استخدام بیش از 6 هزار نیرو در آموزشكده‌ های فنی و حرفه‌ای

استخدام بیش از 6 هزار نیرو در آموزشكده‌ های فنی و حرفه‌ایReviewed by Admin on Jul 7Rating:
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خبرداد:
استخدام بیش از 6 هزار نیرو در آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش از اختصاص 12 درصد از اعتبارات عمرانی استان‌های كشور به تجهیز هنرستان‌ها در سال تحصیلی جدید خبر داد.
به گزارش خبرنگار«آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم سحرخیز افزود: با توجه به این كه سال تحصیلی جدید سال تجهیز هنرستان‌ها و مدارس نامگذاری شده است، ادامه برنامه‌های چهارم توسعه در برنامه پنجم نیز تداوم خواهد داشت و اصلی‌ترین رویكرد آموزش و پرورش در این برنامه توسعه مراكز فنی و حرفه‌ای و كار و دانش خواهد بود.
وی یادآور شد: آموزش و پرورش باید به سمتی حركت كند كه بتواند تا حدی نیازهای جامعه را پاسخگو باشد كه در این راستا تربیت و پرورش تخصص‌ها به عنوان یكی از اولویت‌های مراكز فنی و حرفه‌ای است.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش با بیان این كه باید زیرساخت‌های تامین مشاغل آینده جامعه در آموزشكده‌ها پایه‌ریزی شود، تصریح كرد: ادارات كل وزارت آموزش و پرورش استان‌ها موظفند 12 درصد اعتبارات عمرانی خود را به خرید تجهیزات هنرستانها اختصاص دهند.
وی ادامه داد: این مبلغ از اعتبارات عمرانی برابر با حداقل 70 میلیارد تومان است كه باید از سوی استان‌ها تامین شود، همچنین وزارت آموزش و پرورش نیز حداقل یكصد میلیارد تومان اعتبار جداگانه‌ای را به صورت متمركز جهت خرید تجهیز هنرستان ها اختصاص داده است.
سحرخیز درباره نحوه توزیع این اعتباراز سوی وزارت آموزش و پرورش برای تجهیز مدارس ، خاطرنشان كرد: اعتبارات به گونه‌ای توزیع خواهد شد كه 6 درصد از آن به صورت مشترك بین مراكز فنی و حرفه‌ای و متوسطه توزیع شود، 3 درصد آن در دوره راهنمایی و 3 درصد دیگر در دوره متوسطه تخصیص خواهد شد.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش هدف از اختصاص اعتبار 12 درصدی استان‌ها را تجهیز مدارس قدیمی به امكانات روز عنوان كرد و گفت: برای رسیدن به نقطه مطلوب به حمایت استانداران و فرمانداران نیازمندیم.
توسعه رشته های الكترونیك و نانو در هنرستان‌ها
به گزارش ایسنا، وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای تاكید كرد: تجهیز آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای و كار و دانش به رشته الكترونیك و نانو از اولویت‌های برنامه‌های آموزش و پرورش است و باید توسعه این دو رشته به طور جدی در هنرستان ها دنبال شود.
استخدام بیش از 6 هزار نیروی جدید در مراكز فنی و حرفه‌ای
اختصاص یك تا 5 میلیون تومان سرانه ویژه به مدارس روستایی
به جای مدارس تخریبی هنرستان احداث می شود
وی با بیان این كه امسال 6 هزار و 300 نیرو در آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای استخدام خواهند شد، اذعان كرد: پیش‌بینی شده به جای تمام مدارس تخریبی در كشور هنرستان احداث شود.
سحرخیز همچنین با اشاره به ایجاد مجتمع‌های روستایی، به عنوان یكی از برنامه‌های جدید وزارت آموزش و پرورش گفت: ایجاد مجتمع‌های روستایی با هدف «اقتدار بخشی به مدیران مدارس»، «افزایش نظارت بر عملكرد مدارس» و همچنین ایجاد «عدالت اجتماعی» صورت می‌گیرد.
به گزارش ایسنا، به گفته وی به مدیران مجتمع‌های روستایی 10 میلیون تومان وام بدون بهره برای خرید خودرو اعطا می‌شود همچنین تجهیز این مدارس به سایت اینترنتی برای ارسال سامانه اطلاعات دانش‌آموزان به آموزش و پرورش و اختصاص یك تا پنج میلیون تومان سرانه ویژه علاوه بر سرانه معمولی از دیگر برنامه های وزارتخانه برای مجتمع های روستایی است.
به گفته وی سرانه مدارس شهری مرداد ماه و سرانه مدارس روستایی نیز پس از ابلاغیه مدیران مجتمع‌های روستایی به حساب آن مدارس واریز خواهد شد.
افزایش اعتبارات ضمن خدمت فرهنگیان
