crm didar

استخدام بازنشسته ها در آموزش و پرورش

آموزش و پرورش بازنشسته ها را استخدام می کند

پیش از این علی احمدی برای خالی شدن ردیف های حقوقی، معلمان با ۲۰ سال سابقه را تشویق به بازنشستگی پیش از موعد کرده بود. او حتی گفت که اگر نیرویی بیکار در مدارس هست، بهتر است بازنشسته شود. به همین دلیل نزدیک به ۱۰۰ هزار فرهنگی بازنشسته شدند .
خبر آنلاین: پیش از این علی احمدی برای خالی شدن ردیف های حقوقی، معلمان با ۲۰ سال سابقه را تشویق به بازنشستگی پیش از موعد کرده بود. او حتی گفت که اگر نیرویی بیکار در مدارس هست، بهتر است بازنشسته شود. به همین دلیل نزدیک به ۱۰۰ هزار فرهنگی بازنشسته شدند .
اوضاع آموزش و پرورش قمر در عقرب است. نه اینکه بحرانی وجود داشته باشد، اما وضعیت پایداری ندارد. هر وزیری که بر مسند ساختمان خیابان سپهبد قرنی می نشیند، طرحی نو در می اندازد.
حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش در اظهار نظری تازه، همه آنچه که علیرضا علی احمدی، وزیر دوم دولت نهم رشته بود را پنبه کرده است. او از به کارگیری دوباره معلمان بازنشسته حرف زده است. پیش از این علی احمدی برای خالی شدن ردیف های حقوقی، معلمان با ۲۰ سال سابقه را تشویق به بازنشستگی پیش از موعد کرده بود.
او حتی گفت که اگر نیرویی بیکار در مدارس هست، بهتر است بازنشسته شود. به همین دلیل نزدیک به ۱۰۰ هزار فرهنگی بازنشسته شدند تا جایی برای انبوه معلمان حق التدریسی باز شود. هرچند علی احمدی قصد داشت با این روش اصلاحات اساسی سیستم استخدامی آموزش و پرورش انجام دهد و نیروها را ساماندهی کند، اما بازنشستگی پیش از موعد، بحران کمبود نیرو را بوجود آورد و حتی به تعطیلی برخی مدارس و تراکم دانش آموزش در کلاس ها منجر شد.
اما اکنون حاجی بابایی گفته است: «نیروهای بازنشسته متخصص مانند مربیان بهداشت، فنی‌حرفه‌ای می‌توانند با گزینش مجدد برای کار در مدرسه و همان شهر با حفظ ردیف حقوقی سازمان مبداء به آموزش و پرورش منتقل شوند. باید شرایطی فراهم شود تا همکاران شاغل و یا بازنشسته آموزش و پرورش جایگزین نیروهای شرکتی جود در مدارس شوند.»
نیروهای شرکتی در آموزش و پرورش هم صیغه ای است. این بختک پیش از بازنشستگی های پیش از موعد گریبان آموزش و پرورش را گرفت. آموزش و پرورش مجوز استخدام نداشت و البته کمبود نیرو هم به مدارس فشار می آورد. به همین دلیل آموزش و پرورش هم روبه فعالیت های پیمانکاری آورد. اما قرار بود این نیروهای شرکت در بدنه آموزش و پرورش جذب شوند، این اتفاق نیفتاد، حتی خبر رسید که آموزش و پرورش دولت دهم قصد دارد برای ساماندهی معلمان حق التدریسی، آنها استخدام شرکتی کند. اما صدای مجلس درآمد.
علی عباسپور تهرانی در این باره گفت: «عدم مدیریت علمی موجب برهم خوردن سیستم مدیریت در آموزش و پرورش شده است تا آنجا که از قانونی که استخدام معلم حق‌التدریس را منع کرده، پا را فراتر نهاده و به ابزاری نامطلوبی تحت عنوان استخدام از طریق شرکت‌ها رو آورده‌اند. این کار خلاف است و به مصالح آموزش و پروش نیست.»
با این حال وزیر آموزش و پرورش قصد کرده است، حجم زیادی از نیروهای بازنشسته را بازگرداند. او گفته: «روسای سازمانها در بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان دقت بیشتری به خرج دهند و تصمیم گیریها پس از هماهنگی با ستاد وزارت آموزش و پرورش انجام شود. البته با بازنشستگی همکاران اداری موافقت خواهد شد و پاداش پایان خدمت این افراد سریعتر پرداخت خواهد شد. افرادی که به سن بازنشستگی می‌رسند در صورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد و تصدی پستهای مدیریتی می‌توانند به خدمت خود ادامه دهند.»
پیشنهادهای کارآفرینی حاجی بابایی در نوع خود جالب است. او به روسای سازمان های آموزش و پرورش اجازه داده تا «با انتخاب یک نفر به عنوان قائم مقام، سرعت بیشتری به امور بدهند.»
اما استخدام نیروهای حق التدریسی هنوز بلاتکلیف مانده است. مجلس آموزش و پرورش را ملزم به استخدام رسمی آنها کرده است، اما هنوز خبری از این استخدام نیست. حاجی بابایی دراین باره هم وعده سر خرمن داده است: «طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ۶۰ هزار نیروی حق التدریسی باید طی پنج سال آینده به شرط داشتن مدرک لیسانس به استخدام رسمی آموزش و پرورش در آیند.»
او همچنین از ارتقای جایگاه شغلی دفترداران تا حد معاون مدیر و البته تغییر معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش خبر داده است. به گفته وزیر، یک زن معاون ابتدایی می شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کانال استخدام در تلگرام

› استخدام تهران

استخدام شهرستانها