد تا نسبت به مدیریت یكپارچه سواحل كشور اقدام كرده و متضمن تعیین حریم، آزادسازی سواحل، ممانعت از تخریب، تغییر كاربری سواحل و اجرای آن در طول برنامه پنجم شود.
به گفته نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی دولت موظف شده تا در مشخصات فنی و استانداردهای محیط زیست، كاهش آلودگی، تخریب منابع پایه به‌ویژه مناطع طبیعی و آب را مورد حفاظت قرار دهد.
* ممنوعیت بهره‌برداری صنعتی و معدنی از تالاب‌های كشور
وی تصریح كرد: از سال دوم برنامه پنجم توسعه هر گونه بهره‌برداری صنعتی و معدنی از تالاب‌های داخلی كشور بدون مجوز محیط زیست ممنوع است.
كوچكی‌نژاد با اشاره به وظایف شهرداری‌های ساحلی گفت: شهرداری‌های شهرهای بالای 200 هزار نفر و شهرهای ساحلی طرح‌های حاشیه تالاب‌های داخلی در راستای مدیریت پسماند شهری موظف هستند تا پایان سال چهارم برنامه پسماندهای خود را با روش نوین به فناوری جدید با اولویت روش‌های ارگانیك بازیافت كنند.
* 60 درصد خانوارها به شبكه ملی اطلاعات متصل می‌شوند
وی در بحث ارتباطات و فناوری اضافه كرد: در این بخش دولت مكلف شده تا در توسعه شبكه ملی اطلاعات داده‌های داخلی و پایدار با استفاده از توان بخش غیر دولتی، خصوصی و تعاونی را به صورتی فراهم كند كه در پایان برنامه 60 درصد خانوار و تمام كسب و كارها به شبكه ملی اطلاعات متصل شوند.
كوچكی‌نژاد گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی نیز موظف هستند ضمن اتصال به شبكه ملی اطلاعات و به‌روزرسانی، نسبت به تبادل اشتراك اطلاعات به منظور ایجاد سامانه اطلاعاتی با حفظ امنیت تولید پردازش نگهداری اطلاعات داشته باشند.
* فرزندان شهدا از تمام امتیازات جانبازان برخوردار می‌شوند
وی درباره بررسی بخش ایثارگران در برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: به منظور استمرار و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در برنامه پنجم دولت باید اقدام‌هایی را انجام دهد.
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: در این برنامه فرزندان شهیدان از تمام امتیازات مربوط به جانبازان 50 درصد به بالا به استثنای تسهیلات خودرو و كاهش ساعت كاری حالت اشتغال، برخوردار می‌شوند.
وی تامین 100 درصد سرانه بیمه پایه سلامت و درمان را از دیگر مصوبات برنامه پنجم در كمیسیون تلفیق ذكر كرد.
كوچكی‌نژاد افزود: این سرانه بیمه شامل بیمه همگانی و مكمل برای ایثارگران و افراد تحت تكفل آنها است كه توسط دستگاه‌های اجرایی و همچنین درباره ایثارگران غیرشاغل نیز توسط بنیاد شهید صورت می‌گیرد.
* اختصاص 20 درصد اعتبارات فرهنگی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
وی خاطرنشان كرد: تمام دستگاه‌های اجرایی موظف هستند تا سقف 20 درصد اعتبارات فرهنگی خود را با تایید معاونت و انجام موافقتنامه به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص دهند.
* تامین مسكن ایثارگران تا پایان برنامه پنجم
وی با اشاره به وضعیت مسكن ایثارگران در برنامه پنجم گفت: وزارت مسكن و شهرسازی و بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف هستند ترتیبی اتخاذ كنند تا مسكن ایثارگران فاقد مسكن و آنهایی كه مسكن دریافت نكرده‌اند را تا پایان برنامه پنجم تامین كنند.
* پرداخت هزینه دانشگاه‌های فرزندان شهیدان توسط بنیاد شهید