نیروهای جدید بدون گذراندن دوره های ضمن خدمت حق ورود به آموزش و پرورش را ندارند
به گزارش ایسنا، سحرخیز از افزایش 5/2 برابری اعتبارات ضمن خدمت فرهنگیان خبر داد و خاطرنشان كرد: در تابستان امسال برای دروس تخصصی و كتاب‌های جدیدالتالیف تمام معلمان آموزش‌های ضمن خدمت می‌بینند. همچنین 40 هزار نیروی جدیدی كه در آموزش و پرورش استخدام خواهد شد، قبل از گذراندن دوره‌های ضمن خدمت حق ورود به آموزش و پرورش را ندارند.
وی ادامه داد: در برنامه جدید امروز آموزش و پرورش آزمایشگاه‌های مدارس به صورت استاندارد تعریف می‌شوند، چرا كه برخی از مدارس فراتر از نیازهای یك مدرسه امكانات آزمایشگاهی دارد، در حالی كه بسیاری از مدارس فاقد امكانات لازم در آزمایشگاه‌ها هستند.
افزایش مدارس هوشمند در سراسر كشور
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش همچنین اضافه كرد: در سال تحصیلی جدید تعداد مدارس هوشمند در حد قابل توجهی افزایش خواهد یافت، به طوری كه در هر استان و در هر منطقه سه مدرسه علاوه بر مدارس موجود فعلی هوشمند سازی خواهد شد.
به گفته وی هدف اصلی از توسعه مدارس هوشمند استفاده دانش‌آموزان از امكانات اینترنتی برای تولید محتوا و شركت در تدریس است.
سحرخیز با بیان این كه آموزش و پرورش ما نباید تك رسانه‌ای باشد، بیان كرد: یكی از معایب بزرگ نظام آموزشی ما كتاب است، در حالی كه باید این آموزش به روز رسانی شده و با تلفیقی از كتاب و آموزش‌های الكترونیكی صورت پذیرد و در این راستا استفاده از IT می‌توانند در تمام دروس یك كارگشا باشد.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش درباره تجمیع مراكز پیش‌دانشگاهی خاطرنشان كرد: از سال تحصیلی آینده تمام مراكز پیش دانشگاهی در دبیرستانها تجمیع می‌شوند و موظفند تابلوی پیش دانشگاهی خود را به دبیرستان تغییر دهند.
از امسال امتحانات تمام دروس پیش دانشگاهی نهایی است
وی با بیان این كه از سال تحصیلی آینده تمام دروس پیش‌دانشگاهی با تصویب شورای عالی آموزش و پرورش به صورت نهایی برگزار خواهد شد، تاكید كرد: از سال تحصیلی آینده حداقل 30 درصد از نمرات دوره پیش‌دانشگاهی در كنكور تاثیر گذار خواهد بود، لذا درصددیم تا دروس پیش‌دانشگاهی به صورت نهایی برگزار شود.
به گفته سحرخیز تمام دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی موظفند در كلاس‌های درس حضور داشته باشند و در صورتی كه به بهانه شركت در كلاس‌های كنكور غیبت كنند، برابر آیین‌نامه انضباطی با آنها برخورد خواهد شد.
وی اظهار كرد: دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی ملزم به رعایت قوانین مدرسه مبنی بر حضور در كلاس‌های درس هستند، چرا كه حداقل 15 درصد از نمرات آنها در كنكور لحاظ خواهد شد.
به گزارش ایسنا، وی با اشاره به آمار دانش‌آموزان دوره‌های مختلف، عنوان كرد: در حال حاضر سه میلیون و 269 هزار و 204 دانش‌آموز در مقطع راهنمایی در حال تحصیل هستند كه 37/47 درصد آن را دانش‌آموزان دختر و 63/52 درصد آن را دانش‌آموزان پسر تشكیل می‌دهد.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: در دوره متوسطه نیز سه میلیون و 148 هزار و 444 دانش‌آموز داریم كه 53 درصد آن دختران و 47 درصد آن پسران را تشكیل می‌دهند.
به گفته وی همچنین از بین 507 دانش‌آموز دوره فنی و حرفه‌ای 15/32 درصد دختران و 85/68 درصد پسران هستند.
سحرخیز بیان كرد: 629 هزار و 690 دانش‌آموز نیز در دوره كار و دانش مشغول به تحصیلند كه 38 درصد آن را دانش‌آموزان دختر و 62 درصد را پسران تشكیل دادند و در پیش‌دانشگاهی نیز از بین 406 هزار دانش‌آموز 5/62 درصد دختران و 38 درصد را پسران تشكیل می‌دهند.
وی در پایان خاطرنشان كرد:همچنین تراكم در دوره‌های تحصیلی 23 در مقطع راهنمایی متوسطه ، 22 در دوره فنی و حرفه‌ای، 19 در كار و دانش و 4/21 در دوره پیش‌دانشگاهی است.

دیدگاه ها (1)

  1. مریممی‌گه:

    سلام این طرح پذیرش نیرو را تمدید نمی کنند؟ برای هنرستان ها ؟ اگه میشه تاریخ آن کی است؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بانکی