كوچكی‌نژاد با اشاره به بررسی بند دیگری از برنامه پنجم و تصویب آن بیان داشت: در برنامه پنجم مصوب شده تا 100 درصد هزینه ثابت و متغییر دانشگاه‌های آزاد و پیام نور، موسسه‌های آموزشی غیر انتفاعی، دوره‌های غیر انتفاعی و دانشگاه‌های دولتی برای فرزندان شهید، جانبازان بالای 70 درصد و آزادگان پنج سال اسارت و غیر شاغل توسط بنیاد شهید و شاغلان نیز توسط دستگاه‌های ذی‌ربط پرداخت شود.
* استخدام فرزندان شهیدان در دستگاه‌های اجرایی
وی استخدام فرزندان شهیدان را از دیگر مصوبات برنامه پنجم در كمیسیون تلفیق عنوان كرد و گفت: دستگاه‌های اجرایی موظف هستند تا حداقل 25 درصد نیاز استخدامی خود را از فرزندان شهیدان، پنج درصد نیاز استخدامی خود را از جانبازان، 50 درصد و بالاتر نیاز استخدامی خود را از آزادگان پنج سال اسارت و فرزندان جانبازان 70 درصد به بالا را بدون التزام به رعایت شرایط سنی، تحصیلی و آزمون تامین كرده و از همان ابتدا آنها را به صورت رسمی استخدام كنند.
* عضویت 10 درصد جانبازان و آزادگان در هیئت علمی دانشگاه‌ها
كوچكی‌نژاد با اشاره به تصویب عضویت جانبازان، آزادگان و فرزندان شهیدان در هیئت علمی دانشگاه‌ها در برنامه پنجم توسعه افزود: دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی مكلف هستند 10 درصد اعضای هیئت علمی مورد نیاز خود را از بین جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان سه سال اسارت، فرزندان شهیدان و جانبازان بالای 70 درصد كه دارای مدرك دكترای تخصصی هستند، تامین كنند.
* بیمه بازنشستگی پاسداران اوایل انقلاب
وی درباره دیگر مصوبات برنامه پنجم توسعه گفت: افرادی كه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا اوایل سال 70 در كمیته انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران به صورت تمام وقت خدمت كرده‌اند، به میزان مدت حضور آنها در جبهه در صورت عدم برخورداری از بیمه بازنشستگی در سنوات مذكور، مشمول بیمه بازنشستگی می‌شوند.
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه كرد: برخورداری از این بیمه و پرداخت حق بیمه سهم كارمند توسط خود افراد و سهم كارفرما توسط دولت است.
وی سیاست‌های ارزی، قیمت دلار و بحث‌های اقتصادی را از جمله موارد دیگر مورد بررسی برنامه پنجم، امروز در كمیسیون تلفیق عنوان كرد.

برچسب ها:

دیدگاه ها (2)

 1. نسیممی‌گه:

  با سلام و خسته نباشید من فرزند شهیدی هستم از شهرستان آمل با مدرک دیپلم تجربی . چند سالی توی یک شرکت خصوصی مشغول کارم در آنجا بدترین رفتارها و توهین ها به ما می شود شش سالی هست که سابقه کار دارم و به کامپیوتر و تمام فوت و فن کارهای اداری واردم دیگه خسته شدم از بس توهین شدم چندین بار به بنیاد شهید استان مازندران مراجعه کردم ولی متاسفانه در جواب به من می گویند جایی دیپلم نمی خواهند من چه کار کنم خیلی اوضاع من خراب است شوهرم بیمار است و قادر به کار کردن نیست من باید خرجزندگی و دو تا بچه ام را بدهم خیلی تلاش کردم ولی نتیجه ای نگرفتم ترا خدا یک کاری بکنید که دیپلمه ها هم جایی مشغول شوند خداوند به شما اجر دهد .

  • حامدمی‌گه:

   الان شما با این مدرک و این کار ، به نظرتون جایِ بقیه رو نگرفتین ؟!
   راست میگن ، الان کجا دیپلم میخوان که اونجا بخوان !!!

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بانکی